inapa1
11.10.12,07:12
Dobry den, potrebujem poradit s remontantnou odrodou malin. Mame ich vysadene prvy rok a ja neviem presne co s nimi teraz na jesen. Ako som sa vsade docitala, remontantne odrody su dvakrat rodiace a rodia uz aj na jednorocnych vyhonkoch. Nase maliny zarodily uz aj tento rok, ale len raz a bolo to dost neskoro (prve maliny sme oberali cca koncom septembra) a napriek tomu, ze ich bolo vela, vacsina uz nestihne dozriet. Z toho mi vychadza, ze dvakrat zarodia len tak, ze prva uroda bude na dvojrocnych vyhonkoch a druha na jednorocnych? Ale ak by to bolo takto, tak mi potom nesedi informacia, ze remontantne maliny sa maju na jesen pokosit tesne nad zemou....
Poradite mi prosim?
irma1
11.10.12,05:59
Vyplodené výhony zrež pri zemi. Výhony, ktoré tohto roku neplodili, môžeš nechať. Ak plodili všetky, zrež všetky.
Taserda
11.10.12,06:50
Ja svoje maliny volám Školské.Rodia približne na začiatku a na konci školského roka. Prvá úroda je bohatá, druhá slabšia ale trvá až do mrazov. Na jar odstránim staré viacročné rastliny a nové slabé, ostatné skracujem vo výške pasu. Neviem ako sa volajú, chcú viacej vody- viac vody = väčšie plody, darí sa im iba v jednej časti záhrady v inej časti sa trápili. Možno to závisí od PH pôdy. Nikdy som si nevšímal či rodia aj na nových rastlinkách ale najviac plodia určite na tých skrátených do výšky pásu, čiže starších ako na tohtoročných. Dozrievajú aj teraz ale je to už iba o zajedení pár plodov, ale to stačí.
irma1
11.10.12,06:57
Ja svoje maliny volám Školské.Rodia približne na začiatku a na konci školského roka. Prvá úroda je bohatá, druhá slabšia ale trvá až do mrazov. Na jar odstránim staré viacročné rastliny a nové slabé, ostatné skracujem vo výške pasu. Neviem ako sa volajú, chcú viacej vody- viac vody = väčšie plody, darí sa im iba v jednej časti záhrady v inej časti sa trápili. Možno to závisí od PH pôdy. Nikdy som si nevšímal či rodia aj na nových rastlinkách ale najviac plodia určite na tých skrátených do výšky pásu, čiže starších ako na tohtoročných. Dozrievajú aj teraz ale je to už iba o zajedení pár plodov, ale to stačí.

Aj s mojimi je to tak, ale ja mám poriadnu úrodu až na jeseň. Čiže tú druhú. Tohto roku bolo horúce leto, tak začali už koncom augusta. Moje sú žlté a vyššie ako po pás ešte nenarástli, takže niet čo skracovať. A určite plodia na nových výhonoch.
pablito74
11.10.12,07:18
Dobry den, potrebujem poradit s remontantnou odrodou malin. Mame ich vysadene prvy rok a ja neviem presne co s nimi teraz na jesen. Ako som sa vsade docitala, remontantne odrody su dvakrat rodiace a rodia uz aj na jednorocnych vyhonkoch. Nase maliny zarodily uz aj tento rok, ale len raz a bolo to dost neskoro (prve maliny sme oberali cca koncom septembra) a napriek tomu, ze ich bolo vela, vacsina uz nestihne dozriet. Z toho mi vychadza, ze dvakrat zarodia len tak, ze prva uroda bude na dvojrocnych vyhonkoch a druha na jednorocnych? Ale ak by to bolo takto, tak mi potom nesedi informacia, ze remontantne maliny sa maju na jesen pokosit tesne nad zemou....
Poradite mi prosim?
Ano je to tak, remontantne (2x plodiace maliny), rodia prvykrat na dvojrocnych a druhykrat na jednorocnych).
Informacia, ze na jesen sa maju pokosit nad zemou, vychadza z toho, ze pre mnoho zahradkarov je lukrativnejsia jesenna uroda (to je ta co prinesu vyhony, v ten rok kedy vyrastu), a to aby bola väcsia, dosiahnu tym, ze sa tej prvej vzdaju, a v jeseni alebo v jari, zrezu vsetko tesne nad zemou.
Lukrativnejsia je preto, lebo v tomto obdobi, uz vela drobneho ovocia neni. A tu prvu urodu maju z klasickych malin.
inapa1
11.10.12,08:32
Dakujem za vsetky rady, takze ja si tohtorocne vyhonky ponecham, kedze chcem mat bohatu najma prvu urodu, u nas, na severe pod horami ta druha uroda je naozaj uz len na take zobnutie si maliny. tie vyhonky, ktore chcem ponechar, treba na jesen alebo jar nejak upravit?
inapa1
11.10.12,08:39
a este pre upresnenie, vyhonky ktore tohto roku rodili, uz na buduci rok nezarodia? nechat teda na buduci rok len tie vyhonky, ktore tohto roku este nerodili?

Este raz dakujem za pomoc a trpezlivost.
pablito74
11.10.12,18:03
Vyhony (dvojrocne) na ktorych bola uroda tento rok cca v juni, vystrihat (ked ich nechate, aj tak vyschnu). Ja ich vystrihavam hned po zbere urody.
Vyhony ktore vyrastli tento rok, vam nabuduci rok v juni, prinesu urodu, takze ich ponechajte, pripadne slabe/poskodene/velmi huste vyhonky dajte prec.