miroslav1323
14.09.12,11:11
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám v rodinnom dome ročného zlatého retrivera, je milý inteligentný,a zrejme aj dobrý strážca. Šteká na všetkých ktorí sú za plotom /mimo domácich/
na mačky, srnky a psov. Vadí to ale susedom, ktorí sa naňho sťažujú chcú napísať petíciu a pravdepodobne psa obviniť z nadmerného hluku. Poradťe mi ,čo s tým, pes sa totiž nedá odnaučiť štekať na cudzie osoby, má to jednoducho v povahe byť strážca. Ja mám plastové okná , v noci ho nepočuť. Akým spôsobom vyhovieť citlivému susedovi v rodinnom dome a zároveň ochrániť môj majetok pred nechcenými návštevníkmi? Ďakujem.:---
bodliak
14.09.12,09:27
Výchovou psa. Je možné odnaučiť ho štekať na ľudí, ktorí nie sú na jeho teritóriu.
pepsikova
14.09.12,09:37
...skús ho brávať na noc do domu..votrelca na dvore zacíti aj zvnútra a medzitým ho nauč, tým, že budeš na dvore,keď bude najviac ľudí prechádzať okolo plota,vysvetlením, že nesmie...trvá to dlho..a susedovi vysvetli, že keby psík vedel spievať, ako kohút, bude mať iný budíček..
miroslav1323
14.09.12,09:43
Súhlas, ale ako na to, je hrozne tvrdohlavý, a v podstate ba chcel vychovávať členov rodiny.
verkaz
14.09.12,09:59
To je normálne, treba len veľa trpezlivosti, pamlskov a pochvál.
bodliak
14.09.12,10:05
Ja nie som odborník na cvičenie psov, aj to málo, čo som videl, ma prekvapilo. Najlepšie je poradiť sa s nejakým chovateľom - cvičiteľom.
Jedného poznám, ale je to ďaleko, až v Štiavnici...
arizona
14.09.12,10:47
Skus sa spytat znamych,alebo veterinara,ci sa v tvojej blizkosti nenachadza cvicisko pre psikov.
Poznam viacero ludi,kde im na takychto cviciskach odbornici pomohli prevychovat a vycvicit psa.
msa
14.09.12,11:04
ja neviem, ale veď pes vie štekať , tak šteká, aj my máme zlatú retrieverku, a tá tiež šteká na mačky, iných psov, rozčuľuje sa keď idú večer tlupy hlučných puberťákov okolo nás, alebo podnapití susedia - vtedy ju ide priam rozdrapiť. Inak sú to krásne, milé, rozumné a rodinné psy, milujú deti. to nikto iný okolo Vás nemá psa ? im neštekajú ? dávajú im protihlukové náhubky alebo čo? Nech napíšu petíciu, čo nemôžeš mať štekajúceho psa na svojom dvore?Iné by to bolo keby to bolo v paneláku, bytovke. Myslím si, že rozumní to chápu.
Ferdosondo
14.09.12,11:31
Je to jednoduché, ale chce to čas a trpezlivosť. Vždy, keď pojde niekto po ulici a pes bude mať chuť zbrechnúť treba odviesť jeho pozornosť. Napr. štuchnutím do slabiny(samozrejme primeraným, alebo príkazom na ktorý reaguje a potom odmeniť (hračka, alebo pamlsok). Pozor pamlsok iba za vykonanie(nebrechanie)! Keď to robí aj v noci, treba to cvičiť aj vtedy.
JarmilaA
14.09.12,11:44
msa má to skutočne dve stránky. Jasné že pes vie štekať, tak šteká. Ale treba ho vychovať. Tu nejde o neoprávnenosť nárokov susedov. Nejde o spisovanie petície. Mám suseda, ktorý je mierne povedané vyšinutý. Má veľkého psa, ktorého nijako nevychováva. Stane sa v lete, že od štvrtej hodiny ráno pes brechá vkuse celé hodiny. Malá pauza a pokračuje. Brechá na vtáky, na ježkov, na mačky, na ľudí... Brechá, aj keď je hladný a posúva svoj plechový tanier po betóne... Stane sa mi, že nadránom hodiny sedím na posteli a cítim sa ako opitá.. také nevyspatie 7 dní v týždni, vrátane nedele... kto skúsil, vie, že je to hrozné.
viktorviktor
14.09.12,12:45
chovateľka z Fínska rozprávala, mala som záhradu do ktorej začali chodiť soby, pes štekal a ja som sa nevyspala. Jednej noci som sa vybrala k plotu záhrady keď pes štekal a postavila som sa chrbtom k plotu a k sobom a tvárou k psovi, nič som nehovorila, len som stála, pes po dlhšej dobe prestal štekať. Na druhý deň znovu k plotu a pes znovu prestal štekať, na tretí deň prestal štekať keď sa postavila k plotu, ale vždy musela čakať až soby odídu. Na štvrtý deň len čo sa postavila k plotu pes neštekal a v piaty deň pes už neštekal vôbec. Skonštatovala, že od tej noci sa vyspala ale záhradu nemala.
Vysvetlila to tým, že vo svorke vlkov, vlk ktorý stráži svorku sa otočí chvostom k nebezpečenstvu a tlamou ku svorke, čím dáva najavo, že sa o všetko postará
buchač
14.09.12,12:57
....hm .....už len to stádo sobov zohnať .......:-)
gilda
17.09.12,16:43
Pes šteká na všetko, čo ohrozuje jeho teritórium. Keď považuje za hrozbu okoloidúcich, šteká. Brechajúci pes za bránou je celkom prirodzený jav, i keď určite existuje zopár výnimiek. Citlivý sused nech si tiež zaobstará havkáča, potom možno bude tolerantnejší. Ak je to o výchove, tak pri našich bránach nadrapujúci sa hafani sú do radu nevychovaní.....
lofr
17.09.12,19:01
Pes šteká na všetko, čo ohrozuje jeho teritórium. Keď považuje za hrozbu okoloidúcich, šteká. Brechajúci pes za bránou je celkom prirodzený jav, i keď určite existuje zopár výnimiek. Citlivý sused nech si tiež zaobstará havkáča, potom možno bude tolerantnejší. Ak je to o výchove, tak pri našich bránach nadrapujúci sa hafani sú do radu nevychovaní.....

Citlivy sused si nezaobstara havkaca, ale zacne robit nieco, co vadi susedovi c.1, a to denno denne.
deane7
17.09.12,19:35
Aký je to pes ktorý breše ??? No predsa nedovarený ....
ludmilla
17.09.12,19:41
... pes je tvor komunikatívny a niekedy sa správa ako dieťa, svojím štekaním chce niekedy aj na seba upozorniť a keď to zaberie, tak to jednoducho skúša ďalej. Psi, ktorí žijú vo voľnej prírode štekajú viac, pretože sa tak dorozumievajú, keď sú starší už sa musia starať o seba, štekajú menej, ale psi, ktoré sú chované doma - stará sa o ne človek akoby nikdy nedospeli a tie treba trpezlivo vychovávať a naučiť ho okrem iných povelov aj povel "TICHO", mali sme tento problém s našim novofundlandským psom a ten vie byť poriadne hlučný.
Jednoducho sme zisťovali, čo ho k štekaniu vyprovokuje u nás to bola pískajúca detská hračka (okrem podobných - mačiek, ľudí atď) a tak sme najprv zapískali touto hračkou a nechali sme ho pár krát zaštekať a potom prišiel povel TICHO a pri ňufáčiku sme mu držali jeho obľúbenú piškótu a keď prestal štekať pochválili sme ho a dali sme mu tú piškótu. No a to sme stále dookola opakovali a pomaly sme predlžovali čas, kedy piškótu dostal. pes je zviera inteligentné a naučí sa na povel reagovať:)
gilda
18.09.12,10:02
... je to o tolerancii ...
gilda
18.09.12,10:41
Veru, pes je tvor komunikatívny. Môj (bígl) zaberá na "čuš". No neručím za to, čo sa deje za mojej neprítomnosti, najmä keď sú okoloidúcimi veľké plemená. Vtedy mohutne šteká až je to komické - hrdina, spoza plota:). A návštevu privíta tiež riadnym štekotom - pravidelný uvítací ceremoniál.:)
deane7
18.09.12,11:47
To tu človek už ani cigánsky vtip nemôže? Už hneď dostanem 2x neužitočný.
lofr
22.09.12,20:05
S psickarmi opatrne. :-)