stanka613
11.10.12,22:34
Dobrý deň poradí my niekto, je realne zriadiť kotolňu na pevné palivo mimo domu,to je budova kde by bola je od domu vzdialena cca 20m. Mam taku predstavu že vykopem cca 1,5 m hlboký rigol do ktoreho položím hadice dobre zaizolujem a zasypem .Pec by som dal 5 clankovu,dom je vetsí 3 poschodia.V dome pec nemám kde umiestniť jedine garaž čo sa my moc nepaci a bolo by treba spravit komín cca 12m,preto zvazujem nad kotolnou mimo domu.
alltracboy
11.10.12,20:40
tiez som nieco take vymyslal.. podla mna je to dobry napad. aspon nebude neporiadok v dome.
stanka613
12.10.12,16:17
aj mne sa to zda ako celkom dobrzy napad len neviem aky maju na to nazor majstri kurenari
lapejko
12.10.12,18:06
Hlavný problém sú rúry, nielen kvôli tepelnej izolácii, ale aj ochrane pred hlodavcami, po sídliskách sa posledné roky nahrádzajú staré teplovody oceľovými rúrami, ktoré sú v Pur izolácii vložené do PE rúry, je to vlastne rúra v rúre slušne izolovaná a nárazuvzdorná. Rehau má podobné, jadro ale tvorí červená PE rúra Rautherm-S, veľmi kvalitné, ale drahé.
tienik
12.10.12,18:06
videl som uz aj vacsiu vzdialenost, takze asi v tom problem nebude. Ale ratate s tym ze bude treba chodit na mensiu prechadzku pri prikladani do pece?
lapejko
12.10.12,18:10
Rehau Insulpex
stanka613
12.10.12,18:29
ta prechadzka nam vadit nebude len ci to bude spravne fungovat ,
tienik
12.10.12,18:33
ak nevadi prechadzka, tak fungovat to pri spravnej dimenzii potrubia bude - 20m je fakt kusok. Ked si vezmete kolko 100m nabeha voda v podlahovke, tak 20m plus/minus si ani nevsimne.
stanka613
12.10.12,18:39
som rada ze aspon tu ste sa so mnou teoreticky stotoznili na inom fore na hned zrusili ze je to hlupost,.......aku pec a potrubie a cerpadlo by bolo treba? Co tak pouzit potrubie alpex?
lapejko
12.10.12,18:47
bolo by dobré použiť obehové čerpadlo rady Alpha od Grundfossu s automaticky riadením výkonu.
lapejko
12.10.12,18:51
každopádne treba osloviť skúseného projektanta, ktorý spočíta potrebný výkon a straty v dome a navrhne kotolňu a dimenzie potrubí, 5 článkový kotol na tri poschodia je možno aj málo, záleží na tepelných stratách domu, ku kotlu je vhodná aj akumulačná nádoba...
TomasHC
13.10.12,04:52
Ja som o niečom podobnom uvažoval ako "záložný plán pre prípad ťažkej krízy". Každopádne izolovať, izolovať, izolovať. No ale to prikladanie by ma asi po týždni prestalo baviť. Ak by som takéto niečo chcel ako primárne kúrenie, určite by som dal 1000 litrovú aku-nádrž a kotlom na tuhé palivo by som ju "nabil", t.j. kúriť na plný výkon kotla = najvyššia účinnosť = najčistejšie horenie... a potom by som si užíval teplo 2 dni bez kúrenia v kotli. Podmienkou je samozrejme solídne zateplený dom, aby sa nekúrilo hlavne sýkorkám a hrabošom :)
stanka613
13.10.12,12:02
doteraz mame starý plynový kotol 24kw a stiha kurit, vlastne podkrovie ani netreba kurit vsetko teplo je hore,pozerala som na tie akumulacne nadrze a su bez vymenika potom s jednym vymenikom a z dvoma vymenikmi ktoru by bolo vhodne použit,dom je zateplený vymenene okna dvere.
dedo758
14.10.12,05:48
Realizovali sme také podobné kúrenie pod Tatrami. Domáci mal asi 30-35 metrov za domom väčšiu stolársku dielňu, v ktorej v zime trávil večery, s prikladaním nemal problém. Kúpil však kotol (nespomeniem si aký) aj s automatickým prikladaním pilín/hoblín/(tuším aj štiepka), akumulačnú nádobu - vám úplne postačuje bez výmenníka, potrubie plastové predizolované, podobné ako tu bolo spomenuté. Čerpadlo, výkon kotla, dimenzie potrubí, veľkosť akumulačnej nádrže aj spôsob napojenia a regulácie, to všetko by som nechal na projektanta, aby potom náhodou nebolo chladno, alebo sa zbytočne nevyhodili peniaze pri predimenzovaní systému.
Jediné čo môžem odporučiť ja, je čo najsuchšie drevo:) - videl som zadechtované kotly aj komíny - celkom dosť to znižuje účinnosť celého systému.
stanka613
14.10.12,11:40
presne o toto mam zaujem, tiez tam bude mat nanzel dielnicku a chceme tam kotol
oondrejj
19.12.12,15:14
vyzerá to celkom dobre. Len si niečo takéto neviem predstaviť v prípade, že má niekto pec na tuhé palivo bez zásobníka. Ako potom celúzimu v tom mraze a snehu bude behať do kotolne prikladáť. V inakšom prípade je to rozumne riešenie, hlavne z dôvodu čistoty. Už len aby vietor nefúkal ten dym rovno do vaších okien.
misomiso
19.12.12,16:18
Budes riesit aj pripadny vypadok prudu, ked bude nalozeny ohen (samospadom to nepojde). Teda nejake zalohovanie, aby to stihlo aspon vyhoriet a nezovrela voda v kotli.
oondrejj
03.01.13,13:47
sa mi zda že sa to nakoniec nebude javiť ako celkom dobre riešenie. V mojích severských podmienkach by som každe rano potreboval odkádzať pol metra snehu aby som sa tam dostal. Ale ak to niekomu vyhovuje a myslí si že má dobrú trpezlivosť len smelo do toho. Môj názor aj ked to znie sympaticky je neumiestňovať to mimo domu.