jurajx1221
29.09.12,04:09
Dobrý den, chcel by som sa spýtať, mám UBUNTU 12,04 na netbooku ACER a ako ho mám preinštalovať na Windows XP? za radu moooc Dakujem
prepáčte, ale mám prvýkrát netbook a som zvyknutý na windoows a kebyže mi poradíte presný postup, vám budem veľmi vďačný, a za ochotu by som vám dobyl kredit napríklad :)
kamowski
29.09.12,04:23
pred preinštralovaním si treba položiť pár otázok,
- prečo tam chcem archaické XP (nič proti XP nemám, sám ho používam na staršom notebooku, dualboot s LinuxMInt)
- existujú ovládače pre váš netbook, ktoré pôjdu pod XP?
- máte to XP legálne, či tam pôjde niečo, čo vám bude spôsobovať len problémy (myslím tým overenie pravosti, aktualizácie...)

Ak je to pre jeden konkrétny software, v ubuntu by som si najprv (ak už nie je) nainštaloval virtualbox a v ňom WinXP. Toto sa dá hocikedy odinštalovať ako každý iný program.
Ak by táto kombinácia nevyhovovala, potom by som pristúpil k preinštalovaniu celého netbooku.

Ak žiaden konkrétny software nepotrebujete len vám "nesedí" vzhľad a spôsob ovládania ubuntu (nové prostredie Unity nie každému vyhovuje), pri prihlásení sa si viete vybrať-zmeniť prostredie, poprípade doinštalovať iné, ktoré, pokiaľ sa ovládania týka (ponuka štart, prístup k priečinkom....) sú takmer také isté ako má XP.
Linux ponúka veľa možností :)
V prípade potreby, čo budem vedieť poradím :)
ps.:nie som linuxguru ale spokojný užívateľ :)
bodliak
29.09.12,05:32
Netbook ?

Mňa by ako prvá vec zaujímal HDD, či je SATA a či netbook umožňuje v BIOSe prepnut z AHSI na IDE.
Lebo potom je to trápenie so zháňaním driveru a vyrábaním vlastnej inštalačky cez nLite.
A to sa mi už fakt nechce...

Ja vám XP ako archaický systém vyhovárať nebudem, lebo ho za archaický na rozdiel od kamowskeho nepovažujem. Je to dobrý systém.
Určite radšej vynechajte novšiu Vistu.
kamowski
29.09.12,05:56
:)
za archaický ho považujem preto, lebo ho vydali v r.2001 ale ináč súhlasím, je to dobrý systém (ako som napísal, tiež ho popri linuxe používam).
W7 nemám, neviem porovnať ale od Visty je určite oveľa lepší.
Fero11
29.09.12,07:22
Predpokladam, ze na tom netbooku nebude cd/dvd mechanika :) idealne by bolo dobre pouzit externu mechaniku a win xp nainstalovat klasickym sposobom. Malo by to fungovat aj s nastavenim bootovania s usb, ale blo by to komplikovanejsie.

Ale radsej by som odporucal zvyknut si na ubuntu, je to uz celkom slusne i ked aj mne vadia tie unity :)
alethea
20.11.16,15:57
Asi to ináč nepôjde, len vymazať niekomu UBUNTU 12,04, a nainštalovať Windows XP, ale ja mám ubuntu - gnome - 16.10 desktop - amd64.iso, radšej by som volil na vašom mieste toto riešenie ako Windows XP. Ak viete stiahnite si ho, je fakt dobrý, ja ho mám v tomto počítači. Ak nepotrebujete tlačiareň, ani skype, má všetko ostatné. Podľa mňa je lepší ako Win7. Ja na inom počítači používam Win.8.1 iba kvôli tlačiarni. Dá sa doň nainštalovať, ale z youtube po anglicky ja neviem.Keď som si ešte pred mnohými rokmi nainštaloval OpenSUSE namiesto legálneho XP Home, nič som z toho nemal,// aj dnes OpenSUSE neodporúčam,// a musel som dať vymazať tento O.S. Dnes ,ale je to iné, toto ubuntu sa mi páči viac ako ktorékoľvek Windows. Má aj LibreOffice, myslím, že je kompatibilné aj na Win8.1, tam som si ho stiahol, ak sa nemýlim, tak mi to tlačilo v SAMSUNG, Ja som už tak zvyknutý na svoje ubuntu, že Win.8.1 v Toshiba používam iba, ak potrebujem niečo vytlačiť. Totonemienim ako radu,je to skôr moja skúsenosť, veď k tak dobrému Ubuntu som sa dostal, len pred cca 8 mesiacmi. Je potrebné ho aktualizovať po nainštalovaní, kvôli slovenčine hlavne, aj nejakým iným veciam, ale to stačí pri : zadajte text na vyhľadanie dať :a a okrem pár iných vecí sa Vám zobrazia aj aktualizácia , len je si potrebné pri inštalácii tohto ubuntu zapamätať heslo, lebo už pri aktualizáciách to vyžaduje, aj keď sa zatiahne "roleta" ,ako tomu ja hovorím, je treba myškou zdvihnúť, a tiež zadať heslo. Tá roleta je v podstate šetrič obrazovky.
misoft
20.11.16,16:12
Za štyri rok y to hádam aj vyriešili - pozri sa na dátum príspevku, na ktorý reaguješ. Inak - tvoj príspevok je neužitočný.