MrSpok
03.10.12,18:41
Zdravím vás, našiel by sa niekto kto by sa podelil so svojimi skúsenosťami a mne (nám) laikom pomohol založiť si oázu pokoja, našu vlastnú funkčnú záhradu. Nie záhradku ale záhradu, máme pozemok je to TTP a rozmery má cca 40x165m a je na južnom svahu v cca 400 m.n.m. Naša predstava je mať krásne „oddychové“ miesto kde budeme mať na začiatok len mobilnú alebo záhradnú chatku. A časom možno postavíme riadny RD. Predstava je, viz obrázok, len skúsenosti a zručnosti nám chýbajú. Za každú radu vopred ďakujem.
deli.
04.10.12,06:25
osloviť záhradného architekta, predsa....
MrSpok
04.10.12,13:39
tatanka ďakujem, o takéto odpovede mám záujem... :) o viniči som rozmýšľal len som sa bál tých chorôb a mrazu tu u nás v Turci býva v zime aj pod - 20. o tom samobiodolnom viniči som nikdy nepočul. Hore chcem chatku a aj potom dom dať ďalej od hranice pozemku tak cca 25-30 (trošku nižšie zo severu dosť fúka) a teda prichádza otázka aký druh ihličnanov by sa tam hodil. a k obrázku... pohľad je zdola teda od južnej strany a ten voľný plac hore je na tu chatku (potom dom).
pablito74
04.10.12,13:56
Tatanka ma asi na mysli samorodak, no dnes uz sa daju zohnat aj kvalitnejsie odrody vinica, ktore taktiez nie su nachylne na choroby (dokonca su rezistentne) a mrazi vydrzia az do minus 35 (Marquette, Osceola Muscat, zo stolovych napr. Somerset Seedless, no urcite by tam prosperoval aj europsky Solaris).
Inak necital som cely vas dotaz, ani ostatne prispevky ale co vidim, tak si chcete vypestovat krasnu "sterilnu" zahradu. Proti gustu ž... ,no ja by som si na vasom mieste urcite vysadil aj nejake ovocne stromy, drobne ovocie a pod.

Trochu mimo temy ale dam to sem. Obcas si kupim casopis zahradkar, a normalne sa smejem nad navrhmi tych zahradnych architektov. Napriklad som minule videl v jednom navrhu, stromcek okrasnej slivky. Nepochopim to, ako si niekto vysadi takyto stromcek, a potom si umele slivky, ktore obsahuju, viacej chemie, ako vitaminov kupuje z hypermarketu.
Smutne, ale taka je doba no.
Antea
04.10.12,15:36
tatanka ďakujem, o takéto odpovede mám záujem... :) o viniči som rozmýšľal len som sa bál tých chorôb a mrazu tu u nás v Turci býva v zime aj pod - 20. o tom samobiodolnom viniči som nikdy nepočul. Hore chcem chatku a aj potom dom dať ďalej od hranice pozemku tak cca 25-30 (trošku nižšie zo severu dosť fúka) a teda prichádza otázka aký druh ihličnanov by sa tam hodil. a k obrázku... pohľad je zdola teda od južnej strany a ten voľný plac hore je na tu chatku (potom dom).
Žiadny druh ihličnanov, podľa mňa, veď v Turci ich máš asi dosť v lese. A tuje a strieborné jedličky sa do tohoto púrostredia nehodia. Načo skalku, to skôr suchý múrik až uvažuješ aj nejako terasovite upraviť pozemok. Tiež si tam nechaj trochu "divočiny" pre ježkov, jašterice a možno aj vretenice:):)
MrSpok
04.10.12,16:15
Žiadny druh ihličnanov, podľa mňa, veď v Turci ich máš asi dosť v lese. A tuje a strieborné jedličky sa do tohoto púrostredia nehodia. Načo skalku, to skôr suchý múrik až uvažuješ aj nejako terasovite upraviť pozemok. Tiež si tam nechaj trochu "divočiny" pre ježkov, jašterice a možno aj vretenice:):)

Antea a čo by si odporúčala miesto ihličnanov?! Naša predstava je niečo ako taká lesná záhrada. Áno skalku vnímame ako to delenie pozemku kaskádou... v tomto plne súhlasím s Tebou. A aj divočinu uvažujeme... :) ten obrázok je len pre predstavu ako by sme to chceli... nie je to náš návrh len ako niečo od čoho sa chceme odraziť... :) Druhy drevín sami nevieme aké preto verím že sa tu vďaka vaším radám dopracujeme k správnemu konceptu ktorý potom zrealizujeme. Je fakt že tuja sama o sebe ako tak by sa tu nevynímala ale rozmýšľame urobiť z nej živý plot. Niečo také že každé dva metre by bola taká vyššia tmavšia a medzi nimi iný svetlejší druh vysoký tak do 2/3 tých tmavších. Všetko to strihane a upravovane do „kvadry“ ale možno od toho upustíme a dáme niečo iné napríklad obyčajný drevený presne taký ako je na obrázku. Čo viem je že by som tam chcel riadny záhon, dva levandule, a pomedzi ne chodníček vedúci k jazierku na konci pozemku okolo ktorého budú vŕby alebo také niečo a odpočívadlo na lavičke... manželka levanduľu miluje... tiež viem že ten vinič by som tam zasa chcel ja.. :)
MrSpok
04.10.12,16:23
Pablito a prečo sterilnú?! Ten obrázok nie je môj-náš koncept je to len odrazový mostík... 100% tam chcem vinič, ovocné stromy, ríbezle a podobne, chcem skúsiť aj kanadskú čučoriedku i brusnice i okrasne záhony ale aj úžitkový kútik... nemám vôbec skúsenosti preto verím že sa nám s vašou pomocou podarí vymyslieť niečo krásne a funkčné zároveň.

A určite chcem využiť takúto plochu aj na to aby som nemusel nakupovať ovocie a zeleninu v supermarketoch...
pablito74
04.10.12,17:36
Prepac, sudil som tak podla obrazku, ktory ste prilozili.

Tak to vam poviem ze caka vas dlha, mozno namahva, no pekna doba kym vsetko nastudujete, naplanujete, vysadite atd.
Na internete sa da najst o pestovani hocicoho velmi vela, dalej by som odporucal kupit nejake knizky o pestovani konkretnych plodin. Ked budem vediet, tak vam ohladom niecoho konkretneho poradim aj ja.
hubatá
04.10.12,18:56
Záhrada je láska na celý život, kto si ju vypestuje od malinkého stromčeka alebo semienka - nikdy ju nepredá, ale poručí ako vzácne dedičstvo deťom. Najkrajšie záhrady nie sú tie kde niet života v anglickom, prehnojenom trávniku, kde sa nesmie vycikať pes, ale tie kde sa dá ráno vidieť včelu, lienku, skáču deti - kde záhrada žije.
Samir
04.10.12,20:10
Osobne by som do takejto záhrady tuje nikdy nedával a už vôbec nie v dvoch farbách. Ale ako bolo spomenuté proti gustu ž....
Na živý plot sa dajú použiť aj iné rastliny, aj stálozelené, či krásne kvitnúce kry. Veľmi pekná výsadba sa dá použiť z rastlín, ako je Cornus, Forsythia, Deutzia, Spirea, Philadelphus, Lonicera, Viburnum, Buxus, Ligustrum, alebo dreviny typu Carpinus, Acer, Salix a veeeeľa ďalších. Ak Ti tie názvy nič nehovoria, skús ich dať do googlu. Niektoré sa dajú použiť ako voľne rastúce - nestrihané, alebo ich strihať do požadovaného tvaru či veľkosti.




Je fakt že tuja sama o sebe ako tak by sa tu nevynímala ale rozmýšľame urobiť z nej živý plot. Niečo také že každé dva metre by bola taká vyššia tmavšia a medzi nimi iný svetlejší druh vysoký tak do 2/3 tých tmavších. Všetko to strihane a upravovane do „kvadry“ ale možno od toho upustíme a dáme niečo iné napríklad obyčajný drevený presne taký ako je na obrázku :)
MrSpok
05.10.12,03:05
Presne takú záhradku chceme... :) a začíname ju budovať... :) Prajem krásny deň!
Antea
05.10.12,04:51
Antea a čo by si odporúčala miesto ihličnanov?! Naša predstava je niečo ako taká lesná záhrada. Áno skalku vnímame ako to delenie pozemku kaskádou... v tomto plne súhlasím s Tebou. A aj divočinu uvažujeme... :) ten obrázok je len pre predstavu ako by sme to chceli... nie je to náš návrh len ako niečo od čoho sa chceme odraziť... :) Druhy drevín sami nevieme aké preto verím že sa tu vďaka vaším radám dopracujeme k správnemu konceptu ktorý potom zrealizujeme. Je fakt že tuja sama o sebe ako tak by sa tu nevynímala ale rozmýšľame urobiť z nej živý plot. Niečo také že každé dva metre by bola taká vyššia tmavšia a medzi nimi iný svetlejší druh vysoký tak do 2/3 tých tmavších. Všetko to strihane a upravovane do „kvadry“ ale možno od toho upustíme a dáme niečo iné napríklad obyčajný drevený presne taký ako je na obrázku. Čo viem je že by som tam chcel riadny záhon, dva levandule, a pomedzi ne chodníček vedúci k jazierku na konci pozemku okolo ktorého budú vŕby alebo také niečo a odpočívadlo na lavičke... manželka levanduľu miluje... tiež viem že ten vinič by som tam zasa chcel ja.. :)
Poveternostné podmienky Turca a Nitry sú predsa len trochu odlišné, tak musíš uvažovať aj s nimi, levandula ti môže vymrznúť. Skús sa trochu poobzerať v okolí starších domov a záhrad, čo by bolo vhodné. Ja by som si žiadny živý plot nedávala, skôr drevený. Dnes chce byť každý "zabarikádovaný", aby ho sused nevidel. Voľakedy bývali v dedinách pred domom lavičky, tam si ľudia po práci sadli a debatovali so susedmi, nastala doba odľuďšovania. Neponáhľaj, radšej pomaly a bude to OK, musíš uvažovať aj s tým, aby ti budúci dom ladil so záhradou. Aby si si nevytvoril, napr. stredomorskú záhradu, a potom postavil drevenicu.
Videla som v Čadci dom typu bungalov, abslútne od veci. Potom sa čudujú, že im záľahy snehu dolámu strechu alebo, že musí byť každý deň na streche, aby tomu zabránil.
BXLmiami
05.10.12,07:23
Antea a čo by si odporúčala miesto ihličnanov?! Naša predstava je niečo ako taká lesná záhrada. Áno skalku vnímame ako to delenie pozemku kaskádou... v tomto plne súhlasím s Tebou. A aj divočinu uvažujeme... :) ten obrázok je len pre predstavu ako by sme to chceli... nie je to náš návrh len ako niečo od čoho sa chceme odraziť... :) Druhy drevín sami nevieme aké preto verím že sa tu vďaka vaším radám dopracujeme k správnemu konceptu ktorý potom zrealizujeme. Je fakt že tuja sama o sebe ako tak by sa tu nevynímala ale rozmýšľame urobiť z nej živý plot. Niečo také že každé dva metre by bola taká vyššia tmavšia a medzi nimi iný svetlejší druh vysoký tak do 2/3 tých tmavších. Všetko to strihane a upravovane do „kvadry“ ale možno od toho upustíme a dáme niečo iné napríklad obyčajný drevený presne taký ako je na obrázku. Čo viem je že by som tam chcel riadny záhon, dva levandule, a pomedzi ne chodníček vedúci k jazierku na konci pozemku okolo ktorého budú vŕby alebo také niečo a odpočívadlo na lavičke... manželka levanduľu miluje... tiež viem že ten vinič by som tam zasa chcel ja.. :)
Osobne robím niečo podobné už 4 roky-temy-Ako založiť ovocný sad a Kvetinová záhrada.Ale nikdy by som nenasadila ihličnany,načo,v dnešnej dobe treba ovocie,bylinky,ovocné kríky,no a samozrejme kombinovať s kvetmi.
Jablká,slivky hrušky,ribezle,egreše,aroniu,jarabinu,rakytník. ...thuje nemusím,borievku nemám rada,lebo ničí hrušky a miesto trávnika mám radšej kvetinovú lúku.
TomasHC
05.10.12,07:29
Skús "vygúgliť" výraz "permakultúra", alebo si prečítaj rovno tému http://www.porada.sk/t105400-permakultura.html
osky
05.10.12,09:09
Záhrada je láska na celý život, kto si ju vypestuje od malinkého stromčeka alebo semienka - nikdy ju nepredá, ale poručí ako vzácne dedičstvo deťom. Najkrajšie záhrady nie sú tie kde niet života v anglickom, prehnojenom trávniku, kde sa nesmie vycikať pes, ale tie kde sa dá ráno vidieť včelu, lienku, skáču deti - kde záhrada žije.


veru,takuto zahradu mame,len rozbombardovanu,lebo prestavujeme,a je to super-ta prirodzenost.
moj muz by chcel potom,ked sa uprace dvor od kamenia a tehal a pod..... spravit ten sterilny anglicak:-(
a ja zase chcem uchovat tu divocinu-permakulturu,ktoru len sem-tam upravujem,aby sa nepremnozilo jedno a nevyhubilo nieco ine.ale on sa podda,zvitazim:-))
zalozime kusok zeleninovej zahradky a prestahujeme aj mojho psa z SK-az sa toho este dozije.
a tiez potrebujeme s tym navrhom pomoc,takze tato tema je super aj pre mna.
budem sa tu inspirovat.
osky
05.10.12,09:20
chcela by som aj ja radu-okolo celeho pozemku sme postavili mur-presne to odludstovanie,ale my sme v dedine pri ceste a mur je veeeeelmi dlhy,to by sme si doma nemohli ani prdnut-s prepacenim,
a okrem toho by nam vsetko z aut islo do zahrady/hluk,spinavy vzduch,smrad..../,hoci nie je to dialnica,ale predsa...

mala som povodne v plane pozdlz celeho toho mura nasadit maliny,egrese,ribezle...skratka ovocne kriky,ale bolo mi povedane,ze ked to tam dam,hned pri mur,
mur sa rychlo znici-predsa,v lete treba obcas i poliat.takisto paradajky sa tahaju a hlavne farbia-ja som si predstavovala ze na ten mur po celej dlzke dame taku drevenu alebo zeleznu oporu na sposob mreze a tam sa mozu kriky a paradajky pekne vyväzovat,nebude to take skarede ako zahlobene palice ,ale neodporucaju mi to.ako to mam riesit-ako daleko mozem zasadit od muru tie rastliny,aby vytvorili pekny pas na opore?nechcem to len tak rozhadzane po zahrade.
TomasHC
05.10.12,10:13
chcela by som aj ja radu-okolo celeho pozemku sme postavili mur-presne to odludstovanie,ale my sme v dedine pri ceste a mur je veeeeelmi dlhy,to by sme si doma nemohli ani prdnut-s prepacenim,
a okrem toho by nam vsetko z aut islo do zahrady/hluk,spinavy vzduch,smrad..../,hoci nie je to dialnica,ale predsa...

mala som povodne v plane pozdlz celeho toho mura nasadit maliny,egrese,ribezle...skratka ovocne kriky,ale bolo mi povedane,ze ked to tam dam,hned pri mur,
mur sa rychlo znici-predsa,v lete treba obcas i poliat.takisto paradajky sa tahaju a hlavne farbia-ja som si predstavovala ze na ten mur po celej dlzke dame taku drevenu alebo zeleznu oporu na sposob mreze a tam sa mozu kriky a paradajky pekne vyväzovat,nebude to take skarede ako zahlobene palice ,ale neodporucaju mi to.ako to mam riesit-ako daleko mozem zasadit od muru tie rastliny,aby vytvorili pekny pas na opore?nechcem to len tak rozhadzane po zahrade.

Na taký plot je ideálny Pavinič trojlaločný, hoď do google. Ten zabráni prehrievaniu plotu od slnka, takže vedľa môžeš nasadiť iné rastliny a nebudú tak trpieť sálajúcim teplom.
osky
05.10.12,10:38
no ale ja by som praveze nechcela na ten mur dat nic-je novy,natrety farbou ako i cely dom,tak nechcem ho zakryvat a koli tomu ani nechcem aby sa znicl.chapesß
wagner
05.10.12,19:07
chcela by som aj ja radu-okolo celeho pozemku sme postavili mur-presne to odludstovanie,ale my sme v dedine pri ceste a mur je veeeeelmi dlhy,to by sme si doma nemohli ani prdnut-s prepacenim,
a okrem toho by nam vsetko z aut islo do zahrady/hluk,spinavy vzduch,smrad..../,hoci nie je to dialnica,ale predsa...

mala som povodne v plane pozdlz celeho toho mura nasadit maliny,egrese,ribezle...skratka ovocne kriky,ale bolo mi povedane,ze ked to tam dam,hned pri mur,
mur sa rychlo znici-predsa,v lete treba obcas i poliat.takisto paradajky sa tahaju a hlavne farbia-ja som si predstavovala ze na ten mur po celej dlzke dame taku drevenu alebo zeleznu oporu na sposob mreze a tam sa mozu kriky a paradajky pekne vyväzovat,nebude to take skarede ako zahlobene palice ,ale neodporucaju mi to.ako to mam riesit-ako daleko mozem zasadit od muru tie rastliny,aby vytvorili pekny pas na opore?nechcem to len tak rozhadzane po zahrade.

Túto stránku poznáš? Skús si ju pozrieť, možno nájdeš inšpiráciu http://www.pluska.sk/izahradkar/tvorime-zahradu/napady-zahradu/krasnu-zahradu-mozete-mat-aj-bez-architekta.html
Katy a R
05.10.12,19:56
:) o viniči som rozmýšľal len som sa bál tých chorôb a mrazu tu u nás v Turci býva v zime aj pod - 20. o tom samobiodolnom viniči som nikdy nepočul. Hore chcem chatku a aj potom dom dať ďalej od hranice pozemku tak cca 25-30 (trošku nižšie zo severu dosť fúka) a teda prichádza otázka aký druh ihličnanov by sa tam hodil. a k obrázku... pohľad je zdola teda od južnej strany a ten voľný plac hore je na tu chatku (potom dom).
ja len k tomu viniču ;) - tento veru rastie asi v nehostinnejšej oblasti, ako je tvoja. Je to nezmar. Samozrejme - pre mňa to chuťovo nie je nič moc.:D Postrek ešte žiadny nezažil;)
arizona
05.10.12,20:10
chcela by som aj ja radu-okolo celeho pozemku sme postavili mur-presne to odludstovanie,ale my sme v dedine pri ceste a mur je veeeeelmi dlhy,to by sme si doma nemohli ani prdnut-s prepacenim,
a okrem toho by nam vsetko z aut islo do zahrady/hluk,spinavy vzduch,smrad..../,hoci nie je to dialnica,ale predsa...

mala som povodne v plane pozdlz celeho toho mura nasadit maliny,egrese,ribezle...skratka ovocne kriky,ale bolo mi povedane,ze ked to tam dam,hned pri mur,
mur sa rychlo znici-predsa,v lete treba obcas i poliat.takisto paradajky sa tahaju a hlavne farbia-ja som si predstavovala ze na ten mur po celej dlzke dame taku drevenu alebo zeleznu oporu na sposob mreze a tam sa mozu kriky a paradajky pekne vyväzovat,nebude to take skarede ako zahlobene palice ,ale neodporucaju mi to.ako to mam riesit-ako daleko mozem zasadit od muru tie rastliny,aby vytvorili pekny pas na opore?nechcem to len tak rozhadzane po zahrade.
Ja by som to kludne vedla toho mura nasadila,nechapem, co sa mu moze stat.Takych 70cm by malo stacit.
Preco sa bojis polievania? Ved mur pri dazdi aj zmokne a nic sa mu snad nestane ;)
Valcake
05.10.12,20:28
..krásna záhrada
MrSpok
06.10.12,02:07
S tým živým plotom a s ihličnanmi máte asi pravdu... :) a drevený plot – teda ohrada by sa nám páčila najviac, taká tá obyčajná, každé dva a pol metra napichnutá guľatina spojená dvoma guľatinami. Alebo také niečo, a popri tom vysadené nahustejšie nejaké kríky alebo také čosi.
.
Tie ihličnany chceme dať len dopredu pred dom také menšie druhy cca do 6m ako vetrolamy zo severu. Za nimi okrasná záhradka. Potom chata (dom) a potom funkčná záhrada. Tak ta Permakultúra nás dostala, v živote som o nej nepočul, ale celí život po nej túžim! :) Presne o takej záhrade snívam-e...
MrSpok
06.10.12,02:09
ja len k tomu viniču ;) - tento veru rastie asi v nehostinnejšej oblasti, ako je tvoja. Je to nezmar. Samozrejme - pre mňa to chuťovo nie je nič moc.:D Postrek ešte žiadny nezažil;)

To je krásne hrozno... :) to je ten talian?!
MrSpok
06.10.12,02:17
Priatelia ešte prosím o takú malú radu na začiatok – ten pozemok je orná pôda. Mám to meniť na TTP alebo na Záhradu alebo to mám nechať tak?!
BXLmiami
06.10.12,03:51
Chlapci šikovní,nepozreli by ste do sekcie fotky zo záhrady,je tam vysoký záhon z plastových fliaš,neviete čím tie fľaše zlepiž aby držali a neotrávili všetko okolo?Dik.
Valcake
06.10.12,21:12
..myslíš fotku od alaya1... č. 46 ?

..ak áno, niekde som čítala, že sa fľašky naplnia asi pieskom a pekne sa naukladajú na seba..
..potom keď sa dnu do kruhu nasype zemina, tak sa nemajú možnosť rozkotúlať sa....či?:rolleyes:

..zaujíma ma aj iný názor;)
Valcake
06.10.12,22:02
http://www.sadarch.sk/

...pozrite si aj túto stránku, je tam veľa pekný záhrad, iste nájdete aj inšpirácie, návrhy, realizácie..;)
osky
07.10.12,09:48
ale drevena mi asi znije-ci nie?
osky
07.10.12,09:49
mur je zvrchu oblozeny mierne sikmo takymi skridlickami,takze voda sa k nemu nedostane.
osky
07.10.12,09:50
videla som viac murov,ktore boli odspodu-koli polievaniu,ako po erupcii.a aj sa to zaspini
osky
07.10.12,09:54
Priatelia ešte prosím o takú malú radu na začiatok – ten pozemok je orná pôda. Mám to meniť na TTP alebo na Záhradu alebo to mám nechať tak?!

my sme si kupili domcek na kolieskach-ako na chatku.ale sme to postavili na take betonove stlpiky a kolieska su vo vzduch,aj sme to cele zakryli strechou na drevenych koloch,robime k tomu malu drevenu terasku...ale nie je to ziadna stavba,ako ty planujes-chatku,alebo neskor dom.
no a napriek tomu sme museli ziadat o vynatok z ornej pody-mame to na pozemku po babicke,kde bola pred tym velka rola.
takze istotne si poziadaj i ty o vynatok z ornej pody,zakon to nariaduje.
MrSpok
07.10.12,12:58
pokiaľ to nie je pevne spojene so zemou tak to nie je stavba - to mám už zistene... a na svojom pozemku môžeš mať odparovanie akokoľvek motorové či nemotorové vozidlo... :) ja chcem mobilný dom alebo chatu mobilnú... kým bude dom, práve preto že netreba výňatok ani stavebné povolenie, jedine v prípade že to nebude mať podvozok tak treba ohlásiť...

ide mi skôr o to či mi treba meniť druh pôdy z ornej pôdy keď plánujem takúto záhradu tam spraviť...

osky a môžem vedieť aký mobilný domček ste si kúpili?! môžeš poslať foto ako ste to usadili na pozemok a tak... mrspok77@gmail.com
osky
07.10.12,14:43
MIMO TEMY

no,ja by som vdacne-ale s fotkou bude problem-ja to neviem.uz som sa to aj ucila,ale neviem to.na toto som teda totalny magor,vazne.skusim popisat:

ak si niekedy cital ked boli povodne,ludia si kupovali take domky-ako "maringotky"-je to komplet zariadene,dokonca so zaclonkami,da sa kupit mensi,väcsi.my mame dvoj-izbovy,v jednej izbe su 2 postele,v druhej jedna manzelska.potom je tam obyvaci kut spojeny s kuchnskym kutom,v obyvacke je sedacka do rohu,v kuchynke pekna linka,samostatne WC a malinka kupelna so sprchovym kutom.je to cele miniaturne,ale zas nie take male,ako to posobilo zvonku.
vazne prakticke.nemusis s tym nic robit,da sa okamzite byvat.

my sme to vsak na kolieskach nechat necheli, a nechceli sme ani,aby na to prsalo a tak.t
ak sme nabili do zeme 5 takych betonovych patiek,a pod domcekom je tusim strk.
no a pozdlz domceka ja urobena taka drevena konstrukcia-samostatna,domcek sa moze kedykolvek odtiahnut,na styroch drevenych stlpoch-ktore drzia tu konstrukciu,so spicatou strechou.zakyva cely domcek,je riadne oplechovana a ma aj stresne ryny.
zo zadu je kratsia vysunuta,tam bude taky prislop na bicykle,nejake naradie a tak,na domceku z tej strany nie su okna..
a spredu dlhsia-vysunuta tak,ze pozdlz jednej celej strany domceka je urobena drevena podlaha-vo vzduchu,nie na hline/na sposob paliet/,vsetko je to pod tou drevenou konstrukciou,pod strechou-tam bude terasa,ktora domcek dotvara a krasne zväcsila priestor-ved v lete budeme vyuzivat najmä terasu.kto by trcal vnutri...?
pozriem nieco na nete ak daco take najdem,napisem ti nech sa kuknes.
este to nemame hotve ale vsetci nam to chodia obzerat,lebo za par korun mas slusne byvanie.
chceli sme najprv kupit drevenu chatku,no ta vysla ovela drahsie a musela sa cela zariadit.....
osky
07.10.12,14:59
tak som kukla-este k tomu domceku. na nete,do googla si zadaj mobilny domcek a njades milion veci.pozri si a obrazky ktore vyhodi autmaticke,je tam taky primorsky,nieco take mame my.
alebo nieco taketo.
cez google,vyhodi ti par stranok,klikni na Mobilne domy,unimobunky i-Bazar,
a tam si pozri celorocny mobilny dom Perna,32 m2.nieco take mame.ta drevena podlaha je zarovno domceka-tam to pekne vidis.ale my nemame strechu na dome,ale na konstrukcii,samostatne,dom je len cely prekryty,ako na tom obrazku.
MrSpok
07.10.12,16:30
tak som kukla-este k tomu domceku. na nete,do googla si zadaj mobilny domcek a njades milion veci.pozri si a obrazky ktore vyhodi autmaticke,je tam taky primorsky,nieco take mame my.
alebo nieco taketo.
cez google,vyhodi ti par stranok,klikni na Mobilne domy,unimobunky i-Bazar,
a tam si pozri celorocny mobilny dom Perna,32 m2.nieco take mame.ta drevena podlaha je zarovno domceka-tam to pekne vidis.ale my nemame strechu na dome,ale na konstrukcii,samostatne,dom je len cely prekryty,ako na tom obrazku.

Osky ďakujem za vyčerpávajúci príspevok-ky :)
Som bol zvedavý priamo na ten váš domček a čo sa vám podarilo okolo neho... :)
Smiem vedieť koľko vás vyšiel – prvotná investícia?

My by sme niečo takéto chceli... :)
osky
07.10.12,17:41
ten domcek stal povodne 12.500 eur,ale uz bol rok pouzivany.vsetko v nom bolo,aj spotrebice,vsetucko,a nebol vobec opotrebovany,naozaj ako novy.
dostali sme ponuku,ze ak h do tyzdna odvezieme/odvoz bol uz v cene,nehradili sme nic naviac/,predaju nam ho za 9.500 eur-tak si vies predstavit,ze sme hned robili miesto a vsetko a do 4 dni bol na babickinej roli:-)).pre nas to bola super kupa.
ak sa mi niekedy podari niekoho na SK vymaknut,kto vie prilepit fotku,poslem ti.ale je to dobra investicia,aj ked kupis novy a drahsi.
Valcake
07.10.12,17:59
..páči sa mi..veľmi pekné domčeky...
Valcake
07.10.12,17:59
Gratulujem, veľmi dobrá myšlienka;).. pozrela som mont. domčeky...skutočne je tam všetko. Keby som sa rozhodovala dnes, tak iba v tomto smere. SUPER !!!;):)
osky
07.10.12,18:23
dakujem,snazime sa nemrhat tym,co nam Pan Boh nadelil-radsej sa podelime....
Valcake
07.10.12,18:37
osky..máš 100 percent. Supeeeer..
MrSpok
11.10.12,16:24
Priatelia, vrátim sa k základu tejto témy...
Tak pozemok (orná pôda) je už konečne náš!!! viz foto od kolíka doľava a dolu na šírku toho nevykoseného :) teraz by som rád keby ste mi poradili ako začať a s čím... momentálne je tam vysiata ďatelina... asi na zušľachtenie pôdy - predpokladám.
Moje prvé kroky teda budú na konkrétne JRD, aby som sa s nimi dohodol respektíve aby som im povedal aby tam už nesadili nič – že to idem využívať ja – pôvodný majiteľ s nimi nemal uzavretú žiadnu zmluvu, takže by nemal byť žiaden problém...
potom – predpokladám na jar si chceme pozemok oplotiť teda dať okolo ohradu niečo ako je na obrázku... neviem či aj takýto druh oplotenia podlieha ohlasovacej povinnosti, ak áno, kde sa to má ohlásiť a ako dlho dopredu?!
potom by sme si pripravili pozemok na umiestnenie MD (mobilného domu), len malá korekcia do roviny tak cca 20cm a keďže MD má rozmery cca 4x12m čo je 48m2 tak neviem, že aj keď nebude mať základy a ani nebude pripojený na IS, či musím hlásiť na stavebný úrad jeho umiestnenie... tiež som tu niekde čítal že ak „stavbu“ v našom prípade mobilný objekt nazvali skladom, tak že by nemal byť problém...
a potom by sme sa pustili do výsadby, vinice, sadu a záhrady...
ak som na niečo zabudol prosím napíšte na čo ...
možno zameníme poradie bodu 3. a bodu 2.
Moc vás prosím o radu ako máme postupovať...
Za každú odpoveď a radu vopred ďakujem...
Valcake
13.10.12,12:48
bettylou
13.10.12,14:37
tis je pekný solitér
bettylou
13.10.12,14:38
môžeš aj maliny alebo zemolez, ak ti nevadí trpkejšia chuť, ale sú už aj sladké odrody
bettylou
13.10.12,14:42
ca pol metra
bettylou
13.10.12,14:54
ta toto nevyzerá jak ďatelina
bettylou
13.10.12,14:59
MrSpok
14.10.12,15:17
Nechápem... nejak som sa na tej stránke stratil... :(
MrSpok
14.10.12,15:18
aj tu som trošku mimo... :(
MrSpok
14.10.12,15:20
ta na hornom konci je to zmes trávy a ďateliny v pomere 90/10 a postupne sa meni ten pomer a od polovice je 10/90 ale podľa toho že ľudia z dediny chodia ďatelinu kosiť tak predpokladám že ten výsev je len na oddych (pôdy)