zajac999
24.09.12,23:35
chcel by som stavať dom na záhrade ale tá nie v územnom pláne v ktorom by sa počítalo so zástavbou na tomto pozemku.Starosta mi povedal že zmena UPN je zdľhavá a finančne náročná pre obec.Neviem či ma oklamal,má niekto znalosti koľko to stojí a ako dlho to trvá, resp.aký je pri procese zmeny UPN postup?ďakujem za každú radu
Ferdosondo
25.09.12,03:19
koľko to stojí a ako dlho to trvá
Stojí to veľa a trvá to dlho.
Lusynda
26.09.12,06:53
Ja mám podobný problém. Tak ti poviem čo som zatiaľ zistila ale neber to smerodatne. Tak v skratke zmena stojí cca 3 - 5 000 € a viac podľa toho aké veľké uzemie a trvá to no keby sa tým obec zaoberala na plné obrátky tak za rok by sa to dalo zmáknuť. môže sa urobiť zmena alebo dodatok. ( u nas bolo pred 2 rokmi schválene obecným zastupiteľstvom že sa UPO ide meniť, je to rozpracované no neposunulo sa to ani o krok)

Zmena územneho plánu funguje podľa mojich info asi takto: možeš sa s obcou dohodnuť že to zaplatíš ale tým asi končia všetky tvoje práva. zo zákona je v tomto prípade obstarávateľom obec a len ona môže robiť ukony k tomu potrebné. Obec k zmene potrebuje "odborne spôsobilu osobu" a "spracovateľa" ktorý s obcou pracujú na zmene, tieto osoby su určené zo zákona a je ich cca. 200 na slovensku.


Pozri si zákon 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon). V ňom je to upravené.
z §ov 37-39 vyplýva prečo ti nemôže dať povolenie. mne sa páči §17 citujem: Orgány územného plánovania sú povinné obstarávať územnoplánovaciu dokumentáciu v súlade s potrebami územného rozvoja.
a §30 ods. 4 Obec a samosprávny kraj sú povinné pravidelne, najmenej však raz za štyri roky, preskúmať schválený územný plán, či nie sú potrebné jeho zmeny alebo doplnky alebo či netreba obstarať nový územný plán.
Ja som volala na stavebny úrad a tam mi pani povedala že obec by mohla dať súhlas s tým že to odvovodni že sa tam plánuje výstavba RD a bude to zahrnuté do rozpracovaného nového územného plánu. že to síce nie je v súlade zo zákonom ale že je to len v moci obci že ak to odsúhlasi môže sa začať konanie. No starosta mi aj tak tvrdí že to nemôže urobiť lebo poruší zákon a potom to niekto napadne a bla bla. proste to asi celé stojí a padá na starostovi. potrebovali by sme nejakého odborníka na toto právo. neviem akú moc majú rozhodnutia obce.

to je tak v skratke. ak by ste vedeli niečo viac prosim o ďalšie informácie lebo aj ja som už zúfala.
zajac999
01.10.12,19:45
Bol som sa informovať na krajskom stav. úrade-vyzerá to tak že ozaj to závisí od starostu ,ako sa mu do toho chce či nie.Ale údajne ak sa jedná len o 1 pozemok nemusí sa robiť nový úz.plán ale len dodatok a keď sa to nenaťahuje dá sa to stihnúť aj za 3 mesiace,stojí to vraj 2000-4000€.Na okrese vraj vydajú SP aj bez ÚPN, takže teoreticky by sa stavať dalo a zbytok už dodatočne...
Lusynda
02.10.12,05:13
Ešte by som sa vás spýtala na čo je v územnom pláne určené to územie na ktorom chcete stavať?
Tam kde chceme stavať my je podľa územného plánu "rezervná plocha pre priemyselný park". vyzerá to tak že sme už problém vyriešili. radila som sa s právnikom a ten mi poradil že na takomto územi sa stavať môže ale nemôžme tam stavať rodinný dom ale napr. polyfunkčný dom -( kancelárie, sklad, garáž), tak ideme stavať polyfunkčný dom. dúfam že už sa nenájdu ďalšie prekážky.

Ano zmena sa da urobiť aj dodatkom čo je rýchlejšie len cena je tam vraj rovnaká ako pri zmene. a preto do toho naša obec nejde lebo na to nema peniaze. ale ked ste ochotný to zaplatiť tak by nemal byť problem. a do pol roka by ste mohli mať aj stavebné povolenie ked ich budete nahánať.
Andy Kralik
02.10.12,05:25
..Tam kde chceme stavať my je podľa územného plánu "rezervná plocha pre priemyselný park"..tak ideme stavať polyfunkčný dom...

Ak tam chces reálne postavit kancelárie OK. Ale ak chces stavat dom, kde budes bývať (a nazvi si to ako chces), nerobíš dobre.
Pokial je územie podľa uzemneho planu urcene na priemyselnu vystavbu - lahko sa ti moze stat ze za 15 rokov budes grilovat v zahrade s vyhladom na komin a budit ta nebude kohut ale rev priemyselneho stroja. Precitaj si napriklad problemy v Miloslavove: http://www.topky.sk/cl/10/160298/Obyvatelia-Miloslavova-sa-boja--Chemicku-fabricku-mame-iba-20-m-od-domov
To ze teraz tak nic nie je, este neznamena ze sa za 5 rokov nenajde investor. A rucim ti ze majitelia pozemkov ich za spravnu cenu radi predaju hoc aj na spacovanie jadroveho odpadu......
Lusynda
02.10.12,06:17
Viem že je tam také riziko ale proste ma starosta zahnal do kúta. V obci už máme skoro dva roky rozpracovanú zmenu uzemného plánu a ten istý čas aj ja nahánam starostu že v akom štádiu to je kedy to už bude hotove a on to stale naťahuje ako gate. to uzemie ma byť v novom pláne ako územie pre výstavbu rodinných domov a to nie len preto že ja chcem ale všetci majitelia pozemkov. starosta nás chcel dotlačiť do toho aby sme tu zmenu zaplatili my. mam platiť za niečo čo majú iný zadarmo. s tým nesúhlasim proste si to podľa mna za tu pracu čo robi nezasluži. ja by som to zacvakala a on by sa ešte chvalil do dalšieho volebného obdobia že to urobil no tak taký trt makoví.
Andy Kralik
02.10.12,06:33
Napriek tomu by som až do vyriešenia situácie nestaval... ale každý si je svojim pánom.. zo srdca želám, aby sme tu o pár rokov nečítali: "Starosta sľúbil.. nesplnil.. teraz tvrdí že nikdy nesľúbil.. Poraďte ako zabrániť tým kamiónom v susedstve nenakladať každú noc tovar.." Veľa štastia...
daskka
02.10.12,09:26
Zdravím, aj ja by som sa chcela k tejto téme niečo opýtať ....
Máme vyhliadnutý pozemok ( konkrétne v BA ), lenže on je táááák špecificky a zložitý, ale rada by som zistila všetky možné náležitosti k nemu a potom si môžem povedať, áno idem do toho, ale nie, kašlať radšej nato.
Tak môjmu problému. Pozemok je v priemyselnej zóne, resp. zmiešanej. Je na hranici dvoch mestských častí, pričom menšia výmera pozemku je na jednej časti a väčšia výmera je na druhej časti mestkej časti, ale sú spolu ako jeden celok - pozemok. Kameň úrazu, tá menšia výmera je oficialne vededná ako stavebný pozemok, určený na výstavbu administratívy, výroby, haly..... a tá väčšia časť pozemku je vedená ako ochranná zóna, resp. ostatná ochranná a izolačná zeleň. A my by sme potrebovali niečo také isté ako zadavateľka témy, že zmenu územného plánu. Keby som vedela, že to neni možné, tak samozrejme, môj záujem padne. Len vidím, že v danej zóne, na ostatných susedných pozemkoch sú postavené sklady, stavebnictvo a iné a tiež sa predávajú ako tieto zóny. Len ten "náš" je evidovaný v ochrannej zóne. Tak mi to príde divné a mám taký pocit, že si to tí ostatní dokázali nejakým spôsobom vybaviť, zlegalizovať.... viete mi prosím poradiť? dá sa niečo takéto? ako nato?
ďakujem už teraz za váš čas aj odpoveď.....
zajac999
02.10.12,17:11
Ešte by som sa vás spýtala na čo je v územnom pláne určené to územie na ktorom chcete stavať?
Tam kde chceme stavať my je podľa územného plánu "rezervná plocha pre priemyselný park". vyzerá to tak že sme už problém vyriešili. radila som sa s právnikom a ten mi poradil že na takomto územi sa stavať môže ale nemôžme tam stavať rodinný dom ale napr. polyfunkčný dom -( kancelárie, sklad, garáž), tak ideme stavať polyfunkčný dom. dúfam že už sa nenájdu ďalšie prekážky.

Ano zmena sa da urobiť aj dodatkom čo je rýchlejšie len cena je tam vraj rovnaká ako pri zmene. a preto do toho naša obec nejde lebo na to nema peniaze. ale ked ste ochotný to zaplatiť tak by nemal byť problem. a do pol roka by ste mohli mať aj stavebné povolenie ked ich budete nahánať.
Dotknutá parcela je vedená v katastri ako záhrada,dnes som sa dozvedel nové info a to,že netreba hneď robiť zmenu UPN ,ale stačí ak obec vydá tz. predbežný súhlas.V tom prípade nič nebráni vydaniu SP, zmeny sa urobia dodatočne pri najbližšej úprave UPN,s tým že obec bude potom vyžadovať náhradu nákladov spojených s touto úpravou.Ich výška bude záležať od toho, pre koľko ľudí sa zmena robila.Adekvátne sa medzi nich rozdelí,samozrejme pokiaľ by iný nemali záujem zrejme si to zacvakám sám,lebo to nie je v záujme obce a údajne obec na to ani nemá fin. prostriedky.Ale vždy je to lepšie ,ako keby som si musel kúpiť druhý pozemok.(Obec sa podľa zákona musí každé 4 roky vyjadrovať k UPN ,a v prípade potreby uskutočniť zmeny,vychádza to vlastne každé volebné obdobie)
daskka
03.10.12,10:39
Nikto mi neporadí? :) Alebo aspoň neviete, kde by som sa mohla spýtať kompetentných? Či na stavebnom úrade, či na územnoplanovaciom "úrade"? Magistráte? Dajú mi takú informáciu aj cez telefón, alebo treba písomne požiadať?
Raz som tento kolotoč aj absolvovala, snažila som sa cez telefón niečo prezistiť, tak som volala na stavebný úrad, tí ma odporučili na UZP a tí mi povedali, že nemajú čas, buď osobne alebo písomne.... a ja som pritom iba potrebovala informáciu, kde čo ďalej.... je mi jasné, že na toto není čas, že osobne asi najviac vybavím....ale ako som písala vyššie, najprv by som rada zistila ( ak to bude možné )aké sú moje možnosti a potom ísť ďalej...
Tak ak sa nájde niekto, prosím, napíšte. dík :)
Lusynda
22.11.12,06:02
no žiaľ vam neviem poradiť. viete ak mate veeeľa peňazi na slovensku je možné všetko. viď. talapka - možte postaviť aj na cudzom pozemku. no ak ste obyčajný smrtelník tak to može byť velký problém. určite sa chodte pýtať na magistrat niekoho kto ma na starosti územné plánovanie musite ich otravovať oni by vam najlepšie vedeli povedať čo sa tam da a čo nie. alebo aj za nejakým právnikom ktorý sa zaoberá takýmito prípadmi. možno nejaký ktrorý robí pre developerov a bude v takých veciach zbehlí. fakt ine neviem. určite to bude komplikovane a drahé ale nie nemožne ak sa najde človek ktorý vie kľučkovať medzi tými §