zk24
12.10.12,21:54
Ahojte,

mám takúto situáciu. Klient natankoval na benzínke za sumu 74,07 €. Platil debetnou kartou ktora je ošetrená cez PIN. Pani na predajni naťukala do toho "strojčeka" chybne sumu vo výške 47,07 € (rozdiel 27 €). Túto sumu klient zaplatil.

Toto som zistila pri účtovaní bankového vypisu, lebo blok a potvrdenka o použití karty nie sú na rovnaku sumu.

Mesiac na to, na dalsom bankovom výpise som našla tieto pohyby:
VE POS návrat: +47,07 €
VE IMP nákup: -74,07 €

"dizajnovo" to na bankovom výpise vyzera ako keby znovu použil kartu, znova tam je nazov čerpačky, akurat ze je tam datum použitia karty ten pôvodný.

Zaujímalo by ma ako sa takéto niečo dá urobiť? To predajca má aj po vyše mesiaci prístup k Vašim penaziom na účte? Prípadne ma banka takéto kompetencie ze bez vášho vedomia Vám stiahne penaize z účtu na podnet predajcu?

Nejde nám o to že to bolo dorovnané, nestiahli ani o cent viac, išlo o chybu predavačky, ktoru si ani klient nevšimol, ale je možné toto urobiť bez vedomosti majiteľa účtu? Bez toho aby znova niekde zadal PIN, aby s niečim súhlasil? O týchto dvoch pohyboch na účte nedošli klientovi SMS správy, napriek tomu že mu chodia sms správy uplne o každom pohybe.

Máte niekto podobnú skúsenosť, prípadne informácie ako to funguje? Pýtam sa čiste zo zvedavosti.

Dakujem.

Zuzana
zk24
12.10.12,20:02
Pridám ešte prílohu, aby ste mali prehľad ako to vyzerá....
bettylou
12.10.12,20:04
v Poľsku stiahne mýtne z karty tiež bez PIN, to je asi niečo podobné
tictac7
12.10.12,20:04
neviem, ako to funguje, ale pár rokov dozadu sa mi stalo niečo podobné. Platila som v Metre asi 5000 SKK a predavačka čosi zle postláčala a peniaze mi neodišli ale boli mi na účet pripísané. V priebehu asi dvoch-troch týždňov boli 2x odpísané. Všetko bez môjho vedomia - a bolo to v dobe, keď sa ešte nedala nastaviť na SMS notifikácia pri pohyboch na účte. Tiež som sa vtedy pýtala v banke a povedali, že na základe predložených dokladov od obchodníka, oni túto transakciu vykonali bez môjho vedomia...
zk24
12.10.12,20:14
Tak to som prekvapená, že toto banka spraví bez vášho vedomia. Ano, bolo by mi luto tej predavačky, pre ktoru 27 € znamená možno celodenný príjem. Som za to aby sa to dalo vrátiť, ale očakávala by som teda že banka bude kontaktovať majiteľa účtu, trebárs písomne, alebo prečo nedošli sms-ky o tom? Mi to príde ako "ututlávanie".

Co by urobili keby tie peniaze klient na účte nemal? Ja si napríklad bloky od nákupov neodkladám... keby mi po mesiaci stiahli peniaze asi by som si nebola dvakrát ista že tomu verim...
misoft
13.10.12,10:37
Možno sa mýlim (opravte ma - odborníci) - ale obsluha na základe čísla karty (nemusí mať PIN) pošle "opravu" transakcie - teda stiahnutie zlej platby a zaslanie správnej platby - a banky to akceptujú, berú to ako storno a znovanaúčtovanie novej sumy pod pôvodným identifikačným vstupom - a ten banky majú.

Preto ja pozerám, koľko mi z karty stiahli (bloček + doklad z terminálu) - sumy musia súhlasiť. A doma - kuk na i-banking & kontrollen pohybu a platba kartou - vyskočí takmer okamžite.
zk24
13.10.12,14:33
To znamená, že aj keby zaplatil na začiatku správnu sumu, tak ten obchodník vie to akože vystornovať a vypýtať si novú inú sumu :confused:
misoft
13.10.12,18:27
Teoreticky - hej! ALE! Kasa a výpisy nepustia! Pokiaľ by si chcel "akože" stornovať a "naúčtovať" vyššiu sumičku - ukáže sa to. Preto stornovala tú pomýlenú platbu a opravila - bo by ten rozdiel z vlastnej kapsy platila - mala by manko! Pokiaľ by porovnali hotovosť v kase + platby kartou s pohybom obratu - muselo by to sedieť na p**ný chlp. I tie potvory stojany evidujú, koľko vypustili z hadice.

Na okraj: mal som dávnejšie podobný problém - v nemenovanom hypermarkete H****** platba kartou = OK, denná uzávierka = opätovné stiahnutie rovnakej sumy. Dôsledok?
Ja som mal zablokovaný účet 10 dní, lebo istej inštitúcii bolo podozrivá dvojitá platba s rovnakými údajmi. Že to spôsobil obchodný reťazec a mali mi sumu vrátiť - trvalo to tých 10 dní, než sa rozhýbali, samosebou škodu som utrpel ja, lebo medzitým nabehli nejaké oné a ja som musel oné **** - dokonca ani koruny som vybrať nemohol z bankomatu, ani pri priehradke.
Odblokovali po mojej dôraznej onej - argumentácii štýlom ťuk-ťuk po pultíku a "miernym" slovníkom.
Medzitým som otvoril účet v inej banke a keď mi oznámili, že účet je odblokovaný = tak som ho ihneď zrušil a presunul do inej (novej) banky a v nej som doteraz.
220870
14.10.12,05:21
Jeden obchodník (stavebniny)mi odpovedal na otázku, prečo nemá čítačku kariet .Lebo mi ju ukradli.Pýtam sa načo to je zlodejovi.......odpoveď...Lebo to uchováva údaje o pin kódoch.Ukradli mu len tú čítačku peniaze v hotovosti čo mal v pokladni (pár drobných ).
V Macedónsku som platil na pumpe kartou na moje počudovanie nechceli pin kód ,ale číslo karty + vložiť kartu do čítačky a podpísať papier o čerpaní niečo ,ako príjmový doklad.pin som nezadával.
Z VUB mi vždy keď natankujem na pumpe mimo okres ,alebo platím mimo okres kartou príde písomné upozornenie o tom ,že tam a tam bola použitá moja karta.....
V SLSP som odyšiel pre toto .Vybral som z bankomatu 200SKK vytlačil som si o tom blok zostatok 220SKK.Prídem domov tam šek na 400SKK idem znova do bankomatu vybrať zvyšných 200 SKK a tam 20 SKK.Idem sa do banky spýtať prečo je to tak odpoveď lebo som dvakrát vybral po 200SKK.Podal som sťažnosť a požiadal aby bankomat prerátali(zostatok sumy).Odpoveď z ich strany .Bankomat je pokazený a medzitým doplňali bankomat hotovosťou a všetko súhlasilo.
Čo si o tom myslím ja .Ten čo mení peniaze ,alebo opravuje bankomat má prístup k opakovaniu platby .Nereklamovateľné.Tak zákazníkovi neostáva nič iné len ukázať vztýčený prostredník banke.
mareko
14.10.12,05:52
V Poľsku na čerpačke to isté. Žiaden PIN, iba podpis.
misoft
14.10.12,07:37
Takže tiež si mal s nimi "problémy".
Topas
14.10.12,18:15
Riadne ste ma naľakali.

Nám sa s manželom stalo asi pred 3 rokmi - vyberali sme z bankomatu inej banky ako bol vedený účet 1500 EUR, bankomat vydal 800 EUR, odpísané z účtu 1500 EUR. Asi týždeň trvalo, kým nám banka pripísala rozdiel na účet späť. Bola to však chyba bankomatu. Odvtedy pri bankomate prepočítavame hotovosť a dávame tlačiť potvrdenky o výbere.


Odteraz musíme dávať pozor na všetky transakcie na účte.
misoft
14.10.12,18:19
Potvrdenka o výbere z bankomatu = nutný základ!
Indeed
15.10.12,00:27
Zase NEROBTE PANIKU !

Viac ako 10 rokov používam debetné aj kreditné karty platím nimi a niekedy aj vyberám hotovosť

a nikdy sa mi nič podobné ako tu rozpisujete nestalo !

Stačí sa na chvíľu sustrediť a skontrolovať čo robíte a za čo platíte.

VŽDY vyžadovali naťukanie PIN, dokonca v DE pred platbou musíte potvrdiť sumu /bestetigung/ a až potom naťukať PIN

Používam MasterCard , VISA len obmedzene

Neviete ktorá banka vydáva karty EC eurocheque ??
Andy Kralik
15.10.12,03:45
Odteraz musíme dávať pozor na všetky transakcie na účte.

Vždy treba kontrolovať pohyby na účte. Rovnako ako dávate pozor či vám niekto neberie peňaženku z tašky. Alebo ako po navrate domov pozerate či nemate rozbite dvere a nie ste vykradnuti..
Andy Kralik
15.10.12,03:49
Co sa tyka platenia kartou. Mne to svojho casu vysvetli takto. Zadanie PIN kodu je forma overenia transakcie. Ale jeho vyzadovanie zavisi od nastavenia terminala. Moze sa stat ze terminal PIN kod nevyzaduje (osobne sa mi to par krat v minulosti stalo v zahranici, v poslednom case uz nie). Banka nema dovod vsetky transakcie overovat. Ak sa ale nam ako klientom nejaka transakcia nezda, mozeme ju reklamovat - banka potom overuje vsetky nalezitosti platby. Ak PIN kod nebol zadany spravne, alebo ho obchodnik nevyzadoval - je to problem obchodnika, tazko dokaze opravnenost takejto platby.