Chobot
11.10.12,11:01
Mám takú menšiu dilemu. Mám oblúkový balkón (lepšie povedané čelo balkóna je poloblúk - viď obrázok). Na balkóne je položená dlažba. Teraz sa ide robiť sokel. Na rovných stenách nie je problém - škáry budú naväzovať na škáry v podlahe. Ale keď sa bude robiť sokel na tom poloblúku, tak sokel vyrobený z dlažby je kratší, ako zrezaná časť dlažby, teda nedajú sa presne napasovať škáry s podlahou. V strede je to len málo (možno 0,5 - 1 cm) ale smerom ku kraju chýbajú aj 2 cm. Ako to riešiť? Stretol sa už s tým niekto?

Mám niekoľko možností:
1. vykašlať sa na škáry a nalepiť sokel tak, ako idú dlažby za sebou
2. začať od kraja a ten kúsok dopasovať (niekde 1 cm, niekde 2 cm), aby sa dorovnala šírka škáry
3. sokel ku jednej dlaždici urobiť z 2 kusov, teda v strede dlaždice bude sokel rozdelený. Tým pádom by bola symetrická ku dlažbe, nadväznosť škár by bola dodržaná a zároveň

Pre názornosť som to ako tak nakreslil, dúfam, že je to zrozumiteľné.
Vebi34
11.10.12,18:59
Neviem, akú máš veľkú dlažbu. My sme mali podobný problém, keď sme obkladali stenu okolo krbu. Chceli sme obložiť aj nad krbom, ale tam je šikmina. Nič sme nakoniec nerezali, špáry nesedia, ale vôbec to nenarúša pohľad, a to ja som veľký kritik. Obklad je ale 10x10cm, čo ty asi nemáš. Ja by so ho asi na tvojom mieste pílila na menšie časti, aby pasoali špáry. Čiže 3 variantu. V žiadnom prípade nemeň veľkosť špár! My ich nemáme presné v špajzy a vyzerá to strašne! Našťastie je to len špajz. Skús si to nakresliť ako vizualizáciu na PC.
lapejko
11.10.12,19:15
ak je to čelo balkóna t.j. okapová časť, malo by tam byť oplechovanie, ktoré to opticky rozdelí, ak si z rôznych dôvodov plech zavrhol /tvoja smola v blízkej budúcnosti/ nie je dobre ak škára dlažby naväzuje na škáru pod ňou kvôli namáhaniu stekajúcou vodou, takže v prostriedku nalepiť dlaždicu osovo vystriedanú s hornou a symetricky postupovať od stredu ku krajom, škáry budú postupne rovnako posunuté na oboch stranách...ešte je otázka či sa vôbec bude z nich dať položiť oblúk v pôvodnom nerezanom rozmere, záleží od polomeru balkóna...
alltracboy
11.10.12,19:52
ved pise ze sokel.. nie celo.
lapejko
11.10.12,20:43
práveže píše,že čelo je polooblúk
Chobot
11.10.12,22:06
Neviem, akú máš veľkú dlažbu. My sme mali podobný problém, keď sme obkladali stenu okolo krbu. Chceli sme obložiť aj nad krbom, ale tam je šikmina. Nič sme nakoniec nerezali, špáry nesedia, ale vôbec to nenarúša pohľad, a to ja som veľký kritik. Obklad je ale 10x10cm, čo ty asi nemáš. Ja by so ho asi na tvojom mieste pílila na menšie časti, aby pasoali špáry. Čiže 3 variantu. V žiadnom prípade nemeň veľkosť špár! My ich nemáme presné v špajzy a vyzerá to strašne! Našťastie je to len špajz. Skús si to nakresliť ako vizualizáciu na PC.

Je to dlažba 30x30 cm. Vyskúšal som všetky varianty imitovať z kartónu, mne sa najviac pozdávala tá 3. varianta. Ale doma ma manželka a syn prehlasovali na 1. variantu. V podstate ste to aj vy obaja navrhli ako jednu z prijateľných možností.

Začne sa od stredu a keď som to prirovnal s tými kartónovými imitáciami, tak ten posun nie je až tak veľký. Tým že je tam 5 a pol kachličky na každej strane, tak v podstate budú viditeľne posunuté len posledné 2 škáry aj to len o cca 1 cm. A keďže, ako napísal lapejko, ten posun bude rovnaký na oboch stranách, tak to bude symetrické. Zajtra to už bude majster robiť (je to v rámci zatepľovania domu - robia sa aj balkóny), tak to potom odfotím.

Díky za názory.
marleau
12.10.12,07:11
Ja by som dal do oblúka aj ukončovaciu lištu.Sokel by som urobil ako píše Vebi34,dosiahnete jednoduchšie oblúk,budú sedieť špáry s dlažbou,aj keď si myslím,že to nikto nikdy nebude vidieť,pretože odspodu je to nemožné a zhora sa kvoli zábradliu zle díva na čelo balkónovej dosky.
Chobot
12.10.12,08:05
Ja by som dal do oblúka aj ukončovaciu lištu.Sokel by som urobil ako píše Vebi34,dosiahnete jednoduchšie oblúk,budú sedieť špáry s dlažbou,aj keď si myslím,že to nikto nikdy nebude vidieť,pretože odspodu je to nemožné a zhora sa kvoli zábradliu zle díva na čelo balkónovej dosky.

No ten sokel vidím ja, keď sa pozriem z balkónových dverí. Veď na fotke to bude lepšie vidno. Asi som mal hneď uviesť, že to oblúkové čelo balkóna je vlastne panel, nieje to zábradlie. A ten sokel sa lepí na ten čelný panel z vnútra loggie.
marleau
12.10.12,09:24
Takže na tej rovnej strane je zábradlie a stena je v oblúku?
Chobot
12.10.12,12:24
Takže na tej rovnej strane je zábradlie a stena je v oblúku?


V podstate to nie je balkón, ale loggia. Z bokov je zvislý panel, vzadu stena obývačky a vpredu oblúkový panel. Na tom obrázku je to balkón nad tým červeným rohom
marleau
12.10.12,13:48
Rozumiem.
1.Dať vyrobiť na mieru aj s oblúkom.
2.Rezať z celej dlažby po uhlopriečke na výšku sokla podľa toho,ako dovolí najdlhší kus,ktorý sa bude dať odrezať.
lapejko
12.10.12,18:23
vštky hrany by mal ostré a možno aj škaredé.
marleau
13.10.12,16:43
Ja viem,že hrany budú ostré,ale všetko mať v tomto prípade sa asi nedá.
marjankaj
13.10.12,18:35
Tibor, asi to už máš hotové.
Ale ako hovorí marleau, tak by to na výšku sokla 10 cm mohlo vyjsť.
Hodnoty v1 a v2 v tabuľke môžeš meniť.
Chobot
13.10.12,21:51
Tibor, asi to už máš hotové.
Ale ako hovorí marleau, tak by to na výšku sokla 10 cm mohlo vyjsť.
Hodnoty v1 a v2 v tabuľke môžeš meniť.

Díky za snahu. Nie je to ešte hotové, v piatok to majstri nestihli. Nechám to spraviť tak, ako je na fotke, jasné, že tie krajné kusy pôjdu až po kraj. Myslím, že to nevyzerá najhoršie.
alltracboy
14.10.12,04:22
Ja viem,že hrany budú ostré,ale všetko mať v tomto prípade sa asi nedá.
akoze neda? staci kupit lacnu polsku alebo taliansku dlazbu 60cm ta je kriva ako luk. bude tam dokonale sediet :D
lapejko
16.10.12,18:38
hej, ale opačne prehnutá...