satkapier
16.09.12,14:50
Dobrý deň
Kúpil som chalupu ktorá bola postavená cca pred 70 rokmi. Chalupa má svoj list vlastníctva len pozemok bol bez založeného listu vlastníctva. Teraz sa prihlásil pán ktorý má čiastočný výpis Listu vlastníctva a chcel by pozemok predať ale požaduje neprimeranú cenu. Problém je aj v tom že pán má čiastočný výpis listu vlastníctva v registratúre „E“ čím bez Geometrického plánu defakto ešte nemôže pozemok predať a je aj otázne ako prišiel k pozemku z čiastočným výpisom Listu vlastníctva keďže majiteľka tam s mamou bývala cca 70 rokov a od domu má aj právoplatný List vlastníctva. Rád by som sa preto opýtal ako mi môže zatiaľ neprávoplatný majiteľ pozemku obmedziť užívanie danej nehnuteľnosti a prípadne ako ma môže obmedziť v užívaní nehnuteľnosti keď si vysporiada List vlastníctva a nebudeme sa vedieť dohodnúť na cene za odpredaj pozemku.
dan501
17.09.12,06:33
Máš List vlastníctva na stavbu ale nevlastníš pozemok pod chalupu. Podla mňa môže predať aj pozemok registra-E, bez geometrického plánu. Môže žiadať od teba nájomné za posledné 3 roky. Predpokladám že keď vlastní pozemok pod domom, vlastní aj pozemok okolo domu, môže ti napríklad zabrániť prístupu autom k chalupe.
satkapier
17.09.12,17:13
Vďaka za odpoveď
List vlastníctva mám asi týždeň tak ma netrápi daň za posledne 3 roky a pochybujem že ju aj on platil lebo pán je aktívny až keď zistil že chalupa sa predáva lebo pred tým tam bývala babka ktorá mala 91 rokov a od nej by asi nič nevytiahol.Autom sa tam nepotrebujem ani dostať lebo od bránky do domu je asi 5 metrov.No a pozemok za chalupou nemá skoro žiadnu hodnotu a pre mňa ani nejak veľký význam.Totiž ja mám vedľajšiu chalupu už niekoľko rokov ale problém je že medzi nimi nieje žiaden plot a okná smerujú na môj pozemok a nechcel som mať nevhodných susedov tak som odkúpil aj túto chalupu.Len rád by som mal v poriadku pozemok aj pod tou chalupou.
vratnik
18.09.12,09:37
Nedostanete povolenie na rekonštrukciu bez súhlasu vlastníka pozemku. Parcely typu E možno predávať, aj podiely. Exmajiteľka buď stavala na nevysporiadanom pozemku, alebo bol odkúpený a vklad nebol zavkladovaný. Spojte sa s exmajiteľmi stavby, žiadajte vysvetlenie, povedia vám históriu, možno aj nájdu starú kúpno - predajnú zmluvu.
satkapier
18.09.12,16:46
Pani mala právoplatný list vlastníctva a skôr pán ma list vlastníctva získaný podivným spôsobom.On na tom pozemku nikdy nebýval ale tvrdil že vraj jej mama predala pozemok v roku 1936 jeho mame.Ale nikde od tohto predaja nieje záznam a prečo by mu predávala pozemok keď stal na ňom dom.Zohnal si vraj dvoch svedkov a tak sa dostal k listu vlastníctva. A kým žila babka ani sa len neozval a nemal ambiciu predať pozemok až keď na jar zomrela a dozvedel sa že pani predáva dom nejakému Košičanovi