meriska
20.09.12,13:01
Ahojte, potrebovala by som poradit s odvlhcenim bytu - ma rozlohu asi 60 m2 a je rozdeleny na 3 male izbicky (kazda asi 12 az 14 m2) + predsien spojena s kuchynou + kupelna. Musim kupit odvlhcovac do kazdej miestnosti, aby sa znizila vlhkost v celom byte? Najvacsi problem je v spalni, kde spime dvaja a do rana vyskoci vlhkost nad 70perc. a su zarosene okna. diky za vase reakcie a skusenosti
arizona
20.09.12,11:05
Ak mas na mysli odvlhcovac Ceresit, tak su to zbytocne vyhodene peniaze.
Treba najst pricinu vlhkosti a tu odstranit,nic ine nepomoze.

Daj si hore do vyhladavacieho okienka nazov svojej temy, alebo "ceresit", je tu vela tem skusenosti....
Letko
20.09.12,11:12
Nezabudnúť večer pred spaním vyvetrať (znížiť vlhkosť).
meriska
20.09.12,11:34
Pricinu riesit aj tak nebudeme, sme v prenajatom byte len na nejaky cas...skor by ma zaujimalo, ako to najlepsie vyriesit s odvlhcovacom, myslim elektrickym, ale aby sa pri nom dalo aj spat. Nieco, co naozaj pomoze - ceresit nestaci, to viem.
arizona
20.09.12,11:39
Pricinu riesit aj tak nebudeme, sme v prenajatom byte len na nejaky cas...skor by ma zaujimalo, ako to najlepsie vyriesit s odvlhcovacom, myslim elektrickym, ale aby sa pri nom dalo aj spat. Nieco, co naozaj pomoze - ceresit nestaci, to viem.

mrk sem https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ie=UTF-8&ion=1#hl=sk&output=search&sclient=psy-ab&q=elektricky%20odvlhcovac%20skusenosti&oq=&gs_l=&pbx=1&qscrl=1&fp=6f951e9d2d1fbfc2&ion=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&biw=1138&bih=544
Chokma
20.09.12,17:09
My mavame na jesen, resp. v zime problem s vlhkostou, velmi casto a vela perieme a doma mam vela kvetin. Kupili sme odvlhcovac DESA (MASTERS) s vykonom az 20 l denne a sme s nim spokojni. Nie je hlucny a vysledky su badatelne. Pouzivame ho len v danych kritickych obdobiach a na miestach, kde je to najviac potrebne, da sa presuvat lahko z miestosti do miestnosti. Takze ja by som odporucala zvazit aj tuto moznost. Treba si v pokoji na nete prehliadnut rozne typy a vybrat si ten, ktory vyhovuje najviac poziadavkam.

A s tym vetranim suhlasim - velmi dolezite je naucit sa spravne vetrat a urobit z toho zvyk, moze to napomoct.
lapejko
20.09.12,17:36
s tým odvlhčovačom súhlasím, zapnúť ho ale ráno pri spálňových otvorených dverách, za dve-tri hodiny nočnú vlhkosť stiahne.
vlado 33
20.09.12,19:49
Mali sme tak isto problém z vlhkosťou a k tomu aj pleseň v dome. V zime keď poklesnú teploty pod mínus 10 a viac stupňov vlhkosť sa nám vyzráža na stene. Kúpili sme si odvlhčovač Master DH-720 s ÚV lampou. Keď som ho prvý krát zapol na ovládacom panely nabehla vlhkosť 79% po štyroch hodinách začala klesať takto to išlo štyri dni , za ten čas vy kondenzovalo asi 6 l vody ( na noc som ho vypínal ). Kúpili sme vlhkomer a ďalej sme používali odvlhčovač podľa potreby keď vystúpila vlhkosť nad 65 %.A ÚV lampa super vec pre alergikov alebo keď je niekto chorý. A hlavne plesne zmizli. Viem že by pomohlo zatepliť ale zatiaľ nie sú chechtáky.
Letko
21.09.12,04:10
s tým odvlhčovačom súhlasím, zapnúť ho ale ráno pri spálňových otvorených dverách, za dve-tri hodiny nočnú vlhkosť stiahne.

Pritom stačí vyvetrať a je to:
1. zdravé
2. zadarmo
arizona
21.09.12,04:20
Pritom stačí vyvetrať a je to:
1. zdravé
2. zadarmo
Pri nadmernej vlhkosti IBA vetranie nepomoze .-)
220870
21.09.12,04:26
V bytoch za to môže s takmer 95% istotou nevhodná kombinácia maľoviek s nedostatočným vetraním.
Letko
21.09.12,04:30
Našim testovacím objektom sú svokrovci a ich dom. Vymenili okná, začali sa im v zime v kuchyni tvoriť plesne. Kúpili sme im meteo stanicu s vlhkomerom. Keď im vystúpi vlhkosť nad určité %, vedia, že majú otvoriť okná a vyvetrať, najmä pri varení a pri zohrievaní vody v rýchlovarnej kanvici. Popri tom začali viac používať digestor. Nemajú žiadny odvlhčovač, len sa naučili vetrať, čo dovtedy v zime nerobili. Zároveň začali vetrať celý dom. Najrýchlejším spôsobom vetrania je urobiť na chvíľku prievan, potom stačí vetrať 1-2 minúty.
Zároveň si dávajú pozor, či vonku nie je vyššia vlhkosť ako vo vnútri, aby si ju nenaťahali do domu.

S elektrickým odvlhčovačom nemám skúsenosť a ani som nikdy žiadny nevidel, píšem z vlastnej skúsenosti.
V byte vetráme minimálne 3x do dňa - ráno, po príchode z práce a pred spaním.
arizona
21.09.12,04:54
V bytoch za to môže s takmer 95% istotou nevhodná kombinácia maľoviek s nedostatočným vetraním.
Mozes prosim ta blizsie vysvetlit tu "nevhodnu kombinaciu maloviek" ?
expeeert
21.09.12,05:34
Našim testovacím objektom sú svokrovci a ich dom. Vymenili okná, začali sa im v zime v kuchyni tvoriť plesne.

Klasika, staré okná netesnia, tak sa v rámci šetrenia energiami vymenia nové, ktoré tesnia až priveľmi a dom stratí "dýchanie" takže treba častejšie vetrať. Pravda je že niečo sa ušetrí, pri krátkych intenzívnych vetraniach sa spotrebuje menej tepla ako pri infiltrácii. Akurát nevýhoda tých plesní - vlhkosť sa vždy ťahá naľahšou možno cestou von a keď nemá kam, tak ostáva dnu a tvoria sa plesne...
meriska
21.09.12,08:46
Cez den vetrame, ale ked stupa vlhkost v noci, to mam pocas noci vstat a na par minut dokoran otvorit okno? Lebo ked nechame otvorenu vetracku a dychame studeny vzduch, rano ma clovek pocit, akoby mal byt chory-stipanie hrdla a tak...
Letko
21.09.12,08:49
Skús mať cez noc len štrbinové vetranie a hlavne zisti, odkiaľ sa ti v spálni tá vlhkosť berie.
meriska
21.09.12,08:52
Celkova vlhkost v byte je vyssia, mozno to suvisi s tym, ze sme v horach a tiez ze je byt v prizemi rod.domu, ktory je v kopci a susedime s pivnicou. Ta vlhkost sa zvysi podla mna iba tym, ze si nadychame.
meriska
21.09.12,09:02
Strbinove vetranie mame kazdu noc, ale nestaci to. Preto rozmyslam nad tym odvlhcovacom - napad mat jeden a priebezne ho presuvat po byte sa mi celkom pozdava. Lebo kupit do kazdej izby jeden je prilis drahe - a lacne odvlhcovace nemusia pomoct, tak asi lepsie jeden naozaj ucinny. Vie mi niekto nejaky dobry odporucit? Aky vykon by mal mat na nasu rozlohu a podobne...vobec sa v tom nevyznam a predavac v obchode mi doporuci prave ten, co maju...na nete je toho tiez plno, ale ako mam vybrat, to netusim.
vlado 33
21.09.12,10:05
Pokiaľ má vzduch vonku 80-90% vetranie nepomôže iba zvýši vlhkosť v miestnosti.A neviem si predstaviť mať v zime pri mínus 10 celú noc otvorené štrbinové vetranie veď kotol sa musí zblázniť pokiaľ kúrite plynom. http://www.mastersk.sk/
Chokma
21.09.12,17:30
My mame ten DESA DH 720 http://www.mastersk.sk/product/dh-720-odvlhcovac-vzduchu-s-uv-lampou-na-sklade-57/, ten je odporucany na plochu do 70 m2 a dokaze vyzrazat az 20 l denne. Pre nas sa mi zdal najlepsi. Nechcela som velku opachu, aby sa dal lahko prenasat, ale tiez som nechcela setrit na vykonnosti, tak som si vybrala ten. Mozno by vam stacil aj ten s vykonom 16 l za den - http://www.mastersk.sk/product/dh-720-odvlhcovac-vzduchu-s-uv-lampou-na-sklade-57/

Pozri si tam v menu - odvlhcovace vzduchu domace.
meriska
22.09.12,15:24
dakujem za rady, tak sa zda, ze ten master je osvedceny, aj ked mi pride dost drahy...este sa chcem spytat, da sa nastavit tak, aby nepracoval stale, ale iba po urcitu dosiahnutu vlhkost? Kvoli setreniu energie-aby nesiel stale naplno a nemusela som byt stale doma a vypinat ho. Alebo potom kupit s nizsim vykonom a nechat bezat stale, neviem co je lepsie.
vlado 33
22.09.12,16:12
Dá sa nastaviť ako dlho má pracovať a samozrejme vlhkoť akú chceme zachovať v miestnosti rýchlosť ventilátora.
220870
22.09.12,17:19
NIE
220870
22.09.12,17:20
NIE vyhodené peniaze.
220870
22.09.12,17:21
Je to zložité nechce sa mi to písať.Málokto by to pochopil.
Chokma
23.09.12,07:56
dakujem za rady, tak sa zda, ze ten master je osvedceny, aj ked mi pride dost drahy...este sa chcem spytat, da sa nastavit tak, aby nepracoval stale, ale iba po urcitu dosiahnutu vlhkost? Kvoli setreniu energie-aby nesiel stale naplno a nemusela som byt stale doma a vypinat ho. Alebo potom kupit s nizsim vykonom a nechat bezat stale, neviem co je lepsie.

Ja som si vybrala ich, pretoze sa mi zda, ze sa specialne zameriavaju na odvlhcovace, maju najsirsiu ponuku - domacich, poloprofesionalnych a profesionalnych, potom tiez poskytuju asi najsirsie informacie o ich vyrobkoch - najdes tam nielen zobrazenia ako vyzeraju, ale uplne podrobne informacie aj o ich pouzivani. Dalej nie su zlozite na obsluhu. A ano, su drahsie. To sme akceptovali, pretoze sa nechystame ten odvlhcovac mat len jednu sezonu, ale dlhodobejsie. Takze zalezi na tebe - na tvojich poziadavkach. Ak nemienis ten odvlhcovac pouzivat dlhodobo, resp. nebudete dlho v tom byte, tak by som mozno uvazovala aj o lacnejsom rieseni. Alebo nad pozicanim odvlhcovaca, viem, ze sa daju niekde aj zapozicat, ale neviem, co to vyjde.
player85
31.10.12,07:09
milí poradaci, rada by som poprosila o radu, byvame s priateľom v novom byte - v prenájme od maja tohto roku. Dnes rano ked som išla do obyvačky k oknu zistila som že nad lavym oknom sa chyta plesen a podobne aj v lavom rohu od okna. je to miesto kde pod oknom susim na susiaku aj veci + hned pri radiatore. čim sa mohlo stať toto??? a ako by sme to mohli odstraniť??? dakujem moc ;)
osky
31.10.12,08:33
sama si si odpovedala-susit pradlo,tak ako popisujes,znamena toto riziko.
alebo musis neustale vetrat.nestaci ti tam radiator.ved si zober ze tam mate iste plastove okna a vseliake opatrenia na izolaciu.kam ma ta para z peadla ist?tak to saje stena...
ja v zime susim tak napoly v susicke a v byte uz len dosusam,a to byvame v rodinnom dome.
AlaNR
31.10.12,12:12
Ja sušičku nemám, ale snažím sa sušiť cca v strede domu, tak mám aspoň pocit, že tá voda sa odparuje rovnomerne. Kúty plesnivé nie sú, ale sem tam sa objaví vlhká škvrna :(
Bohužiaľ, aj keď mám rodinný dom, nemám odvahu dať prádlo von, lebo susedia kúria drevom a uhlím... smrad jak v cigánskom rákoši... :(
osky
31.10.12,12:18
preto sa oplati susicku mat,i ked trochu viacej elektriny spapa.cez leto na nu absolutne nesiaham,ale v zime zasadne ano.
to co usetris na energiach,casom prerobis na muroch.
player85
31.10.12,14:55
a vedel by mi niekto pomoct s tym ako tu plesen odstranim, prevenciu už viem , teraz to najzásadnejšie ako to dám dole???
Julian
31.10.12,15:09
a vedel by mi niekto pomoct s tym ako tu plesen odstranim, prevenciu už viem , teraz to najzásadnejšie ako to dám dole???

Kúpiť sprej SAVO proti plesni, postriekať a nechať tak. Po vysušení pleseň zmizne.
AlbertM
31.10.12,16:31
dakujem za rady, tak sa zda, ze ten master je osvedceny, aj ked mi pride dost drahy...este sa chcem spytat, da sa nastavit tak, aby nepracoval stale, ale iba po urcitu dosiahnutu vlhkost? Kvoli setreniu energie-aby nesiel stale naplno a nemusela som byt stale doma a vypinat ho. Alebo potom kupit s nizsim vykonom a nechat bezat stale, neviem co je lepsie.
Treba ale rátať so spotrebou el. energie, tento http://www.mastersk.sk/product/dh-720-odvlhcovac-vzduchu-s-uv-lampou-na-sklade-57/ má príkon-spotrebu 370W čo pri 12-hodinovej dennej prevádzke počas 4-mesiacov je 0,37x12x120dní 530kWh cca 70€ navýšenie nákladov na elektrinu za odvlhčovanie.:mad:
osky
31.10.12,16:50
este sa da aj taky pripravok kupit,PLESNI STOP! a to sa bud samotne natrie na stenu a potom sa to premaluje,alebo sa to moze pridat do farby.nam vlhla kupelna a vzdy to na cas pomohlo.
teraz sme urobili zateplenie polystyrenom,tak uvidime ci pomohlo....
osky
31.10.12,16:55
vlhkost pohlcuje aj sol-neviem ci az v takom mnozstve ale kdesi som citala ze sa da do vedra a rano sa bud vysusi v rure na nove pouzitie alebo mozes vzdy vyuzit novu sol.zdroj si uz nepaätam a ani som to neskusala.
misoft
31.10.12,17:45
mimotemy
A opäť je tu jeden poraďák, ktorý nepoužíva HĽADAŤ - však player85?
Zakladá tému a nepozrie, že s rovnakým obsahom už existuje http://www.porada.sk/t201059-vlhkost-v-byte.html


Kedy sa už naučíte používať hlavu?