MrSpok
30.09.12,17:06
Zdravím,
chcem sa spýtať, vlastníme ornú pôdu v extraviláne, chceme z nej spraviť záhradu a oplotiť. Ako sa dá preklasifikovať poľnohospodárska pôda na iný druh poľnohospodárskej pôdy? Za každú odpoveď vopred ďakujeme.
Brčo
30.09.12,17:57
Staci prist na kataster s obcianskym a vypisat ziadost.Ak tetula bude tvrdit,ze to robia na pozemkovom urade,nema pravdu,je to v kompetencii katastra a je to bez poplatku.
Ale na oplotenie,teda nejake betonove zaklady a podobne bude treba asi stavebne povolenie...či?
MrSpok
01.10.12,04:09
Brčo verím že na plot stačí len ohlasovacia povinnosť viz st.zak.
§ 55(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;

Brčo: viem že by to malo byť tak ako si napísal... ale nikde som to nenašiel v zákone nevieš povedať paragraf v ktorom to je?! jediné čo som našiel v zákone o pode:
§ 3
Starostlivosť o poľnohospodársku pôdu
(1) Každý vlastník poľnohospodárskej pôdy (ďalej len „vlastník“) alebo nájomca a správca poľnohospodárskej
pôdy (ďalej len „užívateľ“) je povinný:
d) usporiadať a zosúladiť poľnohospodársky druh pozemku s jeho evidenciou v katastri

2) Na účel uvedený v odseku 1 písm. d) je vlastník, prípadne užívateľ povinný požiadať orgán štátnej správy
ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) (ďalej len „orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy“) o zmenu druhu
pozemku podľa § 11 alebo § 19 alebo o vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri, ak takáto zmena nevyžaduje
rozhodnutie orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy podľa tohto zákona.

ale nikde som nenašiel v zákone ťe pri zmene poľnohospodarskej pody na iný druh poľnohospdarskej podu netreba rozhodnutie.
Brčo
01.10.12,04:20
Neviem zakony,ale hovorim z vlastnej skusenosti.Minuly rok som v extravilane preklasifikoval ornu podu na zahradu-a tetulenky na katastry ma poriadne poprehanali ;)
PS:len pozor na polnohospodarsku dan.Neviem aky velky mas pozemok,ale mne to spravilo o 300 eur viac pri zahrade
MrSpok
01.10.12,16:53
No veď to... presne to ma napadlo že jediný rozdiel medzi OP a Z bude vyššia daň. No mám 6300m2 takže to bude asi hluposť meniť či?! ide mi o to že na zahrade možem mať aj okrasne dreviny atď.
Brčo
01.10.12,17:48
Ja som riesil rovnaku dilemu minuly rok,prave koli stromom som preklasifikoval OP na zahradu a vyrubili mi dan 450 eur.Tento rok som bol opat na katasri a zo zahrady je TTP a dan bude na buduci rok 70 eur-ak nezvysia tarify.Len pozor,ak by si chcel TTP znovu zmenit na zahradu alebo OP,uz to musi ist cez pozemkovy urad.Nieco koli bonite pody,aspon tak to mam nastudovane,zatial som neabsolvoval....
MrSpok
02.10.12,02:21
ok, a na TTP môžeš sadiť stromy, kvety a rastliny?
fuha a to koľko máš tej OP ked si platil daň 450,-€ ?
Brčo
02.10.12,04:15
A preco nie? 3,3 ha :)
vratnik
02.10.12,06:19
Ak ste počerný, tak na cudzom pozemku TPP môžete aj stavať a mať trvalý pobyt. Polícia vás ešte príde pred majiteľom ochrániť. Inak ja si na TPP robím prírodnú záhradu, oplotenie - prírodný živý plot, skalka, jazierko, nepotrebujem to komplikovať preklasifikovaním a vyššími daňami.
MrSpok
02.10.12,16:45
Brčo takže máš 33.000m2 a platil si daň 450,-€ to je 0,0136,-€ za m2 takže ja by som za svojich 6500m2 platil daň cca 90,-€ a za TTP by to bolo cca 15,- € chápem to správne?

Vrátnik myslíš TTP však?! ja len aby som to správne chápal. presne takúto predstavu mám-e aj my živý plot skalka jazierko a kým vybavíme stavebne, tak odparkujeme mobilný dom 3x8m. pozemok je 40x180 - zužuje sa na 29 a je v miernom svahu hore je prevýšenie 2 metre na 40m a dole je rovinka tiež cca 40m a tých zvyšných 100m ma prevysenie cca 25m celý svah je otientovaný presne na juh. mohol by si mi napisať cez sukromnu spravu mail na seba rád by som sa poradil ohladne tej prírodnej záhrady ako začať a tak. teda ak by si bol ochotný.
Brčo
02.10.12,17:52
Tam boli nejake vzorce na vypocet dane-presne si ich uz nepametam a vyska dane moze byt rozdielna v roznych obciach
MrSpok
02.10.12,18:30
Aha ale ten pomer by mal byť tak nejak... :)
som moc vďačný za príspevky... inak by som to zmenil na Zahradu a...
ďakujem veľmi pekne za radu!!!

ešte by ma zaujímalo, Či môžem na tom TTP robiť nejaké úpravy - vyrovnanie alebo menšiu kaskádu a podobne...
Katy a R
03.10.12,16:50
Tam boli nejake vzorce na vypocet dane-presne si ich uz nepametam a vyska dane moze byt rozdielna v roznych obciach
čo sa týka sazdby dane - na www stránke konkrétneho mesta (obce) nájdeš VZN k daniam a poplatkom - tam je to presne uvedené ;)
Rozalka
04.10.12,13:25
K tej záhrade len toľko: nemôže byť výmera viac ako 10 árov (aspoň to tak bolo pred cca rokom, keď som ja odkúpila kus z ornej pôdy).
Brčo
04.10.12,15:46
Nezda sa mi...