zuzankav30
12.09.12,15:06
Dobrý deň,

som telesne hendikepovaná, mám uznaného osobného asistenta na 8,5
hodín denne, chcem zmeniť súčasneho aistenta za nového, ktorý je ale
pracujúci, preto ma zaujíma, či to je problém, pretože sociálna
pracovníčka pod ktorú patrím na mňa vyskočila veľmi neprimeraným
spôsobom. Tých 8,5 hodín mám predsa na celý deň t.j. 24h takže si
myslím, že je na mne ako si ich rozložím alebo sa mýlim?
Mám ešte jednu otázku, čo v prípade, že mi môj starý asistent odmietne
podpísať vypoved asistencii ?
Ako to môžem riešiť?
Katy a R
12.09.12,15:41
Dobrý deň,

som telesne hendikepovaná, mám uznaného osobného asistenta na 8,5
hodín denne, chcem zmeniť súčasneho aistenta za nového, ktorý je ale
pracujúci, preto ma zaujíma, či to je problém, pretože sociálna
pracovníčka pod ktorú patrím na mňa vyskočila veľmi neprimeraným
spôsobom. Tých 8,5 hodín mám predsa na celý deň t.j. 24h takže si
myslím, že je na mne ako si ich rozložím alebo sa mýlim?
Mám ešte jednu otázku, čo v prípade, že mi môj starý asistent odmietne
podpísať vypoved asistencii ?
Ako to môžem riešiť?
.. nuž, je tvoja vec, koho si vyberieš za osobného asistenta! - pracovníčka na UPSVaR o tom ozaj nerozhoduje. . a asistentov môžeš mať niekoľko - napr každý bude na inú činnosť. Alebo dva dni jeden, dva dni druhý ... A pri tom rozsahu OA, ktorý máš schválený, by som ti to aj doporučila. Aj preto, lebo ak je niekto zamestnaný, môže robiť OA ... ale trošku je tu problém, že ako to zvláda k robí na celý úväzok. A takisto by bolo dobré, aby si mala niekoho na záskok.
No a čo sa týka výpovede - veď to máš ošetrené v zmluve, ktorú si s ním uzatvorila!:eek: .. riadi sa občianskym zákoníkom, ukončiť môžeš aj bez udania dôvodu (mesiac) .. alebo aj okamžite, pri porušení povinností ... preštuduj tuto http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html
zuzankav30
12.09.12,16:11
Nuž, ale na úrade mi sociálna pracovníčka, pod ktorú patrím (podotýkam bola neskutočne drzá) povedala, že mám napísať výpoveď súčasnému asistentovi, lenže on mi ju nechce podpísať, čo je pre mňa problém, vzhľadom k tomu, že asistenciu chcem dať na môjho priateľa ktorý je so mnou min. 16hod denne, takže pre mňa je zbytočne mat cudzieho asistenta. Podstatné je pre mňa to, že na mňa vyskočila, kvôli tomu, že vraj priateľ nemôže vykonávať asistenciu v plnom rozsahu,lebo je pracujúci,no ja v tom problém nevidím, pretože tých 8,5 hod. si odrobí tak, či tak a je na mne ako na osobe, ktorá potrebuje asistenta ako si tie hodiny s ním rozložím.
Katy a R
12.09.12,16:34
Nuž, ale na úrade mi sociálna pracovníčka, pod ktorú patrím (podotýkam bola neskutočne drzá) povedala, že mám napísať výpoveď súčasnému asistentovi, lenže on mi ju nechce podpísať, čo je pre mňa problém, vzhľadom k tomu, že asistenciu chcem dať na môjho priateľa ktorý je so mnou min. 16hod denne, takže pre mňa je zbytočne mat cudzieho asistenta. Podstatné je pre mňa to, že na mňa vyskočila, kvôli tomu, že vraj priateľ nemôže vykonávať asistenciu v plnom rozsahu,lebo je pracujúci,no ja v tom problém nevidím, pretože tých 8,5 hod. si odrobí tak, či tak a je na mne ako na osobe, ktorá potrebuje asistenta ako si tie hodiny s ním rozložím.
k zvýraznenému .. žiadny problém to nie je, on ti nemá čo podpisovať! .. však si prečítaj zmluvu, ktorú si s ním uzatvorila! (spôsob ukončenia - odstúpenie)
a hádam tiež ty rozhoduješ, na koľko hodín má k tebe prísť :confused: či ako :confused: .. však ak mu napíšeš do výkazu, že odrobil 2 hodiny za celý mesiac, tak sa bude porúčať aj sám

A mimochodom - aj výpoveď je jednostranný akt !!;)
Ale zbadáš, že to nie je dobré - ak budeš mať len jedného OA, ktorý bude popritom aj zamestnaný ;)
alaya1
12.09.12,16:42
Blizka osoba nemoze vykonavat asistenciu viac, ako myslim 4 hodiny denne.

Otazka je, naco si to hovorila tej pracovnicke? Nikde na zmluve nie je uvedene, ci je asistent zamestnany, ci nie. Jeho povinnostou je len nahlasit sa na DU. Zaplatit z prijmu dan a pracovnicka nema nic spolocne s tym, kto je asistent. len sa vyznacuje na papieroch, ci je to cudzi clovek, ci pribuzny. UAko som pisala, u pribuznych je to problematicke.

Myslim si, ze pracovnicka sa "rozohnila" preto, ze to chces dat priatelovi, a ze vam ide len o tie peniaze.Co nie je maly peniaz za tolko hodin.
zuzankav30
12.09.12,16:54
Tej pracovníčke to može byť jedno. Je to moje rozhodnutie a viem prečo. A čo sa týka tých peňazí je jasné, že skôr pomôžem svojmu, ako plniť vrecká cudzej osobe !!!!!!!!!!!!!! Mám stanovených toľko hodín, koľko skutočne potrebujem, prešla som si svoje a nebolo toho málo. Rada by som sa vymenila s hocikým zdravým.
karpis
12.09.12,17:14
Priateľ nie je blízka osoba takže môže vykonávať OA v celom rozsahu. Aj moj syn robí OA svojej priateľke a to už maju spolu dve deti. Keby boli manželia tak to je iné.
alaya1
12.09.12,17:20
Nie je blizka osoba? nemaju rovnaky trvaly pobyt? Zaujimave, ako sa moze zakon obist.
mgm
12.09.12,17:20
Pracovníčke treba hovoriť len to najnutnejšie. Ona nemusí vedieť, že dotyčný, s ktorým podpíšeš novú zmluvu, je Tvoj priateľ. A keď nepotrebuješ starého, veď mu ani nebudeš vyplácať žiadne hodiny ...
alaya1
12.09.12,17:24
Tej pracovníčke to može byť jedno. Je to moje rozhodnutie a viem prečo. A čo sa týka tých peňazí je jasné, že skôr pomôžem svojmu, ako plniť vrecká cudzej osobe !!!!!!!!!!!!!! Mám stanovených toľko hodín, koľko skutočne potrebujem, prešla som si svoje a nebolo toho málo. Rada by som sa vymenila s hocikým zdravým.

No mne by bolo ak by som bola ta pracovnicka aspon podozrive, keby ze ta zena ma asistenta chlapa a ten jej vykonava ako cudzi muz obsluzne prace.
A urcite by som sa sla popozerat, urobit kontrolu.
zuzankav30
12.09.12,17:27
Ja viem že som povedala veci ktore nemusela vediet len ona je dost hnusna všetko sa vypituje a kriči ako keby som bola odpad a pokial viem priatel može byt moj asistent takže ja rozhodujem či zmenim nezmenim a kto bude a nebude čo ona domna vrta a pomne kriči a už vobec nemusi ju to vobec zaujimat aspon myslim este my povedala že mam urobit vypoved a dat ju podpisat sučasnemu asistentovy ktory len roby problemy takže ten podpis asi my neda a neviem čo jej mam na to povedat.
zuzankav30
12.09.12,17:32
ver tomu že tu kontrolu bola robyt viac krat a odisla so sklopenym nosom, pretoze sa na tej kontrole potvrdila,ze to skutocne vykonava a viac krat na tvoje blbe pripomienky nebudem reagovat lebo vobec nevieš omne a mojom živote.
alaya1
12.09.12,17:34
nerozumiem, ved ti tu pisali, ze mu mas dat vypoved podla zakon.
ZMLUVA
O VÝKONE OSBNEJ ASISTENCIE UZATVORENÁ MEDZI

(§ 23 ods. 3 zákona NR SR. Č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnené niektorých zákonov)

"VI.
Dôvody odstúpenia od zmluvy

Účastníci zmluvy môžu odstúpiť od tejto zmluvy najskôr do jedného mesiaca od jej vypovedania, a to aj bez udania dôvodu. Účastníci zmluvy sú oprávnení odstúpiť od tejto zmluvy okamžite, ak niektorý z nich ohrozuje psychické alebo fyzické zdravie druhého účastníka alebo poškodzuje jeho majetkové práva alebo ak osobný asistent porušil záväzok mlčanlivosti uvedený v článku IV. tejto zmluvy."
zuzankav30
12.09.12,17:55
Odstúpenie od Zmluvy o výkone osobnej asistencie zo dňa...............


uzatvorená medzi:


užívateľom osobnej asistencie



a

osobným asistentom




využívajú možnosť a po dohode odstupujú od uzatvorenej zmluvy zo dňa..................

a) bez udania dôvodu
alebo
b) okamžite z dôvodu: .................................................. ........................



Pôvodná Zmluva o výkone osobnej asistencie zo dňa …............stráca účinnosť dňom podpisu obidvomi zmluvnými stranami.
Záväzky z nej vyplývajúce, predovšetkým vyplatenie odmeny osobnému asistentovi za odpracované hodiny budú riadne splnené. Je vyhotovené v troch výtlačkoch.


Túto skutočnosť oznámi na príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny užívateľ osobnej asistencie zaslaním originálneho výtlačku.




….............................................. .................................................. ...
meno meno
osobný asistent užívateľ osobnej asistencie





V........................,dňa ........................

čiže musi to aj on podpisat podla tohto tlačiva na odstupenie od zmluvy.
alaya1
12.09.12,18:11
toto je DOHODA? ale ty mozes dat aj vypoved- ako ti tu uz radili a to nemusi podpisat,.
tatranka3725
15.09.12,09:21
Ako a čím sa preukáže osobný asistent pri zrušení registrácie na daňovom úrade a ZP? Je dobré informovať sa aj na daňovom úrade a zdravotnej poisťovni.
alaya1
15.09.12,09:59
Predsa vypovedou, alebo dohodou o ukonceni OA.
tatranka3725
16.09.12,15:01
Pre alay1: Príspevkom som myslela, že ak osobný asistent nepodpíše odstúpenie od zmluvy,aby zbytočne neboli problémy u kompetentných úradoch. Myslím, bolo by lepšie ak by boli na odstúpení od zmluvy oba podpisy tak ako je to pri zmluve o výkone osobnej asistencie.
Katy a R
16.09.12,15:36
Pre alay1: Príspevkom som myslela, že ak osobný asistent nepodpíše odstúpenie od zmluvy,aby zbytočne neboli problémy u kompetentných úradoch. Myslím, bolo by lepšie ak by boli na odstúpení od zmluvy oba podpisy tak ako je to pri zmluve o výkone osobnej asistencie.
vieš, ona nemá mať prečo problém;) - to už nech si rieši OA!
- práveže podľa zadania jej OA robí trošku problémy ... keď sa to tak vezme, ona vôbec nemusí s ním zmluvu zrušiť .... jednoducho mu povie, nech nechodí a basta!! Žiadny výkaz naňho nenapíše. A bude mať problémy on - lebo povinnosti na DU aj na ZP mu ostanú;)
A ona si môže nových zmlúv na niekoho iného uzatvoriť koľko len chce.:) A hodiny vykáže tam.

A nedá mi doplniť ... treba uzatvárať zmluvy na dobu určitú (však predĺžiť sa dá hocikedy;))
osky
17.09.12,04:45
dobra tema,drzim palce nech sa to vyriesi,som sa zase nieco priucila,jeden nikdy nevie,kedy sa mu toto zide............
malyklaun
20.01.13,13:23
chcem sa spýtať. Ocovi je priznaný osobný asistent (pre osoby ťažko zdravotne postihnuté), toho vykonáva pani, ktorá je v starobnom dôchodku. Musí sa prihlásiť aj v zdravotnej poisťovni a socialnej? musí platiť aj odvody? príjem z osobnej asistencie je cca 1200 EUR ročne.
ďakujem za odpoveď.
gardenia
20.01.13,14:11
Z vlastnej skúsenosti môžem poradiť:
Ak je starobná dôchodkyňa, žiadne odvody neplatí, dokonca, ak má len tento príjem z OA, tak nepodáva ani daňové priznanie, nakoľko 1200 eur je menej ako polovica ročnej nezdaniteľnej sumy. Je samozrejmé, že má byť zaregistrovaná na DÚ.
Katy a R
20.01.13,14:41
chcem sa spýtať. Ocovi je priznaný osobný asistent (pre osoby ťažko zdravotne postihnuté), toho vykonáva pani, ktorá je v starobnom dôchodku. Musí sa prihlásiť aj v zdravotnej poisťovni a socialnej? musí platiť aj odvody? príjem z osobnej asistencie je cca 1200 EUR ročne.
ďakujem za odpoveď.

aj v zmluve by mala mať uvedené povinnosti ..

Takže povinná je registrácia na DU (pozor na lehotu!) . Či je povinnosť podať DP - to už závisí od výšky príjmu.
podľa zák o ZP - to nie je zárobková činnosť, poistné sa neplatí, .. vlani bola povinnosť oznámiť príjem do konca júna - teraz sú nové DP - už sú tam k príjmu z OA príslušné kolonky pre potreby ZP aj SP .... tak neviem, či táto povinnosť ostala? (ešte som sa tým zatiaľ nezaoberala).
No a podľa zákona o SP - takáto osoba nie je SZČO - takže ani tam sa hlásiť nemusí, ani poistné sa neplatí. Do SP sa prihlasuje len v prípade - ak je rozsah OA vyšší - od 140 hod mesačne. Vtedy je za takéhoto OA platiteľom dôchodkového poistenia štát. Ale to platí len pre také osoby, ktoré nemajú povinné dôchodkové poistenie. No a dôchodcov sa to tiež netýka.

http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html