DickO'bras
11.10.12,22:39
Zdravim poradaci, idem realizovat rozvody vody a kurenia, chcem pouzit na obe med. Este nez sa dopracujem k hodnotam ph a tvrdosti miestnej vody chcem sa opytat ake mate skusenosti s rozvodom pitnej vody medenymi rurami. Dakujem.
andiablo
12.10.12,07:59
Pitná vody NEMALA ísť MEDENÝM POTRUBÍM. Hrozí ti postupná otrava meďou. V tele sa ti postupne nahromadí určité množstvo medi a telo ho neodbúra. Uškodíš sebe aj vlastnej rodine
DickO'bras
12.10.12,08:13
Nehnevaj sa ale tieto mudrosti mas z ktoreho "carodejnickeho almanachu"? Ide len o to ze voda nesmie mat ph menej ako 6.5 a vysoky obsah mineralov aby nedochadzalo ku korozii/uvolnovaniu medi/. Preto chcem vediet ci tu ma niekto dlhodobe skusenosti s pitnou vodou v medenom potrubi. Je to najlepsi material bezne pouzivany na rozvod vody, napr. v Anglicku je 99% rozvodov z medi akurat u nas sa asi koli financnemu aspektu alebo pohodlnosti vodarov pouziva plast.
marjankaj
12.10.12,08:40
tienik
12.10.12,11:29
ja by som radil nechat med na elektriku, voda sa da viest jednoduchsie a lepsie napriklad plasthlinikom.
Cu je vseobecne nachylna na elektrochemicku koroziu, takze treba dat sakra pozor na vyber ostatnych materialov, na strojene, alebo nahodne spojenie zo zemou...atd....
Proste ja by som si med nedal ani na kurenie, kde moze vytiect len relativne obmedzene mnozstvo vody a uz urcite nie na vodovod, kde je tej vody prakticky nekonecne mnozstvo.
DickO'bras
12.10.12,14:25
Dakujem za nazory, skoda ze sa neozval niekto kto tu med pouzil. Tienik: mas pravdu v tom co si pisal ale to nieje problem medi ale odfusovanej prace, ak je vsetko spravene tak ako ma byt je to daleko trvacnejsie ako plast, pozink alebo cokolvek ine. Do vody sa za normalnych okolnosti nevylucuje takmer ziadna med, dokonca ma antibakterialne ucinky. Velmi sa mi pozdava ako material len neviem ci je vhodna na tunajsiu vodu.
bjuty smis
12.10.12,15:23
niekto taký sa ti neozval asi preto, lebo obyčajne sa používa bežný materiál na daný účel...

a o kolko rokov je cca podla teba " daleko trvácnejšie" potrubie z medi, ako z plastu ??
DickO'bras
12.10.12,15:49
Nema zmysel sa sporit o tom co je trvacnejsie / lepsie / beznejsie atd. mna totiz zaujimaju prakticke skusenosti s medou vzhladom na vlastnosti vody na Slovensku.
fefe30
12.10.12,16:17
Prednedávnom som dokoncil rozvod vody ale z plastohliníku. Výhoda: nemám žiaden spoj v podlahe. Takže nemám nejmenšiu obavu, že to niededy v podlahe povolí. Myslím, že ma to prežije. Robiť rozvody vody, alebo kúrenia z medi je podľa mňa mrhanie peniazmi. To sú zbytočne vyhodené peniaze. Síce neviem ako sa spájajú medenné rúrky, ale bez spoja ako plastohliníkom to asi nebude.
tienik
12.10.12,18:02
ja osobne som tiez siel do plasthliniku a nelutujem to. Ba priam sa mozem stavit ze ta zivotnost bude urcite dlhsia ako pri medi. Ja osobne si neviem predstavit ako by som spolahlivo bojoval proti nahodnym elektrochemickym clankom, pri pouziti medeneho potrubia. Tak isto neviem uplne presne ako sa k nej spravaju chemikalie obsiahnute v omietkach.... proste zdalo by sa mi to riskantne. Najme ked z mojho odboru viem, ze ak sa stretne med zo zinkom a trafi sa nedajboze aj daka vlkost, tak sa mozeme rozpravat o mesiacoch - kedy dojde k poruche. A to je na rozvod vody podla mna riadne nebezpecenstvo.
Kazdopadne, aj ja by som rad cital nazor niekoho, co to ma napr. 10-15 rokov, ci boli dake problemy a ak ano, tak ake.
DickO'bras
13.10.12,05:04
Ak mate zaujem, rozsiahle info o medi a jej pouziti v tzb je tu: http://www.medportal.sk/
majkii
14.10.12,12:55
Zdravim poradaci, idem realizovat rozvody vody a kurenia, chcem pouzit na obe med. Este nez sa dopracujem k hodnotam ph a tvrdosti miestnej vody chcem sa opytat ake mate skusenosti s rozvodom pitnej vody medenymi rurami. Dakujem.

Ja by som sa neponáhľal s tou meďou, odporúčam ti zistiť si aj obsah síranov vo vode, tie okrem iných látok spôsobujú agresivitu a tiež meď má dobrú afinitu k síranom, kde sa vytvára sa jedovatý síran meďnatý. Daj si vodu posúdiť hyrochemikom. Pre vodu určenú na ľudskú spotrebu obsah medi nesmie prekročiť 2 mg.l-1 a obsah síranov o vode nesmie prekročiť limitnú koncentráciu 250 mg.l-1, pri síranoch je podmienka, že voda nesmie byť voda agresívna, napríklad súčet síranov a chloridov nad 300 mg.l-1 už má najvyšší stupeň agresivity. Pre obsah medi vo vode prúdiacej v medenom potrubí bude dôležitá aj teplota vody (čím vyššia T tým ryclejšia reakcia) a doba interakcie voda - meď. Čiže ak bude voda dlho v medenom potrubí stagnovať odporúčam ju najskôr dostatočne odpustiť.

Všeobecne, zo zdravotného hľadiska nadbytok medi spôsobuje viaceré problémy citujem z webu

"Príznaky pri prebytku

K prebytku dochádza pri pití vodu vedenej medeným potrubím, varením v medených nádobách, fajčením, dýchaním výfukových splodín, používaním niektorých antikoncepčných prípravkov. Vysokú hladinu medi znižuje zinok .

Prebytok medi môže poškodiť črevnú flóru, dráždiť sliznice hltanu, žalúdka a čriev. Môže sa hromadiť v tele, najmä v pečeni a v obličkách, čo spôsobuje Wilsonovu chorobu. Nadbytok medi je spojený aj s takými mentálnymi poruchami ako autizmus, detská hyperaktivita, depresia, halucinačná a paranoidná schizofrénia, nespavosť a senilná demencia."

pozri sa aj napr. tu

http://www.fpv.umb.sk/~melicher/chemprvky/Cu_more.html
DickO'bras
14.10.12,18:56
Ja akceptujem fakt ze med nieje vhodna pre kazdy typ vody a preto ma zaujimali skusenosti na Slovensku, pretoze na "zapade" je to suverenne najpouzivanejsi material, bohuzial zrejme dodavatelia vody tam vedia garantovat prijatelnejsie parametre. Nuz aj ked nerad ale na vodu pojde plast a na plyn a kurenie med. Pockam este co mi odpovedia z vodarni. Kazdopadne dik za nazor.
majkii
14.10.12,19:20
Asi sme sa nie celkom pochopili, písal si o miestnej vode, tak som predpokladal, že pôjde o vodu zo svojho zdroja, preto tieto odporúčania. Samozrejme voda z vodární bude mať vyhovujúcu kvalitu. Ak by si chcel orientačne zistiť agresivitu vody, pozri si na web atlas kajiny SR http://geo.enviroportal.sk/atlassr/ mapovú kompozíciu 9.1.7.
Meď bude vhodná pre plynové potrubia, UK alebo rozvod úžitkovej vody. Pre pitnú vodu neviem, ale písalo sa v niektorých článkoch, že vnútorné plochy potrubia sú upravené tak sám sa rozhodni
DickO'bras
14.10.12,19:39
Aha ... mne islo o vodu z vodarni, pozeral som na tu mapu, co sa tyka podzemnych vod tak je tam stupen "Slabo agresivna". Pockam s cim pridu vodarne ... dik za prispevok
DickO'bras
15.10.12,14:53
mozno, kazdy sme nejaky :D
TomasHC
16.10.12,06:11
Bojovník proti kríze :)
IgyPop
16.10.12,07:43
DickO'bras
08.11.12,11:18
Vodarne sa vyjadrili ze voda je u nas mierne alkalicka, cize pre med nepredstavuje ziadne riziko.
Pegas38
13.09.17,17:43
Ja viem že reagujem velmi neskoro vzhladom na diskusiu z roku 2012,ale nedalo mi.

Ja mám komplet rozvod medi na vodu, plyn a kúrenie v celom dome.Dokonca čast je zaliata v betone.

Porovnávat plast-hliník s medou je nehorázne. Med je luxusný materiál a preto je aj najdrahší a čítat drísty od laikov...Wilsonova choroba a podobné špeciality. Kolko jedincov na svete má gén s týmto ochorením?? to čo je za argument? Tisíc násobne viac ludí zomrie na štípanec od včely. Otrava medou..a podobne.

Na celom Slovensku je voda z vodovodu vhodná svojou Ph a kyslostou na medené rozvody vody, teda toxicita je vylúčená. To by musela mat voda príliž nízku Ph a príliš vysokú kyslost. Každý človek nevyhnutne potrebuje med vo svojom organizme, je to prínos pre človeka a nie zátaž. Ludia majú väčšinou chronický nedostatok medi a železa.
Kritizujete niekoho kto sa rozhodol správne pre medené rozvody. Dokonca aj to teplo z rúriek je ovela väčšie, rýchlejšie sa zohrejú a dlhšie chladnú. Med odolá obrovskému tlaku a to aj pri min. hrúbke. Medené rúrky sa neupchávajú nikdy po celú dobu životnosti. Celý západný svet funguje na medi, dokonca aj v lacných domoch z papundeklu na západe sú medené rozvody. Nemocnice majú medené rozvody, lebo med zabíja baktérie. Indická Ajurvéda odporúča pit vodu z medených nádob , kde stojí voda aspon cez noc do rána,lebo je bez baktérií a med v nej pôsobí v mojom množstve ako detoxikácia organizmu.
Med je najväčší luxus čo sa týka rozvodov, či už kúrenia, pitnej vody,alebo plynu-ten plyn kvôli bezpečnosti samozrejme, nehovoriac o tom, že je aj pekná a je to prírodný materiál.
Tak ak náhodou niekto váha o chce investovat do medi a narazí na túto diskusiu, tak ja vrelo odporúčam a nielen ja,ale aj množstvo odborných článkov na internete. Na celý dom a to je dvojpodlažný, plus suterén s dvojgarážou bol cenový rozdiel za materiál asi 400 eur, čiže ??
Len smelo do toho.
misomiso
13.09.17,18:41
Anglicanov neber do uvahy, to je zaostaly narod. Vladne im kralovna ako v stredoveku, sudcovia nosia parochne a hovna im idu po vonkajsej strane murov. Nieco take ako zasekane rozvody kanalizacie tam zriedka najdes. Okna vacsinou s jednoskolm. To uz dnes u nas nevidis ani na zahradnych chatkach.
DickO'bras
14.09.17,05:15
No len pre poriadok. Anglicania maju parlament uz vyse 300 rokov. Odpadove potrubie z vonkajsej strany mura ma v ich klime len vyhody a je tam preto ze sa kedysi stavalo prevazne z kamena. A ak dom nieje z kamena tak ma cavity-wall do ktorej sa zasekavat neda. Stavby stare 100-200-300 rokov su tam uplne bezne. Chcel by som ta vidiet ako zasekavas 110-tku do kamena. Okna s jednosklom najdes len na starych budovach ktore sa nikto neobtazoval rekonstruovat alebo na historickych budovach. Vsade inde uz su desiatky rokov izolacne dvojskla ktore na krajinu kde je rozdiel medzi letom a zimou 20 stupnov uplne postacujuce. Pre porovnanie tvoji stari rodicia este chodili na panske, Slovensko pred sto rokmi bola len hruda zeme a ludia narod prostych rolnikov byvajucich v dreveniciach a domoch uplacanych z hliny. Nastuduj si prosim ta ake napr. izolacne materialy sa pouzivaju momentalne v anglicku a potom vypisuj kto je zaostaly.
DickO'bras
14.09.17,05:21
Dakujem za prispevok, nakoniec som dal vsetko v medi.
misomiso
14.09.17,06:38
Ja mam na chalupe zasekane aj do kamena. Mas pravdu, ze nasi stari rodicia orali s volmi a chodili peso bosi. Ale dnes sme za uplne niekde inde, Slovensko nepreduje rychlym tempom, zatial co UK ide dole vodou.
DickO'bras
14.09.17,07:50
Ano Slovensko napreduje, len slovaci ostali tam kde boli pred 100 rokmi.
Pegas38
14.09.17,08:36
Reč bola o medených rozvodoch a nie o Anglicku. Nerozumiem prečo to spomínaš. Aj Nemecko je zaostalá krajina? V Nemecku majú všetky nemocnice rozvody z medi. Je to predpis.
Angličania nie sú zaostalí, len je to iná kultúra a mentalita. Sú otvorenejší , prístupnejší a velmi ctia historiu. To je jeden z najstarších imperií v Europe vôbec. Oni ked dobíjali svet a osídlovali ameriku, my sme robili čo? Umierali hladom?

Odpad je z vonku aj pri nových stavbách preto, lebo je to lacné a klíma im to dovoluje. Je to otázka penazí a nie schopností. Ked máš peniaze tak si kúpiš aj Viktoriánsky dom,alebo ti postavia čo len chceš. Kde v nových domoch máš jednosklo v UK? To spomínaš nejaké sociálne slabé štvrte,alebo sociálne domy pre narkomanov a bezdomovcov? Netrep.
My napredujeme kde? To si robíš srandu? Ved polovica mladých ludí uteká preč z krajiny. U nás sme mali blátené cesty a hlinené domy ešte pred 50 rokmi. Potom prišiel komunizmus a všetci, všetko kradli a preto tie domy z betonu a tehál, inak by sme ich nikdy nemali.

Cena nového domu na slovensku v stredne velkom meste z tehly sa pomali blíži cene nového domu v rovnakom meste v UK a porovnaj si životnú úroven.
Ale spät k téme. Ja mám rozvody z medi a som na 100% spokojný. Med je prvok, ktorý má človek chronický nedostatok a to vedel už aj Hippokrates. Egyptania-panovníci mali ako prví rozvod vody z medi, kedže sa vedelo o jeho prínose už v tedy. V kostoloch sa páli myrta v medenom kadidle, pretože med spolu s myrtou pôsobia dezinfekčne a čistia vzduch aby ludia vo velkom množstve neprenášali baktérie medzi sebou a je to považované aj ako očista duše-z náboženského pohladu.
Rímania dávali med do sandálov bojovníkov ,aby netrpeli bolestami pri dlhých pochodoch a hádzali medený prach do studní, na dezinfekciu vody. Indická Ajurvéda odporúča pit vodu výlučne z medených nádob a to sú tisícročné skúsenosti o prínosoch pre ludské zdravie.
Všetky odborné články zaoberajúce sa medenými rozvodmi píšu o medi,ako o najlepšom materiály. Je nesmrtelná, nemá hraničnú životnost. Teplo sálajúce z medi je 7 krát vyššie ako z ocele, o plaste ani nespomínajúc. Odoláva obrovským tlakom.
Otrava medou sa objavuje v rozvojových krajinách a v zaostalých oblastiach. Môže sa volne vyskytovat vysoká úroven vo vode zo studne napr. Moji starí rodičia mali v studni velký obsah železa a aj tak ju pili. Vodovod vtedy neexistoval. Ked niekto dnes navrta studnu a ešte dá aj rozvod medený a nevie ani čo má za vodu, tak sa môže stat ozaj všeličo,aj otrava medou.
misomiso
14.09.17,11:47
Treba hovorit iba sa seba. Ja osobne poznam skvelych ludi, podobne ako aj magorov po celom svete, vratane SK aj UK. Ak sa ti tu nepaci, potom ostan v UK a budes mat automaticky medene trubky. Ale ty sa pytas s komentarom, ze u nas sa to asi kvoli cene nerobi, cize predpokladam, ze stavias na Slovensku. Ktovi preco, ked su to vsetci 100 rokov za opicami. Ja osobne som tu mal nedavno niekolko hosti zo zapadnej Europy a ludia, ktori tu boli po prvy raz nevedeli skryt nadsenie, ako to u nas vyzera a funguje. Niektori moji byvali spoluziaci, roky zijuci napr. v Nemecku a Francuzsku sa teraz narychlo snazia vybavit si naspat obcianstvo, ktoreho sa vzdali, aby mali "kam utiect"... Na zapad sa prave pchaju hlavne ti zo Slovenska, ktori nikdy v zivote nikde neboli, a tak veria tym mytom a rozpravkam, ze "tam" je lepsie ".
AlbHert
14.10.18,09:58
jednu vec tu nikto nediskutuje okrem "tienik".
DickO'bras
tu pastoval link na medportal a zrejme si to ani neprecital. Med sposobuje koroziu ocele. Kombinacia medi a ocele je vhodna IBA VTEDY, ked voda preteka z oceloveho do medeneho potrubia, NIE naopak. To sa da dosiahnut len pri rozvodoch pitnej vody, nie pri cirkulacnom kureni. Takze hura do toho :) Plakat, ze mi tecie kotol alebo boiler, ze nic nevydrzal...

https://medenerozvody.cz/kombinace-medi-oceli-ve-vodovodnich-instalacich
DickO'bras
14.10.18,13:07
Ale precital … a na rozdiel od Vas aj pochopil. V cirkulacnom vykurovani je obsah rozpusteneho kyslika zanedbatelny ak nedopustate vodu kazdy tyzden a okrem toho je dobrym zvykom pridat adekvatne mnozstvo inhibitoru korozie. Smaltovane boilery zvyknu mat vymenitelnu anodu na ochranu pred galvanickou koroziou, nerezove a medene ju nepotrebuju. V kotli by ste neuslachtilu ocel hladal marne tam je pouzity nerez, hlinik alebo med.
majkii
18.10.18,10:52
Český státní zdavotní ústav vydal v roku 2013 informáciu a typy pre vlastníkov bytov a domov k vnútorným rozvodom pitnej vody http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Brozura_Pitna_voda_z_kohoutku_UBA_a_SZU_2013.pdf , kde odporúča vykonávať opatrenia pre používanie vody na ľudskú spotrebu z vodovodu s medenými potrubiami, aby sa predchádzalo zdravotným ťažkostiam resp. aby používanie vody z medených potrubí bolo bezpečné. Tie opatrenia sú na strane 24 v tabuľke 3. a spočívajú v odpustení vody z potrubia. Zároveň sa pripúšťa, že v prípade stagnácie vody najmä v nových potrubiach z čistej medi koncentrácia medi môže po viactýždňovej stagnácií prekročiť medzné hodnoty 2 mg/l. čo má za následok nielen stratu akosti vody ale aj zdravotné ťažkosti v dôsledku nadbytočnej medi.
Z tohoto vyplýva, že s nezávadnosťou medených potrubí na vodu je zabezpečená len ak sa vykonávajú ochranné opatrenia.