ibo81
11.10.12,17:41
ahoj dobry den... zdedil som po starom otcovi vacsiu zahradu a chcem buduci rok na cca 25 x 5 m (3 rady) zalozit vinohrad na pestovanie nejakej uslachtilej odrody (ryzling, muller...). Ta plocha stala dost rokov uhorom, iba sa kosilo.
Takmer vsade v odbornej literature sa pise o priprave pozemku na vinicu sposobom celoplosnej orby a a vysievanie a zaoravanie neviemakych vsetkych urodnych rastlin, rozmetavanie hnojiva a podobne... nemam az take moznosti celoplosnej pripravy, s vynimkou hlbokej orby. moja otazka je, ci to mam brat tak vazne, alebo postaci na kazdy koren (sadenicu) vykopat vacsiu jamu a iba do tej jamy pridat kvalitny substrat. je CELOPLOSNA priprava plochy nutna? dakujem za rady
Vlado996
14.10.12,06:54
Ak budete vysádzať na jar, tak by som odporučil ten pozemok teraz na jeseň zorať, na jar vyrovnať a sadiť. Pre každú sadenicu vykopať jamu 80cm širokú a 60 - 80 cm hlbokú, na spodok jamy dať úrodnejšiu vrchnú zem, prípadne hodiť trochu cereritu.
MrSpok
14.10.12,16:32
Ja uvažujem na svojom pozemku (http://www.porada.sk/t201809-najde-sa-niekto-kto-pomoze-zalozit-zahradu.html) olemovať jeden kraj viničom ako "živý plot" okolo ohrady ak by ste mali nejakú radu aj k založeniu záhrady spolu s vinicou na Južnom svahu budem rád... je to na strednom slovensku v Turčianskej kotline, preto neviem aká odroda, radia mi nejaký samobioodolný (talian) ale nevyznám sa, budem to tu sledovať :) momentálne je tam ornica na ktorej rastie ďatelina.
Valcake
15.10.12,23:20
osky
02.04.13,13:10
vraciam sa k teme a zaujimalo by ma:

chceme pri dome par pasov vinica,rozne farby a chute ale take,skor somorodiace,co netreba striekat.
s dodavkou takehoto hrozna nemame problem,ved zijeme vo vinarskej oblasti.
len ani ti vinarnici sa nezhoduju v jednom:

teren kam chceme hrozno v buducnosti sadit este nie je upraveny.
kedze prestavujeme,musime s tym trosku cakat.
hrozno by sa vsak malo sadit u niekedy v tomto obdobi.
tak sa pytam.

mozeme si hrozno vysadit hocikde s tym,ze by sme ho na buduci rok popresadzali tam,kde je jeho planovane miesto?
da sa to?je to dobry napad?
alebo radsej pockat,upravit plochu a sadit az do hotoveho,naisto-cize o rok,alebo v jeseni...neviem?
pablito74
02.04.13,14:18
Ahoj, môj nazor je, ze ta tvoja druha varianta je vo vsetkom lepsia.
osky
02.04.13,18:38
pablito,vdaka.aj ja si to myslim-uz len presvedcit okolie :-)
pablito74
02.04.13,21:51
Ked ich o rok presadi, tak im bude musiet skratit korene (ktore sa pri presadeni poskodia), a vrch opät na dve ocka. To je akoby zacinal od znova, tak ze o ziskani jedneho roku tam nemôze byt rec. Jedine keby uz vysadil na trvale stanoviste, tak to ano... ale nakolko pôda neni pripravena, tak prechovavat sadenice niekde inde, podla mna nema zmysel.
osky
03.04.13,07:18
no dobre a este mi pabliti povedz,ci ich zasadim az buducu jar alebo ci mozem uz na jesen.dik.
pablito74
03.04.13,11:37
Na toto su dost rozporuplne nazory, môj je taky ze jesenna vysadba ma urcite vyhody, a tie su, ze sadenice nie je nutne pri vysadbe zalievat, pôda okolo korenov sa do jari ulahne, a tak maju sadenice vysadene na jesen, zvycajne lepsi start, ako tie vysadene na jar. Samozrejme pri jesenej vysadbe netreba zabudnut, na nahrnutie kopceka k sadeniciam, a to aj vtedy ked su parafinovane, ktory ich bude chranit pred mrazmi.
Da sa to spravit aj tak ze polovicu vysadite v jeseni, a polovicu nechate niekde v pivnici vo vlhkom piesku do jari. Pisem ti PM.
airin.nice
20.04.13,16:21
Dobry den, po kolkych rokoch prosim Vas prvy krat zarodi vinic?Ja mam len jeden koren, ten je zasadeny uz piaty rok a doteraz este nikdy nepriniesol ziadne plody...
​dakujem..
MIRCO1972
20.04.13,16:55
Stiahnuť,rozbaliť, dvojklik na Start.

:)

http://uloz.to/xHCeSGW4/vinic-hroznorody-2001-rar
pablito74
20.04.13,17:43
Zalezi od odrody ale niektore moje sadenice vypestovane z odrezkov, zarodia ukazkovy strapcek uz v druhom roku, ten by sa ale nechavat nemal. Standartne vinic hroznorody nastupuje do plodnosti tretim rokom.
Ked nezarodil ani po 5 rokoch, tak je niekde chyba, napr. v reze. Treba si zapamätat, jednu podstatnu vec, vicic rodi na na jednorocnom dreve, ktore vyrasta z dreva dvojrocneho. (tomu treba prispôsobit rez)
Pozn. Niektore odrody rodia iba na dlhsom dreve.
airin.nice
22.04.13,17:06
...dakujem za odpovede...vidim, ze si musim aj nastudovat veci ohladne vinica..
ja som si kupila hotovy odrezok zabaleny vo folii...nic extra som s tym nerobila, obstrihala trochu korene, pripravila zeminu, zasadila a bolo..
vinic potrebuje zrejme aj viac starostlivosti..
MIRCO1972
22.04.13,18:19
...skúsila si ten program čo som ti odporučil?...je tam všetko...z osobnej skúsenosti viem že vinič môže zarodiť už štvrtým rokom...vysádzali sme nový vinohrad a od malička som sa zúčastňoval v prácach okolo viniča...všetko záleží od odrody a hlavne rezu...keď to ponáhľaš s úrodou, dá sa aj na tretí rok...no neodporúčam...obyčajne sa rez robí na dva prúty z jednej hlavy po približne 8 očiek a dva takzvané čapíky na ktorých necháš len po dve očká...ale to si nájdeš hoci kde na nete...ak ti zospodu tlačí viacero prútov nechaj len ten najsilnejší a ostatné odstráň...to platí samozrejme ak nepestuješ vinič na kôl ale viažeš na drôt...

http://www.akosatorobi.sk/video/1134/ako-strihat-vinic-prvy-rez

MIRCO
airin.nice
22.04.13,18:56
priznam sa,pozrela som len odkaz na program..."vysivam" na DPH teraz.:)..nebolo casu...
ale co som dnes urobila v ramci relaxu-vykopala som ten 5 rocny koren, obstrihala korene tak asi o 1/4, zostrihla ho na 2 pruty, dalsie boli aj tak vysusene/vymrznute asi...nechala som len 3 ocka /mozno to je malo ociek-neviem/, prehodila som ho na ine miesto, lebo pred tym bol dost blizko obrubnika,pridala som zvetraly kravsky hnoj, tak sa chudak hadam spameta.:)

este ma napadlo teraz, ako som ho postupne zostrihavala z opory, tak mi poostavali asi 0,5m vinicne pruty...da sa to nejak vyuzit, alebo uz len do kompostu dat?
pablito74
22.04.13,19:19
Ked su to jednorocne odrezky, tak sa daju napichat do zeme, a budes mat nove sadenicky (pripadne zakorenit doma vo vode a pod.). Ohladom toho rezu uz len napisem tolko, ze inak sa striha vo vinici (kde ide o kvalitu, cukornatost a pod.), a inak ked ma niekto pri dome 2-3 korene.
airin.nice
29.04.13,18:59
Ked su to jednorocne odrezky, tak sa daju napichat do zeme, a budes mat nove sadenicky (pripadne zakorenit doma vo vode a pod.). Ohladom toho rezu uz len napisem tolko, ze inak sa striha vo vinici (kde ide o kvalitu, cukornatost a pod.), a inak ked ma niekto pri dome 2-3 korene.

​dakujem.:)...odrezky som dala do vody a zda sa, ze uz zacinaju vyrazat listky.:)