Liptovčanka
08.10.12,00:30
Dom,ktorý sme kúpili už bol zateplený asi 5,6 ?cm polystyrénom. Múry majú 45 cm hrúbku z tehly.Robila som cca 20cm od sokla nahor a na vzdialenosť 1,5m diery,do ktorých som dávala na silikon po obvode vetracie mriežky s priemerom 10cm,lebo nad obvodovými lištami v izbách sa pozdlž steny začali objavovať plesne,ktoré som len strekla savom.Vraj ked sa k stenám dostane vzduch,budú dýchať. Nebolo by dobré dať ich aj v horných častiach ,zhruba ako vychádza vo vnútorných izbách strop,aby dýchali aj horné rohy izieb? Aj ked samozrejme vetráme.V dome sme znižovali stropy sadrokartonom.Z pôvodnej výšky 2,75 na 2,5 metra.Viac sa nedalo kvôli oknám. Už teraz,aj ked vetráme máme v lete 58 až 79 %vlhkosť.Ked von prší je to tých aj 79. Teraz na jeseň máme cca 60až65. Tie údaje sú ked v byte nesuším prádlo,akvárko nemáme,varím každý druhý deň pri otvorenej vetračke. Máme klasické škatulové okná,ktoré sú ešte v pohode.Až na spálňu.Tam by som rada okno vymenila.Klučky sú strašné.Zle sa zatvárajú. Problém je v tom,že tam sa ponad lišty začínajú objavovať plesne.Tá miestnosť je skoro na úrovni terénu a susedí stenou s dielňou,cez ktorú vedú otvorené schody na pôjd. Teraz v prechodnom období neprekurujeme každý deň,ked sa nám teplota drží na 18 stupňoch,ale vlhkosť napriek vetraniu aj 5hodín,je vyššia.Je jeseň,vzduch je vlhší.Aké okno by bolo do tej miestnosti najlepšie? Mám obavu,že ked by sme tam dali plastové,bude to už totálne všetko nepriepustné a aj napriek vetraniu budeme mať ešte horšie problémy s plesnivením.Ešte by som dodala že nábytok je od stien 15cm. A v iných izbách je úplná pohoda,len v tejto miestnosti začína byť cítiť potuchlinu.A to vetráme hlavne v tejto miestnosti, ked sme doma celý deň,ked po robotách tak min.cca od osemnástej do 22.00.Vždy ked je von aspoň ako tak teplejšie. Preto mám obavy čo by bolo,ked by sme tam dali plastové okno. Viete niekto poradiť aj s takouto vecou?
Ferdosondo
08.10.12,03:40
Vetracie mriežky nepomôžu. Skôr uškodia, pretože tvoria tepelný most.
Príčiny vlhnutia môžu byť dve.
1.Chýbajúca hydroizolácia medzi základmi a murivom a tým vzlínanie vlhkosti.
2. Tepelný most. Nezateplené murivo až po spodok + nezateplené základy.
Vetráte tiež nesprávne. Dlhodobým vetraním sa Vám podarí akurát tak vychladiť múry, na ktorých sa zráža voda a tvoria plesne. Plesne sú Vám vďačné za takéto podmienky. Riešenie je kúriť a vetrať krátko, ale intenzívne.
220870
08.10.12,03:45
Tie vetracie mriežky vám pomôžu ako mrtvemu husle.Problém je v lajdáckej práci tých čo omietali a zateplovali fasádu.Ak sa chcete problému zbaviť tak
1.) budete musieť odrezať kus fasády aj zo zateplením vo výške vododrovnej izolácie a osekať omietku vo výške hydroizolácie múrov tak aby omietka neprekrývala izoláciu(IPU)...na fotto
2.)musíte zistiť či máte pod potermi hydroizoláciu ,ak nie dodatočne urobiť
3.)ak máte dom maľovaný Primalexom radšej okná nemente budú vám steny hniť priamo pred očami,viac ako vetranie pomôže kúriť v krbe kachliach ,"šporhelte" ,ak máte v dome
4.)zatepliť sokel domu.
Liptovčanka
08.10.12,19:46
Možno som zabudla spomenúť,že sused mi hovoril,že úplne pôvodná majiteľka domu pred odsťahovaním dala dom podpíliť kvôli izolácii. Ešte sa ho pre istotu popýtam ešte raz a presnejšie.Ked sme obkladali kuchyňu a vyškrabkala som drobné kúsky omietky pri podlahe,bola tam zvislá čierna vrstva cca 1-2mm. Asi pôvodná stará izolácia.Sokel tiež robili nový.Je rovnako hrubý ako izolácia zvyšku domu z polystyrénu a potiahnutý tou kamienkovou stierkou?Skúsim k pôvodnému zadaniu pridať fotku.Zo severnej strany už sokel nie je zarovno so zateplením.Je to posledný obrázok.
Ferdosondo
09.10.12,03:53
Podľa obrázkov to tepelný most nebude, teda aspoň na tej strane kde máte vetracie mriežky. Hydroizolácia má byť vodorovná nie zvislá. Pravdepodobne je chyba v hydroizolácii. Asi nebola urobená dôsledne.
Je tu však aj možnosť že vlhkosť vzlína po vnútornej strane polystyrénu a premosťuje tak hydroizoláciu tak ako písal 220870 a priložil k tomu aj obrázok
Liptovčanka
09.10.12,19:42
Dakujem za poradenia. Ešte by som mala jednu otázočku.Tie vetracie mriežky sú okrem tepelného mosta /ktorý by som napr.už oželela/,aj ako veľká závada? Myslím v tom zmysle,že cez ne bude k stene prúdiť vzduch,ktorý by ochladzoval múry zvonku a vytvárali by sa tam ideálnejšie podmienky na tvorbu plesní vo vnútornom prostredí? Ci okrem tepelného mosta neškodia? Nechať ich abo ich skúsiť niečím zalátať?
georgo25
10.10.12,13:07
K vasej otazke by som rad este doplnil.
1. Interier sa dimenzuje na 50% vlhkost a 20°C - u vas mate vlhkost pisete 58-79% a teplotu 18°C = riziko plesne
2. vlozenie mriezok - lokalne ochladenie (tzv. bodovy tepelny most) zvysenie rizika plesne
3. primalex na fasadu = akrylatova farba s vysokym difuznym odporom = najnevhodnesie riesenie kontaktneho zateplovacieho systemu
4. hr. 50-60 mm pre EPS a tehlove murivo - nutnost prepoctu v ktorom mieste je 0 teplota a taktiez ci nevychadza kondenzacna zona na lepidle EPS (co predpokladam)
Moja rada:
1. Ako uz bolo spomenute vetranie nema byt dlhodobe. Podstata vetrania je znizenie vnutornej vlhkosti miestosti a privedenie cerstveho vzduchu so znizenym obsahom CO2. Vetrat sa ma kratko ale intenzivne, aby nedoslo k ochladeniu vnutorneho povrhu stien. Minimalna normou stanovena vymena vzduchu z hygienickeho hladiska je n=0,5 inymi slovami 2x za hodinu sa ma vymenit vzduch v interiery.
2. Lokalne mriezky som nepochopil z akeho dovodu boli navrhovane. Prevetravacie mriezky sa vkladaju do dvojplastovych striech a nie do muriva. Ak nemaju vami uvedeny dovod vytvorenia, odporucam ich uzavriet.
3. zial fasadu samozrejme nemozte vymenit (nerentabilne) ale je nutne zachovat minimalnu priemernu teplotu vzduchu 20°C (pozor na povrchovu teplotu steny) a snaha o udrzanie vlhkosti minimalne pod 60% ideal pod 50%
4. Pravdupovediac nepochopil som radu od p. 220870. Objekt musi mat vodorovnu HI a zvyslu HI od urovne terenu (vysledna vrstva) min. 300mm. V pripade takto spravenej HI (hydroizolacie) je malo pravdepodobny prenos vlhkosti vzlinanim. V pripade ETICs zalozeneho na hlinikovej zakladacej liste je mozny liniovy tepelny most v jej mieste, ale ten nezapríčiní extremne vzlinanie vlhkosti.

To: 220870 mozte objasnit co bolo myslene pod odstranenim zateplenia atd....

5. Zateplenie soklu (suhlas s 220870) - podstatne je v akej uroveni je podlaha 1.NP. Zateplenie ma byt idealne 500mm pod vodorovnou urovnou podlahy (vhodne vypocet detailu v programe Area).
6. Vymena okna. Z tepelneho hladiska je vhodna vymena okna. Znizi sa celkova energeticka strata, ale je si nutne uvedomit ze povodne (pravd. drevene) maju infiltraciu vzduchu cez skary az dokonca 2,0 kdezto nove okna 0,5 a menej. Z tohto dovodu je nevyhnutne dostatocne vetranie to je aj dovodom "povery" (neznalosti), ze plastove okna sposobuju tvorbu plesni.
Liptovčanka
10.10.12,20:50
Dovolím si pridať ešte pomerané rozmery.Určite zateplenie pod hranicou podlahy 500mm nezostupuje.Je to len cca 12až 13cm. V prednej izbe,kde je kamenmi obložený sokel,sú medzery medzi kameňmi a lištou od ktorej je lepený polystyrén.A tam pozdlž spodku stien sa trochu držali plesne.Je tam gauč cca 18cm vzdialený od steny.ALE na zvyšných dvoch stranách stien sa nič neobjavuje,lebo tam to asi vysuší radiátor na jednej strane a rúrky k radiátoru pozdlž druhej.Možno to bude netesným napojením od tých nepravidelných kameňov. Zadná izba je skoro na zemi.Z južnej strany je na sokel napojený chodník,zo severnej nie je nič,len zem s trávou,a taktiež práve tam vzlínali plesne a tam je to aj za skriňami. Dalej v tejto miestnosti tie plesne vzlínali z východnej strany,tam miestnosť susedí s dielňou.Ani na jednej z týchto dvoch strán nie je radiátor ani žiadne výhrevné teleso,teplý vzduch.Z južnej strany pod radiátorom a soklom napojeným na chodník je stena v poriadku.
alltracboy
11.10.12,04:20
Dakujem za poradenia. Ešte by som mala jednu otázočku.Tie vetracie mriežky sú okrem tepelného mosta /ktorý by som napr.už oželela/,aj ako veľká závada? Myslím v tom zmysle,že cez ne bude k stene prúdiť vzduch,ktorý by ochladzoval múry zvonku a vytvárali by sa tam ideálnejšie podmienky na tvorbu plesní vo vnútornom prostredí? Ci okrem tepelného mosta neškodia? Nechať ich abo ich skúsiť niečím zalátať? Do vnutra tej mriezky vlozte mineralnu vlnu. Ta izoluje a je paropriepustnejsia ako EPS, takze vlhkost tade pojde najskor. Ta diera potom nebude tak ochladzovat mur a netreba ani nejak latat fasadu. Medzi dielnou a domom to asi zateplene nebude tak tam to bude vlhnut najskor pokial nieje dielna vykurovana.
petermikuláš
11.10.12,07:44
K vasej otazke by som rad este doplnil.
1. Interier sa dimenzuje na 50% vlhkost a 20°C - u vas mate vlhkost pisete 58-79% a teplotu 18°C = riziko plesne
2. vlozenie mriezok - lokalne ochladenie (tzv. bodovy tepelny most) zvysenie rizika plesne
3. primalex na fasadu = akrylatova farba s vysokym difuznym odporom = najnevhodnesie riesenie kontaktneho zateplovacieho systemu
4. hr. 50-60 mm pre EPS a tehlove murivo - nutnost prepoctu v ktorom mieste je 0 teplota a taktiez ci nevychadza kondenzacna zona na lepidle EPS (co predpokladam)
Moja rada:
1. Ako uz bolo spomenute vetranie nema byt dlhodobe. Podstata vetrania je znizenie vnutornej vlhkosti miestosti a privedenie cerstveho vzduchu so znizenym obsahom CO2. Vetrat sa ma kratko ale intenzivne, aby nedoslo k ochladeniu vnutorneho povrhu stien. Minimalna normou stanovena vymena vzduchu z hygienickeho hladiska je n=0,5 inymi slovami 2x za hodinu sa ma vymenit vzduch v interiery.
2. Lokalne mriezky som nepochopil z akeho dovodu boli navrhovane. Prevetravacie mriezky sa vkladaju do dvojplastovych striech a nie do muriva. Ak nemaju vami uvedeny dovod vytvorenia, odporucam ich uzavriet.
3. zial fasadu samozrejme nemozte vymenit (nerentabilne) ale je nutne zachovat minimalnu priemernu teplotu vzduchu 20°C (pozor na povrchovu teplotu steny) a snaha o udrzanie vlhkosti minimalne pod 60% ideal pod 50%
4. Pravdupovediac nepochopil som radu od p. 220870. Objekt musi mat vodorovnu HI a zvyslu HI od urovne terenu (vysledna vrstva) min. 300mm. V pripade takto spravenej HI (hydroizolacie) je malo pravdepodobny prenos vlhkosti vzlinanim. V pripade ETICs zalozeneho na hlinikovej zakladacej liste je mozny liniovy tepelny most v jej mieste, ale ten nezapríčiní extremne vzlinanie vlhkosti.

To: 220870 mozte objasnit co bolo myslene pod odstranenim zateplenia atd....

5. Zateplenie soklu (suhlas s 220870) - podstatne je v akej uroveni je podlaha 1.NP. Zateplenie ma byt idealne 500mm pod vodorovnou urovnou podlahy (vhodne vypocet detailu v programe Area).
6. Vymena okna. Z tepelneho hladiska je vhodna vymena okna. Znizi sa celkova energeticka strata, ale je si nutne uvedomit ze povodne (pravd. drevene) maju infiltraciu vzduchu cez skary az dokonca 2,0 kdezto nove okna 0,5 a menej. Z tohto dovodu je nevyhnutne dostatocne vetranie to je aj dovodom "povery" (neznalosti), ze plastove okna sposobuju tvorbu plesni.

jáj georgo25 toto je síce všetko pravda a veľmi pekné ale také čisto teoretické, že v praxi možné dosiahnuť akurát pri novostavbách, ale tá žena má starý dom a obávam sa, že tieto teórie jej veľa nepomôžu, apropo a čo je na tom, ke´d sa na polystyrénové zatepletnie dávajú akrylátové farby s vysokým difúznym odporom, veď práve na polystyrény sú určené, práveže by ich nemohla dať na paropriepustné zateplenie napr. nobasilom.
Prepáčte mi, namyslím to zle ale Váš príspevok na mňa pôsobí ako rady čerstvého absolventa inžinierskeho štúdia, ktorý tých starých domov veľa v praxi nezrekonštruoval.
georgo25
11.10.12,11:32
to: peter mikulas
Pisal som aj teoreticke podklady spravneho navrhu, pretoze pri posudkovej cinnosti je nutne uviest aj normov stanovene poziadavky.
Nesuhlasim s vami aby akrylatova farba bola vhodna pri zateplovani z EPS a taktiez MW. Moja reakcia bola hlavne na jestvujuci stav a na co si ma uzivatel davat pozor. Prave vela krat je chyba uzivatela stavby za vzniknute problemy (vysoka vlhkost, nizka teplota vzduchu).
to: alltracboy
este by som doplnil (co predpokladam ze aj vy ste to tak mysleli), ale samozrejme ze je nutne omietnut mineralnu vlnu v mriezke.
georgo25
11.10.12,11:41
to: liptovcanka
Este mi nie je jasne najvacsie problemy su v izbe ktora je vedla dielne, ktora je nevytapana? Ake murivo je medzi nevytapanou miestnostou a vytapnou.
Sokel oblozeny kamenom je zatepleny?
alltracboy
11.10.12,14:19
georgo.. naco by sa omietala? normalne by som vybral mriezku, napchal tam vatu a dal mriezku nazad. aspon sa skusku..
georgo25
11.10.12,15:23
to: alltracboy
Pretoze MW ma aj napriek hydrofobizacii pri vyrobe tendenciu nasiakovania vlhkosti nehovoriac o priamom dazdi a nasledne sa jej tepelno izolacne vlastnosti extremne znizuju. To uz radsej by som tam vlozil EPS ten ma mensiu nasiakavost.

to: Liptovcanka
Dost by pomohlo ak by ste nakreslili podobne ako ste skicli pohlad aj podorys vasej stavby a miesta s najvacsim vyskytom plesne.
Liptovčanka
11.10.12,20:57
Sokel pod prednou izbou určite nie je zateplený.Zateplenie robili od sokla nahor.Pri zadnej miestnosti, ale len z juhu, je sokel zarovno so zateplením,takže predpokladám,že asi zateplený bude. My sme ten dom kúpili v takom stave a tak porobený ako je na obrázkoch,fotkách.Nevieme teda čo je pod ktorými vrstvami.
Liptovčanka
11.10.12,21:04
Neviem ani akou fasádnou farbou je malovaná fasáda.Raz mi sused povedal,že tento dom dal pôvodný majiteľ podpíliť.Inak by som nevedela ani to.Skúsim sa ho niekedy popýtať čo všetko si pamätá,čo sa robilo s týmto domom. Zatiaľ dakujem všetkým zainteresovaným za ochotu vyjadriť svoj názor a poradiť...:)
Liptovčanka
11.10.12,21:14
Ešte by som dodala,že som pochopila,že nám treba aj viac kúriť,respektíve začať prekurovať skôr,aj ked nám ešte na pocit nie je zima.Predtým som bývala v bytovke a tam je to jasne bez problémov.Aspoň ja som v takom byte s rodičmi bývala.Prvého roku sme mali menej uhlia i dreva,tak sme trochu v zime palivom šetrili.Vtedy sme mali plesne.Tohoto roku ich nie je také množstvo.Len sem tam.Ale v prednej izbe nad tým kamenným soklom boli celé leto drobné mapky,napriek skoro celé dni otvoreným oknám/ved boli horúčky a boli sme radi za trochu prievanu/.
georgo25
12.10.12,16:02
Uz je to o kusok jasnejsie. Stale hovorim jeden obrazok za 1000 slov, ale k veci. Prve co by som odporucal je pouzit savo proti plesniam, pretoze plesne aj ked nemusia byt viditelne je nutne v poroch chemicky odstranit. Nasledne by som zvysil interierovu teplotu. Este taka rada ak je to mozne v mieste s najviac ochladzovanou stenou minimalizovat mnozstvo prekazok sposobujucim nizsiu povrchovu teplotu muriva (myslene nabytok a pod.) V pripade ak by to nepomohlo, bude nutne pristupit k vyraznejsim zasahom. Bolo by vhodne zistit sondami v akom stave je na zopar lokalnych miestach vodorovna hydroizolacia, ci nedochadza k vzlinaniu muriva cez HI. Ak je to v HI tak to bude nutne opravit (je viac moznosti opravy: chemicky, podrezavanie (to uz vraj bolo realizovane ak si dobre pamatam)). Ak nie je problemom HI ale kondenz bude nutne pomocou stavebno fyzikalneho vypoctu navrhnut zateplenie soklu a steny susediacej s dielnou. Takyto typ problemu je naozaj nutne riesit stavebno-fyzikalnym posudkom s navrhom pre konkretny pripad. Dufam ze som Vam aspon kusok poradil.
Liptovčanka
12.10.12,19:50
Naozaj Vám srdečne dakujem. Od problematických stien sme po prvom roku odtiahli nábytok ešte viac.Je cca 15 až 18cm od stien. Skúsime teda viac kúriť a uvidíme ako sa to bude dalej vyvíjať.Ešte raz srdečne dakujem. Všetkým.
alltracboy
13.10.12,04:20
sak je to v tej mriezke.. pokial by tam malo prsat tak jej tam uz teraz zateka nie? ja mam pocit ze ty by si uz cez celu teoriu aj odvetranu fasadu zatahoval :D Ked tam da EPS tak tie mriezky su tam uz na uplne na prd