jacekova
09.10.12,13:00
Ahojte všetci,
potrebovala by som poradiť.

Včera mi doktor zistil 6 žlčových kameňov (cca 1cm). Musím podstúpiť operáciu žlčníka.
Som ešte na rodičovskej dovolenke do 30.11.2012.
Ak pôjdem teraz na operáciu, nemám nárok na nemocenské a budeme úplne bez príjmu,lebo manžel je na úrade práce a našim príjmom bude cca 190 eur (RP).

Ak by som s operáciou vydržala do decembra, s tým, že by som napr. od 1.12. do 4.12.čerpala v práci dovolenku (aby som mala aktívne zamestnanie) a vznikne mi nárok na PN.

Lenže ak operácia nepočká, dá sa nejako skôr požiadať o ukončenie RD?
Aby som sa proste nejako dopracovala k nároku na PN?

Ďakujem za každú radu
ivka70
09.10.12,11:11
Ak sa dohodnes so zamestnavatleom, mozes z RD nastupit aj skor.
Pretoze tvojou zakonnou povinnostou je aspon mesiac pred nastupom pisomne oznamit zamestnavatelovi tvoj navrat, preto je potrebna dohoda, lebo dohodnut sa mozete, ze mu to oznamis aj dnes,s nastupom napr. od 1.11.2012.
Narok na RP ti ostane, v zamestnani staci cerpat dovolenku den a potom nastupit na PN.
Podstatne je, aby si uz bola opatovne nahlasena v Socialnej poistovni ako zamestnanec.
jacekova
09.10.12,11:13
Ak sa dohodnes so zamestnavatleom, mozes z RD nastupit aj skor.
Pretoze tvojou zakonnou povinnostou je aspon mesiac pred nastupom pisomne oznamit zamestnavatelovi tvoj navrat, preto je potrebna dohoda, lebo dohodnut sa mozete, ze mu to oznamis aj dnes,s nastupom napr. od 1.11.2012.
Narok na RP ti ostane, v zamestnani staci cerpat dovolenku den a potom nastupit na PN.
Podstatne je, aby si uz bola opatovne nahlasena v Socialnej poistovni ako zamestnanec.

ahaaaa, no zamestnávateľ nemá absolutne žiaden problém aby som sa kedykoľvek vrátila skôr z RD.
a to mi akože vážne ostane nárok na RD a ešte budem mať aj PN? to som ani nečakala...
ivka70
09.10.12,11:18
Nemocenske davky sluzia ako nahrada mzdy pre pracujucich, rodicovsky prispevok je statna socialna davka, na ktoru ma narok rodic starajuci sa o dieta do 3 rokov.
Tazke oba naroky sa "nebiju", ak je rodic v pracovnom pomere a nie je uz na RD.
jacekova
09.10.12,11:19
Nemocenske davky sluzia ako nahrada mzdy pre pracujucich, rodicovsky prispevok je statna socialna davka, na ktoru ma narok rodic starajuci sa o dieta do 3 rokov.
Tazke oba naroky sa "nebiju", ak je rodic v pracovnom pomere a nie je uz na RD.

super, vďaka teda za radu. v piatok uvidím, čo mi chirurg povie, kedy sa dostanem na tú operáciu...
ale odpoveď ma potešila