Liptovčanka
16.09.12,01:08
Kúpila som si zo Sieberzu stlpovitú jabloň Imperial. Vysadená bola na jar 2012 a už teraz v septembri tohoto istého roka má snád 2,5 metra na výšku.Je aj dosť rozkonárená,cca do 1metra.Možno to nie je ako by sa rozkonárovala bežná slivka,ale aj tak sa mi to zdá veľa,vzhľadom k spomínanej stlpovitosti.Viem že slivky majú bujarejší rast,ale kedže by mali byť stlpovité stromy naočkované na slabo rastúcich podpníkoch,ako to uvádzajú,tak ma prinajmenšom tá výška udivuje.Neviem už pri ktorom záhradníctve som sa dočítala,že Imperial sa v prvých rokoch môže z bočných výhonov skracovať,tak som tak učinila.No faktom je,ako som sa tu dočítala,že iba zhustla. Začína ma ale trápiť ešte jedna vec.Zasadila som ju cca 50 cm od kanalizácie a inžinierskych sietí.Myslela som,čo si neviem nikde overiť,že tvar koruny stromu kopíruje v o niečo väčšom merítku tvar koreňovej sústavy,dúfajúc,že korene sa budú ťahať/poviem to laicky/stlpovito do zeme,ale teraz sa obávam,že pri tomto raste mi tie korene môžu inžin.siete časom narušiť. Nebolo by asi rozumnejšie ju vykopať a presadiť na iné miesto? Ak áno,nevadí,že sa pri presádzaní narušia korene? Mám aj stlpovitu jablon,ale tá rastie stlpovito.No tiež sa obávam o tie inž.siete. Viete mi niekto prosím poradiť? Dakujem...
wabi
26.09.12,12:12
Nuž na začiatku píšete o slpovitej jabloni ale to je zrejme nesprávne uvedené, keďže je ďalej uvádzaná slivka.
Ľudia snáď neveríte tým fotomontážam v tých reklamných obrázkoch kde to vlastne ani nie je fotka ale nakreslené plody slivky a listy tvoriace stĺp. Takto žiaden strom nikdy nerastie a kto tomu verí je naivný hlupák.
To ste už naozaj stratili všetkú súdnosť?
Ak nás tie firmy klamú tými pseudofotkami, ako môžeme veriť aj ostatnému, napríklad reklamným textom pod nimi.
Ak niekto klame, je to klamár a ani pravosť odrody namusí byť pravdivá. Urobia všetko aby predali predražené stromčeky a nevadí im, že po pár rokoch sú všedci šokovaný a sklamamý, že im to nerastie ako na obrázkoch.
Celý život sa zaujímam o ovocné stromy a nič podobné som nevidel a je pod moju úroveň aby som takto klamal ľudí ako to robia reklamný mágovia podobných podvodných firiem.
Napokon sa nájdu ľudia, ktorí veria asi čomukoľvek čo je pre nich lákavé, bez toho že by dokázali máť vlastný úsudok.
Skôr uveria lži ako krutej pravde že podobné sĺpovité stromy ako sú na tých obrázkoch vôbec neexistujú a to čo im predali narastie v horšom prípade ako celkom normálny strom s rozložitou korunou, v lepšom prípade bude koruna trochu štíhlejšia no od obrázku veľmi veľmi vzdialená.
Keď aj vysvelľujem nešťastníkovi ktorý si takýto stromček ide kúpiť, že to tak nenarastie, nechce uveriť, pretože ten obrázok je taký krásny a on jednoducho chce aby to tak vyrástlo ako na tom obrázku až do tej miery, že odmieta prijať tvrdú realitu.
pablito74
28.09.12,11:30
Suhlasim s Wabim, a stale nechapem, ako je mozne, ze neuvadzaju pri ziadnych ovocnych stromcekoch, tak dôlezitu vec, ako je podpnik.
A dalsia vec, ked som videl na konkurencom fore, fotky ktore uzivatel nafotil po obdrzani stromcekov, tak som nechcel verit vlastnym ociam, aky odpad sa za tak vysoku cenu predava.
vemak
04.10.12,17:48
súhlasím s Vami no chlapci, no moc ste liptovčanke neporadili.