lutec
23.09.12,10:33
ešte raz otváram túto tému a prosil by som tých, čo sa chcú baviť o laminátovej podlahe, nech sa tu nevyjadrujú. Ďakujem.
lapejko
23.09.12,08:44
pre lutec:dlažba pod papuče do interiéru nemusí byť špičková kvalita, treba si ale dať pozor na kvalitné overené flexibilné lepidlo /nie najlacnejšie, ktoré to má iba v názve/, penetráciu a dodržanie dilatácií, ak je dlažba vypuklá /hlavne talianske akciové s mäkkým črepom/, je nutné pri pokládke podmastiť každú dlaždicu a lepiť tzv. obojstranne.

Nestačí?
lapejko
23.09.12,08:48
alebo:
lutec
23.09.12,09:10
Aby som naznačil úroveň diskusie, pridávam pár informácii.
Ideálna hrúbka dlažby 8-9mm a gres.
Jasne, že treba rešpektovať dilatácie.
Jasne, že treba nechať okolo steny voľnú separačnú fóliu, prípadne dať silikón.
Je jasné, že treba použiť kvalitné lepidlo na podlahové kúrenie a najlepšie dávať aj na podklad aj na dlažbu.
Z čoho mám obavy, sú veľké formáty, t.j. štvorce 600 x 600, resp. 600 x 300.
Ak je dlažba rektifikovaná, necháva sa špára 1,5 - 2 mm, ale pri podlahovke je doporučená min. 3mm.
Ak by som zvolil tie obdlžníky 600 x 300 a kladenie do diagonály s posunutou priečnou špárou. Čo to bude robiť.
Pri kladení okruhov podlahového kúrenia platí zásada, že žiaden rozmer nesmie presiahnuť 6 m, ale pri kladení dlažby sa doporučuje dilatovať ju každé 4m?!
Leštenka? Drsná? Polohladká?
Čo dodávatelia. RAKO je zbraň istota. Poliaci, možno niečo áno.
Kto má skúsenosť s gresovými nástupnicami z Merkurymarketu (Čína) hr. 6-7mm. Jedna stojí neuveriteľných 4€. ?!
220870
23.09.12,11:31
Veľkoformátové dlažby by som tenšie ,ako 12 mm nechcel ani zadara.Čína a k tomu z merkury marketu to si robíte srandu?Aj keď minulý mesiac sme kládly žulu z Číny a bola vinikajúca.Všetka česť a chvála.Z PL je dobrý akurát Ceresit(zahraničný výrobca čo vyrába v PL)http://www.cersanit.com.pl/index.php?lang=sk
Lepiť to na diagonal cez dilatačku je riziko.Nejde ani tak o rozťažnosť jednotlivých platní poteru ,ale o ich výškový posun.Jednotlivé platne sa dvíhajú a klesajú v vertikálnej rovine(jednotlivé platne sa posúvajú voči sebe hore-dole!!!.Dlažba sa dilatuje každých 6m ak je miestnosť do 10 m tak sa nemusí dilatovať vôbec.
mendo933
23.09.12,11:32
V kuchyni,hale,kupelni a vo WC mam dlazbu. Vsade je PT. Natahoval som aj na podlahu aj na dlazbu. Vsade mam 60x30 ulozenu na preskacku a na 2mm skaru. zatial som stym nemal problem. Robil som s dlzbami villeroy & boch (DE) a sant agostino (ITA) obe boli rektifikovane, ale pri takychto rozmeroch aj u I. tredy musis ratat stym ze niektora dlazba bude mierne prehnuta. Rozmerovo to bolo OK.Pri vybere dlazieb je este dobre sa zamerat ci ma gres neaku povrchovu upravu proti necistotam. Napr. villeroy ma rôzne povrchove upravy a vcelku to aj funguje. dlazba sa ovela lepsie cisti ako u gresu bez povrchovej upravy. Doporucil by som sa zamerat aj na sparovacku. Daval som aj ce 40, do kupelne som daval od Basf geofug a to je uz rozdiel oproti ce40. Stoji sice raz tolko ale aj sa stym lepsie robi a spara po zapucovani je krajsia a nema tendenciu menit farby ako ceresit. Po znecisteni sa aj lahsie umyva, ale to sa uvidi az po par rokoch ci je taka ako ju prezentuju.
pavol54
23.09.12,11:47
Veľkoformátové dlažby by som tenšie ,ako 12 mm nechcel ani zadara.Čína a k tomu z merkury marketu to si robíte srandu?Aj keď minulý mesiac sme kládly žulu z Číny a bola vinikajúca.Všetka česť a chvála.Z PL je dobrý akurát Ceresit(zahraničný výrobca čo vyrába v PL)http://www.cersanit.com.pl/index.php?lang=sk
Lepiť to na diagonal cez dilatačku je riziko.Nejde ani tak o rozťažnosť jednotlivých platní poteru ,ale o ich výškový posun.Jednotlivé platne sa dvíhajú a klesajú v vertikálnej rovine(jednotlivé platne sa posúvajú voči sebe hore-dole!!!.Dlažba sa dilatuje každých 6m ak je miestnosť do 10 m tak sa nemusí dilatovať vôbec.
no stým prekrytím dilatačky musím súhlasiť začne to praskať práve z dôvodu výškového posunu platne.
lapejko
23.09.12,11:51
vidím,že si PDF nepreštudoval...dilatačné polia s dlažbou na podlahovke nesmú presiahnúť 4x4 m, ale lepšie je ak sú iba 3x3 m, pričom musia rešpektovať dilatácie v poteri. Toto platí pre klasický hrubý poter a dlažbu, škáry sú ideálne 10% z rozmeru dlažby t.j. 60x60 cm=škára 6mm, minimálne 4 mm. Ak použiješ Bekotec-therm systém tenkého poteru zo separačnou fóliou Ditra, môžeš urobiť poter aj 8x8 m bez dilatácií a v dlažbe, ktorá sa lepí na Ditru, priznáš dilatácie cca 4x4 m podľa škár, ktoré vytvorí dlažba, takže si ich prispôsobíš...Ak nechceš po obvode silikón, môžeš použiť ukončovacie lišty k plávajúcim podlahám alebo dilatačnú lištu Dilex...Zdroj:www.schlueter.cz
lutec
23.09.12,13:41
Ja som nehovoril nič o kladení cez dilatačku! Veď to je nezmysel.
Konkrétne: Mám halu 6,8 x 4,0 m, jeden okruh, teda bez dilatácie. Je to teda na hrane.
Ak zvolím systém štvorce, napr. 40x40 kolmo na stenu, je to zbraň istota, dokonca možem stredom dať do špáry len silikón.
Ak dám posunuté obdlžníky a ešte do diagonály, neviem prakticky vytvoriť poistnú špáru.
lutec
23.09.12,13:49
Vďaka moc, veľmi dobré informácie. Villeroy - Boch mám v predsieni. Konkrétne Montevallo aj s tými dekormi. Pokiaľ ide o povrchovú úpravu, je perfektná, no ale ma stála 100€ za štvorec.
lutec
23.09.12,13:52
Ešte raz, ja som nikde nespomenul kladenie dlažby cez dilatáciu. Bavme sa trošku na úrovni.
lutec
23.09.12,14:00
To mendo933
Hovoríš, že si kládol aj veľké formáty 600x300 a do diagonály. Aké rozmery mala miestnosť? Čo si dal do haly, myslím teraz na povrchovú úpravu, akej hrúbky. A čo tá poznámka o dodatočnom dilatovaní dlažby max 4x4m?
lapejko
23.09.12,17:26
na obrázkoch je plocha dlažby 60x30 iba s obvodovou dilatáciou položená systémom Bekotec a dilatačná soklíková lišta s voľným pohybom do 7 mm.
mendo933
23.09.12,18:39
Vsade kde je dlazba su miestnosti max 16m2. V hale a kuchyni mam sant agostino- ferro corten gres hr. 12mm, pololesk. Dilatacky mam len medzi miestnostami.
lutec
24.09.12,17:48
Máš to pekne zladené. Miestnosť vyzerá tak 6 m metrov po dĺžke. Žiadne problémy pokiaľ ide o prasklinky v škárach?
lapejko
24.09.12,19:04
toto je izolačná a separačná fólia Schlueter Ditra, na ktorú sa to lepilo, je dutá dvojvrstvová a všetky mikropohyby eliminuje.Ešte pripomeniem, že stýmto materiálom neobchodujem, len s ním rád pracujem a trvalo mi pár rokov, kým som sa presvedčil o opodstatnenosti pružných systémov v stavbe...
lutec
26.09.12,16:12
Ak má ešte niekto čo povedať k tejto téme, prosím, napíšte.
command
08.03.13,17:42
Ja by som sa chcel spytat ako riesite vyhrievanu a nevyhrievanu cast podlahy, dilatacia je aj medzi tymito castami poteru/betonu alebo sa zaleje cele ? Riesim totiz kuchynu a viem ze na jednej strane steny vo vzdialenosti cca 80cm bude linka na celu dlzku cize tam by vyhrievanie nemalo zmysel ako to oddelit? A hlavne ako dilatovat? Bude stacit rozdelit vyhrievanu plochu a nevyhrievanu napr murikom a jednu cast iba zaliat druhu spravit podlahovku a medzi ne dat dilatacnu foliu?
lapejko
08.03.13,19:24
Ja by som sa chcel spytat ako riesite vyhrievanu a nevyhrievanu cast podlahy, dilatacia je aj medzi tymito castami poteru/betonu alebo sa zaleje cele ? Riesim totiz kuchynu a viem ze na jednej strane steny vo vzdialenosti cca 80cm bude linka na celu dlzku cize tam by vyhrievanie nemalo zmysel ako to oddelit? A hlavne ako dilatovat? Bude stacit rozdelit vyhrievanu plochu a nevyhrievanu napr murikom a jednu cast iba zaliat druhu spravit podlahovku a medzi ne dat dilatacnu foliu?
vôbec to nedilatujete, iba po obvode miestnosti, zalejete celé.
command
09.03.13,06:02
vôbec to nedilatujete, iba po obvode miestnosti, zalejete celé.A nebude to pri tom prechode pukat? a nedilatuje sa ani tam ked sa lepia na to dlazdice? je to rozmer cca 4x3m takze kvoli rozmeru nie len ci netreba tam kde bude ten prechod.
lutec
09.03.13,08:22
Súhlasím s predchádzajúcimi ohľadne tej záležitosti v kuchyni. Ja som dal navyše pod celú kuchynskú linku, teda na plochu, kde nie je podlahové kúrenie, 3cm tvrdený PS s fóliou, aby betónová mazanina fungovala - pri zmršťovaní a rozťahovaní ako jednoliaty celok.
A dúfam, že to nebude znieť ako reklama, ale musím dať 5 hviezdičiek 2 firmám:
Villeroy et Boch za nadštandartnú kvalitu a výnimočnú povrchovú úpravu Vibostone.
PARADYZ za nadštandartnú kvalitu a bezkonkurenčný dizajn v celoeurópskom meradle.
pat mato
18.03.15,21:08
Jasne, že treba rešpektovať dilatácie. - co ak to z estetickeho hladiska nieje pekne. Existuje riesenie ako nepriznat dilataciu?

Najlacnejsie - Majstri obkladaci to riesia silikonom. Vacsiu cast dlazby daju na lepidlo a tu mensiu na silikon. Spary tiez silikon ale uz vo farbe.
Ak je dlazba vekla priklad 60x60 a dilatacia vychadza stredom tak hrozi ze pri naraze by mohla puknut, lebo silikon je pruzny. ( dlazdicka sa neodlepi, silikon drzi dobre .. ale je asi dost pruzny.

Mapetex - riesi nepriznanie dilatacie, okrem toho ze to je velmi drahe .. ~20 euro/m , treba to vraj pouzit na celu dlazdenu plochu, nielen na miesto kde sa dilatacia vyskytuje.

Sikabond T8 mi odporucil clovek zo Sika. Staci to naniest len na miesto dilatacie. (flexibilita az 400%) Nieje najlacnejsie ale stale lacnejsie riesenie ako Mapetex a predpokladam ze spolahlivejsie ako silikon kedze to nieje az take makke. Jedina nevyhoda, vraj sa to neznasa z vodou a nemoze sa lepit spolu ked sa lepi cementovym lepidlom na baze vody. Nemoze sa pouzit pod to bezna penetracia ako na cementove lepidlo.

Kto ma s tym skusenosti a uz to riesil a vyriesil piste ...