juloxx
28.09.12,11:17
CESNAK, morenie a príprava sadby

Tak ako väčšina plodín, ani cesnak nie je výnimkou čo sa týka chorob a škodcov. A preto ak ho chceme úspešne pestovať je potrebné poznať i riziká ktoré sa môžu pri pestovanbí cesnaku vyskytnúť. V prvom rade je potrebne poznať choroby a škodcov ktorí v prípade že ich nezvládneme môžu zdecimovať celý náš porast. Ak chceme s úspechom pestovať cesnak je potrebné začať kvalitnou a hlavne zdravou sadbou. Zárukou kvalitnej a zdravej sadby by mal byť všetok certifikovaný sadbový materiál ktorý je dodávaný na trh. Pokiaľ sme splnili prvý predpoklad druhým krokom je ošetrenie proti najvážnejšiemu škodcovi – hadatko cesnakové (Ditylenchus allii)
Háďatko cesnakové - Ditylenchus allii, okrem cesnaku napáda aj cibuľu, pažítku a niektoré ďalšie cibuľové rastliny. Škodca žije v pletivách rastlín, kde zhubnou činnosťou spôsobuje hubové zdureniny, rozličné deformácie, druhotnou činnosťou húb a baktérií, ktoré zavlieka na svojom tele dochádza k hnilobe.
Porasty napadnuté háďatkom nemajú zdravú farbu, a napadnuté rastliny majú odlišný habitus. Na napadnutých rastlinách listy nemajú tak pravidelné a striedavé rozmiestnenie ako na zdravých, vyrastajú akoby z jedného miesta, zeleň je bledšia žltkastá, rastliny sú menšie až zakrpatené. Po vybratí chorej rastliny z pôdy vidíme, že strúčiky sú hubovite zdurené, mäkké a pri pokročilejšom štádiu ochorenia dochádza k hnilobnému rozkladu. Prítomnosť háďatiek v napadnutej hlávke možno zistiť tak, že dužinu strúčika rozdrvíme a v kvapke vody vreckovou lupou pri 10-12 násobnom zväčšení uvidíme pohybujúce sa drobné červíčky.
ntenzita napadnutia cesnakových rastlín háďatkom býva rôzna. Pri silnejšom napadnutí dochádza už v poraste k znehodnoteniu celých rastlín a tým prakticky k priamym stratám na úrode. Okrem toho napadnuté rastliny pokiaľ sa neodstránia z porastu stávajú sa zdrojom nákazy pre cibuľovité rastliny po obdobie 4 až 6 rokov. Pri slabšom stupni napadnutia ochorenie na rastlinách neprejavuje sa navonok viditeľnými príznakmi. Ochorenie sa spravidla zisťuje až v čase zberu a to slabším prejavom nákazy na hlávkach, prípadne aj počas dlhšieho skladovania.
K najčastejšiemu a k najväčšiemu rozširovaniu háďatka cesnakového dochádza najmä pri slabšom stupni napadnutia, pretože keď sú napadnuté rastliny bez viditeľných vonkajších príznakov, pestovateľ ich považuje za zdravé a upúšťa od chemického ošetrovania. V priebehu skladovania, najmä pri nižšej teplote a nižšej relatívnej vlhkosti vzduchu háďatká strúčiky cesnaku nepoškodzujú a čakajú na vhodnú príležitosť, aby sa mohli dostať do vnútra strúčikov a v nich sa rozmnožovať. K tomuto prakticky dochádza až keď sa cesnak vysadí bez patričného ošetrenia morením.
Na zamedzenie rozširovania háďatka cesnakového najúčinnejším a ekonomicky výhodným opatrením je morenie sadiva pred výsadbou. Na morenie z dostupných prípravkov sa najlepšie osvedčuje (5%) roztok Sulky počas 6 až 12 hodín. Cesnakové hlávky je potrebne pred morením rozdeliť na jednotlivé strúčiky. Po vytriedení poškodených či inak napadnutých strúčikov si ich dôkladne označíme podľa odrôd. Potom ich môžeme moriť v plastových nádobách. Veľkosť plastových nádob volíme podľa množstva morenej sadby. Orientačne potrebujeme cca 1l roztoku na 1 kg sadby. Účinnou látkou tohto prípravku je polysulfid vápnika, ktorý háďatká v priebehu morenia zničí. Kedže žiadna ochrana nie je 100% stále najúčinnejšou ochranou je nezavliecť si hádatka na plochy kde pestujeme cesnak V priebehu morenia sa strúčiky cesnaku môžu sfarbiť do modrozelena, týmto sa kvalita sadiva neznižuje.
osky
28.09.12,10:03
no,takze hned pri sadeni treba chemicky osetrit-to si mozem aj kupit...
ja chcem mat soj cesnaknezavadny.a aj vsetko ine.
Mila123
28.09.12,10:06
ja som už zasadila cesnak, bez chemickej úpravy.....takto ho sadíme už niekoľko rokov, máme ho veľmi pekný a hlavne zdravý.....
mazanova
28.09.12,11:04
juloxx:
ja nemorím!!! bože, chémia;
pred sadením si urob nejakú mini vatričku z dreva (konáre a tak) a keď ideš sadiť, naber do vedra popol z pahreby (vychladnutej), urob riadok motykou pre výsadbu cesnaku, potom posyp riadok popolom z vedra (nešetri) a do takejto popolovej hriadky napichaj cesnak a hrabľami zarovnaj... ja to robím takto a žiadne háďatko...(ináč to mi dávno poradila predavačka pri postrekoch!, milá, že?)
juloxx
28.09.12,14:36
je to zaujímava rada ale proti haďatku absolútne neúčinna. Skôr to ma význam pri fuzarioze a ostatných hubových ochoreniach cesnaku.
juloxx
28.09.12,14:46
aby som ešte niečo doplnil. Ani ja nie som zástancom chémie. Problém s hadatkom je trochu hlbší. Videl som porasty cesnaku kde haďatko zničilo až 80% rastlín. Títo pestovatelia hovorili ináč. Hlavný problém je v tom že ak si zamorite pozemok haďatkom cesnakovým, už nikdy ho nebudete mať čistý a z roka na rok budete mat väčší problem dopestovať akýkoľvek cesnak. Haďatko sa prenáša a šíri predovšetkým sadbou , laicky povedané stačí jedna infikovaná hlavička a máte po pestovaní cesnaku na svojom pozemku natrvalo resp. prinajmenšom na 7-8 rokov. Preto sa robí morenie. A kedže mnohí si sadbu nekúpia a u cesnaku ktorý sa predáva na trhu človek nikdy nevie, môžete kľudne riskovať zamorenie. K tomu snaď dodať len toľko "Veľa úspechov v pestovaní "
P.S. Ak o tom neviete i tzv. ekologicke pestovanie bio-zelenin je s chemiou akurát množstvo a sortiment povolených prípravkov ktoré sa môžu používať pri takomto pestovaní je oveľa menší ako pri klasickom. Ale sú tam tiež. Najdite si zoznam pripravkov a zistíte že ani bio nie je celkom bio
Chokma
28.09.12,18:10
no, akurat ten z obchodu je osetreny chemicky po zbere aj viackrat, aby vydrzal viac rokov pokope a mohol sa predavat normalne ako konzumny, to iste sa robi so vsetkou zeleninou...nejde tak o to,ci sa osetruje pocas vegetacie,ale co sa s nou robi po zbere
wagner
28.09.12,21:05
juloxx:
ja nemorím!!! bože, chémia;
pred sadením si urob nejakú mini vatričku z dreva (konáre a tak) a keď ideš sadiť, naber do vedra popol z pahreby (vychladnutej), urob riadok motykou pre výsadbu cesnaku, potom posyp riadok popolom z vedra (nešetri) a do takejto popolovej hriadky napichaj cesnak a hrabľami zarovnaj... ja to robím takto a žiadne háďatko...(ináč to mi dávno poradila predavačka pri postrekoch!, milá, že?)

Vyskúšam, ešte som nikdy nemorila cesnak a háďatko som zatiaľ neobjavila. Ale ten popol za to stojí. Kúrim drevom, takže ho mám pripravený stále. Inak popolom podsýpam aj sliepkam a toto potom na jeseň dávam na záhradu. Takže ja vlastne celú záhradu dezinfikujem popolom :D
Gabhus
29.09.12,03:59
No ja cesnak pestujem niekoľko rokov, nemorím a háďatka chválabohu nikde, Ani na cibuli. On ten môj cesnak nie je taký veľký ako z obchodu, ale stačí strúčik prevonia všetko. nedá sa porovnať s čínskym;)