miso555
03.10.12,15:14
Caute. Mám na pozemku asi 15 stromov, ktoré chcem nechať vypilíť a vysadit tam nove. Musím si poslať ziadost na mestsky urad? popr. na ake oddelenie a ako ma ta ziadost vyzerat? dakujem
dedo758
03.10.12,16:49
Na vlastnom pozemku? Vyrežeš, vysadíš.:) Ak nemáš tie pôvodné označené ako chránené, nič ti nebráni.
buchač
03.10.12,17:27
č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny

Na výrub každej dreviny s obvodom kmeňa nad 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a na výrub krovitých porastov s výmerou nad 10 m2, sa vyžaduje súhlas obce , na ktorej území sa drevina, resp. krovité porasty nachádzajú....


Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje:
a) na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a krovité
porasty s výmerou do 10 m2, s výnimkou drevín rastúcich ako súčasť verejnej zelene, na
cintorínoch alebo na území s druhým a tretím stupňom ochrany
b) pri obnove produkčných ovocných drevín, ak sa výsadba nových ovocných drevín
uskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu, pričom ten, kto drevinu vyrúbe, je povinný
túto skutočnosť písomne oznámiť orgánu ochrany prírody najneskôr do piatich dní od
uskutočnenia výrubu.
Obnovou produkčných drevín sa rozumie výmena (výrub) ovocných drevín s jednoznačnou
fukciou produkcie ovocia, za účelom výsadby nových ovocných drevín, pričom nemusí ísť o
výsadbu drevín tých istých ovocných druhov.
c) pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo značnej škody na majetku,
pričom ten, kto drevinu vyrúbe, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť orgánu ochrany
prírody najneskôr do piatich dní od uskutočnenia výrubu
dedo758
03.10.12,17:39
buchač:
...súhlas obce, na ktorej území...
Ale čo je na mojom pozemku, nie je na obecnom... Alebo ako to chápať?

Orežem strom... úplne... to mi zákon nezakazuje... zostane len kmeň... možno aj 5m vysoký... stále je to strom? Drevina to je, ale prakticky už nič viac, aj keby na jar znovu začal pučať... A čo keď nie a vyschne... Nikoho neohrozuje, len si tam tak stojí...
jb0863
03.10.12,17:46
Potrebuješ žiadosť na výrub stromov
Prílohy k žiadosti:
1. list vlastníctva alebo nájomná zmluva na pozemok - kópia
2. kópia geometrického plánu, príp. kópia z kat. mapy s vyznačením polohy dreviny
3. poplatok podľa plat. sadzobníka správnych poplatkov (a/fyzické osoby = 6,50 €,
b/právnické osoby alebo fyz. osoby oprávnené na podnikanie = 66,00 €
- do pokladne MsÚ)
jb0863
03.10.12,17:47
aj na vlastnom pozemku potrebuješ súhlas na výrub stromov.
buchač
03.10.12,17:48
buchač:
...súhlas obce, na ktorej území...
Ale čo je na mojom pozemku, nie je na obecnom... Alebo ako to chápať?
...AJ čo je na TVOJOM pozemku , aj na to potrebuješ povolenie ....teda ak ideš vyrúbať komplet stromy a vysadiť trávnik miesto nich ...
Orežem strom... úplne... to mi zákon nezakazuje... zostane len kmeň... možno aj 5m vysoký... stále je to strom? Drevina to je, ale prakticky už nič viac, aj keby na jar znovu začal pučať... A čo keď nie a vyschne... Nikoho neohrozuje, len si tam tak stojí...
...dlho by nie .....suchotinu môžeš ...

...z praxe vravím ....
...akurát klčujem svoj pozemok...


Len poznámočka ......nie každý má suseda , no poniektorí sú fakt " dobrí " ....šmaria bonz raz -dva ....takže aj na to treba dávať bacha ...
jb0863
03.10.12,18:02
Strom uvedených parametrov sa smie rúbať len v období vegetačného pokoja - tj od 1.10. do 31.3. Všetko uvedené platí aj pre stromy rastúce na súkromných pozemkoch.
TomasHC
04.10.12,07:18
Optimálne je to vypíliť keď závistlivý sused nie je doma a potom na polícii ohlásiť krádež stromov (asi cigáni) ;)
bjuty smis
04.10.12,07:43
Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje:
a) na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a krovité...

vyrúbem, čo potrebujem , napílim na kusy a som zvedavý, kto a ako mi dokáže, že vo výške 130cm mal ten strom viac ako 40cm.....
Letko
04.10.12,08:05
Ja som vyrúbal na svojej záhrade stromy a žiaden z nich "nemal" obvod 40cm vo výške 130cm nad zemou. Alebo, ak sa bojíš, tak to urob v 2 krokoch:
1. spíľ do výšky 129cm
2. vo výške 130cm budú mať tvoje stromy 0cm, nafotíš a spíliš zvyšok.
petmar
07.10.12,14:04
Ja som čítal vyhlášku lepšie a dočítal som sa, že vo vlastnej záhrade je to vo výške 130 cm obvod 80 cm.
(Toto dodržujem až do 90 cm.)
pozlatka
02.01.13,13:24
Prosím o radu:
Na pozemku označenom ako trvalý trávnatý porast potrebujem vyťať 3ks borovice s priemerom do 50cm, -stavba chaty.
Potrebujem povolenie na výrub? Aký je za povolenie poplatok?
Ďakujem za skorú odpoveď.
buchač
02.01.13,13:40
Prosím o radu:
Na pozemku označenom ako trvalý trávnatý porast potrebujem vyťať 3ks borovice s priemerom do 50cm, -stavba chaty.
Potrebujem povolenie na výrub? Aký je za povolenie poplatok?
Ďakujem za skorú odpoveď.

.....júúúúj ....šak prečítaj príspevky ....:confused:
deane7
02.01.13,14:35
Prosím o radu:
Na pozemku označenom ako trvalý trávnatý porast potrebujem vyťať 3ks borovice
Však je to trvalý trávnatý porast, rýchlo by som zrezal, porezal, vyklčoval a čo? Aké stromy? Však je to trvalý trávnatý porast, tu žiadne borovice neboli. A nie všade sú debilní susedia. Treba ich zavolať nech s tým pomôžu a je pokoj, však by mali spoluvinu. A poulievať oldomáš a je to.
Kde? Aké borovice? Žiadne som tu nikdy nevidel.
marjankaj
02.01.13,14:45
Však je to trvalý trávnatý porast, rýchlo by som zrezal, porezal, vyklčoval a čo? Aké stromy? Však je to trvalý trávnatý porast, tu žiadne borovice neboli. A nie všade sú debilní susedia. Treba ich zavolať nech s tým pomôžu a je pokoj, však by mali spoluvinu. A poulievať oldomáš a je to.
Kde? Aké borovice? Žiadne som tu nikdy nevidel.
Jasné, nech ich kľudne zlikviduje.
A ak by sa tam náhodou obšmietal kontrolór, tak nech ho pošle za tebou. Ty mu to už s tým porušovaním zákona určite vysvetlíš.
deane7
02.01.13,15:08
Koľko je na Slovensku kontrolórov na m2? Báť sa netreba kontrolórov ale bonzákov. Teda ak nehovoríme o pozemku v CHKO alebo NP. Tam už sa nejaký môže naďabiť.
deane7
02.01.13,15:12
Obúchať kmeň a strom na jar nevypučí. Potom ho zrezať ako suchý. Stejne to povolenie dostane, len byrokracia a poplatky.
PETERPE
05.01.13,16:28
ĎALEJ
PETERPE
05.01.13,16:33
Pozdravujem, bude to trochu mimo tému, ale nie celkom.

Zháňam pre školský projekt nejaký PEKNÝ KOŠATÝ SYMETRICKÝ listnatý strom vysoký 4 až 5 m.

Tento príspevok ohľadom výrubu stromov ma oslovil - ak niekto ide vypíliť strom, ktorý by ešte poslúžiť na dobrú vec a ináč by skončil v komposte - ozvite sa prosím - oblasť Bratislava - Nitra - Trenčín - Malacky.

ĎAKUJEM už teraz ...

Ďakujem
Milas265
06.01.13,10:51
Čo je to za štát,za zákony,keď na mojom pozemku nemôžem vyrúbať svojvoľne strom??:eek:
Navyše,ktorý som ja pred rokmi bez povolenia posadil!!!
Riešil som to tak,že som vyrúbal a nasadil nové...presne ako písal predchodca,kto mi dokáže koľko cm mal??...hlavoši si stavajú "hrady" bez povolenia,cigáni si stavajú bez povolenia a navyše na cudzom pozemku....šak máme nárok si postaviť dom,biely môžu a my nie??:D
Pokiaľ tu nebude poriadok a pre tých "horných" a cigánov zákony nebudú platiť,tak ako niekto chce,aby zvyšok dodržiaval??? Trošku na pečienku,nie???
J500j
24.01.13,13:18
Čo je to za štát,za zákony,keď na mojom pozemku nemôžem vyrúbať svojvoľne strom??:eek:
Navyše,ktorý som ja pred rokmi bez povolenia posadil!!!
Riešil som to tak,že som vyrúbal a nasadil nové...presne ako písal predchodca,kto mi dokáže koľko cm mal??...hlavoši si stavajú "hrady" bez povolenia,cigáni si stavajú bez povolenia a navyše na cudzom pozemku....šak máme nárok si postaviť dom,biely môžu a my nie??:D
Pokiaľ tu nebude poriadok a pre tých "horných" a cigánov zákony nebudú platiť,tak ako niekto chce,aby zvyšok dodržiaval??? Trošku na pečienku,nie???

Je to presne tak. Ja som zavolal kamaráta s pilou a JCB-ečkom. Samému sa zle robí. 11 starých stromov na záhrade za doobedie a to v sobotu padlo za obeť, a korene sú vonku tiež. Spotrebuje sa to do krbu. Čo je koho do toho. Každý kto prispôsobuje sebe podmienky pre život musí pozerať len na seba. A keby mal niekto pripomienky môže si poodnášať ostatné haluze. Nech sa aj on zohreje. Nebudem predsa v záhrade obchádzať nejaké staré polosuché, nerodiace a zbytočne tieniace niektoré aj práchnivejúce haraburdy. A pýtať sa a vypisovať? A ešte čakať na odpoveď alebo kým zaprší? Veď kedy by to bolo? AK tak za mesiac. Škoda papiera.

Jano
J500j
24.01.13,13:28
Ja som vyrúbal na svojej záhrade stromy a žiaden z nich "nemal" obvod 40cm vo výške 130cm nad zemou. Alebo, ak sa bojíš, tak to urob v 2 krokoch:
1. spíľ do výšky 129cm
2. vo výške 130cm budú mať tvoje stromy 0cm, nafotíš a spíliš zvyšok.

Myslím si že tento príspevok si zasnúži najvyššie ocenenie.

Chválim

Jano
Letko
24.01.13,17:47
Myslím si že tento príspevok si zasnúži najvyššie ocenenie.

Chválim

Jano

Ďakujem :)
vega@vegacamion.eu
02.02.13,21:36
este by som chcel otazocku... ked je pozemok v extravilane je vedeny ako TTP a chcem ho vyrubat... ma 5 hektarov a je na nom 70 rocny les... staci mi povolenie z obce? ci tam uz treba aj nieco ine? chcel by som ho vratit na povodny stav, to znamena ze urobit tam luku a past tam ovce... samozrejme, bude to urcite trvat zopar rokov, kym tam bude rast trava... dakujem
deane7
03.02.13,19:38
Fuj chlape, tak tu bude už asi problém.