zajac999
15.09.12,19:57
pozemok mám
day
15.09.12,19:04
Svojpomocne ano
fetya
15.09.12,19:05
Da sa, aj nie. Ked si vies dohodnut dobre ceny, jednat, nakupovat cez znamosti, alebo bez dph, a budes robit 75% veci sam, tak sa da. Ja mam bungalov 20x10m prodom 111, prekresleny, rovne steny, a p. a okrem strechy, omietky a poteru som robil vsetko sam, a teraz uz zariadeny, a byvame, tak sa da. Ale ked nevies dobre jednat, nemas znamosti, netrufas si vsetko robit sam, tak sa neda. Ja som teraz okolo 47tis.
misho.adam
16.09.12,10:55
to fetya: tych 47 tis je vsetko vratane zariadnia, alebo len stavebny material?
Indeed
16.09.12,11:24
Bungalovy stavajú fanatici, ktorým sa táto stavba páči, alebo pomaly rozmýšĺajúci ľudia....

Za cenu ktorú vynaložia na bungalov, by pri troche rozmýšľania mali poschodový dom,resp.bývanie v podkroví naviac, oproti tomu,čo im može poskytnuť bungalov.
day
16.09.12,12:00
Bungalovy stavajú fanatici, ktorým sa táto stavba páči, alebo pomaly rozmýšĺajúci ľudia....

Za cenu ktorú vynaložia na bungalov, by pri troche rozmýšľania mali poschodový dom,resp.bývanie v podkroví naviac, oproti tomu,čo im može poskytnuť bungalov.

:confused: mozes rozviest Tvoju "zaujimavu" myslienku?
ja napr nechcem v dome schody, byvanie si mozes uobit aj jednourovnove, ....
Indeed
16.09.12,12:17
To day : jednourovňové bývanie je síce fajn , ak nechceš chodiť po schodoch, no zároveň je to NAJDRAHŠIE bývanie vzhľadom na vynaložené náklady v pomere k získanej úžitkovej hodnote.
day
16.09.12,13:58
pri rozumnej stavbe, spravnom postupe by som nepovedal
(napr aj bungalov moze mat pultovu strechu, beton na poschodovy potrebujes aj strop atd.)
220870
16.09.12,15:45
To day : jednourovňové bývanie je síce fajn , ak nechceš chodiť po schodoch, no zároveň je to NAJDRAHŠIE bývanie vzhľadom na vynaložené náklady v pomere k získanej úžitkovej hodnote.
Absolútne nesúhlasím.
220870
16.09.12,15:51
Dá sa.Pokiaľ nebude na nete čítať a realizovať drísty alá 20 cm polystyrénu do podlahy ,základy urobíte normálne nie 2 m ,dom postavíte z ľahkého materiálu s ľahkou montážou (ytong) s väzníkovou strechou, lacnejšim druhom škridly atd tak je to pri takomto dome a výraznej svojpomoci možné.
madasi
16.09.12,16:42
určite sa to dá kupovať material bez bločkov ak nepotrebuješ dokladovať a hlavne svojpomocne.
fetya
16.09.12,17:22
vratane zariadenia. vela svojpomoci a da sa. preto som vybral bungalow, lebo ako dochodca nebudem moct vyjst do spalne. byval som v panelaku, a nenavidim schody, a vytah si nemozem dovolit.
alltracboy
16.09.12,19:14
da sa, ale nepostavi. Vzdy sa bude nieco vylepsovat, a ked nieco da spravit majstrom, bude osklbany ako kura. kolko som mal ja ponuk na obklady za 15-20eur/m2. nepoznam nikoho koho by nelakalo kupit nieco o trosku drahsie alebo je to lepsie ako to najlacnejsie. A to sa napocita a hned je nad limitom
werth2d
17.09.12,19:33
Dá sa. Nad týmto projektom som rozmýšlal aj ja, ale nakoniec som išil do bungalovu 1087 od euroline kvôli trochu lepšej dispozícii. Viac mi vyhovoval. Inak sú skoro totožné. Momentálne máme veniec, krov sa už píly. Zajtra idem vytiahnuť komín aspon do úrovne venca. Všetko robíme svojpomocne, žiadny majstri, iba rodina (v každej sa nájde aj nejaký majster). Všetko (vrátané povolení - teda okrem benzínu) nás zatiaľ vyšlo cca 6.000,--€ (a to máme materiál na vnútorné priečky aj na štíty - porobetón). Na strechu mal ísť pôvodne škridplech (maslen), ale dostal som dobrú ponuku na Bramac (6,2€/m2), tak asi pôjde ten. Zatiaľ sme rozbehnutí dobre, ale som zvedaví, ako sa nám všetko naráta pri interiéry. Elektrická prípojka už je, nad plynom sme ani neuvažovali. Kúriť sa bude peletami.
Všetko je to o tom, ako si schopný zjednávať, vyhľadávať, pýtať sa a či potrebuješ bločky (stavebko, hypotéka...). Nikdy nechoď do prvej veci, ktorú zbadáš. Na všetko si nechaj čas, premysli si, popýtaj sa, porovnaj. Existujú tisíce materiálov a stovky predajcov a každý chce predať. Ku každej technológii existuje nejaká konkurenčná.
Tak isto neplať zbytočne brigádnikov, proste všetko svojpomocne - trvá to síce dlhšie, ale nie je to nijaký extrém. My sme začali máj/jún a teraz ideme pod strechu...
Jo, a hlavné je, že máš pozemok. To je dosť veľká investícia.
Ferdosondo
18.09.12,05:44
Dá sa. Nad týmto projektom som rozmýšlal aj ja, ale nakoniec som išil do bungalovu 1087 od euroline kvôli trochu lepšej dispozícii. Viac mi vyhovoval. Inak sú skoro totožné. Momentálne máme veniec, krov sa už píly. Zajtra idem vytiahnuť komín aspon do úrovne venca. Všetko robíme svojpomocne, žiadny majstri, iba rodina (v každej sa nájde aj nejaký majster). Všetko (vrátané povolení - teda okrem benzínu) nás zatiaľ vyšlo cca 6.000,--€ (a to máme materiál na vnútorné priečky aj na štíty - porobetón). Na strechu mal ísť pôvodne škridplech (maslen), ale dostal som dobrú ponuku na Bramac (6,2€/m2), tak asi pôjde ten. Zatiaľ sme rozbehnutí dobre, ale som zvedaví, ako sa nám všetko naráta pri interiéry. Elektrická prípojka už je, nad plynom sme ani neuvažovali. Kúriť sa bude peletami.
Všetko je to o tom, ako si schopný zjednávať, vyhľadávať, pýtať sa a či potrebuješ bločky (stavebko, hypotéka...). Nikdy nechoď do prvej veci, ktorú zbadáš. Na všetko si nechaj čas, premysli si, popýtaj sa, porovnaj. Existujú tisíce materiálov a stovky predajcov a každý chce predať. Ku každej technológii existuje nejaká konkurenčná.
Tak isto neplať zbytočne brigádnikov, proste všetko svojpomocne - trvá to síce dlhšie, ale nie je to nijaký extrém. My sme začali máj/jún a teraz ideme pod strechu...
Jo, a hlavné je, že máš pozemok. To je dosť veľká investícia.

Ideš na to dobre, ale si ešte len na začiatku. Každý kto staval vie že hrubá stavba je nič oproti tomu, čo ťa čaká potom. Finančne aj práca. Spraviť základy a vytiahnuť múry je jednoduché a relatívne lacné.
alltracboy
18.09.12,06:01
tiez som tomu neveril, ale pripojky su dost drahe.. kazdy od teba zoberie prachy, naposledy elektrarne pripojovaci poplatok 200 eur s ktorym som ani neratal. Potom samotna pripojka 300+kabel som kupoval zvlast. Svojpomocnu stavbu treba ratat aj na 5 rokov.. ja uz idem na treti rok skor sam a uz nevladzem a do zimy to musim zbuchat. takze davam uz robit aj majstrom nech to odsypa, lebo pri svojpomoci robis od nevidim do nevidim a ziaden progres. Do 5 rokov by som to postavil s prehladom aj sam.. bavi ma to, ale je to strasne vycerpavajuce hlavne ked sa do toho este pletie rodina.
bjuty smis
18.09.12,06:34
neplať zbytočne brigádnikov - všetko svojpomocne....:))))

téma je o stavbe RD, alebo záhradnej chatky?

ale ked ten dom staviaš pre svoje ešte nenarodené vnúča, tak ok.....

z ekonomickej stránky je to - aspon u mna bol - absolútny nezmysel....zarábal som cca 8 .-€ na hodinu brigádnik berie -podla lokality - a odbornosti 2-4 .-€ na hodinu....
werth2d
18.09.12,16:56
Keď je človek manuálne zručný, tak nejako extra brigádnikov nepotrebuje. Možno len na väčšie akcie (betonovanie deky a pod). A keď má dosť známych a rodinu ochotnú pomôcť, tak brigádnikov platiť nemusí. A hlavne keď nepotrebuje mať postavené do roka.
fetya
18.09.12,18:30
vyticenie zakladov som zvladol sam+geodet, vykop zakladov sam+bagrista, armovanie a vlozenie do vykopov rodina, spolu 5 ludi, vylievanie pumpou sam+brat, vylievanie salovaciek sam, zhutnenie pod platnou sam, polozenie kari sieti-sam, obsalovanie-sam, voda, kanalizacia, elektrika-sam, vylievanie deky-pumpa 5 kamosov, murovanie-s manzelkou, salovanie venca-sam, armatura do venca-s manzelkou, vylievanie venca-s dvoma kamosmi, krov-3 tesari, okna-montovala firma, voda-sam, elektrika-elektrikar, ale vacsiu cast sam, omietky-3 murari, hydroizolacia-sam, pokladky polisterenu-s bratom a manzelkou, polozenie el. kablov Devi na vykurovanie-sam, poter-firma, 3 robosi, sadrokarton-2-6 kamosov, malovanie-maliar, ktory nam dlhoval, obklady-dlazby-sam, kuchynsky nabytok-firma, od ktoreho sme kupovali, zachod, vana, sprcha, umyvadla-sam. Caka ma este zateplovanie-sam, obstavba krbu-sam, vybetonovanie prijazdu do garaze-asi s kamaratmi. Zacali sme v maji 2012, mesiac byvame. Brigadnikov som raz skusal-erikovlakotosovie-na vykop 30 metrovej ryhy pre elektriku, zacali robit za 20 eur, ale poda bola tvrda, vela kamenov, potom chceli 50, minibager zvladol za 20 min/15eur.
bjuty smis
18.09.12,19:20
začal si v máji, a už mesiac bývaš...teda toto si všetko spravil skoro sám za 3-4 mesiace...hm.. tak fajn...
tommi_d
19.09.12,05:44
No konečne si niekto prerátal koľko zarába sám a koľko roboš na stavbe...
tommi_d
19.09.12,05:49
vyticenie zakladov som zvladol sam+geodet, vykop zakladov sam+bagrista, armovanie a vlozenie do vykopov rodina, spolu 5 ludi, vylievanie pumpou sam+brat, vylievanie salovaciek sam, zhutnenie pod platnou sam, polozenie kari sieti-sam, obsalovanie-sam, voda, kanalizacia, elektrika-sam, vylievanie deky-pumpa 5 kamosov, murovanie-s manzelkou, salovanie venca-sam, armatura do venca-s manzelkou, vylievanie venca-s dvoma kamosmi, krov-3 tesari, okna-montovala firma, voda-sam, elektrika-elektrikar, ale vacsiu cast sam, omietky-3 murari, hydroizolacia-sam, pokladky polisterenu-s bratom a manzelkou, polozenie el. kablov Devi na vykurovanie-sam, poter-firma, 3 robosi, sadrokarton-2-6 kamosov, malovanie-maliar, ktory nam dlhoval, obklady-dlazby-sam, kuchynsky nabytok-firma, od ktoreho sme kupovali, zachod, vana, sprcha, umyvadla-sam. Caka ma este zateplovanie-sam, obstavba krbu-sam, vybetonovanie prijazdu do garaze-asi s kamaratmi. Zacali sme v maji 2012, mesiac byvame. Brigadnikov som raz skusal-erikovlakotosovie-na vykop 30 metrovej ryhy pre elektriku, zacali robit za 20 eur, ale poda bola tvrda, vela kamenov, potom chceli 50, minibager zvladol za 20 min/15eur.

.... a teraz ešte jednu.... O troch vlasoch deda vševeda...
ešte ma zaujalo "murovanie a šalovanie venca s manželkou" ... tento príspevok musím ukázať manželke - hneď stúpnem na cene....
expeeert
19.09.12,06:47
začal si v máji, a už mesiac bývaš...teda toto si všetko spravil skoro sám za 3-4 mesiace...hm.. tak fajn...

Asi je makač :) Ale inak za ten čas sa to dá spraviť, len človek nesmie byť zamestnaný a musí robiť na stavbe celý pracovný týždeň a samozrejme aj s ľudmi. A mať to všetko dobre zorganizované :)
Indeed
19.09.12,06:52
Aká je Tvoja profesia ?
fetya
19.09.12,17:50
zacal som v maji 2011 a v auguste 2012 uz byvam. nie som makac, len jednoduchy ucitel, ktory ma malo penazi, a vie, ze stavba nie je veda, a vela veci sa da dostudovat a s odvahou a trochu zrucnostou sa to da. rad by som platil vsetkym majstrom remesiel, lebo v spolocnosti by bolo idealne, ze ucitel uci, vzdelava sa, a zo svojho platu vie zaplatit majstrov, ale je to sen pre buduce generacie. dvaja ucitelia s velkou odvahou sa pustili do toho, a vysledok je obycajny domcek. nebol den, ked som nesiel na stavbu, aspon tu hodinku nieco robit. aj v decembri, pri refletore. Nepracoval som len vtedy, ked pocasie neprialo-dazd, sneh. V novembri sme uz mali strechu, a pokracovalo sa aj cez zimu.
bjuty smis
19.09.12,21:00
....Zacali sme v maji 2012, mesiac byvame.....

aby si pochopil naše reakcie.....ale úprimne, aj tak sa mi ten príbeh jednoduchého učitela, čo si sám vymuruje, spraví vodu , elektriku atd. podla učebníc nezdá...aj ked simakal aspon hodinku dennne........
ale ak áno, klobúk dole! :))
werth2d
19.09.12,21:25
Prečo nie? Nie je každý poleno, že si musí platiť ľudí. Aj ja som si sám ťahal múry a pritom nie som murár...
zajac999
19.09.12,21:40
vyticenie zakladov som zvladol sam+geodet, vykop zakladov sam+bagrista, armovanie a vlozenie do vykopov rodina, spolu 5 ludi, vylievanie pumpou sam+brat, vylievanie salovaciek sam, zhutnenie pod platnou sam, polozenie kari sieti-sam, obsalovanie-sam, voda, kanalizacia, elektrika-sam, vylievanie deky-pumpa 5 kamosov, murovanie-s manzelkou, salovanie venca-sam, armatura do venca-s manzelkou, vylievanie venca-s dvoma kamosmi, krov-3 tesari, okna-montovala firma, voda-sam, elektrika-elektrikar, ale vacsiu cast sam, omietky-3 murari, hydroizolacia-sam, pokladky polisterenu-s bratom a manzelkou, polozenie el. kablov Devi na vykurovanie-sam, poter-firma, 3 robosi, sadrokarton-2-6 kamosov, malovanie-maliar, ktory nam dlhoval, obklady-dlazby-sam, kuchynsky nabytok-firma, od ktoreho sme kupovali, zachod, vana, sprcha, umyvadla-sam. Caka ma este zateplovanie-sam, obstavba krbu-sam, vybetonovanie prijazdu do garaze-asi s kamaratmi. Zacali sme v maji 2012, mesiac byvame. Brigadnikov som raz skusal-erikovlakotosovie-na vykop 30 metrovej ryhy pre elektriku, zacali robit za 20 eur, ale poda bola tvrda, vela kamenov, potom chceli 50, minibager zvladol za 20 min/15eur.

dakujem za podrobný postup,až by som sa do toho pustil sám
marleau
20.09.12,05:56
Robte si svojpomocne,veď keď sa niečo pos...,je tu predsa Porada.sk.
tommi_d
20.09.12,06:04
a ešte modrá strecha, ale tam je to o dosť militantnejšie ako tu...
fetya
20.09.12,08:31
....Zacali sme v maji 2012, mesiac byvame.....

aby si pochopil naše reakcie.....ale úprimne, aj tak sa mi ten príbeh jednoduchého učitela, čo si sám vymuruje, spraví vodu , elektriku atd. podla učebníc nezdá...aj ked simakal aspon hodinku dennne........
ale ak áno, klobúk dole! :))
ten maj 2012 bol preklep, ked neveris, tak ked budes v NZ, tak sa ozvi, rad ti to ukazem. Mam to aj nafotene, neni problem ukazat. Vela sa da nastudovat, aj z tvoho fotoblogu, aj z porady, ostavbe, stavbadomusvepomoci.cz, aj madarske forumy, aj od dvoch kamosov, ktori predomnou zacali stavat.
Pozemok som dostal od rodiny a mal som na vyber, bude budem kosit travicku, alebo sa pustim do toho. Nebolo to jednoduche, stav. pov. trvalo 8 mesiacov. Velakrat som prisiel domov, ze uz stacilo, nechcem, nevladzem...ale vzdy som s tym pokracoval dalej. Vo vnutri chybaju dvere, troska silikonovanie, nejake listy na podlahu, zvonka este zateplenie, chodniky, plot...
bromid
20.09.12,08:50
ako ja si to dost dobre neviem predstavit. cez tyzden pracujem a cez vikend makam na stavbe? dobre, este realne niekde na dedine sa to da, kde by som asi vzdy pribuznych zvolaval. ale ako to spravit, ked byvam od kazdeho 50km daleko? a ako to vsetko spravit sam? ved clovek potrebuje aj nieco podrzat, podporit, chytit. to aby som bol ako chobotnica, ked to mam vsetko sam robit? ja stale uvazujem o dome, ale ked mam zaplatit za pozemok cca 40-50 tisic euracov a to este nemam nic z domu, tak ma rychlo prejde chut. (bratislava :D)
werth2d
20.09.12,15:03
ako ja si to dost dobre neviem predstavit. cez tyzden pracujem a cez vikend makam na stavbe?

Nie! Na stavbe makám aj cez týždeň, keď prídem z práce (alebo predtým ako idem do práce). Niekedy sám, niekedy s otcom (dôchodca), niekedy traja (aj svokor). Ale to málokedy, väčšinou jeden - dvaja.
fetya
20.09.12,16:49
pripajam fotky, aj z webstranky tesarov: http://www.strechy-tesari.sk/fotogaleria/strecha-nove-zamky/
bjuty smis
20.09.12,17:05
sa nečudujem, že ťa žena chcela s tým kladivom prizabiť :))
fetya
20.09.12,17:10
:D
pivko
20.09.12,17:11
A ten dom má aj základy? to si nedal dole ani ornicu? a izolácia pod rúry? no a to prostredie katastrofa z paneláku ti budú pozerať až do hrnca.
fetya
20.09.12,17:22
nedal som dole ornicu, lebo nevidel som vyznam. zaklady su vylievane az po ornicu, 2 rady DT, izolacia samozrejme je pod murmi, na celu plochu som navaril az po omietke, prostredie nie je katastrofa, na vacsiu cast pozemku nevidno, lebo hreben strechy zakryje im vyhlad, inac ten panelak ma iba 3 poschodia.
dorwin
21.11.12,14:39
som zvedavy, ze ked budes mat 80 rokov ako sa dostanes na poschodie svojho vysnivaneho domu...