branoke
28.09.12,12:01
Zdravím a prosím Vás o pomoc.
Vie mi niekto vysvetliť v čom je chyba ?
Mám zatvorené stupačky, ak otvorím prívod teplej i studenej vody okamžite sa mi začne točiť novonamontovaný merač teplej vody opačne a odrátava spotrebu. Všetky vodovodné batérie sú vypnuté-žiadna voda netečie. Toto je stav po kompletnej výmene stupačkových vedení v bloku. Predtým bol stav opačný. Samostatne sa točil merač na studenej vode a spotrebu prirátaval. Mnohí by sa potešili, že odrátavaním spotreby teplej vody ušetrím na platbách za ňu, len mám strach, že pri malej reálnej spotrebe teplej vody (v byte býva svokra a tá toho veľa nespotrebuje) sa môže stať, že na merači bude tak malá spotreba, že to bude podozrivé, resp. nový merač začínal počítať od nuly, teraz tam je spotreba 99999 m3. Aby sa nestalo, že tam pri odpočte vody nabehne miliónová faktúra. To síce bude tiež podozrivé, ale o následné vysvetľovanie a hľadanie chyby nestojíme.
Napadá ma, že je problém v pákových batériách. Môže byť, že je zničený zmiešavač a vyšší tlak studenej vody preráža do teplého okruhu ? Pákovky sú po starom majiteľovi a nemenili sa.

Ďalším problémom je, že voda v práčke. Prívod vody je cez medziventil namontovaný medzi batériu a prívodnú trubku. Odpad je namontovaný na sifón. Po prvom praní a odstávke práčky bez vypnutia hlavných ventilov sa po pár hodinách objavila voda v práčke a cez pootvorené dvierka vznikla malá potopa. Po týchto skúsenostiach svokra zapína ventily v stupačke, len keď potrebuje vodu na nejaký účel. Po umití riadov, sprchovaní a pod. stúpačky vypína. Pračka ba myla mať najaký stop ventil, ktorý by v nečinnosti nemal dovoliť prepustiť vodu. Napadlo ma, či sa do pračky nedostáva voda cez odtok vody namontovaný na sifón, napr. pri umývaní riadu.

Má niekto nejaký postreh k týmto problémom ?
Vďaka
Braňo Juhász
sito
28.09.12,10:14
Ak ho dajú overiť, bude v poriadku. A tu miliónovú faktúru budete musieť zaplatiť!
branoke
28.09.12,10:40
Teraz ma napadlo, keď by pretlačil tlak studenej vody teplú cez zmiešavač a merač na teplej by sa otáčal opačne, tak by sa mal točiť i merač studenej vody. Ale ten sa netočí. Nechápačka...
mildo1
28.09.12,12:08
Všetko vyrieši spätná klapka v šrobení vodomeru, je to lacnejšie ako meniť baterie. U nás bol vyšší tlak SV ako TUV a cez vadné batérie sa tlačila ( SV ) do teplej. Dali sme klapky a pokoj. Takže tak.
R_R
28.09.12,13:02
Mal som podobný problém. Mne ale pretláčal tlak teplej vody do studenej vody. Bolo to spôsobené chybnou pákovou batériou.
Mala v sebe prasklinu, tí čo už mali v ruke pákovú batériu vedia že, pod kartušou sú tri diery. Každá prináleží inej vetve-Teplá, studená a namiešaná ,ktorá vychádza von z batérie. No a ja som mal výrobnú chybu v tejto pákovej baterii. Že medzi teplou a studenou dierou bola prasklina.
Halli
28.09.12,13:55
...a máš ten merač namontovaný správne? Niekedy sa tie vrchné časti otáčaju a tak si vodár nevšimne, že ho namontoval naopak. Už sa mi stalo v dvoch bytoch toťťtooo
/že im to namontovali naopak, tak som aj ja odpočítala naopak a bolo...potom sa premontoval tak ako má byť./
branoke
28.09.12,13:57
Vďaka za rady. Spoločenstvo asi bude riešiť spätné klapky. Čakáme na vyjadrenie.
branoke
28.09.12,13:59
Bol sa na to pozrieť ten chlapík, čo dával ten vodomer a svokre hovorila, že jej tiež čosi o spätných klapkách hovoril.
Zdenka 0705
28.09.12,14:34
...a máš ten merač namontovaný správne? Niekedy sa tie vrchné časti otáčaju a tak si vodár nevšimne, že ho namontoval naopak. Už sa mi stalo v dvoch bytoch toťťtooo
Toto sa stalo aj mne, menili mi vodomer v priebehu mesiaca. Keďže si zvyknem na jeho konci zapisovať spotrebu, tak som oči vyvaľovala, keď som videla tých 99999 m3 .. po nahlásení prišiel údržbár, však nič sa nestalo, len som naopak namontoval... :eek:
lapejko
28.09.12,17:34
Spätné klapky sú u nás štandard, stačí na teplú vodu pred vodomer, problém môže spôsobiť aj sused stopventilom na sprche, BD to riešilo už asi pred 15-imi rokmi.
sito
29.09.12,13:26
Ak ho dajú overiť, bude v poriadku. A tu miliónovú faktúru budete musieť zaplatiť!

Na 99,99% by bol v poriadku, ale ak by vám niekto dal podľa toho spätne natočeného čísla, spotreby vody, uhradiť milión, nebol by v poriadku!

Ako píše R_R. Tiež šlo byt, ktorý mal v kuchyni malú spotrebu teplej vody, no mal, aj iné byty mali takú, +/-. Jednu odstávku, asi týždeň sa sťažovali, že im niekedy hučí ten systém v kuchyni, nič sme nezistili. Ale prí výmene vodomerov prišli údržbári, že v jednom byte sa točia oba vodomery. Hm ... povedal som im číslo bytu, aj osobný údaj, vtedy to ešte nebol, meno. Tiež mal špatnú batériu, vymenil na svoje náklady a bolo po probléme. Len ja som videl z histórie, že to trvalo viac ako dva roky. A potom mával priemernú spotrebu okolo 11 m3 za rok, pred tým 2 m3. A vraj, spravodlivosť v rozpočítaní nákladov?

Riešenie je uvedené v príspevku č. 4.

Ale aj tak bolo ako píše Halli v č. 6. Vodár si nevšimol! Ale vlastník, zhodou okolnosti, troška viac zodpovední, si každý mesiac odpisoval stavy všetkého za čo mal zaplatiť. A všimol si, že si vodár nevšimol, teda nevšimol, ale čísla mu nesedeli. Po reklamácii si všimli obaja, len nie ostatní! A podľa čoho by si to mali všimnúť? Tiež spravodlivosť v rozpočítaní nákladov.

Príspevok Zdenky 0705 potvrdzuje, že sa fakt skutočne môže stať.

lapejko uvádza, že už pätnásť rokov je to u nich štandard, mať spätné klapky. A nie je ten váš správca pozadu? Koľko asi rokov? Takže stačí sa prispôsobiť podľa č. 4.