qwert1
16.09.12,10:05
Dobry den, mam velku zahradu kde planujem nasadit ovocne stromy,prave mi ju presli s traktorom a vyrovnali,len predtym tam bolo strasne vela buriny,chcem klasicku luku ktoru budem kosit okolo stromkov,nemusi to byt specialna zahradna okrasna trava.
Len sa chcem opytat,ci je lepsie na jar to najprv postriekat proti burine a potom sadit travnik,alebo mam nasiat travnik uz teraz.
Samir
16.09.12,09:31
Pokiaľ tam chceš mať ovocné stromy, tak by som to určite nestriekal, ale to je len môj názor, že v záhrade nechcem chémiu. Pokiaľ chceš lúku, kde Ti nebude vadiť, že tam aj niečo zakvitne, pokiaľ Ti nevadí púpava, skorocel a pod., tak to môžeš spraviť ako ja. Tiež som zakladal záhradu na bývalej ornej pôde. Mám veľkú plochu, takže trávnik som nevysieval, ale som začal kosiť to, čo tam postupne začalo rásť. Samozrejme prvá vyšla burina, ktorá však kosenie neprežila a rastliny sa postupne vyselektovali. Ale pozor, ak by si to nepokosil, tak Ti tam na začiatku narastie burina vysoká aj 2 metre. Ja tam teraz už mám zmes trávy a trvácnych bylín, ktoré keď pokosíš, tak vyzerajú ako trávnik a keď ich necháš podrásť, tak Ti aj pekne zakvitnú. Ak chceš takúto lúčnu zmes, tak sa samozrejme dá kúpiť už aj namiešané osivo. Osivo môžeš vysievať v pohode aj teraz. Ak by si chcel iba čistý trávnik, tak to by si musel striekať chémiou a neustále hnojiť, zalievať, kosiť a pod. Ale to mi do ovocného sadu moc nesedí.
dobrocani
17.09.12,10:13
No ja som zakladal ovocny sad pred styrmi-piatimi rokmi(prvy rok 15 stromov, druhy dalsich 15 stromov... teraz ich je tam vyse 60.) ale travu budem vysievat az buduci rok. Trava je velky konkurent pre male stromceky a nemuselo by to pre stromceky dopadnut najlepsie. Sused sadil stromy o dva-tri roky skor ako ja, ponechal podu okolo nich neobrabanu, len ju obcas pokosil a jeho stomceky aj tak vyzeraju. Su mensie, prirastky minimalne, uroda uboha. Nechaj stromceky poriadne hlboko zakorenit(nech su na podpniku, ktory ide trocha hlbsie, cize aby bol stromcek v dospelosti nepotreboval oporu) a potom si zasej travu, aku len uznas za vhodnu.
Ak chces travu uz teraz, nechaj oblat okolo stromu s priemerom 0,5-1meter nezarastenu, pouzi bud mulc, kamienky alebo pravidelne opatrne okopavanie. Strom sa ti za to odmeni lepsim rastom. Po case mozes tuto ochrannu barieru zrusit a nechat travu, nech ju zarastie.
Samir
17.09.12,15:32
Vidíš, to som zabudol napísať. Presne súhlasím. Okolo stromkov je dobré zamulčovať, aby tam nerástla burina a tráva, ktorá by oberala stromky o vodu a živiny. Navyše mulč udržuje vlhkosť, stromky potom lepšie rastú.
BXLmiami
19.09.12,03:10
Tak s týmto mám stále problém,akonáhle okolo stromkov uvoľním okolie od trávy,majú tendenciu vysychať,ten mulč je nepodarený,nasťahujú sa mi tam slimáky,neviem.Dávam skôr kartony,ale potom to zase nevyzerá dobre.
qwert1
21.09.12,04:47
dakujem vsetkym za prispevky. Este ohladom vysadzania, predtym som sadil podla koruny dospeleho stromu,cize som ich nesadit v rade,ale snazil som sa o co najvacsiu hustotu.teraz vsak rozmyslam co sa mi vela stromkov neujalo lebo som tu cez leto nebol a vyschli mi ,ze ich nasadim predsa len v rade.
dobrocani
21.09.12,10:29
No rad je ovela praktickejsi, lahsie sa udrzuje poda pod stromami, jednoduchsie kosi trava, manipulacia s konarmi po reze, manipulacia s ovocim po zbere, jednoduchsie polievanie.....
Na menej miesta das viac stromov.