Miro BB
10.10.12,10:29
Mam uz dokoncenu elektriku, klasicky trojzila pod omietkou. Ako to uz byva, zabudol som na jednu zasuvku a potrebujem ju dorobit. Nijako, ale naozaj nijako inak sa mi to neda vymysliet, je to na hlupom mieste.

Chcem teda ocistit vodorovny kabel (vedie asi 30cm popod strop), nejako urobit odbocku a zviest ju normalne dole do novej zasuvky. Obavam sa ale, ze ta odbocka nepojde urobit klasicky dorobenim krabice - ak predelim ten vodorovny kabel, konce budu prikratke...

Viete niekto poradit nejaku fintu, alebo nejaky konektor? No a chcel by som to samozrejme schovat pod omietku.
2weird2die
10.10.12,09:21
s krabicou by to malo ísť, štandardná má priemer 71-73mm, to ti dáva 35mm kúsky káblov a s tým sa robiť dá, treba použiť wagosvorky...
2weird2die
10.10.12,09:23
juraj:-)
10.10.12,10:08
S tou krabičkou súhlasím. Treba ju tam dorobiť. Avšak nejde mi do hlavy prečo je ťahaný zásuvkový obvod vrchom, nevravím, že to nemôže byť, ale pozor nech to nie je svetelný. Tiež nemôžeš len tak seknuť kábel, ktorý sa ti zapáči. Čo je na tom kabli zapojené? koľko vývodov má? Aký je dlhý, kde vedie? Riadim sa pravidlom 2x meraj raz rež.
A druha vec. Ten kábel je v chráničke? alebo priamo zamurovaný v stene? ak je v stene ťažko ho natiahnete do wago. Jedno riešenie by bolo použiť dve wago a krátky kablik na prepojenie.
čo je hlúpe miesto? skúste foto, ťažko sa takto radí. A ešte jedná rada, ak sa nerozumiete elektrike prenechajte to radšej elektrikárovi.
Miro BB
10.10.12,10:38
juraj: Preco mate pocit, ze sa elektrike nerozumiem? Akurat nechcem zbytocne sekat nedavno dokoncenu stenu, tak hladam nahradne riesenie. Celu elektriku mam tahanu popod strop a samozrejme viem, aka je to vetva preboha. Nakoniec, ta zasuvka bola planovana, len som ju zabudol (jeden by neveril, ze sa to da)

Ano, je to bez chranicky a tiez ma jedine napadlo dat dve wago a prepojovaci kabel, ale nechce sa mi to nejako pacit... Naviac krabica bude musiet byt malinko nizsie (je tam blizko paralelne viac inych kablov a do nich nebudem zasahovat) takze mi nezostanu ani tie 3.5cm konce...
Uz sa pohravam s myslienkou 2 krabic...
alltracboy
10.10.12,11:30
nieje v blizkosti in zasuvka z ktorej by sa dal potiahnut kabel napriklad v podlahe? Predavaju sa sikovne plastove listy kde sa da schovat kabel. Trochu horsie riesenie by bolo vysekat okolo kablu dieru na krabicu, z krabice urezat dno, kabel oblanovat cca 1cm paralelne prilozit dalsi drot, zletovat, zaizolovat, a ked sa tak spravi vsetky zily, osadit tam krabicu bez dna tak aby isla zavieckovat pre pripad kontroly. alebo sa pohrat so svorkami. Rieseni je dost, ale nieje to moc koser.
Janyke
10.10.12,11:40
Pouzitie prerezavacej spojky by bolo tiez riesenie, nepotrebujes prerusovat kbael v stene len si spravis "odbocku"
Miro BB
10.10.12,12:10
alltracboy: toto bola prva myslienka, ale tiez mi to neprislo koser, preto ta otazka na porade
Janyke: to iste, ale fakt nepoznam prerezavaciu spojku, ktora by vyhovovala (trvale zatazenie atd)
2weird2die
10.10.12,12:12
hovadina, takto sa to robilo 20 rokov dozadu :-/
2weird2die
10.10.12,12:16
prerezávacie spojky a pájkovanie odporúčam zavrhnúť, keď už nadpájať, tak lisované dutinkové spoje v zmršťovačkách alebo tie wago.
aké spotrebiče tam plánuješ, čo je už na tom obvode a aký je tam istič/prúdový chránič?
Miro BB
10.10.12,12:29
Na tej vetve je len zasobnikovy ohrievac na vodu (1.2kw) a chcem tam dat este taky isty do druhej miestnosti. Nic ine sa tam pripajat nebude. Poistka je 16A + prudovy chranic.
2weird2die
10.10.12,15:47
dva zásobníkové ohrievače? takže sú to technické miestnosti? ak hej, tak sa v kľude vyhraj s dvoma krabicami, len ich poriadne zapusti, poriadné spoje porob nech to najbližších 40 rokov nerobí šarapatu, pred zahádzaním omietkou odskúšaj funkčnosť a odfoť, nech vieš kde to máš v prípade poruchy hľadať. :)