crosk
02.10.12,16:34
Dobry den,

Chcel by som vas poprosit o pomoc/radu ohladom naplanovania zavlazovania/polievania zahradky. Viem, ze je tu viacero podobnych otazok, ale potreboval by som odpovede/rady ku konkretnym veciam. Najprv Vam priblizim ako to u nas v sucasnosti vyzera a nase predstavy. Mame 20 arovy pozemok, dlzka je cca 60m, najuzsia sirka 20m a v najsirsom mieste okolo 40m, ale to nie je velmi podstatne. Studnu mame vykopanu do hlbky cca 8 metrov (voda je uz v hlbke cca 2-3 metre), je to taka stara vidiecka studna so strieskou. Sme asi 100m od rieky, preto asi nerobili hlbsiu, voda je tam stale. Studna je uplne pri dome, a chceme urobit zavlazovanie zahradky - cca 1500m2, v skutocnosti by sme polievali/zavlazovali len zeleninovu zahradku a ovocne stromy. Prikladam aj fotku pozemku (cervena ciara je by mali byt hadice, ktore pojdu pod zemou, zelena je zahradka a ovocne stromky). Celkovo hadice od studne vychadzaju z oboch krajov pozemku 115m.
Moja predstava bola, ze z garaze (cca 5 m od studne), by som natiahol elektrinu priamo k studni, tam by bolo cerpadlo a casovac (na automaticke zavlazovanie - rano a vecer), zo studne by sli hadice za garaz (vidno aj na obrazku), tam by sa hadice rozdelovali - jedna by pokracovala dalej az k stromkom, a druha by sla ku zeleninovej zahradke a pozdlz nej. V zeleninovej zahradke by sme potrebovali asi 4 postrekovace, aby pokryli celu dlzku zel.zahradky (najuzsia cast 6 m najsirsia 15, dlzka asi 40m), z opacnej strany na ovocne stromky by slo asi 3 postrekovace. Zvysok zahradky je trava a sem tam aj ta bude polievana.

1.) Chcel by som sa spytat, ci hore uvedeny plan sa da zrealizovat, pripadne ake zmeny urobit, aby voda mala dostatocny tlak na postrekovace/zavlazovace a:
2.) ake cerpadlo (typ, vykon, vytlacnu vysku) by ste mi odporucili na danu dlzku a pocet zavlazovacov?
3.) ake hadice pouzit, aby boli odolne.
4.) je dobry napad pouzit elektricky casovac na zapinanie/vypinanie cerpadla?
5.) ako najlepsie rozdelit hadicu - aby sli dvoma smermi, aby nebola velka strata tlaku?

Za Vase odpovede vopred dakujem

Ivan
osky
02.10.12,21:06
pozri si temu plasty nase kazdodenne a tam film HOME-docitas sa i o tom,ako sa stensuju zasoby vody,najmäspodnej.
potom si mozno rozmyslis,ci radsej nenapojis cerpadlo na potok,ako ked vycerpas pitnu vodu zo studne na polievanie!
crosk
03.10.12,09:53
Uprimne, nechapem, co ste tym chceli povedat. Z vasej odpovede som vycital, ze vam vadi to, ked clovek chce polievat zo studne. Osobne nevidim rozdiel polievat zo studne (v ktorej je voda uz v 2m hlbke) pri rieke, alebo cerpat vodu priamo z rieky (Maly Dunaj). Neviem, ci by som vodu z Maleho Dunaja pil, tak ako ani vodu zo studne. Ak mate na mysli zdroj pitnej vody, tak ta zacina vo vacsej hlbke, ako je vykopana nasa studna. Tiez neviem preco by malo vadit polievanie zahradky a ovocnych stomkov, ktore nikdy neboli a nebudu striekane ziadnym postrekom, teda voda, zo studne, ktora pojde na zeleninu a ovocie, sa vstrebe do rastlin, pody a cast sa odpari, a v podobe dazda sa znova vstrebe do zeme. Tym je zabezpeceny prirodzeny kolobeh.
Mna by skor trapilo to, ze este vacsina obci nema kanalizaciu a cisticky, a tym padom vsetko ide do zump, a tie starsie su priepustne (ale aj tie nepriepustne koncia niekde na poli, rieke, ...), a tym padom vsetko to svinstvo (prasky, prostriedky,...) ide do spodnych vod - zasob pitnej vody.
osky
03.10.12,16:58
tak potom chapem,ja som to najskor pochopila,ze ste to chceli polievat pitnou vodou zo studne.totiz klesa zdroj vody a mne je luto ze nou plytvame.tak potom beriem spät svj prispevok-nemyslela som to zle.
dobrocani
04.10.12,11:59
Nechapem dve veci:
1)Naco polievat zeleninu a stromy 2x denne(stromy polievam max 2-3krat tyzdenne, zeleninu podla potreby)
2)Naco je na polievanie zahrady automatika

Ja by som to riesil plastovym potrubim min 5/4 palca(cierne, hrubostenne, zakopane v nezamrznej hlbke), ktore by vyustovalo na x miestach v zahrade a bolo ukoncene ventilmi. Kupil by som par revolrov(dostrek kruh o priemere nad 20 metrov, sektorovy, k zeleninovej casti mensie revolty) so stojanmi a polieval naraz max na dvoch-troch miestach(treba vyskusat, na revolte sa daju menit trisky a vietor dokaze polievanie ovplivnit). Ak sa na kazdy revolt pripevni hadica cca 5-10m, spravnym umiestnenim dokazete poliat celu rahradu. Ak nechcete premiestnovat, treba revoltov kupit viac, a ak chcete polievat ine miesto, staci otvorit ine kohutiky. Navyse sa da hocikde pripojit hadica a polievat rucne.
Cerpadlo napr:
http://www.belumi.sk/32sva3lm1-samonasavacie-cerpadlo-hmax91m-qmax80lmin-p-2544.html
Mam toto iste na polievanie 13.arovej zahrady a som spokojny. Predchadzajuce podobne vydrzalo 20 rokov, len nan treba pripevnit motor na 400V minimalne 2kW.
crosk
04.10.12,15:07
Dakujem za odpoved.

stromy pravdepodobne nebudeme polievat tak casto, ale zahradku bude treba - v lete ked som vecer po zapade slnka polieval aj 20 minut a stali mlaky, tak rano to nebolo vidno :(. Automatiku kvoli tomu, ze casto cestujeme cez vikendy prec, a ked bude take leto ako toto, ze neprsi aj tyzdne, tak by bola skoda, ak by zahrada vyschla.

Presne nad takymto cerpadlom som rozmyslal. Stari rodicia maju este stary darling, sice huci to, ale ma to perfektny vykon, a celu 25 arovu zahradu im to polieva.

Chcem sa este opytat, ako ste mysleli tu poslednu vetu: "Predchadzajuce podobne vydrzalo 20 rokov, len nan treba pripevnit motor na 400V minimalne 2kW." ?

Taktiez, ako ste pripojili saciu hadicu a vyvodnu hadicu? Da sa kupit pripojka/koncovka na to?
dobrocani
04.10.12,17:31
dane cerpadlo neutiahne slabsi motor, ja tam mam stary tridsatrocny trojfazovy motor s vykonom 3kW. Cerpadlo je nezmar, staci ho na zimu spravne zakonzervovat a potom vydrzi desatrocia.
Koncovky kupis v kazdej lepsej predajni. Aj na stranke, na ktorej bolo mnou uvedene cerpadlo ich je plno, aj ked belumi patri medzi tie drahsie predajne.
Tu su mosadzne, ale ak necerpate pitnu vodu, stacia aj kovove alebo umelohmotne.
http://www.belumi.sk/fitinky-mosadzne-c-261.html
Ak spravne vyberies(skombinujes) fitingi, aj amater si ich vie svojpomocne zmontovat.
Ja pustam polievanie aj na vyse hodinu. To ze je povrch pody suchy nic neznamena, ono pri korenoch rastliny este voda bude. Ak zatnes do zeme motykou, v hlbke 5-10cm bude poda este vlhka. Problem je len, ak poda preschne priliz hlboko.