Levi7
04.10.12,18:42
Dobrý večer, potrebujem poradiť o počte okien, ktoré môže mať sused do nášho dvora? Je možné, aby mal 5 malých okien a ešte 2 veľké z obytných miestnosti? Neplatí pre to nejaký paragraf alebo zákon? Veď ja sa bojím chodiť po vlastnom dvore... :( Prosím poraďte...
day
04.10.12,17:35
na Tvoju otazku je tu viac tem, ale okien moze mat kolko chce ked splna zakonom stanovene normy

http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/aky-je-minimalny-odstup-stavby-od-hranice-pozemku/
Levi7
04.10.12,18:22
a čo s mojou domovou slobodou ? nemám právo sa voľne pohybovať po svojom dvore?? :-(
day
04.10.12,18:55
Kolko metrov od Tvojho pozemku budu?
Levi7
05.10.12,13:12
už si ich dal... a bez toho, aby nás o tom informoval... ešte aj zvyšné tehly čo boli na našom pozemku si prišiel spratať ked sme neboli doma... a keď sme mu povedali, nech aspon tie veľké okná zamuruje tak povedal, že dobre... ale tak to je slovo proti slovu... a aj tak si ich dal... a má od nás 8,7 m2... viem, že min. je 7 m2, ale predsa či by sa s tým nedalo niečo spraviť... veď to nie je normálne, aby mal 7 okien do nas... :(
marjankaj
05.10.12,13:25
Dobrý večer, potrebujem poradiť o počte okien, ktoré môže mať sused do nášho dvora? Je možné, aby mal 5 malých okien a ešte 2 veľké z obytných miestnosti? Neplatí pre to nejaký paragraf alebo zákon? Veď ja sa bojím chodiť po vlastnom dvore... :( Prosím poraďte...
To má v každom okne guľomet?:rolleyes:

Postav si plot aby na teba nevidel.
Levi7
05.10.12,13:50
neviem či guľomet :P ale rozhodne mi to prekáža... a plot mi neviem či pomôže pretože je to poschodový dom a veľké okno má hore... (v ktorom som ho už niekoľko krát pristihla ako do nás pozerá)... ja viem, že môže pozerať aj z maleho okna v kupelni ale je to stale menšia pravdepodobnost ako z veľkého, ktorý je v obytnej miestnosti...
marjankaj
05.10.12,13:54
neviem či guľomet :P ale rozhodne mi to prekáža... a plot mi neviem či pomôže pretože je to poschodový dom a veľké okno má hore... (v ktorom som ho už niekoľko krát pristihla ako do nás pozerá)... ja viem, že môže pozerať aj z maleho okna v kupelni ale je to stale menšia pravdepodobnost ako z veľkého, ktorý je v obytnej miestnosti...
A vy máte nízky pozemok?:---
Levi7
05.10.12,14:12
máme normálny pozemok...

neexistuje nejaký predpis o maximálnej veľkosti okien do susedov?? to jeho je 150x180 (šxv)
Nella_2
05.10.12,14:42
Môj laický pohľad: tie okná robil kedy? Predtým ich tam nemal? Lebo na to podľa mňa potom potrebuje stavebné povolenie, nie? (mení sa vzhľad stavby). A ku stavebnému povoleniu sa v tomto prípade mali vyjadriť aj susedia... alebo sa mýlim?
marjankaj
05.10.12,14:43
máme normálny pozemok...

neexistuje nejaký predpis o maximálnej veľkosti okien do susedov?? to jeho je 150x180 (šxv)​To sú normálne okná, také máme aj v panelákoch bežne.
A kto tam býval skôr? Sused alebo ty. Nevyjadrovala si sa k stavebnému povoleniu?
A ak tam suseda nemá, tak má čakať až kým si tam vedľa neho niekto nepostaví dom a potom si má pýtať súhlas?
Veď sa odsťahuj na samotu, keď ti všetko vadí.
Alebo si tam daj urobiť billboardy tak aby na teba nevidel.
A keby tam mal povolené iba jedno okno? Čo by ti vadilo potom?
Alebo sa neprechádzaj po svojom pozemku a nebude na teba vidieť. Prečo ho chceš obmedzovať?
Pokiaľ sa na teba nepozerá ďalekohľadom na guľovnici, tak sa asi nedopúšťa ničoho nezákonného.
Alebo by si radšej bývala v Malackách? Pán Dobrovodský by si to s tebou rád vymenil.
marko182
05.10.12,14:55
Pokial dodrzal vyhlaskou stanoveny odstup od hranice a Vasho domu, co dodrzal, tak moze mat aj celu stenu presklenu a neurobis s tym nic.
Nehovorim, ze by ma tesilo, keby som bol v tej situacii, ale zase pozri sa na to aj zo susedovej strany. Preco by sa on mal obmedzovat v presvetleni svojho domu len kvoli tomu, ze sa to tebe nepaci.
lubko6394
05.10.12,15:03
máme normálny pozemok...

neexistuje nejaký predpis o maximálnej veľkosti okien do susedov?? to jeho je 150x180 (šxv)

Naozaj 180 je výška ? Však to musíš vidieť aj susedkine nohavičky ( teda ak nechodí doma na ostro).
Inak si neviem predstaviť ani v meste a ani na dedine okná z ktorých by nebol výhľad na susedov pozemok. Nechceli ste pôvodne bývať na kopaniciach ( lazoch ) ? Lenže aj tam sa stáva, že aj tam okolo idú lesníci, poľovníci, pašeráci, colníci....
Levi7
05.10.12,15:15
Ja som sa nevyjadrovala k žiadnemu povoleniu. To nie je pravda, že mi všetko vadi. Vadia mi len tie veľke okna, ktore sa nedaju ani nijako zakryt. Predsa bilboard si nepostavim. A ked to nešlo ustnym dohodnutim tak hľadam riešenie tu...
Levi7
05.10.12,15:18
Od hranice pozemku je asi tak meter, meter a pol. Co som sa dočitala tak by mal byť 3,5 m ak ma na stene okna... Tak už neviem čo je pravda a čo nie... A co sa tyka suseda on nie je nijako obmedzovany, pretože z druhej strany danej miestnosti ma ešte okno do svojho dvora. Preto by som chcela aby to, ktore smeruje k nam bolo zamurovane...
Levi7
05.10.12,15:19
ano to okno je obrovske... nevadilo by mi keby bolo male vo velkosti 60x60 ale toto je už moc... a nie na kopaniciach nechcem byvat, na dedine je fajn...
marjankaj
05.10.12,15:24
Tak my ti dávame súhlas. Stačí?
marjankaj
05.10.12,15:27
Od hranice pozemku je asi tak meter, meter a pol. Co som sa dočitala tak by mal byť 3,5 m ak ma na stene okna... Tak už neviem čo je pravda a čo nie... A co sa tyka suseda on nie je nijako obmedzovany, pretože z druhej strany danej miestnosti ma ešte okno do svojho dvora. Preto by som chcela aby to, ktore smeruje k nam bolo zamurovane...
A potom mu budeš prispievať na elektrinu na svietenie, na tej strane domu?
A on zase môže chcieť aby si nechodila na dvor, lebo mu kazíš výhľad.:rolleyes:
A teraz čo?
Levi7
05.10.12,15:33
ved elektrinu tam má... čo si myslíš, že v noci svieti sviečkami?? :D
a to je čo za hlupost, že nemam chodit po vlastnom dvore?? mimotemy
marjankaj
05.10.12,15:36
ved elektrinu tam má... čo si myslíš, že v noci svieti sviečkami?? :D
a to je čo za hlupost, že nemam chodit po vlastnom dvore?? mimotemy

Ale by si za ňu musel platiť, lebo v miestnosti bez okien si musí svietiť aj vo dne. Ty máš tiež obývačku bez okien?

A to je čo za hlúposť aby si zamuroval okná?
Jarka 1
05.10.12,15:36
Neviem, aká bola pôvodne situácia. Ak si však sused po rokoch zrazu urobí veľké okno rovno do môjho dvora, tak to by sa mi nepáčilo tiež. S vlastníctvom rodinného domu si spájam aj pocit aspoň nejakého súkromia. Napríklad vyjsť si ráno v pyžame na dvor vypiť kávu bez toho, aby som mala pocit, že sa na mňa niekto pozerá. Nepáči sa mi, ako ste zaútočili na zadávateľa otázky. Možno, keby ste boli v jeho situácii, tiež by ste neboli nadšení. Levi predíď nedorozumeniam a napíš, či tie okná mal do vášho dvora aj predtým, alebo to jednoducho teraz tak urobil sám od seba.
Levi7
05.10.12,15:39
Určite by som neplatila. Veď tam ma dve okná z jednej miestnosti, tak keby to bol dobrý sused tak si uzná, že jedno okno mu stačí a to druhe by zamuroval... (tak či tak má presvetlenú miestnosť!)
arizona
05.10.12,15:40
Pokial sused dodrzal zakon a staval tie okna na zaklade stav.povolenia, nenarobis s tym nic...

Je pochopitelne, ze ti vadi strata sukromia. Ale ved aj proto tomu sa da nieco robit. vysadit napr. rychlorastuce stromy,postavit mur a pod.

V horsom pripade postavit na dvore zopar chlievikov s "musurkami", sliepkami, kohutom a pod. a cakat, ze sused okna zamuruje sam... ;)
marjankaj
05.10.12,15:40
Určite by som neplatila. Veď tam ma dve okná z jednej miestnosti, tak keby to bol dobrý sused tak si uzná, že jedno okno mu stačí a to druhe by zamuroval... (tak či tak má presvetlenú miestnosť!)
A nemal by ešte zbúrať aj to poschodie, aby si mala dušu namieste?:eek:
marjankaj
05.10.12,15:44
Kedy to bolo postavené, to sme sa už pýtali.
Levi7
05.10.12,15:45
Ďakujem Jarka 1. Okna mal predtym stare, ustne sme sa dohodli, že ked ich bude menit za plastove, tak sa velke zamuruju.Samozrejme tak nespravil :( Stare okna sa nikdy neotvarali a boli zafarbene bielou farbou.Tieto su stale otvorene...
Levi7
05.10.12,15:49
to čo je za otázku? ja som sa pýtala ohladom okien ak k tomu nemáte žiadnu radu tak sa prosim nevyjadrujte.
Levi7
05.10.12,15:53
Ako som už napisala, z danej miestnosti ma jedno okno na svoj dvor a druhe do môjho dvora. Takže tam okno minimálne jedno má!
alltracboy
05.10.12,15:56
to je pekna presdava o rodinnom dome, ale to by clovek nemal predat byt v panelaku s tym ze ide do rodinneho domu. potom tak vyzera aj ten pidi pozemok. Kto chce sukromnie, nech si kupit este dve susedne parcely a ma veget.
marjankaj
05.10.12,15:56
Neviem, aká bola pôvodne situácia. Ak si však sused po rokoch zrazu urobí veľké okno rovno do môjho dvora, tak to by sa mi nepáčilo tiež. S vlastníctvom rodinného domu si spájam aj pocit aspoň nejakého súkromia. Napríklad vyjsť si ráno v pyžame na dvor vypiť kávu bez toho, aby som mala pocit, že sa na mňa niekto pozerá. Nepáči sa mi, ako ste zaútočili na zadávateľa otázky. Možno, keby ste boli v jeho situácii, tiež by ste neboli nadšení. Levi predíď nedorozumeniam a napíš, či tie okná mal do vášho dvora aj predtým, alebo to jednoducho teraz tak urobil sám od seba.
Keď zadávateľka nepopíše ako to bolo, tak sa k tomu dá ťažko vyjadriť. Zdá sa mi však zvláštne, aby si po rokoch urobil sedem okien. Na šmírovanie mu predsa stačí aj jedno.
A plot som jej radil už na začiatku - nechcela. Tak neviem o čo jej ide.
Možno dosiahne zamurovanie všetkých okien, a sused si tam postaví chlievy so sviňami. Niet nad susedské vzťahy.
alltracboy
05.10.12,15:58
bolo to tak ze mal tam okno, nepriehladne a pevne co nikomu nevadilo.. teraz je tam asi okno otvaracie. treba ist na stavebny urad, tu vam s tym nikto viac nepomoze. Podla zakona by tam nemalo byt okno z obytnej izby ale pokial to ma ako satnik tak vela zdaru. V kazdom pripade by sa dalo mozno vydupat nepriehladne sklo.
misoft
05.10.12,15:59
a čo s mojou domovou slobodou ? nemám právo sa voľne pohybovať po svojom dvore?? :-(
To akože ti tie okná zakazujú pohyb po vlastnom dvore? :eek: Bránia ti vo voľnom pohybe? Tvoria na dvore fyzickú prekážku? :confused:
Levi7
05.10.12,16:04
bolo to tak ze mal tam okno, nepriehladne a pevne co nikomu nevadilo.. teraz je tam asi okno otvaracie. treba ist na stavebny urad, tu vam s tym nikto viac nepomoze. Podla zakona by tam nemalo byt okno z obytnej izby ale pokial to ma ako satnik tak vela zdaru. V kazdom pripade by sa dalo mozno vydupat nepriehladne sklo.

Presne ako si to napisal a ako som to aj napisala ja. Okno bolo zafarbene bielou farbou a NIKDY nebolo otvorene. teraz je otvorene stale... Dakujem za radu. Predsa len pojdem na ten stavebny urad. Možno to niečo vyrieši... Určite to nema ako šatník, je tam riadna obytná miestnosť (postel, skrina atd...)
Levi7
05.10.12,16:06
Je to dosť neprijemne, ked idete po vlastnom dvore a čakate z ktoreho okna na vas sused pozera...
Levi7
05.10.12,16:09
A to mám akože postaviť 5m vysoký plot??? Ked to okno je hore...
Paula
05.10.12,16:16
To im tam nakúkaš z balóna, že máš prehľad ?
Levi7
05.10.12,16:17
Keď boli "dobré" časy tak sme sa navštevovali...
marjankaj
05.10.12,17:18
Presne ako si to napisal a ako som to aj napisala ja. Okno bolo zafarbene bielou farbou a NIKDY nebolo otvorene. teraz je otvorene stale... Dakujem za radu. Predsa len pojdem na ten stavebny urad. Možno to niečo vyrieši... Určite to nema ako šatník, je tam riadna obytná miestnosť (postel, skrina atd...)
No nech hľadám ako chcem, o zafarbení okna písal až alltracboy. On bol u teba? Videl to? Alebo je jasnovidec?
Zírám:eek:
alltracboy
05.10.12,17:24
treba si precitat co pise zadavatel ak chces radit :D
Levi7
05.10.12,17:34
Písala som o tom v komente pri príspevku Jarka 1. A alltracboy ma aj vnímal pri tom čo som sem písala!
bjuty smis
07.10.12,15:57
no mne sa zá, že sa tu vyjadruješ až moc lahko....síce úplne od veci, ale lahúčko....