P.Kraus
25.09.12,23:31
Dobry den, potreboval by som poradit ako postupovat pri rozporuplnom jednani so stavebnym uradom. Nas novy sused si kupil stary RD na ktore dostal povolenie od SU na prestavbu a nadstavbu jestvujucej stavby. K prestavbe domu som mal mensie namietky ktore boli SU a susedom zamietnute s odovodnenim ze ide iba o prestavbu jestvujucej stavby. Vzapeti nato sused cely dom zbural a defakto stavia novy dom. Po starom dome zostala iba jama v zemi s malou kopu zvysnych zakladov. Na SU to uhral ako zmenu stavby pred dokoncenim co sa mi zda dost scestne, ale SU mu to uznal. Ked som sa voci rozhodnutiu odvolal, ze stavba bola odstranena kompletne vratane zakladov, SU to zamietol s odovodnenim, ze situaciu presetril na mieste statny stavebny dohlad ktory zistil ze, cast zakladovych pasov bola zachovana a ta bude vyuzita pri dalsej realizacii stavby. K odvolaniu som prilozil aj fotku jestvujuceho stavu, ktora ako sa zda nema ziadnu vahu. Preto by ma zaujimalo co sa este povazuje za postacujuci zvysok zakladovych pasov. Kedy sa este da hovorit o zmene stavby pred dokoncenim a kedy ide uz jednoznacne o novostavbu. Tiez by ma zaujimalo ako mozem doverihodne preukazat pri dalsom jednani realny stav stavby/jamy v zemi v pripadoch ako je tento ked SU urad tvrdi ze biela je cierna. Zatial to riesil okresny SU. Budem vdacny za kazdu prakticku radu.
pavol54
26.09.12,04:26
a o čo sa ti jedná?
Ferdosondo
26.09.12,04:32
a o čo sa ti jedná?

Závisť?
willma
26.09.12,04:55
zachovali sa základy, dom nerozširuje tak SU má pravdu
tommi_d
26.09.12,06:41
Určite by som ako prvé skúmal stavebné povolenie, resp. čo je uvedené v ňom, a v čom spočíva ( v stavebnom povolení musia byť dopodrobna rozpísané práce, resp. úkony ktoré sú jeho predmetom, pokiaľ sa dejú práce ktoré v ňom nie sú sused stavia v jeho rozpore a v tom prípade by som žiadal SÚ o štátny stavebný dohľad.
P.Kraus
26.09.12,11:30
For je v tom ze tam ziadne zaklady nezostali. Ak sa tym samozrejme nepovazuje aj par zvyskov betonu nahadzanych v strede jamy.

Pre predstavu prikladam vynatok z rozhodnutia SU.

cast 1.

SU vykonal na mieste stavby Statny stavebny dohlad na ktorom bolo overene, ze sa cast zakladovych pasov zachovala a bude vyuzita pri dalsej realizacii stavby.


cast2.


Stavebny dozor na odporucenie statika nechal narusene casti stavby odstranit s vynimkou casti zakladovych pasov, ktore budu pri vystavbe pouzite.
Na zaklade odstranenia celej hornej casti stavby ktora bola ciastocne povodne podpivnicena, sa stavebnik rozhodol o zmenu predmetnej stavby v tomto rozsahu:

- zmena sa tyka zvacsenia suterenu a zrealizovanie novych nosnych zvislych konstrukcii, stropov a casti zakladov, pricom cast povodnych zakladov zostava zachovana.

Podla mojho nazoru by v takomto pripade nemala byt stavba klasifikovana ako zmena stavby pred dokoncenim ale ako novostavba. Nakolko povodna stavba lezala na hranici nasho pozemku, mi nieje celkon jedno ako sa bude posudzovat. Nakolko v jednom pripade sa mam moznost vyjadrit k min. vzdialenosti stavby od mojho pozemku ako aj umiestneniu a velkosti okien orientovanych k nasmu domu a v druhom pripade to musim akceptovat viacmenej bez vyhradne.

Taktiez mi vadi arogancia ludi na stavebnom urade ktori mi dali jasne najavo ze sa do toho nemam starat, kedze sa tam v podstate nic nemeni.

Zaujima ma hlavne to ako budem moct jednoznacne preukazat krajskemu stavebnemu uradu ze ten dom bol kompletne zburany vratane zakladovych pasov. Staci nato fotografia sucastneho stavu staveniska? Pripadne budem potrebovat vyjadrenie certifikovaneho stavebneho inziniera k danemu stavu?

Chapem ze na Slovensku je to mozno bezny postup, ale nemam chut akceptovat taketo arogantne spravanie uradnikov. Este raz dakujem za kazdu konstruktivnu radu.
chandler
26.09.12,12:41
takze niekto mal dom na hranici tvojho pozemku, dal ho prec a postavil novy namiesto toho aby cast toho stareho nechal a dolepil k nemu novu cast. a ty mu zavidis ze ma novy dom a nema tam kus stareho muriva, alebo v com konkretne je tvoj problem s ktorym ti mame pomoct? aby dostal co najvyssiu pokutu alebo aby musel ten dom zburat?
Braňo
26.09.12,12:57
nerozumiem aký máš problém Ty s tým, či sa jedná o rozšírenie alebo o novú stavbu.
Ak by si žil v realite na Slovensku sa bežne stavia bez stavebného povolenia a dodatočne sa legalizuje.
Napríklad hotel vedľa zimného štadióna v Bratislave je čierna stavba. Navyše neviem, čo chceš preukazovať, pokiaľ s tým stavebný úrad nemá problém.
pavol54
26.09.12,14:14
U nás tiež jeden prestavoval nechal múr od suseda práve prišiel vietor ako dnes a zase bol u suseda problém, vraj to mohlo naňho spadnúť keď to padalo, tomu sa hovorí ani z voza ani na voz
pivko
26.09.12,15:26
Ferosondo má pravdu , tu nieje žiedny problém veď stavba bude tam ako bola len mu závidí a nemá robotu tak vypisuje na úrady.
Ferdosondo
27.09.12,03:42
Kraus, niet nad dobré susedské vzťahy. Nedaj sa budeš v Markíze.:D
ciners
27.09.12,05:19
Skor by ma zaujimali tie mensie namietky k prestavbe pri stavebnom povoleni.
Inak staticky posudok, ze dom treba kvoli bezpecnosti zburat moze stat dotycneho peciatku, to by musela byt uz ozaj totalna ruina, aby niekoho ohrozovala.