okdar
12.09.12,09:45
Pred 14 rokmi si obec postavila na mojom pozemku park bez môjho vedomia.Keď som ju na zastupiteľstve žiadal o výmenu,nájom alebo aby ho odkúpili tak sa mi vysmiali,že aj tak tam stavať nemôžem ani nič robiť.Nevie my niekto poradiť ako by som mal postupovať ?
andiablo
12.09.12,09:29
písomne upozorniť doporučeným dopisom s priloženým listom vlastníctva a aký nájom si budeš pýtať za rok (tabuľkovo) a môžeš to žiadať 5 rokov spätne.
okdar
12.09.12,10:23
Netreba k tomu znalecký posudok?Alebo to riešiť žalobou na súde?
andiablo
12.09.12,11:12
musíš si pozrieť vyhlášku v ktorej je stanovená cena za meter štvorcový a podľa účelu uvedenom podľa katastra si vyrátaš cenu a následne 1/10 tejto ceny môže byť max nájomné
ascari
13.09.12,11:46
Obec stanovuje čo kde v danom území má byť umiestnené. Väčšie obce majú územný plán kde je to uvedené, menšie obce územný plán nemajú, tam sa to rieši uznesením obecného zastupiteľstva. Teda obec mohla rozhodnúť kde bude park.
Pred 14 rokmi obec mohla/nemohla? vedieť že ste vlastníkom? Resp. nevieme akým spôsobom bola "stavba" parku na daný pozemok povolená. Môže ísť o stavbu vo verejnom záujme? Neviem či park je takouto stavbou. Alebo len tak vysadili stromy a nazvali to parkom?
Je potrebné ako píšu kolegovia vyššie listom vyzvať obec o odkúpenie/nájom na pozemok. Cenu si určíš sám, resp. dohodou s obcou, samozrejme primerane. (nevieme aká veľká obec ste). Ak by obec nájom neakceptovala (čo si neviem predstaviť vedome porušovať zákon) vtedy môžeš dať obec na súd a súd určí výšku nájmu. Tam bude zrejme potrebný znalecký posudok.
okdar
14.09.12,04:41
Obec má územný plán,ja tam nebývam len sem tam idem pozrieť čo vyparatili.Všetky pozemky okolo parku sú obecné ,v parčíku sú vysadené stromčeky a lavičky ,aj krásny chodníček.Bol som na obecnom zastupiteľstve a žiadal som nájom,výmenu alebo aby to odkúpili žiaľ nepochodil som.Odpoveď bola taká ,že 14 rokov som nežiadal nič tak čo teraz chcem.Ja som sa chcel ľudsky dohodnúť nič viac.Obec je pekná v srdci Vysokých Tatier ale ešte asi nedospeli starostovia.Mám tam aj kúsok cesty asi 500 m aj stým mám problém lebo my povedali ,že si ju mám zobrať domov.Aj okolo cintorína tam zase musím chodiť kosiť lebo sa vyhrážajú pokutou.Tak asi tak som obyčajný človiečik a na súdy a advokáta nemám tak neviem.Ascari poraď.
Mária27
14.09.12,05:41
Ak máš pozemok na liste vlastníctva, tak ho predaj, napr. nejakému obchodnému reťazcu, McDonalds ... O taký lukratívny pozemok bude určite záujem. Oni si to už od obce vysúdia.
JUDr. Pavol Kollár
14.09.12,05:49
Čo sa týka cesty, jediné riešenie je podať návrh na súd vo veci usporiadania pomerov medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby, s návrhom na odstránenie stavby - cestného telesa na cudzom pozemku. Čo sa týka pozemku v parčíku, oploťte si ho a dajte na príslušný stavbený úrad ohlásenie drobnejk stavby - rekreačný domček.
Žiaľ je to tak, že starostovia obcí a poslanci sa cítia ako neobmedzení páni na svojom území a občan je ich poddaný. Necítia zmenu, že majú robiť všetko pre občana a v súlade so zákonom.
ascari
17.09.12,12:26
Súhlasím s tým čo píše JUDr. Kollár. Ešte Vás chcem upozorniť na to aby ste obec vyzvali písomne, či už o nájom alebo o odpredaj. Ak by ste chceli robiť ďalšie kroky aby ste mali dôkaz že ste sa chceli dohodnúť.
day
17.09.12,14:21
písomne upozorniť doporučeným dopisom s priloženým listom vlastníctva a aký nájom si budeš pýtať za rok (tabuľkovo) a môžeš to žiadať 5 rokov spätne.
Myslim, ze su to 2 roky
okdar
18.09.12,05:03
Ja už som o dohodu žiadal aj písomne aj som bol na schôdzi obecného zastupiteľstva.K žiadosti návrhu primeranej náhrady za obmedzenie užívanie pozemkov p.č. 1279/3, 1382/5 vochrannom pásme cintorína, k pozemku p.č. 31/1 a p.č. 1426/1 vystúpil vlastník pán R.Š, ktorý
uviedol, že podľa zákona č. 131/2010 § 15 ods. 8 má nárok na primeranú náhradu za obmedzenie užívania
pozemkov. Dané pozemky získal dedičským konaním v roku 1998. Kedže ide o pozemky v okolí cintrorína,
pán starosta zdôraznil, že cintorín bol vybudovaný v roku 1945 a dom smútku v roku 1993. Keďže obec
nemá vhodné pozemky k vysporiadaniu, nie je možné žiadosti pána Škovieru vyhovieť. Pán Škoviera
zároveň žiadal o vysporiadanie pozemku pod cestou a pozemku v centre obce, kde je v súčastnosti
vybudovaný park s lavičkami. Pán starosta sa opýtal , aká je predstava pána Škovieru o vyrovnaní. Pán
poslanec Gabriel Knižka podotkol, že 14 rokov sa nikto nezaujímal o dané pozemky. Pán poslanec Ing.
Ondrej Závacký navrhol, aby sa preverili dokumenty o vlastníctve pozemkov a preveriť právny stav.A tak to ukončili.
ascari
25.09.12,11:36
Preveriť, bla bla... to tam máte za poslancov...
Nie je čo preverovať, právny stav je ten čo je evidovaný na správe katastra. Máš list vlastníctva a to je právny stav, takže sa nedaj...
Taktiež by ma zaujímalo či sa obec, na čele s pánom Gabrielom Knižkom 14 rokov zaujímali ako dať do poriadku vlastníctvo pod obecným parkom...

To čo píšeš hore "náhrada za obmedzenie užívania pozemku v ochrannom pásme cintorína" je niečo iné ako majetkoprávne usporiadanie pozemkov. Je to niečo ako "jednorázové odškodné", pričom aj naďalej zostávaš vlastníkom pozemku.
juraj:-)
26.09.12,04:37
A vieš ako to môže skončiť? Budu o tebe hovoriť v celej obci ako o tom, ktorý chce zničiť park, ktorý vybudovala obec a nakoniec budeš ty zly a oni ako obeť. Nik ani len nespomenie, že to je tvoj pozemok, mas nan pravo a oni postavili ten park načierno. Zrejme na to budeš potrebovať právnika. Dnes sa bez neho neobídeš.