osky
26.09.12,07:50
ahojte.
nerada zakladam novu temu,lebo viem ,
ze o plastoch je tu uz jedna,ale vyhladavac mi ju nechce najst.:(
tak ma napadlo,ze sa tu vo vela temach bavime o alternativach a vylepsovakoch pre zdravie ,
ale

1.co robit s takymi plastami ako kavovar,filtrovacia kanvica na vodu,odstavovac,pekarnicka,parny hrniec,lis na citrusy,hriankovac,touster...
v podstate vsetko ma predovsetkym plastove casti a vela veci sa aj zohrieva,cim sa istotne dioxin z plastov uvolni:confused:

a druha vec,som sa tu v inej teme docitala ze aj pri mrazeni v plastovych nadobkach je to rovnake,ze i tam sa uvolnuje ten dioxin.ja tie nadobky veru pouzivam.

2.zaujima ma ale,ci aj take krabice kde su dzusy,mlieko... a tvaria sa ze su papierove,nie su vlastne zvnutra potiahnute plastom...?????


rozmyslali ste dakedy nad tymito vecami?ako to riesit?ved vsetko sa neda skladovat cerstve a vsetky pristroje sa tiez z kuchyne vyhodit nemozu.
wirgi
26.09.12,06:30
Ja sa už nad takýmito vecami ani nezamýšľam, lebo už by sme nemohli nič jesť ani piť a vlastne ani dýchať.Kedže žijem na dedine ten vzduch je relatívne čistý, snažím sa aspoň zeleninu dopestovať a nejaku hydinu vychovať ale inač sme tiež odkázany na ten "potravinový odpad v hypermakete".
gilda
26.09.12,11:57
Dobrá téma. Sme plastová planéta, o čom je aj rovnomenný film - kto vie, kde sa na nete nachádza, nech sem pridá link.
gilda
26.09.12,12:20
wagner
26.09.12,19:57
ahojte.
nerada zakladam novu temu,lebo viem ,
ze o plastoch je tu uz jedna,ale vyhladavac mi ju nechce najst.:(
tak ma napadlo,ze sa tu vo vela temach bavime o alternativach a vylepsovakoch pre zdravie ,
ale


rozmyslali ste dakedy nad tymito vecami?ako to riesit?ved vsetko sa neda skladovat cerstve a vsetky pristroje sa tiez z kuchyne vyhodit nemozu.

Tieto veci neriešim, musela by som sa zblázniť z toho, keby som rozmýšlala nad tým, koľko dioxinu vylúči plastová miska v mrazničke. Jednoducho tieto veci beriem ako samozrejmosť. Však na niečo musíme aj zomrieť, nemyslíš? Nemôžeme tu byť naveky.:rolleyes:
osky
26.09.12,20:30
jasne,ved izolovat sa nemozeme.vyhpdila som mikrovlnku,ale ked sa to tak vezme,plastov mam plnu kuchynu a co mam robit.
pouzivam parny hrniec-pre zdravie,pritom je cely plastovy.hneva ma to!!!takisto filtrovacia ci varna kanvica.nechcem zit ako v praveku ale ani by som nechcela koli tymto veciam mat zbytocny problem so zdravim.
ked si to tak vezmem-existuju uz aj sklenne filtrovacie kanvice,ale o co su lepsie,ked ten filter kde je ucinna latka,je tiez z plastu? a takt by som mohla hovorit dokola.
ako sme zili bez plastov?
Katy a R
26.09.12,20:40
Osky, pamätáš na minerálky v sklenených fľašiach? (vyťahané ruky!) No a keď sa objavili prvé plastové fľaše s vodou - tak som hovorila, že to sa nikdy nemôže ujať - piť minerálku s plastovej fľaše :eek: :confused: .. a veru :D - všetko v plaste - ujalo sa! (ale už pijem "zdravú vodu":);) z vodovodu)
osky
26.09.12,20:44
no ved prave,ze uz ani ta neni zdrava...
korela
27.09.12,01:14
Polystyrén

Vyrába sa z ropy environmentálne veľmi nepriaznivým spôsobom. Jeho spotreba z roka na rok rastie a to nielen kvôli zatepľovaniu budov ale aj s rastúcou spotrebou jednorazových obalov na hotové jedlá a nápoje.
Obsahuje toxické látky - styrén a benzén - neurotoxíny a pravdepodobné karcinogény.
Polystyrénové potravinové obaly môžu uvoľňovať styrén po kontakte s teplým jedlom alebo nápojom, lúhuje sa tiež do alkoholu, kyslých alebo mastných jedál. Prostredníctvom potravín sa tak styrén dostáva aj do našich organizmov a vyvoláva rôzne problémy. Preto je jeho použitie na balenie jedál veľmi diskutabilné. Už vôbec by sa nemal používať v mikrovlnnej rúre.
http://www.priateliazeme.sk/spz/files/takeaway_container.jpg
Styrén má mnohé negatívne účinky na zdravie. V roku 1986 bol v USA zistený v 100% vzorkách ľudkého tkaniva a v 100% vzorkách materského mlieka. Pripisujú sa mu rôzne poškodenia chromozómov, funkcie dýchacej sústavy a rakovina, ktoré boli zistené u pracovníkov v závodoch na výrobu alebo spracovanie polystyrénu a styrénu.Tiež bolo zistené negatívne pôsobenie na semenníky.
Benzén je súčasťou penového polystyrénu a je taktiež známym karcinogénom.

http://www.priateliazeme.sk/spz/aktivity/projekty/od-triedenia-k-minimalizacii-odpadu/toxicke-latky-v-kazdodennom-zivote/nebezpecne-plasty/nebezpecne-plasty
Tiež sa tu dočítate aj o PVC, v ktorom sa nachádzajú ftaláty, polykarbonáty, ktorých súčasťou je bisfenol A.

Kde nájdeme polykarbonátové plasty?
- plastové opakovane použiteľné fľaše
- dojčenské fľaše
- kompaktné disky
- pouličné svetidlá
- kuchynské nádoby, uzatvárateľné boxy, nádoby do mikrovlnky
- súčasti elektrických a elektronických zariadení
- slnečné okuliare
- kontajnery na vodu
- niektoré zubné výplne
- podlahy
- atď
Bisfenol A sa ako súčasť epoxidových živíc nachádza na vnútornej strane potravinových konzerv, z ktorých sa uvoľňuje, ako súčasť farieb, lakov na nechty, atď.


Zdravotné účinky
Bisfenol A ovplyvňuje najmä hormonálnu sústavu. Tak ako mnohé iné toxické látky, dokáže fungovať v organizme ako hormón estrogén – naviaže sa na receptor namiesto neho a zasahuje do expresie génov.
Zdravotné následky expozície:
- zmeny reprodukčného systému
- znížená produkcia spermií
- zväčšenie prostaty až rakovina prostaty
- predčasná puberta u dievčat
- zmeny mliečnej žľazy až rakovina prsníka
- zmeny v správaní
- vývojové vady mozgu
- maskulinizácia ženského správania
- hyperaktivita
- obezita
- oslabená funkcia štítnej žľazy
- oslabená imunita

Zdravotné účinky ftalátov
- spôsobujú abnormálny vývoj reprodukčného systému, pričom mužský je omnoho citlivejší ako ženský, hlavne u vyvíjajúcich sa plodov, novorodencov a detí. Medzi negatívne účinky na reprodukčný systém možno zaradiť retenciu semenníkov, vrodené vývojové vady penisu, vyústenia močovej trubice a prostaty, retenciu bradaviek, zakrpatenie semenotvorných kanálikov, zmeny produkcie spermií, zníženie hmotnosti semenníkov, nadsemenníkov, prostaty.
- zmeny na štítnej žľaze, pečeni a obličkách
- kardiovaskulárne a očné vady
- poškodenie centrálnej nervovej sústavy
- poškodenia a smrť plodu počas vnútromaternicového vývinu, zhoršený popôrodný rast

Vyberáme z vedeckých štúdií ...
Je toho viac, vyberám tento údaj:
• 75% populácie v USA má merateľné hodnoty niektorých ftalátov v moči
(Silva MJ, Barr DB, Reidy JA, Malek NA, Hodge CC, Caudill SP, et al. 2004. Urinary levels of seven phthalate metabolites in the U.S. population from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 1999-2000. Environ Health Perspect 112(3):331-338.)

(Pred časom som počula alebo niekde čítala, že dokonca až 100% Američanov má v sebe ftaláty.
Zhodou okolností som sa venovala tejto téme pred pár dňami.)
korela
27.09.12,01:16
Ja sa už nad takýmito vecami ani nezamýšľam, lebo už by sme nemohli nič jesť ani piť a vlastne ani dýchať.Kedže žijem na dedine ten vzduch je relatívne čistý, snažím sa aspoň zeleninu dopestovať a nejaku hydinu vychovať ale inač sme tiež odkázany na ten "potravinový odpad v hypermakete".
Dnes už pri celkom dostatočnej informovanosti má každý človek možnosť výberu.
korela
27.09.12,01:19
Pramenitá voda je najlepšia. :-)
Osky, prečo nie je zdravá voda z vodovodu?
korela
27.09.12,01:37
Mlieko, šťavy ....

http://news.frbiz.com/tetra_pak_39;s_environmental-250225.html

"Nápojové kartony firmy Tetra Pak jsou z více než 70% vyrobeny z obnovitelného zdroje – ze dřeva. Lesy, které využívá, nevlastní, ani nevyrábí papír. Aby však měla firma Tetra Pak jistotu, že jsou lesy řádně spravovány, aktivně sleduje proces jejich těžby a po celém světě úzce spolupracuje s dodavateli, nevládními organizacemi a dalšími subjekty jako jsou WWF (World Wilde Found) a FSC (Forest Stewardship council)."
http://www.tetrapak.com/cz/about_tetra_pak/press_room/news/Pages/SPOLECNOSTTETRAPAKVYSADINASUMAVE5000STROMU.aspx

Posledná vnútorná vrstva tetrapakových krabíc je potiahnutá hliníkom. Ten má tiež škodlivé účinky na zdravie človeka (nervová sústava), uvoľňuje sa hlavne pri varení v hliníkových hrncoch, ktoré okrem smaltovaného riadu boli takmer v každej domácnosti. Dnes sa už asi ani nevyrábajú, iba ak v riadoch potiahnutých teflonom. A teflon?

Návrat ku sklu? Bol by problém dnes, keď má takmer každý auto, vracať fľaše do obchodov?

"Do nápojových kartónov sa v Európe denne balí cca 70 miliónov litrov mlieka, výrobkov z mlieka, ovocných štiav, vody, vína, polievok i sypkých potravín. Ročne sa vyzbiera asi 330.000 ton odpadov, čo je zhruba 12 miliárd kusov nápojových kartónov. Za posledné desaťročie sa zvýšil objem recyklácie nápojových kartónov v Európe o približne 12 %. Miera recyklácie je v každej krajine EÚ rozdielna. Celková miera recyklácie nápojových kartónov v Európskej únii v roku 2004 tvorila asi 29 %."
osky
27.09.12,05:52
hrozne,ze?
osky
27.09.12,13:40
ak to chcete so slovenskymi titulkami,kliknite po textom na preklad durino,film bude v nemcine a pod nim slovenske tituky,trocha dlhe ale velmi poucne,takze zacinam vyhadzovat,co nepotrebujem
osky
27.09.12,13:42
Pane Boze!!!!
osky
27.09.12,13:48
no a ake su potrubia?bud plastove alebo hrdzave,zanesene,
vies kolko infekcii a zlych mikrobov denne vypijeme.preto treba vodu filtrovat.nie je to vtip,vazne.
dokonca iste osoby doporucuju vodu este alkalizovat/na 1 liter vody cca pol malej kavovej lyzicky sody bicarbony!/-ja filtrujem a zacnem asi aj alkalizovat.zopar znamych to vyskusalo a tvrdia ,ze lakmusovy papierik maju odvtedy skoro stale na hladine blizkej alkalickej.takze nie su prekysleni.zaujimave.
ilom
27.09.12,14:37
Posledná vnútorna vrstva tetrapakových krabíc nieje hliník, ale polyetelénova fólia(LDPE), ktorá zabráni styku potraviny - tekutiny s hliníkom. Podobne je to aj u nostatných obalov pre potraviny, v ktorých je použitý hliník (koreniny, káva, dobošky, ....) - kúste si obal priečne proti svetlu natrhnúť. Vrstva, ktorá prichádza do styku s potravinou je obyčajne z PE alebo z PP.
osky
28.09.12,05:13
no to je super-jedno skodne prekryju inym....ach jo.
inak,som si teda zacala väcsinu veci balit do alobalu,miesto plastovych sackov,ale ved to je hlinik,ci nie?no tak teda,co mam robit?
uz len zinku a zavesit sa na strom...???????
co niet vychodiska?
buchač
28.09.12,05:38
........že k príspevkom .........


....ééééj , hoja - hoja ....paranoja moja .....



...a toto ???

dokonca iste osoby doporucuju vodu este alkalizovat/na 1 liter vody cca pol malej kavovej lyzicky sody bicarbony!/
...nuž , tak poviem ...
Hentým osobám by som doporučoval navštíviť jedno príslušné oddelenie alebo súkromného lekára...

Hm ... najprv prefiltrovať , potom prevariť a následne ešte vodu dobabrať tou sodou grgacou ???
Nuž ďakujem pekne za takú chuť ...
Ani kozmonauti takú " kvalitku " nemajú ...
Letko
28.09.12,05:49
Kupujem mlieko v mliekomate (0,55€/l) a plním ho do sklenenej fľaše.
srska
28.09.12,05:56
Dobrá téma. Sme plastová planéta, o čom je aj rovnomenný film - kto vie, kde sa na nete nachádza, nech sem pridá link.aj tento je dobrý o zemi: http://www.youtube.com/watch?v=7hFivbgIEqk
expeeert
28.09.12,06:00
Je tu možnosť: treba sa zobrať a ísť niekde na lazy - postaviť si domček, blízko prameňa alebo vlastnú studňu, založiť si hospodárstvo a žiť. Lenže tento spôsob života si málokto zvolí, nakoľko pohodlnosť a lenivosť zvíťazia. Na takýto život ani netreba nveľa peňazí - len treba neustále makať okolo hospodárstva - či je piatok a či sviatok.
osky
28.09.12,07:51
:-)
osky
28.09.12,07:54
srska a kedy si ten film pozeral?mne to nejde spustit-vypisuje mi ze je to na youtube deaktivovane.
srska
28.09.12,10:11
srska a kedy si ten film pozeral?mne to nejde spustit-vypisuje mi ze je to na youtube deaktivovane.spusti si priamo v youtube
gilda
28.09.12,10:21
Dobrý, mám uložený, ak je ešte na you tube, mal by ísť.
gilda
28.09.12,10:25
srska a kedy si ten film pozeral?mne to nejde spustit-vypisuje mi ze je to na youtube deaktivovane.
http://www.ulozto.sk/xWRxxtC/home-2009-dokument-czdub-avi
osky
28.09.12,11:59
nejde to-ale i tak vdaka
korela
29.09.12,02:52
http://www.youtube.com/watch?v=gEU6mRp4VC8 - Home Deutsch (German) 1:33h
petermikuláš
01.10.12,14:58
stačí iba normálne premýšľať a vždy je nejaká alternatíva
osky
01.10.12,18:17
napis tie alternativy konkretne,prosim.
osky
02.10.12,08:53
Dakujem za prilozeny film HOME v nemcine-bude si to moct pozriet i moj muz.velmi poucne.