MySpace
18.09.12,14:43
Ahojte,

co robite, ked mate riadnu svalovicu? Je na to nejaka fajn mast/krem (nieco proti tej bolesti zo svalovice), resp. nejaky ludovy recept? Alebo skor zostava len cakat na to, kedy prejde?
marjankaj
18.09.12,13:05
Keď mám svalovicu, tak nerobím nič. Čakám kým prejde.
bodliak
18.09.12,13:14
Nič, to prejde.
Ľahká fyzická aktivita je vhodná.
Tweety
18.09.12,13:19
Keď mám svalovicu, tak nerobím nič. Čakám kým prejde.
Podľa hesla, lepšie je mať svalovicu ako svalovca.:)
bodliak
18.09.12,13:41
Podľa hesla, lepšie je mať svalovicu ako svalovca.:)

a ďalej:

Lepšie je mať svalovca, ako hladného mozgožrúta.
ludmilla
21.09.12,09:45
Svalovicu spôsobujú mikroporanenia v svalových vláknach, kde sa potom zhromažďuje voda, vlákno opuchne a roztiahne sa. To roztiahnutie vlákien je tá typická bolesť - svalovica. Svalovica nepotrebuje v podstate žiadnu liečbu, keď sa sval zotaví problémy odídu. pri svalovici treba sval šetriť a nešportovať a keď sa športu vzdať nechceš aj počas svalovice, potom športovať ľahko, s mierou.
potom pomáhajú kúpele v teplej vode, veľmi účinný je kúpeľ s rozmarínom alebo s ihličím zo smreku, pomáha tiež sauna - zlepší sa prekrvenie postihnutého svalstva a urýchli sa liečebný proces, vôbec sa však neodporúčajú počas svalovice masáže.
Ako prevencia pred svalovicou - pred športom treba telo zahriať, rozcvičiť a zaťažovať postupne, pomaly - toto viem z tréningov z hádzanej.
deane7
21.09.12,10:08
Lepšie by s odpovedalo na otázku "Slivovica - čo s ňou?"
Jurivo
21.09.12,10:14
[QUOTE=ludmilla;2146456]
Svalovicu spôsobujú mikroporanenia v svalových vláknach, kde sa potom zhromažďuje voda, vlákno opuchne a roztiahne sa. To roztiahnutie vlákien je tá typická bolesť - svalovica.

S týmto tak celkom nesúhlasím. Pri telesnej námahe vzniká vo svaloch kyselina mliečna (pravotočivá L-forma), tá je kryštalická a tie kryštáliky spôsobujú vo svaloch bolesť. Preto sa počas aj po telesnej námahe odporúča veľa piť. Kryštáliky sa rozpustia a bolesť sa stratí. Treba oddychovať, 24 hod. po ťažšej námahe nemasírovať (môže dôjsť k väčšiemu poškodeniu svalových vlákien), vhodná je prechádzka, jemný a nenásilný strečing.
Svalovica spravidla po 3 dňoch ustúpi. Vhodné je jemné nanášanie chladivého masážneho gélu (utlmí to bolesť a osvieži).
účtovník 007
21.09.12,10:28
Poznám recept od starších ľudí na svalovicu. Len vtedy asi vznikala z práce a nie z cvičenia.:)

Všetky časti postihnuté svalovicou treba natrieť "vyskočkom" (u nás sa to tak volá, je to to prvé, čo natečie, keď sa páli slivovica a svaly namáhať iba ľahko, neoddychovať úplne bez pohybu, lebo je to ešte horšie. Môj tatino ešte dnes po príprave dreva, alebo inej namáhavej činnosti používa tento recep. Ako "vyskoček" pôsobí, neviem, ale bola to medecína veľmo rozšírená.

Takže v konečnom dôsledku môžeme povedať, že na svalovicu slivovicu:D
deane7
21.09.12,10:34
Tá posledná veta je najužitočnejšia.
Lenka*1
21.09.12,10:35
ja pijem magnezium a nasledujuci trening ani nevynecham, ani ho nemam o nic lahsi.. na zaciatku sa vzdy dobre vystrecujem, zahrajem telo ci uz skakanim na svihadle ci behom, a pocas treningu potom uz ani neviem, ze nejaka svalovica bola..
eva.toth
21.09.12,10:50
Osvedčený recept u môjho syna: pred tvrdým tréningom vypiť 400 mg Anopyrin, čiže ten obyčajný na horúčku. Anopyrin zabraňuje, alebo zmierňuje ukladanie kyseliny mliečnejvo svaloch, ktorá spôsobuje svalovicu.
korduľa
21.09.12,11:20
moj nazor: zvysit davky vitaminu C,najlepsie rozpustny vode, dostat na internete/vysoka davka vitaminu c je velmi dobra aj ako prevencie, tie davky co sa odporucaju normalne su z roku 1948 a je uz urobenych velmi vela vyskumov, kde bolo dokazene, ze C je ucinne proti mnohym chorobam,/ niekto si dava acylpirin ale podla mna pchat zbytocne do seba chemiu nie je dobre, hlavne si netreba lahnut a nic nerobit, treba telo rozhybat ono sa to podda, ja mam svalovicu permanentne, preto je aj dennodenny strecing pre mna uplne automaticky, hlavne rano ked je telo este aj stuhnute, asi je to cudne, ale mam rada ten pocit, ze citim telo
inkana
21.09.12,11:25
len tak na okraj, dúfam, že nie mimo témy - kedysi mi vraveli chalani, čo liezli po skalách, že banán hodinu pred telesnou námahou zabráni svalovici.

ale neviem, čo po nej, celkom sa mi páči názor (alebo skúsenosť) korduly
ludmilla
21.09.12,12:31
[QUOTE=ludmilla;2146456]
Svalovicu spôsobujú mikroporanenia v svalových vláknach, kde sa potom zhromažďuje voda, vlákno opuchne a roztiahne sa. To roztiahnutie vlákien je tá typická bolesť - svalovica.

S týmto tak celkom nesúhlasím. Pri telesnej námahe vzniká vo svaloch kyselina mliečna (pravotočivá L-forma), tá je kryštalická a tie kryštáliky spôsobujú vo svaloch bolesť. Preto sa počas aj po telesnej námahe odporúča veľa piť. Kryštáliky sa rozpustia a bolesť sa stratí. Treba oddychovať, 24 hod. po ťažšej námahe nemasírovať (môže dôjsť k väčšiemu poškodeniu svalových vlákien), vhodná je prechádzka, jemný a nenásilný strečing
Svalovica spravidla po 3 dňoch ustúpi. Vhodné je jemné nanášanie chladivého masážneho gélu (utlmí to bolesť a osvieži).
Tato teoria je uz zastarala a logika tiez nepusti pretoze, po ukonceni sportovej cinnosti sa kyselina mliecna plne odbura a svalovica zvycajne zacne az hodinu po namahe. Skus nastudovat sportovu medicinu.
pivko
21.09.12,12:53
Mala si sa nadopovať po tréningu acylpyrinom , teraz už pomože len mega dávka vit. C a slabší tréning.
Jurivo
21.09.12,13:40
[QUOTE=Jurivo;2146716]
Tato teoria je uz zastarala a logika tiez nepusti pretoze, po ukonceni sportovej cinnosti sa kyselina mliecna plne odbura a svalovica zvycajne zacne az hodinu po namahe. Skus nastudovat sportovu medicinu.

Nechcem sa hádať ale podľa mojich informácií (dá sa to nájsť aj na nete), je príčinou kyselina mliečna a mikroskopické trhlinky vo svaloch.
deane7
24.09.12,15:59
MySpace,Nemôžeš tému premenovať? Lepšie by sa radilo pri názve "Slivovica - čo s ňou" hlavne v dnešných dňoch.
Martin1310
24.09.12,20:02
Pri rázovom pretažení netrenovaného svalu sa svalovici nedá zabrániť ničím,trochu pomôže dlhý horúci kúpel po záťaži ale žiadny zázrak nečakaj.
Prejde sama,netreba nič špekulovať.
csillag3112
24.09.12,20:32
Kyselinu mliečnu pri svalovici dobre sťahuje obyčajná soda bicarbona.
bettylou
25.09.12,13:06
doplň si proteíny
peterkos2
25.09.12,16:50
MySpace,

Nemôžeš tému premenovať? Lepšie by sa radilo pri názve "Slivovica - čo s ňou" hlavne v dnešných dňoch.

K svalovici by som odporučil jemnú fyzickú aktivitu-nemávam ju často.mimotemyZato slivovicu som včera vypálil v pálenici a čo s ňou viem veľmi dobre.Tento rok celkom dobre tiekla-8,6l z "metra":D Je v nej aj trochu hrušiek a je výborná