borneot
12.10.12,14:38
chcem vás poprosiť ak mate dobrý recept na domacu klobasu,zvlašť ak mate na čabajsku klob.dakujem vám za prispevok
trisestri
12.10.12,13:11
borneot
12.10.12,14:49
dakujem trisestri, dam vám vediet ako to zvladneme a napokom ako to chutilo:)
borneot
12.10.12,14:52
Ďakujem tatanka111,:)
trisestri
12.10.12,17:38
dakujem trisestri, dam vám vediet ako to zvladneme a napokom ako to chutilo:)
dufam ze bude chutit,ved v kazdom pripade domaca dobre vyudena stale lepsia jak z obchodu.
m.hladka
12.10.12,18:03
KLOBÁSA
10 kg mäso (len bravčové, pliecko, bôčik, krkovička)
20 dkg soli
1 1/2 sáčku papriky (15 dkg) - najlepšie len maďarsku (trochu aj štiplavej)
20 dkg cesnak
čierné korenie mleté (malé balenie 2 1/2)
na hrubšom mlynčeku pomleť mäso, cesnak rozpučiť, všetko premiešať a necháť stáť 12 hod.
buchač
12.10.12,18:04
mäso
cesnak
soľ
rasca
sladká paprika
ostrá paprika

přiměřene

PS
Zásadne jeden "mäsiar"


1000
5
do 20
5
do 18
do 7

PS
Zásadne Pán mäsiar ....
trisestri
12.10.12,18:11
ale chcel by som ochutnat bacovske klobasy cize take kde sa pridava baranie mäso,ale tie som zatial nevidel nikde v ponuke.
buchač
12.10.12,18:17
trisestri
12.10.12,18:35
Ivana Š
12.10.12,18:43
naši takto čabajku robia, a nepýtajte sa ma, načo tam je ten práškový cukor
wagner
12.10.12,19:23
Až na to, že je to písmo malé a neviem to prečítať
Ivana Š
12.10.12,19:52
skúsim takto
diry
12.10.12,20:19
naši takto čabajku robia, a nepýtajte sa ma, načo tam je ten práškový cukor

práškový cukor dávam aj ja a hovorí sa, že klobásy sú červenšie...
borneot
01.11.12,13:18
trisestri, klobasa sa vyrobila,ale stal sa menší problem,kamoš kto mal u svojej svokry vyudit nemol jej stupit na pozemok nakolko sa pohadal snou.Dal som do mrazaka ale....nieje to ono bez udenia.Ale chutne to je ...borneot
Lenamária
06.11.12,12:07
Recept na domácu výrobu klobásy: 5kg bravčového masa z lopatky, 3 kg bôčika, 160 g soli, 4 strúčiky cesnaku, 35 g mletej štipľavej papriky, 70 g mletej sladkej červenej papriky, 20 g drvenej rasce. Postup:Očistené maso pokrájame na vačšie kocky, osolíme, premiešame s rozotretým cesnakom a necháme postáť 4 až 5 hodín. Potom pridáme ostatné koreniny. Dôkladne premiešame a zomelieme. Zmes dobre vymiešame a naplníme do pripravených umytých bravčových čriev.
kozlíček
06.11.12,13:22
Recept na domácu výrobu klobásy: 5kg bravčového masa z lopatky, 3 kg bôčika, 160 g soli, 4 strúčiky cesnaku, 35 g mletej štipľavej papriky, 70 g mletej sladkej červenej papriky, 20 g drvenej rasce. Postup:Očistené maso pokrájame na vačšie kocky, osolíme, premiešame s rozotretým cesnakom a necháme postáť 4 až 5 hodín. Potom pridáme ostatné koreniny. Dôkladne premiešame a zomelieme. Zmes dobre vymiešame a naplníme do pripravených umytých bravčových čriev.

zaujímavé,recept na 8 kg mäsa.Toho cesnaku je tam nie primálo?
erzet
06.11.12,13:53
skúsim takto

Prepis
Ivana Š
06.11.12,13:55
ďakujem :)
diry
13.11.12,19:20
Po zhliadnutí TV programu v nedeľu som sa rozhodol vyskúšať tento recept: http://www.stv.sk/online/archiv/tajomstvo-mojej-kuchyne?date=2012-11-11&id=51131 od času 19:38 min. Recept je na stránke: http://www.stv.sk/relacieaz/jednotka/tajomstvo-mojej-kuchyne/recepty-z-relacie-odvysielanej-11-11-2012/ . Potrebnú prísadu som kúpil - http://www.zlacnene.sk/detail/maspoma-corizo-200g-663899/ . Len mi ešte nie je jasné, či to soliť, alebo nie: na návode na sáčku "Čorizo-pikantná zmes na výrobu klobás 200g", ktorý je na 5 kg mäsa je uvedené, že sáčok už obsahuje jedlú soľ a koreniny a je vhodná na použitie bez pridávania ďalších ingrediencií! , ale na uvedenej stránke je medzi ingredienciami aj soľ. Robil už niekto podľa tohto receptu, ak hej tak soliť, alebo nie?
Melnick
13.11.12,19:29
a aj jemnejšie.
diry
13.11.12,20:20
Ja robím klobásy podľa tohto receptu:



1 kg hovädzieho mäsa (chudé - najlepšie krk)
3 kg bravčového pliecka
6 kg bravčového bôčiku
180 g soľ
150 g cesnak
150 g paprika sladká
50 g paprika pálivá
1 a ½bal. (30g) čierne korenie mleté
½ bal. kmín drvený
2 polievkove lyžice práškového cukru
0,5 l vody

Mäso nakrájame na kocky vhodné do mlynčeka. Pridáme všetky ingrediencie, dôkladne premiešame a natlačíme do nádoby tak, aby vzduch nemal k mäsu prístup. Takto naložené mäso necháme 1-2 dni odležať v studenej miestnosti. Potom všetko pomelieme na mlynčeku. Pred plnením do čriev zmes jemne premiešame a necháme 3-4 hod. odstáť na izbovú teplotu. Potom plníme zmes do pripravených umytých tenkých bravčových čriev na 20 cm kúsky. Pred údením popicháme každý kúsok asi na 3-4 miestach ihlou, aby nám nezostal vzduch v čreve a rozvešiame v udiarni. Klobásy údime pomaly podľa potreby studeným (do 30° C 3 dni po 6-8 hod.), alebo teplým dymom (12-14 hodín : 80° C až sa klobásy orosia a až začnú vysychať, tak teplotu znížime na 50-60° C).
diry
15.11.12,08:03
Po odoslaní e-mailu firme vyrábajúcej uvedenú zmes mi zavolal osobne mäsiar, ktorý vystupoval v TV a upresnil, ža tam bola použitá zmes z veľkoobchodného balenia, ktorá neobsahuje soľ. Ďalej ako vyplynulo z rozhovoru: maloobchodné balenia majú na obale návod - je potreba postupovať presne podľa neho, akurát pomer mäsa má byť 70/30 v prospech masnejšieho bôčiku a pretože sušený cesnak v zmesi nie je dostatočne aromatický, je potreba pridať čerstvý - 1 dkg/1 kg váhy mäsa! Údiť doporučuje 3 večere studeným dymom - najlepšie je použiť suchú bukovú štiepku (piliny) v asi 10l starom hrnci! Dobrú chuť a som zvedavý, kto sa prvý prihlási so svojimi skúsenosťami! Asi som mal vytvoriť novú diskusiu na tému Čorizo klobásy...nechám to na admina!
buchač
15.11.12,12:30
Po odoslaní e-mailu firme vyrábajúcej uvedenú zmes mi zavolal osobne mäsiar, ktorý vystupoval v TV a upresnil, ža tam bola použitá zmes z veľkoobchodného balenia, ktorá neobsahuje soľ. Ďalej ako vyplynulo z rozhovoru: maloobchodné balenia majú na obale návod - je potreba postupovať presne podľa neho, akurát pomer mäsa má byť 70/30 v prospech masnejšieho bôčiku a pretože sušený cesnak v zmesi nie je dostatočne aromatický, je potreba pridať čerstvý - 1 dkg/1 kg váhy mäsa! Údiť doporučuje 3 večere studeným dymom - najlepšie je použiť suchú bukovú štiepku (piliny) v asi 10l starom hrnci! Dobrú chuť a som zvedavý, kto sa prvý prihlási so svojimi skúsenosťami! Asi som mal vytvoriť novú diskusiu na tému Čorizo klobásy...nechám to na admina!

...mäsiar , ktorý v telke vystupuje ešte nie je zárukou kvality ........viď tie rôzne kuchárske " show "...

Mäsiar asi nepozná akô - takô vhodnô drevo na to či onô...a ani iné finesy údenia .... myslím v domácich podmienkach....
Emka Roman
15.11.12,15:28
...mäsiar , ktorý v telke vystupuje ešte nie je zárukou kvality ........viď tie rôzne kuchárske " show "...

Mäsiar asi nepozná akô - takô vhodnô drevo na to či onô...a ani iné finesy údenia .... myslím v domácich podmienkach....

A trepol, že keď vonku mínus 20, tak 20:D
Údi sa tak od +10 do -5 (na noc do komory)

niečo čisté (kôrovie) na naštartovanie
pilinami z tvrdého (NIE voňavého) dreva zasypať na 80% (žiadny plameň )
výška od pahreby po klobásy zak, aby sa dym ochladil

ak nie sú klobásky na špagáte, pravidelne prekladať
diry
15.11.12,17:14
...mäsiar , ktorý v telke vystupuje ešte nie je zárukou kvality ........viď tie rôzne kuchárske " show "...

Mäsiar asi nepozná akô - takô vhodnô drevo na to či onô...a ani iné finesy údenia .... myslím v domácich podmienkach....
Tento mäsiar je priemyselný mäsiar z firmy, ktorá vyrába údeniny a uvedený výrobok je ich zmes, ktorú používajú, takže nemám dôvod neveriť. Údiť aj tak každý údi podľa svojich možností a skúseností.... Skúsim si samozrejme kontrolnú dávku a budem múdrejší! Potom sa podelím o skúsenosti. Niečo o údení je na tejto stránke: http://simaco.netcabinet.net/udenie
a najviac som sa poučil na tejto: http://jaknato.webpark.cz/uzeni/html/index.html
diry
26.11.12,11:58
Počas víkendu som sa rozhodol vyskúšať výrobky Mäspomy - čorizo-pikantná zmes a čorizo-čabajka - po 5 kg mäsa z každej (1 sáčok). Postupoval som presne podľa návodu na sáčkoch, pomer mäsa bol 60/40 v prospech bôčiku a pridal som 1,2 g/1 kg mäsa cesnaku, 1pl práškového cukru a 2,5dcl vody na sáčok. Údil som pri 80° C až sa klobásy orosili a až začali vysychať, tak som teplotu znížil na 50-70° C, dĺžka údenia bola 8 hod. Čabajka je chuťovo pestrejšia a menej červená, pikant zmes je fakt pikantná a červenšia, ale celkovo chutili obe klobásy všetkým. Takže pred vianocami zopakujem, ale už 10 kg z každej a údenie skrátim na 6 hod. a nechám dosušiť v pivnici...
stormcatcher
26.11.12,12:19
Tento mäsiar je priemyselný mäsiar z firmy, ktorá vyrába údeniny a uvedený výrobok je ich zmes, ktorú používajú, takže nemám dôvod neveriť. Údiť aj tak každý údi podľa svojich možností a skúseností.... Skúsim si samozrejme kontrolnú dávku a budem múdrejší! Potom sa podelím o skúsenosti. Niečo o údení je na tejto stránke: http://simaco.netcabinet.net/udenie
a najviac som sa poučil na tejto: http://jaknato.webpark.cz/uzeni/html/index.html
...proti gustu žiaden dišputát. Surového mäsa jem na kilá. Či už ako tatarák, zarobená zmes na klobásu alebo hocijako ináč, len nech je dobré ochutené. Prezrel som si link čo si nahodil. Priznám sa, keby mi niekto ponúkol klobásu z rozmixovaného mäsa, otrepal by som mu ju o hlavu. To musí byť riadna žumpa.
diry
26.11.12,12:29
Priznám sa, keby mi niekto ponúkol klobásu z rozmixovaného mäsa, otrepal by som mu ju o hlavu. To musí byť riadna žumpa.
Aké rozmixované mäso? Normálne pomleté na 10 mlynčeku! Asi si nepochopil - zmes sú len koreniny!
stormcatcher
26.11.12,12:39
Aké rozmixované mäso? Normálne pomleté na 10 mlynčeku! Asi si nepochopil - zmes sú len koreniny!
Niekde som to tam čítal. "dodatočne rozmixované v mixéri s malám množstvom vody."
Ešte že som po obede. Surové mäso, to je moje gusto, ...;) a dobrá klobáska...