Dav
13.10.12,08:47
Zakladám tému, venovanú otázkam starostlivosti o vlastného psa:

- zdravotná starostlivosť a zdravotné problémy
- výchova, výcvik a socializácia
- potrebná výbava pre psa - všetko od psej misky po búdu
Dav
13.10.12,07:11
http://www.porada.sk/t200018-p33-psia-dusa.html#post2159843


... fotečky Vám prilepím neskôr ... nestíham ... je toho teraz viac ... ale s prvými dojmami sa s Vami podelím ...

... tak už máme doma od pondelka ďalšieho chlpáčika ... myslím, že to bude dobréé ... už si behá po byte aj Bubkom ... vonku chodíme vedno, na dvoch vôdzkach, všetko sa učí od neho ... nikdy nejedla piškótku .. teraz sa vopchá pred neho a tlačí sa dopredu, aby sa k nej dostala ako prvá ... a už nemáme doma v telke ani obraz, a ani zvuk ... akýsi škriatok s malými zúbkami nám prehrýzol koaxiál ... je maličká, má cca 5 kg, na pohľad zlatučká, no má v sebe taký potenciál ... ten môj loptoš ju zatiať berie do partie ... papajú vedno, každý zo svojej misky a neostane ani ň ... všetko sa poje ...

... a zdravotne, podľa očakávania ... ale bude na tom určite dobre ... pán doktor prisľúbil krásne uzdravenie ...
... psychicky ... trasie sa vonku ... bojí sa áut ... a ak niečo podobné začuje ... ostane stáť a trasie sa ... ale doma je to taká malá zlatá "čertica" ... keďže bola celá zadredovaná, museli sme ju ostrihať, niekde až po pokožku = takže je to taká malá salámka behajúca na štyroch nožičkách ...

... len čo ma znepokojuje, je skutočnosť, že by pojedla aj klince ... strašne by jedla ... stále dokola ... bojím sa jej dávať ... ale to dúfam znamená, že jej iba chutí ...
Dav
13.10.12,07:13
http://www.porada.sk/t200018-p33-psia-dusa.html#post2159908

Majka, obdivujem ta. Obdivujem kazdeho cloveka, co poda pomocnu roku, ci vlastne naruc malemu bezbrannemu tvorovi. V realnom zivote, lebo im len znalost zakonov a velke usta na internete nepomozu.

K malickej napisem len tolko- dobremu sa rychlo zvyka, tak verim, ze aj malicka si na dobre skoro zvykne. Urcite za par tyzdnov ani neuvidis roziel v spravani sa jej a tvojho chalaniska. Urcite ma toho za sebou velmi vela, to si psik zapamata, ale ukludni sa, zvykne na bezpecnost. A malicky uz nebude sam. Kamoska na cely zivot.

Po zdravotnej stranke sa neobavam, verim, ze. Dr.H. urobi vsetko, aby sa jej ulavilo a chvalabohu uz nebude musiet rodit ako stroj.

S tym krmenim- pozor.- chuderka je vyhladovana, urcite by zjedla cely svet. Len aby jej to neuskodilo, urcena denna davka ju coskoro dostane do kondicie. A maskrty iste schovavas za chrbtom a ona si ich oblubi.

Zelam tebe aj tvojej svorke vsetko len to dobre, ziadne choroby, len krasne dni a vela radosti s malickymi.

http://www.sirmi.ic.cz/pes/48.gif
Petra Nová
17.10.12,13:13
Potešilo ma pokračovanie témy, keď som ju zazrela v prehľade zaujímavých tém, tak som neodolala..

Skôr ako sa dostanem k tomu, o čom sa má písať v tejto téme, nemôžem si odpustiť reminiscenciu na jej predchodkyňu. Do nej som s chuťou prispievala o strastiach a slastiach spolužitia s mojou havou. A prispejem aj do tejto v dvoch bodoch.
zdravotná starostlivosť a zdravotné problémy mojej havy
socializácia


Ad. 1
Asi tak dva roky do zadu som písala, že moja hava mala problémy s ekzémom. Liečila som ju a liečila, ako prikázal veterinár. Mastila som ju lektvarmi a kŕmila tabletkami. Začala priberať a efekt mizerný. Lokálne jej vypadala srsť, našťastie aj dorástla. Po asi roku aj pol som zmenila veterinára. Ten chcel havu vyšetriť ako kedysi politikov v štátnych zdravotníckych zariadenia. S tým rozdielom, že tie vyšetrenia neboli zadarmo. Dohodli sme sa na kompromise takom, že pôjdeme na to postupne. Vylúčili sme to, čo zistil predchádzajúci veterinár a pracovali na vylúčení ďalšej najpravdepodobnejšej príčiny. Veterinár prehlásil, že on to vidí na alergiua v prvom rade treba zmeniť stravu. Z proplanka jahňacieho, sme prešli na eukanubu rybaco-zemiakovú! Veterinár mi zakázal dávať have čokoľvek iné. Nuž, vše som neodolala psím očiam a sem tam som jej pridala niečo z mojej stravy. Ťahalo sa to, raz to bolo lepšie, raz horšie. Potom som sa naštvala a have som nedala okrem granúl nič iné. Keď som bola havu strihať, kozmetička zahlásila, že hava má kožu zdravú, bez akýchkoľvek ložísk. A aby som efekt stravy overila, zas som jej dala zopár raz pamlsky z moje stravy. Ekzém sa je znovu objavil na labkách. Takže v súčastnosti je hava na granulkách. A keď je niečo zavonia a dranká odo mňa niečo pod zub, dostane jednu dve granule.

Ad. 2
O socializácii môjho psa s okolím by som mohla napísať romány, ale vystačím si s tým podstatným. Ja som sa dokonale socializovala s mojou havou a dúfam, že aj ona so mnou. A písanie o našej socializácii ešte zostručním tak, že po štyroch rokoch sme s havou ako jedno telo a jedna duša. Pritom sa ani nepusinkujeme, ani spolu nespávame. Žijeme v spoločnej domácnosti a sme k sebe tolerantné, ako sa to dá medzi človekom a zvieraťom.
To je všetko. Ale pretože časy tie sa menia, tak zajtra možno dovidenia ...:D :):):):)
kukučka
17.10.12,13:51
Nekričí, pýta sa. A ja tiež: čo je to hava?

Nechcem kaziť tému, vymažem? ;)
Kvaka
17.10.12,14:52
To nie je dôležité, či hava, či havo, my, čo psíkov chováme, vieme o čom to je. Radšej buďme radi, že máme tému a môžeme si radiť.
Tiež mám skúsenosti so stravou, ako môže vplývať na zdravotný stav psíka. Náš pes mal problém s análnymi žľazami, zahnisala mu jedna, lebo sa mu žľazy nedostatočne vyprázdňovali. V tom čase mal už tretie granule, Arden Grange, ktoré patrili k tomu lepšiemu. Predtým sme skúšali rôzne značky, napr. Acana, Purina Pro Plan. Z Acany pacifica mal nádhernú čiernu lesklú srsť, sfarbenú až do modrasta, purina mu ju trochu farbila do hnedasta, ale ani jedna značka nám so stolicou nepomohla. Na to, aby sa mu problém nevrátil, sme potrebovali tuhú stolicu, ktorú peso dosiahol až pri Eucanube. Dodnes mu miešam Eukanubu pre španielov s eukanubou senior, ktorá mi ostala ešte po našej starej dáme. Sú možno ešte iné granulky, ktoré by mu dobre robili, ale už radšej neskúšam, pre neho to bol bolestivý zážitok pri čistení žľazy. Mlsky dostáva iba sušené kačacie kostičky, alergiu nemal nikdy. Občas neodolám a hodím mu do misky kúsok surového mäska, alebo z polievky kúsok vareného hovädzieho, ak je vývar menej slaný, aj granulky občas ochutím.
promont maja
18.10.12,13:13
... keďže už viete, že máme doma ďalšieho člena rodiny ... volá sa Walie ( Walika bolo dlhé ... ale počúva aj na toto ..) ... má 5 kg, je drobná, s veľkým apetítom, so zdravým sebavedomím teriéra ... ale .. iba doma ... vonku sa bojí všetkého ... najviac áut .. detí, ktoré hlasno hovoria ... kostolných zvonov ... metly ... už sa neplazí ako predtým, ale stále sa trasie od strachu, ostáva stáť ... alebo najnovšie, naberie kurz: domov ... a tým jej malým cupitajúcim nôžkam ledva stačíme ... nedá sa zastaviť ... panika ... a uteká ... snažíme sa ju upokojiť, ale trasie sa až dovtedy, kým neprejde cez vchodové dvere ... preto chodievame vonku ako nočné motýle ... za tmy, ticha, keď ešte, alebo už, všetko spí ... a cez deň na blízky kopec ... tam je zase v strehu a rieši iné zvuky ... ale je to oveľa lepšie ... viem, že ju ešte nemáme dlho, a potrebuje čas ... a veľa povzbudzovania ... len máme aj druhého dvakrát takého veľkého chlpáča ... je to múdry psík ... cíti, že Walie nie je v poriadku ... a tak to zatiaľ nerieši ... dáva na ňu pozor pred ostatnými ... len je to teriér ... do misiek si zatiaľ nepozerajú ... o hračky sa nehašteria ... len dokedy? ... myslíte, že robím dobre, ak sú spolu po celý deň? ... má s tým niekto skúsenosť? ... ide o West highland white teriérov ... a títo, ako správni teriéri, vedia potrápiť ...
promont maja
18.10.12,13:33
... nedá mi opýtať sa ... boli robené nejaké stery ... z toho miestočka, kde má ten ekzém ...? ... náš pán doktor totiž medzirečou povedal, aj niečo, čo mi utkvelo ... že ak ide o ekzém akotaký ( bez nálezu) môže byť problém buď napr. aj so štítnou zľazou
Kvaka
18.10.12,13:39
Majka, som rada, že sa malej Walie zlepšil zdravotný stav. Ona sa ešte dlho bude vonku báť, lebo nebola asi zvyknutá, možno ju aj auto niekde buchlo. Náš zase nebol zvyknutý dnu. Keď som ho prvý raz musela chvíľu nechať v dome (robila som v záhrade a všade mi za zadkom sedel a nedovolil mi nič robiť), tak nám dodriapal stenu pri dverách, potom poskákal po gauči a po stole v kuchyni, až nakoniec vyskočil otvoreným oknom von na betónový chodník. Ešte teraz nevie byť doma sám a v pohode, vždy vidno v chodbe stopy na dlažbe pocapkané, keď prídeme. Asi slintá alebo labky sa mu "potia", ja neviem. Predvčerom sme potrebovali niečo vybaviť, tak snáď prvý raz bola chodba čistá, pekne sedel a čakal asi 2 hodiny. Naša stará dáma mu občas sadla do pelieška, ale on bol vždy lord, nechal ju, nech sa vytešuje. Naši spolunažívali dobre, nikdy nedošlo k nijakej trenici, predsa len, ona bola o dosť staršia a pokusy o hry odmietala. Okrem toho, naše psy boli samé spolu málo, ja už som nechodila do roboty, keď som ho vzala k nám. A ak boli sami, viac ako 2-3 hodiny nie. Havko a havka sa znesú. Nepoznám však teriérov, ale čítala som Robina od Fríbovej, takže tuším, čo ťa asi čaká. :)Treba vydržať, postupne ju budeš zvykať aj von, ona to vycíti, že ju chrániš a časom ten strach prejde. Silno držím prsty a hoď fotečky do albumu, nech vidíme krásavicu.
Dav
18.10.12,19:40
Prečítaj si od nej aj Robin II a jeho rodina a Malinkatý kretén :)
Dav
18.10.12,20:07
Mám skúsenosť, že strach a negatívne skúsenosti u psíka pretrvávajú veľmi dlho. Záleží aj od povahy, aj od konkrétnych zlých skúseností.Moja psíčica dodnes (mám ju 11 rokov) zle zvláda niektoré situácie. Napr. sa bojí, že ju opustím. Keď odídem z domu na 2-3 dni, nežerie. Darmo sú s ňou deti, ktoré pozná rovnako dlho ako mňa -drží hladovku. Taktiež granule musia byť stále v miske. Jedáva len večer, ale akonáhle sa navečeria, príde si pýtať ďalšiu dávku. 24 hodín trčia v mise-ale musia tam byť. Asi taká logika, že tu mám jedlo, tu ma chcú. Neznáša prudké pohyby v našej blízkosti - do prudko gestikulujúceho človeka skočí a telom ho odtláča od toho druhého. Nehryzie, nevrčí, nešteká, len odtláča. Toto jej chovanie sa mi nepodarilo zmeniť, tak ho rešpektujem a hlavne dávam pozor, aby taká situácia nenastala. Pri venčení napríklad zmením smer, ak ide oproti nám hlučná skupinka. V rodine sme na to zvyknutí, návštevy upozorníme a usadíme ďalej od seba, ako je psia bezpečnostná zóna. Keď som ju to neodnaučila, tak jej nedám príležitosť sa prejaviť.
Ku havovi so zlými skúsenosťami treba veľa lásky, trpezlivosti a predvídavosti, aj tolerancie niektorých prejavov. Základná výchova, to áno, tá musí byť.
Kvaka
18.10.12,20:09
Ja má doma celú Fríbovú, a všetko som aj prečítala. Bola dobrá.
Kvaka
18.10.12,20:16
Máš pravdu, dlho majú svoje rekacie fixované. Náš pes napríklad ide piť vždy tak, že sa zakráda a striehne, či sme tam. Vtedy ostaneme stáť v pozore ako sochy a čakáme, kým sa napije. Ak sa pohneme, prestane piť. Ja viem, že sa napije, keď je smädný, aj keby to bolo o hodinu, ale je v strese. On potrebuje, aby pri ňom niekto bol, keď žerie a pije. Sadne k miske s granulami a čaká. Musím povedať, no papaj, až potom začne. Ktovie, ako sa v ranom veku dostával k jedlu.
Dav
18.10.12,20:29
Mohla napísať aj viac psích kníh...
Kvaka
19.10.12,15:16
No, mohla, ale aj tie mafiánske sú dobré.
dalid
29.10.12,07:47
Ahojte, dufam, že som trafil tému... Chcel by som sa opýtať, či niekto máte skúsenosti s obojkom proti štekaniu. Viacej sa mi pozdáva ten čo vytvára po zaštekaní psa zvuk ako ten elektrostatický...
Náš pes začal doma, keď sme v práci vyštekávať. Už mi to pár susedov potvrdilo. :( Doteraz to nerobieval, maximálne pár krát zbrechol ak bol nejaký buchot v paneláku.. Keď sme doma, je všetko v poriadku.. Samozrejme si štekne, ak dole pod balkónom vidí cudzích (a hlavne veľkých) psov, alebo ide po ceste auto s hrkotajúcou károu.. Po napomenutí prestane, maximálne ho zavoláme dovnutra kde prestane štekať úplne.
Problémom štekania je pravdepodobne debilný sused, čo býva pod nami.. V priebehu posledného roka mi nezávisle na sebe 3-aj iní susedia povedli, že ho počuli ako "vymňaukáva" na balkóne keď sme v práci, prípadne vyškrabkáva po stene a podobné sprostosti robí... Samozrejme, že mu to nikto otvorene nepovie a ja na to nemám dôkaz.. :( Ak je to pravda, tak sa ani psovi nečudujem, že je na nervy chudáčik... :(. Ale pre pokoj v bytovke uvažujeme nad tým obojkom...
promont maja
05.11.12,09:52
... idem sa s Vami podeliť ... mám dilemu ... obaja havenkovia sa majú celkom dobre ... Wallie si podmanila celou svojou osobnosťou ( ... aj keď je drobná, musíte s ňou vždy počítať ... toto vám ako prvé napadne, ak si ju všimnete ... a ak si ju nevšímate, príde a ozve sa tým svojím spevavým brechotom ( ... ona skôr vyje ako breše ... také uhuuujúúúúúj ...) ... všade sa tlačí ako prvá ...) aj toho nášho chlpáča ( v jednom kuse sa hrajú ...) ... má stále veľký apetít, a zdravé sebavedomie teriéra = ale iba doma ... vonku, síce chvostík ešte nemá vzpriamený ... ale zvuky rieši dookola, dookola ... a potom naberie svoj kurz a utekáááá ... neurobí si ani poriadne svoju potrebu ... je v strese, nakoľko je vonku blato a po kopci sa nedá chodiť ... rozmýšľam, keďže zima je už tu: že asi vyskúšam zmeniť chodenie vonku na dve vôdzky ... že to zmením na jednu vôdzku pre oboch ... čo poviete ...? ... havky budú chodiť vedľa seba a možno sa tým pomôže ... bude to ale riadne obmedzenie pre oboch .. či? ... hoci dnes ubehol štvrtý týždeň odkedy ju máme ... doma ... nemôžem očakávať zázraky ... len je to také zlaté stvorenie a nemôže sa v pokoji ani ...

... a potom, čo už musím riešiť, je rozhodnutie, ktoré je mi veeeľmi proti srsti ... aj keď ju už nenechám ďalej rodiť ... kastrácia je pre mňa taký radikálny zákrok ... rezanie takého drobátka, ktoré len nedávno zbieralo, a ešte aj zbiera sily, aby bolo fit ... vyberanie štichov po 12 dňoch ... je to pre mňa ozaj dilema ... akotak lúskam tento problém na nete, ani zverolekári nie sú jednotní ... polovička je za a polovička proti kastrácii ( tí druhí vidia nato dôvod iba v prípade zdravotných problémov ...) ... celá rovnováha hormónov je narušená ... a na dôvažok: iba na cca 45% je "záruka" že v našom prípade nedôjde k ťažkostiam ( zápaly, falošná gravidita a pod.) ... no existuje aj sterilizácia, kde ( pripojím link ( dolu nižšie): http://www.irskyseter.sk/clanky.php?i=131&c=kastracia ..) keď sa fenka bude naďalej hárať, len bude neplodná ... bude mať svoje dni ... hormonálna rovnováha nebude narušená ... nebudeme riešiť potravu ako pre kastrátov ... žiadne rezanie ... len tieto informácie mám len z netu ... aké máte s tým skúsenosti? ... a tak mám potom ďalšie otázky ... ako prebiehajú dni, keď sa fenka honcuje ( hára ...?) ... mali sme doma iba psíkov a veru vôôbec neviem aké to je ... je také háranie pre fenku obťažujúce? ... stretávame na prechádzkach aj fenky, ktoré sú pomaly zúrivé, ak sa k nim priblíži psík ... aké to je doma? ... ako to zvládate? ... nosievajú gaťky ... ??? ... a chcú ich vôbec nosiť? ... keď sme boli pre Wallie vo Zvolene, tak som jej deň pred tým aj jedny kúpila, ale dvojky ... tie najmenšie sú nulky ... aké sú? ... tie gaťky ... je dôležité z akého sú materiálu? ... ? ... ? ... či?
alaya1
05.11.12,09:59
Maja- neuvazovala si pri fenke, aspon teraz zo zaciatku zamedzit haranie antikonc.injekciou?

Co sa tyka vencenia na jednom voditku, ja neviem, ako by to bolo, nemam take voditko, ako bude pes znackovat.

Skor by som vencila na dvoch flexinach v jednej ruke.

Co sa tyka gatiek, viem, ze davaju aj pampersky, aj kupuju slipky pre malickych chlapcekov v cinskom obchode, tam su malilinke gatky a davaju intimky dnu, ale ci to pes nestiahne, to by som asi neriskovala.

Viem, ze feny od seba psov odhanaju, pritulne su asi len 3-4 dni pocas harania.

Niekde, kde maju F+P, davaju jedneho na cas vencenia inde, napr. k rodicom, kde je psik zvyknuty.

So su len postrehy z okolia, osobnu skusenost nemam
promont maja
05.11.12,10:23
... idem polúskať na nete niečo o tej injekcii ... ďakujem ...

P.S:
... a pripojím link: http://www.havko.sk/forum/veterinarna-poradna/je-injekcia-proti-haraniu-bezpecna ... takže názor nášho pána doktora tu mám ... a ten nie je celkom za ...
alaya1
05.11.12,10:26
pri nej fenka vobec nehara.No, su to tiez hormony.....ale nejake riesenie aspon na par mesiacov to je.
promont maja
05.11.12,10:38
http://www.chovatelia.sk/forum/viewtopic.php?f=34&t=5298 ... no ešte si to premyslím ... zatiať som našla na nete názory na skôr nie ako áno ... ale inak pekne ďakujem ... si zlatá ...
alaya1
05.11.12,10:48
http://www.chovatelia.sk/forum/viewtopic.php?f=34&t=5298 ... no ešte si to premyslím ... zatiať som našla na nete názory na skôr nie ako áno ... ale inak pekne ďakujem ... si zlatá ...

Vies, ani jedno riesenie nie je idealne, ale ked nechces, aby bola naktyra, riesit to musis. len najst pre seba to mensie zlo.


Maja ten link hovori uz o "potratovej injekcii" to nie je ta co som ti pisala ja, najdem link a prripojim.
alaya1
06.11.12,08:11
Majka, tak ta injekcia na potlacenie harania sa vola depopromone.
nasla som aj diskusiu na nete- odpoveda tam dobry veterinar-))http://www.havko.sk/forum/veterinarna-poradna/je-injekcia-proti-haraniu-bezpecna

No, ma to svoje vedlajsie ucinky, ako sa tam pise, musis si sama zvolit, co je pre tvoju fenku momentalne mensie zlo.

U feniek je to radikalnejsie ako u ludi, neexistuje tolko moznosti ochrany pred brezivostou. Bud tie injekcie, alebo sterilizacia, alebo uplne oddelenie od inych psov pocas harania, pripadne hrčanicna situacia- "potratova" injekcia,len niektore fenky malych plemien uz haraju, ale viditelne priznaky nie su. Drzim prsty.
promont maja
06.11.12,08:35
Majka, tak ta injekcia na potlacenie harania sa vola depopromone.
nasla som aj diskusiu na nete- odpoveda tam dobry veterinar-))http://www.havko.sk/forum/veterinarna-poradna/je-injekcia-proti-haraniu-bezpecna

No, ma to svoje vedlajsie ucinky, ako sa tam pise, musis si sama zvolit, co je pre tvoju fenku momentalne mensie zlo.

U feniek je to radikalnejsie ako u ludi, neexistuje tolko moznosti ochrany pred brezivostou. Bud tie injekcie, alebo sterilizacia, alebo uplne oddelenie od inych psov pocas harania, pripadne hrčanicna situacia- "potratova" injekcia,len niektore fenky malych plemien uz haraju, ale viditelne priznaky nie su. Drzim prsty.



... ten link som už uviedla vo svojom predchádzajúcom príspevku ... a názor nášho pána doktora nie je za ... ako čítam ... takže posunutie ovulácie ... týmto smerom nepôjdem ... ale vďaka ... za radu ...



... idem polúskať na nete niečo o tej injekcii ... ďakujem ...

P.S:
... a pripojím link: http://www.havko.sk/forum/veterinarna-poradna/je-injekcia-proti-haraniu-bezpecna ... takže názor nášho pána doktora tu mám ... a ten nie je celkom za ...
Kvaka
06.11.12,08:41
http://www.chovatelia.sk/forum/viewtopic.php?f=34&t=5298 ... no ešte si to premyslím ... zatiať som našla na nete názory na skôr nie ako áno ... ale inak pekne ďakujem ... si zlatá ...Majka, som rada, že sa máte dobre. Ako som ti už v odkaze napísala, my sme taký problém nemali, naša dáma bola už tak stará, že nehárala, takže sme nakrytie psom nemuseli riešiť. Môj osobný názor na kastráciu je asi ojedinelý, ja by som nedala, ale ustrážila alebo oddelila na potrebný čas. Aj moju dámu som ustrážila, síce mala pár krát falošnú brezivosť, ale prežili sme to. Ak to ustrážiť nejde, volila by som nejakú šetrnú kastráciu fenky. Teraz toto jej prvé (u teba) háranie fenečky nejako prečkaj a na tých pár dní, myslím, že je to od 11. dňa, kedy by ju mohol havko nakryť, daj psíka (nie fenku) niekomu do opatery. Potom neskôr, po dohode s vetom jej daj napríklad podviazať vaječníky.
Injekcie, akékoľvek hormonálne, by som nevolila, iba jeden raz sme jej dali pichnúť na falošnú brezivosť, a veru nikdy viac. Radšej sme to po iné roky vydržali, bola roztomilá, ako si zvolávala "šteniatka" na papanie, potom si aj sama pila mliečko, ale sme jej nedovolili, dávali sme obklady na mliečne žľazy.
O dvojitom vodítku som ti tiež už písala, nám sa neosvedčilo, takže sme ich obidvoch vodili na samostaných flexivodítkach. Podľa potreby som priťahovala alebo púšťala ďalej. Každý psík má iný temperament.
Pri jej háraní sme doma používali maličké chlapčenské slipky, upravené na tento účel, ja som vo vrchnej časti urobila pár otvorov, cez ktoré som prevliekla šnúrku a po oblečení som jej šnúrku zaviazala okolo telíčka. Môžeš nechať aj pôvodnú gumu, ak je voľná, stiahneš. Z vonkajšej strany slipiek som našila tesne pod vystrihnutým otvorom na chvostík kus nepremokavej látky, mali sme asi 5 takýchto slipiek a neustále sme ich prali a vymieňali. Naša sa aj cez to (ňufákom si potrebnú časť odhrnula) vedela čistiť sama, ale nikde nič nezašpinila. Raz sme jú po príchode z práce našli "vyzlečenú", no nezamazala nič, akurát sme deku z pelieška vyprali. Pri háraní sme doma trochu viac upratovali, ale to bolo všetko.
alaya1
06.11.12,08:46
... ten link som už uviedla vo svojom predchádzajúcom príspevku ... a názor nášho pána doktora nie je za ... ako čítam ... takže posunutie ovulácie ... týmto smerom nepôjdem ... ale vďaka ... za radu ...

Jej, naozaj, prepac, nevsimla som si ten link, len ten druhy o "potratovaj" injekcii.
Majka, co ti on odporuca? Myslim, ze tvoja fenka je specificky pripad, urcite uz ma odrodene na 3 psie zivoty.

Ja by som to konzultovala este aj s inymi veterinarmi, aj ich nazory sa roznia. za dalsi nazor nic nedas.
promont maja
07.11.12,06:48
Jej, naozaj, prepac, nevsimla som si ten link, len ten druhy o "potratovaj" injekcii.
Majka, co ti on odporuca? Myslim, ze tvoja fenka je specificky pripad, urcite uz ma odrodene na 3 psie zivoty.

Ja by som to konzultovala este aj s inymi veterinarmi, aj ich nazory sa roznia. za dalsi nazor nic nedas.

.. na kontrolu ideme v polovičke novembra ... o kastrácii sme síce hovorili, ale keď tak uvažujem, svoj názor na túto vec nekomentoval, resp. sa nevyjadril ... pretože boli urgentnejšie veci, ktoré bolo potrebné zvládnuť ... ak je psík chorý ... stačí, ak poviem, že povedal, že Wallie je taký psík na celkovú "generálku" ... takže neviem ... aké sú jeho skúsenosti ... ja sa skôr prikláňam k názoru Kvaky ... ak nemusím nechať rezať a dá sa to ustrážiť, tak sa na to pravdepodobne dám ( ... aj keď ma názor nášho pána doktora na toto bude zaujímať ... len 45% "záruky" na to, že sa touto kastráciou zabráni v budúcnosti zápalom, či falošnému tehotenstvu atď. je dosť málo ... nehovoriac, že by som mala mať doma kastráta, ktorý bude potrebovať prispôsobiť stravu, oveľa viac pohybu, u ktorého sa celá hormonálna rovnováha úplne vymaže ... neviem, ale myslím si, že to nie je to, čo by som svojmu psíkovi chcela dať ... je to živý tvor a akotaký má právo prežiť svoj život tak, ako ho na to príroda vybavila ... súhlasila by som iba vtedy, ak by tá záruka bola riadna ... alebo ak by boli na to zdravotné dôvody ... ) ... a, hlavne, zbieram informácie ... o háraní viem zatiaľ len toľko, že je to dvakrát do roka, že je to pre fenku dosť obťažujúce, nakoľko ju môže prenasledovať pomaly každý psík ... a že to nie je až také zlé, čo sa týka krvácania ... no neviem nič o tom, či fenky nemávajú nejaké bolesti alebo nejaké podobné komplikácie ... pre istotu si tie sleepky kúpim ( ... keďže nemajú gumičky) a vybavím ich šnúrkami a nepremokavým kúskom látky ... je to Ankou vyskúšané, z prírodnej bavlny .. len neviem, či jej to Bubko nezvlečie, ale za skúšku nič nedám ... pravdepodobne kúpim aj takú ohrádku pre psov ... kamoška Natka, keď chodieva na výstavy, tak si tam napr. aj na prenocovanie ( v hoteli) psíkov uloží ... a túto ohrádku používa aj pre čas hárania ... len je so psíkmi po celý čas doma ... ale toto všetko je stále len v rovine uvažovania ... takže tak ... a ďakujem za Vaše postrehy a rady ...
Kvaka
07.11.12,08:25
Majka, s tou ohrádkou na oddelenie v noci je to dobrý nápad, ale psíkovia ťa budú budiť, musia spať v inej miestnosti, lebo On jej bude spievať serenády, na ktoré bude Walli odpovedať, je to však len pár dní. Pamätám si, ako našej takto pod balkónom vyhavkával jeden nápadník, ona mu vrúcne odpovedala.
Naša dáma sa hárala približne raz do roka, ale možno preto, že mala skoro vždy tú falošnú brezivosť. Od cca 12 rokov, teda posledné 4 roky už nehárala. Nevšimla som si, že by mala nejaké bolesti. Neviem prečo, ale mám kdesi v podvedomí, že Walli mala zistené myómy na maternici? Ak áno, tak potom možno v záujme jej zdravia bude lepšie iné riešenie, ako strážiť, ak by jej vybrali iba maternicu, tak vaječníky by hormóny nejako udržali. Poraď sa určite s vetom, veď má iba 3 roky.
alaya1
07.11.12,08:46
.. na kontrolu ideme v polovičke novembra ... o kastrácii sme síce hovorili, ale keď tak uvažujem, svoj názor na túto vec nekomentoval, resp. sa nevyjadril ... pretože boli urgentnejšie veci, ktoré bolo potrebné zvládnuť ... ak je psík chorý ... stačí, ak poviem, že povedal, že Wallie je taký psík na celkovú "generálku" ... takže neviem ... aké sú jeho skúsenosti ... ja sa skôr prikláňam k názoru Kvaky ... ak nemusím nechať rezať a dá sa to ustrážiť, tak sa na to pravdepodobne dám ( ... aj keď ma názor nášho pána doktora na toto bude zaujímať ... len 45% "záruky" na to, že sa touto kastráciou zabráni v budúcnosti zápalom, či falošnému tehotenstvu atď. je dosť málo ... nehovoriac, že by som mala mať doma kastráta, ktorý bude potrebovať prispôsobiť stravu, oveľa viac pohybu, u ktorého sa celá hormonálna rovnováha úplne vymaže ... neviem, ale myslím si, že to nie je to, čo by som svojmu psíkovi chcela dať ... je to živý tvor a akotaký má právo prežiť svoj život tak, ako ho na to príroda vybavila ... súhlasila by som iba vtedy, ak by tá záruka bola riadna ... alebo ak by boli na to zdravotné dôvody ... ) ... a, hlavne, zbieram informácie ... o háraní viem zatiaľ len toľko, že je to dvakrát do roka, že je to pre fenku dosť obťažujúce, nakoľko ju môže prenasledovať pomaly každý psík ... a že to nie je až také zlé, čo sa týka krvácania ... no neviem nič o tom, či fenky nemávajú nejaké bolesti alebo nejaké podobné komplikácie ... pre istotu si tie sleepky kúpim ( ... keďže nemajú gumičky) a vybavím ich šnúrkami a nepremokavým kúskom látky ... je to Ankou vyskúšané, z prírodnej bavlny .. len neviem, či jej to Bubko nezvlečie, ale za skúšku nič nedám ... pravdepodobne kúpim aj takú ohrádku pre psov ... kamoška Natka, keď chodieva na výstavy, tak si tam napr. aj na prenocovanie ( v hoteli) psíkov uloží ... a túto ohrádku používa aj pre čas hárania ... len je so psíkmi po celý čas doma ... ale toto všetko je stále len v rovine uvažovania ... takže tak ... a ďakujem za Vaše postrehy a rady ...


Maji. Rozhodnutie je na tebe, ty ako majitelka rozhodujes a aj beries zodpovednost.Co sa tyka spoluzitia psa a fenky, podla mna je to aj na tom, ako pes reaguje na harave fenky. Nie kazdy pes je rovnako sexualne vzrusivy.A niektori si niektore harave fenky, ani nevsimaju, niektori sa idu zblaznit, ani nejedia tyzden v kuse. Je to vela otaznikov na konecne rozhodnutie. Ja osobne by som pri svojom psikovi fenku chovat nemohla, nakolko on velmi zle preziva aj haranie feniek v okoli. Netrapila by som ho este viac pritomnostou fenky v byte.On velmi tazko preziva haranie.Takze aj pri rozhodovani mas to tazsie tym, ze musis pozerat aj na svojho psika Bubka, aby ani on pocas harania fenky netrpel.Aj ked budu rozdeleni, napr. v inych izbach, psik -samec moze velmi trpiet. Ale ty vies, ako tvoj psik reaguje na haravky.
Co sa tyka ohradok, klietok, ja osobne som zasadne proti. Neviem, ako aktivny je tvoj psik Bubko, ale tiez ohradky nie su dost vysoke, sikovnejsi pes to hravo preskoci. A ked psiky neboli od malicka zvykniute byt v tej ohradke- co je vlastne klietka bez vrchnej casti, neviem, ci tam nebudu plakat. Psom niektori podavaju- samcom pocas harania feniek aj upokojujuce prostriedky, su asi bylinneho charakteru, ale ja by som ani to nepodavala.
Neviem, ci si precitala na DF tuto temu, je tam toho dost popisane aj za aj proti.Aj rozumne argumentacie, vysvetlenia, odovodnenia.
Co dsa tyka gatiek, myslela som to skor, ako ochrana pred znecistenim priestoru, urcite ako antikoncepcia nevhodne, nakolko pes to stiahne urcite.

zelam ti spravne rozhodnutie pre obidvoch psikov, vela radosti a spokojnosti.

Nasla som vystizne charakteristiky, pripajam
Sterilizácia - Sterilizáciou sa rozumie prerušenie vodiča reprodukčných buniek, čo sú v prípade samcov semenníkovody a sučiek vajíčkovody. Produkcia psích hormónov zostáva úplne rovnaká, fena teda ďalej hára a samec má naďalej záujem o fenky.
Pri sterilizácii teda fenka neotehotnie a pes nie je plodný. Sterilizácia však nezabraňuje chorobám vznikajúcich u sučiek a neznižuje riziko ich výskytu. Avšak v prípade sterilizácie môže byť fenka/pes naďalej plodný ak sa prerušenie vodiča reprodukčných buniek obnoví.
Kastrácia - Pod pojmom kastrácia rozumieme odstránenie orgánov produkujúcich pohlavné hormóny, čo sú u psov/samcov semenníky a u sučiek vaječníky. Kastrácia je proces nevratný,kastrovaný pes nemá záujem o hárajúce fenky a kastrovaná fenka nehára, teda nemôže byť nakrytá.
http://larka.webnode.sk/kastracia/
promont maja
07.11.12,10:20
Majka, s tou ohrádkou na oddelenie v noci je to dobrý nápad, ale psíkovia ťa budú budiť, musia spať v inej miestnosti, lebo On jej bude spievať serenády, na ktoré bude Walli odpovedať, je to však len pár dní. Pamätám si, ako našej takto pod balkónom vyhavkával jeden nápadník, ona mu vrúcne odpovedala.
Naša dáma sa hárala približne raz do roka, ale možno preto, že mala skoro vždy tú falošnú brezivosť. Od cca 12 rokov, teda posledné 4 roky už nehárala. Nevšimla som si, že by mala nejaké bolesti. Neviem prečo, ale mám kdesi v podvedomí, že Walli mala zistené myómy na maternici? Ak áno, tak potom možno v záujme jej zdravia bude lepšie iné riešenie, ako strážiť, ak by jej vybrali iba maternicu, tak vaječníky by hormóny nejako udržali. Poraď sa určite s vetom, veď má iba 3 roky.

... tak o myómoch na maternici nič neviem ... nespomenieš si, kde si o tom čosi počula, či čítala? ... pretože mi nik o tom nič nehovoril ... viem, že rodila určite viackrát ... možno aj preto je na hranici s váhou pre westie ( 5-10 kg) ... a hrošiu kožu v oblasti rodidiel už nemá ( bola nielen tam, ale na celom "podvozku" a aj na krku, v slabinách ... taká riadna 2mm vrstva ... ) ... bola zhrubnutá s kvasiniek ... po aplikovaní správnej liečby má už viacviacružovú farbu ... kvasinky sú na ústupe ... len sa bojíme, či nebude mať nejaký atopický ekzém ... no ranky, či mokvajúce miesta už dávno nie sú ... panthenol s vitamínom D forte, zinok a ešte dve nejaké látky v jednom sa o to postaral ... aj ušká boli po týždni celkom o. k. ... pán doktor ich poriadne vyčistil ( a dal si záležať = trvalo to ..), dávali sme také antibiotické mliečko každý deň ... síce spomínal, že ho nerád dáva, lebo je dosť silné ... ale zabralo ... ušká sú čisté, aj keď aj v nich sú čierne miesta ... chudák malá žila veeľlmi dlho v zlých podmienkach, všetko pod ňou doslova kvasilo a prenášalo sa jej na pokožku ... ale už je to fajn ... liečba určite bude pokračovať minimálne ešte niekoľko týždňov, možno aj mesiacov ... ale také obavy už nemám ...

... už len, aby sa nepotvrdil ten atopický problém ... ten súvisí s imunitou a tá zas s ďalšími ... a je to celoživotný problém ... pevne verím, že sa nič nepotvrdí ... na budúci týždeň jej lekár vezme krv, ak sa podarí moč, tak aj ten vyhodnotí ... pretože farba moču Bubka a Wallie je iná ... aj keď papajú to isté ... takže ?? .. ale nevyzerá, že by ju niečo kvárilo, myslím doma ... naháňa Bubka ona, aj hru začne ona ... Bubko sa nenechá, ale keď som včera videla ako mu žmoľká uško a mal ho celé mokré = celý šťastný ju nechal robiť, čo chcela ... aj pre toto užmoľkané uško musím riešiť všetko okolo nechceného krytia ... pretože už, myslím si, rodila dosť ... ale ak by sa tvoja informácia zakladala na pravde, rada je to cenná ... myslím to o ponechaní vaječníkov ... pekne ďakujem ...
promont maja
07.11.12,10:31
Maji. Rozhodnutie je na tebe, ty ako majitelka rozhodujes a aj beries zodpovednost.Co sa tyka spoluzitia psa a fenky, podla mna je to aj na tom, ako pes reaguje na harave fenky. Nie kazdy pes je rovnako sexualne vzrusivy.A niektori si niektore harave fenky, ani nevsimaju, niektori sa idu zblaznit, ani nejedia tyzden v kuse. Je to vela otaznikov na konecne rozhodnutie. Ja osobne by som pri svojom psikovi fenku chovat nemohla, nakolko on velmi zle preziva aj haranie feniek v okoli. Netrapila by som ho este viac pritomnostou fenky v byte.On velmi tazko preziva haranie.Takze aj pri rozhodovani mas to tazsie tym, ze musis pozerat aj na svojho psika Bubka, aby ani on pocas harania fenky netrpel.Aj ked budu rozdeleni, napr. v inych izbach, psik -samec moze velmi trpiet. Ale ty vies, ako tvoj psik reaguje na haravky.
Co sa tyka ohradok, klietok, ja osobne som zasadne proti. Neviem, ako aktivny je tvoj psik Bubko, ale tiez ohradky nie su dost vysoke, sikovnejsi pes to hravo preskoci. A ked psiky neboli od malicka zvykniute byt v tej ohradke- co je vlastne klietka bez vrchnej casti, neviem, ci tam nebudu plakat. Psom niektori podavaju- samcom pocas harania feniek aj upokojujuce prostriedky, su asi bylinneho charakteru, ale ja by som ani to nepodavala.
Neviem, ci si precitala na DF tuto temu, je tam toho dost popisane aj za aj proti.Aj rozumne argumentacie, vysvetlenia, odovodnenia.
Co dsa tyka gatiek, myslela som to skor, ako ochrana pred znecistenim priestoru, urcite ako antikoncepcia nevhodne, nakolko pes to stiahne urcite.

zelam ti spravne rozhodnutie pre obidvoch psikov, vela radosti a spokojnosti.

Nasla som vystizne charakteristiky, pripajam
Sterilizácia - Sterilizáciou sa rozumie prerušenie vodiča reprodukčných buniek, čo sú v prípade samcov semenníkovody a sučiek vajíčkovody. Produkcia psích hormónov zostáva úplne rovnaká, fena teda ďalej hára a samec má naďalej záujem o fenky.
Pri sterilizácii teda fenka neotehotnie a pes nie je plodný. Sterilizácia však nezabraňuje chorobám vznikajúcich u sučiek a neznižuje riziko ich výskytu. Avšak v prípade sterilizácie môže byť fenka/pes naďalej plodný ak sa prerušenie vodiča reprodukčných buniek obnoví.
Kastrácia - Pod pojmom kastrácia rozumieme odstránenie orgánov produkujúcich pohlavné hormóny, čo sú u psov/samcov semenníky a u sučiek vaječníky. Kastrácia je proces nevratný,kastrovaný pes nemá záujem o hárajúce fenky a kastrovaná fenka nehára, teda nemôže byť nakrytá.
http://larka.webnode.sk/kastracia/



... máš pravdu, aj náš chlpáč sa vie zaláskovať tak, že aj tri dni nechce nič jesť ... asi ho predsa len budem musieť na toto obdobie oddeliť a dať ho inam ... v najhoršom prípade ...

... no každý psík je iný ... Natkin Apollo je spokojný, jeho láska leží vedľa a jemu stačí, ak ju cíti ... síce s ňufákom na ohrádke, ale v pokoji spí ... len Natka je s nimi po celý čas ...

... nemá niekto poznatky o tom, akú percentuálnu úspešnosť má sterilizácia? ... nie je aj tu, predsa, nejaké riziko, že by ju môj hafan nakryl? ...
alaya1
07.11.12,10:36
Maja, pri sterilizacii sa "podviazu" vajecniky tak urcite nie. Ale mala by si sa poradit s veterinarom, on by ti najlepsie povedal, ma predsa len profesionalne informacie,co je vhodne a ziaduce. Ak je Bubko zvyknuty byt prec, tak v poho...inak, aby nesmutil a necitil sa odlozeny a odstrkovany.Predsa len, ma vo svojom teritoriu novy objekt, aj to je super, ze ju takto prijal.
verkaz
07.11.12,11:06
Teraz som si otvorila túto tému a v prvom rade chcem Majke poďakovať za to, že si vzala malú a dava jej milujúci domov. Teší ma aj to aké robíte pokroky.
Čo sa týka tej sterilizácie - tak s tým nemám skúsenosti lebo mám psíka. Fenky som mala už tri v dočasnej opatere z útulku. V jednom prípade bola kokríčka nabratá a veterinár robil sterilizáciu (bola by mala 8 šteniatok). Po sterilizácii som ju mala ešte určitý čas a potom si ju adoptovali starší manželia a má sa ako v raji. S tým, že je sterilizovaná nie sú žiadne problémy.
Druhú čo som mala, tak mávala falošné nabratie a z toho zápal maternice, takže to tiež riešili sterilizáciou. Podotýkam, že to boli psíkovia z útulku.
Čo sa týka toho znášania, tak môj domáci maznoš s prijatím novej fenky nikdy nemal žiadny problém.
Ty by si to mohla doma prvý krát skúsiť bez akéhokoľvek zásahu. Potom sama zistíš, či sa to v pohode zvládne.
V mojom okolí je veľa feniek a to, čo robí vtedy doma môj - neje, leží pri dverách a behá z balkóna ku dverám a niekedy aj zavýja. No ale to je normálne, dané od prírody.

Majka, len Ty sama sa musíš rozhodnúť, v tomto Ti nikto neporadí. Vidíš, že aj veterinári majú na sterilizáciu rôzne názory.
promont maja
07.11.12,11:21
Maja, pri sterilizacii sa "podviazu" vajecniky tak urcite nie. Ale mala by si sa poradit s veterinarom, on by ti najlepsie povedal, ma predsa len profesionalne informacie,co je vhodne a ziaduce. Ak je Bubko zvyknuty byt prec, tak v poho...inak, aby nesmutil a necitil sa odlozeny a odstrkovany.Predsa len, ma vo svojom teritoriu novy objekt, aj to je super, ze ju takto prijal.

... vieš Bubkovi sme nechali meno, ktoré mu dal synček jeho predchádzajúceho majiteľa hlavne preto, že sme neverili, že podrastie ... bol z vrhu najmenší, a vzali sme si ho ako 3-mesačné šteniatko ... bolo to dosť narýchlo ... ako záplatu po predchádzajúcom havenkovi ... inak by dostal meno chlapskejšie ... ale dostával kvalitnú stravu, mal dostatok pozornosti, lásky a aj pohybu ( ... hoci nemám koleno celkom v poriadku, chodieva s ním na dlhé prechádzky aj susedka Silvinka s jej dvomi kokríkmi ... tie jej psíky majú kondičku neskutočnú ... náš Bubino na ňu pozerá vždy ako na "svätý" obrázok ( ... oka z nej nespustí ...) a urobí úplne všecičko, čo mu povie ... neviem, ale so psíkmi to vie ... a baví ju to ... ) ... a veru teraz je z neho riadny kúsok psieho chlapa ( podľa posledného váženia minulý mesiac 9.8 kg) = riadne, teraz čo to, pribral, pretože musím aj jemu nadeliť toľko čo Wallie ... a Wallie papáá ... má veru veľký apetít ... som rada, že jej chutí ... dávam jej Royal Canin špeciálne pre westie ... a tie sú také ( kvôli srsti .. asi ?..) ako "mastné kolieska" ( určite ich všetci poznáte = tie majú rady všetky havenky ...) ... a hypoalergénne krmivo mám v pohotovosti = pán doktor pre Wallie odporúčal vyskúšať, zatiaľ, dávať normálne kvalitné krmivo ... aby vedel vyhodnotiť prípadný problém s imunitou, ak by nejaký teda nastal ...

... a Bubko nebol ešte nikdy preč ... len je to teriér ... a je zvyknutý na jednu vec ... všetko, čo sa udeje, napr. odchody do práce a pod. riešime tak, že sa nelúčime ... jednoducho ideme ... a tak to aj berie ... dúfam, že ak by som ho nechala u Silvie alebo Natky, smutný nebude ... ak od nás Natka odchádza, stojí pri dverách, pretože čaká, že ho vezme von ... niekedy, keď príde, ho pred trimovaním aj vezme ... prejdú sa ... myslím, že Natka a Silvia sú dve babenky, ktoré sú obe veľmi fajn ... len Natka má svojich troch psíkov a Silvia ešte školu a dvoch psíkov ... tak by som ich nerada zaťažovala ... a radšej hľadám cestu, ako by som to zvládla sama ...
alaya1
07.11.12,11:32
... vieš Bubkovi sme nechali meno, ktoré mu dal synček jeho predchádzajúceho majiteľa hlavne preto, že sme neverili, že podrastie ... bol z vrhu najmenší, a vzali sme si ho ako 3-mesačné šteniatko ... bolo to dosť narýchlo ... ako záplatu po predchádzajúcom havenkovi ... inak by dostal meno chlapskejšie ... ale dostával kvalitnú stravu, mal dostatok pozornosti, lásky a aj pohybu ( ... hoci nemám koleno celkom v poriadku, chodieva s ním na dlhé prechádzky aj susedka Silvinka s jej dvomi kokríkmi ... tie jej psíky majú kondičku neskutočnú ... náš Bubino na ňu pozerá vždy ako na "svätý" obrázok a urobí úplne všecičko, čo mu povie ... neviem, ale so psíkmi to vie ... a baví ju to ... ) ... a veru teraz je z neho riadny kúsok psieho chlapa ( podľa posledného váženia minulý mesiac 9.8 kg) = riadne, teraz čo to, pribral, pretože musím aj jemu nadeliť toľko čo Wallie ... a Wallie papáá ... má veru veľký apetít ... som rada, že jej chutí ... dávam jej Royal Canin špeciálne pre westie ... a tie sú také ( kvôli srsti .. asi ?..) ako "mastné kolieska" ( určite ich všetci poznáte = tie majú rady všetky havenky ...) ... a hypoalergénne krmivo mám v pohotovosti = pán doktor pre Wallie odporúčal vyskúšať, zatiaľ, dávať normálne kvalitné krmivo ... aby vedel vyhodnotiť prípadný problém s imunitou, ak by nejaký teda nastal ...

... a Bubko nebol ešte nikdy preč ... len je to teriér ... a je zvyknutý na jednu vec ... všetko, čo sa udeje, napr. odchody do práce a pod. riešime tak, že sa nelúčime ... jednoducho ideme ... a tak to aj berie ... dúfam, že ak by som ho nechala u Silvie alebo Natky, smutný nebude ... ak od nás Natka odchádza, stojí pri dverách, pretože čaká, že ho vezme von ... niekedy, keď príde, ho pred trimovaním aj vezme ... prejdú sa ... myslím, že Natka a Silvia sú dve babenky, ktoré sú obe veľmi fajn ... len Natka má svojich troch psíkov a Silvia ešte školu a dvoch psíkov ... tak by som ich nerada zaťažovala ... a radšej hľadám cestu, ako by som to zvládla sama ...
Majka- Bubko je uzasne psie meno,ja mam take mena velmi rada, nemam rada tie anglicke pomenovania, pripadne mena ludi. Toto psikovi sekne ovela viac.

Naozaj si napisala v zavere velku pravdu. Tu cestu musis najst sama.
Je dobre a uzasne, ze mas kde nechat psika, ze ti ludia su ochotni a maju psika rady.Ak maju aj fenky, co ked aj tie budu vtedy harat? A neide o den dva postrazenia cez haranie.
Fenky haraju par rokov. Moze sa vyskytnut, ze prave v tom case ani jedna nebude moct ti pomoct.

Naozaj, porad sa s veterinarom, ja by som mozno emailova aj do vet. nemocnice do KE na meno nejakeho lekara a popisala situaciu fenky a poprosila o radu.

Myslim, zeby odpisali.
promont maja
07.11.12,12:03
Majka- Bubko je uzasne psie meno,ja mam take mena velmi rada, nemam rada tie anglicke pomenovania, pripadne mena ludi. Toto psikovi sekne ovela viac.

Naozaj si napisala v zavere velku pravdu. Tu cestu musis najst sama.
Je dobre a uzasne, ze mas kde nechat psika, ze ti ludia su ochotni a maju psika rady.Ak maju aj fenky, co ked aj tie budu vtedy harat? A neide o den dva postrazenia cez haranie.
Fenky haraju par rokov. Moze sa vyskytnut, ze prave v tom case ani jedna nebude moct ti pomoct.

Naozaj, porad sa s veterinarom, ja by som mozno emailova aj do vet. nemocnice do KE na meno nejakeho lekara a popisala situaciu fenky a poprosila o radu.

Myslim, zeby odpisali.

... ja viem, že si to musím rozhodnúť sama ... nečakám, že to za mňa niekto vyrieši ... hľadám iba odpovede na otázky, vaše postrehy, skúsenosti, aj názory a rady ... predbežne ... aby som bola pripravená ... pretože Vianoce sú tu "coby dup" a príde čas, kedy je potrebné podávať daňové priznania, a na mňa toho bude odrazu veľa, keďže je to môj chlebík ... možno, že sa bude hárať až na jar, ale možno, že ani nie ...

... stále viac a viac sa prikláňam k názoru, že si to musím najprv skúsiť .. to jej prvé ( u nás) háranie ... opäť si vziať voľno ... len nechcem nič opomenúť ... uvidím, ako na celú vec nazerá náš lekár ... pozná Walliin zdravotný stav ... vie aké sú riziká pri operácii tohto druhu .. či to Wallie vôbec zvládne ... a myslím, že sa, aj preto, veľmi k tomu vlastne nevyjadroval, pretože ešte nie je všetkým možným "problémom" koniec ... aspoň, tak myslím ...
verkaz
07.11.12,12:07
s Royalkami má aj ja veľmi dobré skúsenosti. Začala som ich miešať v pomere 2/1 s Eukanubou.
promont maja
07.11.12,12:15
Teraz som si otvorila túto tému a v prvom rade chcem Majke poďakovať za to, že si vzala malú a dava jej milujúci domov. Teší ma aj to aké robíte pokroky.
Čo sa týka tej sterilizácie - tak s tým nemám skúsenosti lebo mám psíka. Fenky som mala už tri v dočasnej opatere z útulku. V jednom prípade bola kokríčka nabratá a veterinár robil sterilizáciu (bola by mala 8 šteniatok). Po sterilizácii som ju mala ešte určitý čas a potom si ju adoptovali starší manželia a má sa ako v raji. S tým, že je sterilizovaná nie sú žiadne problémy.
Druhú čo som mala, tak mávala falošné nabratie a z toho zápal maternice, takže to tiež riešili sterilizáciou. Podotýkam, že to boli psíkovia z útulku.
Čo sa týka toho znášania, tak môj domáci maznoš s prijatím novej fenky nikdy nemal žiadny problém.
Ty by si to mohla doma prvý krát skúsiť bez akéhokoľvek zásahu. Potom sama zistíš, či sa to v pohode zvládne.
V mojom okolí je veľa feniek a to, čo robí vtedy doma môj - neje, leží pri dverách a behá z balkóna ku dverám a niekedy aj zavýja. No ale to je normálne, dané od prírody.

Majka, len Ty sama sa musíš rozhodnúť, v tomto Ti nikto neporadí. Vidíš, že aj veterinári majú na sterilizáciu rôzne názory.

... nerozumiem ... bola nabratá ( bola by mala 8 šteniatok) ... a vykonaná sterilizácia? ... alebo tým myslíš, že potratila? ... alebo ju priamo kastrovali, teda vybrali jej rozmnožovacie orgány aj maternicu? ... aj spolu s 8-imi plodmi? ... asitak, že? ...
alaya1
07.11.12,14:22
... ja viem, že si to musím rozhodnúť sama ... nečakám, že to za mňa niekto vyrieši ... hľadám iba odpovede na otázky, vaše postrehy, skúsenosti, aj názory a rady ... predbežne ... aby som bola pripravená ... pretože Vianoce sú tu "coby dup" a príde čas, kedy je potrebné podávať daňové priznania, a na mňa toho bude odrazu veľa, keďže je to môj chlebík ... možno, že sa bude hárať až na jar, ale možno, že ani nie ...

... stále viac a viac sa prikláňam k názoru, že si to musím najprv skúsiť .. to jej prvé ( u nás) háranie ... opäť si vziať voľno ... len nechcem nič opomenúť ... uvidím, ako na celú vec nazerá náš lekár ... pozná Walliin zdravotný stav ... vie aké sú riziká pri operácii tohto druhu .. či to Wallie vôbec zvládne ... a myslím, že sa, aj preto, veľmi k tomu vlastne nevyjadroval, pretože ešte nie je všetkým možným "problémom" koniec ... aspoň, tak myslím ...

Urcite , ved som ti pisala, ze sa porad s vetosom, on ju pozna najlepsie, najlepsie poradi, co je pre nu najlepsie riesenie.
Moznosti uz vies, aj ked nie je vela na vyber.
verkaz
08.11.12,08:10
Majka, tá fenka bola v našom meste vyhodená. Bola strašne dezorientovaná a labky mala zodraté, čo bežala za každým autom. Mne ju priniesli. lebo si mysleli, že to môj ušiel. Bola krásne ostrihaná a vôbec nie zanedbaná. Šla som s ňou k veterinárovi, ktorý zistil, že má asi rok a momentálne sa hára (to bol asi dôvod jej vyhodenia). Obvolala som všetkých veterinárov v okolí aj psích kaderníkov, ale nikto ju nepoznal. Môj veterinár si ju nechal zatiaľ u seba, pre prípad, že by sa prihlásil majiteľ. Po dvoch dňoch mu vraj ušla (?!) a ja som ju znovu našla ale bola zlepená s veľkým vlčiakom. Takže sa nedalo zistiť s akými psíkmi sa ešte spárila. Náš útulok si ju vzal a ja som ju mala doma v dočasnej opatere. Pretože jednou s podmienok adopcie z útulku je sterilizácia, tak veterinár sa rozhodol pre rýchlu sterilizáciu a potom mi povedal, že by bola mala 8 šteniatok. Viac som sa nepýtala, lebo je jedna pravda, že by bolo zase o 8 tuláčikov viac. Ty keď si si Wilinku adoptovala, tak si nepodpisovala v adopčnej zmluve, že musí byť sterilizovaná ?
promont maja
08.11.12,09:42
Majka, tá fenka bola v našom meste vyhodená. Bola strašne dezorientovaná a labky mala zodraté, čo bežala za každým autom. Mne ju priniesli. lebo si mysleli, že to môj ušiel. Bola krásne ostrihaná a vôbec nie zanedbaná. Šla som s ňou k veterinárovi, ktorý zistil, že má asi rok a momentálne sa hára (to bol asi dôvod jej vyhodenia). Obvolala som všetkých veterinárov v okolí aj psích kaderníkov, ale nikto ju nepoznal. Môj veterinár si ju nechal zatiaľ u seba, pre prípad, že by sa prihlásil majiteľ. Po dvoch dňoch mu vraj ušla (?!) a ja som ju znovu našla ale bola zlepená s veľkým vlčiakom. Takže sa nedalo zistiť s akými psíkmi sa ešte spárila. Náš útulok si ju vzal a ja som ju mala doma v dočasnej opatere. Pretože jednou s podmienok adopcie z útulku je sterilizácia, tak veterinár sa rozhodol pre rýchlu sterilizáciu a potom mi povedal, že by bola mala 8 šteniatok. Viac som sa nepýtala, lebo je jedna pravda, že by bolo zase o 8 tuláčikov viac. Ty keď si si Wilinku adoptovala, tak si nepodpisovala v adopčnej zmluve, že musí byť sterilizovaná ?

... nie, nič také v nej nie je ... máme Waliku z karanténnej stanice, nie z útulku ... asi preto ten rozdiel ...
Dav
08.11.12,10:29
Wendy mám 11 rokov, je sterilizovaná,má komplet vybranú maternicu a vaječníky. Neviem, aké by bolo moje rozhodovanie, keby bola už vtedy "moja". Pôvodne som ju brala z útulku do dočasnej opatery len na pár dní a sterilizácia mala zvýšiť jej šance na adopciu. No nikto o ňu nemal záujem, tak ostala u mňa. Nemám pocit, že jej sterilizácia ublížila, nemá zdravotné problémy, ani zmenu povahy, ani nepribrala.
Petra Nová
17.11.12,20:16
S odstupom času som opäť v téme a mám dve veci.

1. Chcem zduplovať, že stravovanie psíka má priamy vplyv na jeho zdravie. Hlavne u šľachtených druhov. Včera som bola havu strihať a znovu mám potvrdené, že má zdravú kožu a z ekzému je vyliečená. Ja tvrdím, že vďaka strave. Dva roky som sa s ňou trápila a nevedela som ju zbaviť svrbenia, roškrabania kože a vypĺznutia chuchvalcov srsti. Som rada, že je to za nami. A aj s citlivým žalúdkom prakticky nemá žiadne problémy. A prečo spomínam strihanie? Pretože tam sa najlepšie dá zistiť v akej kondícii je jej koža.

2. To druhé je dnešný zážitok z popoludňajšej vychádzky. On so starostlivosťou až tak nesúvisí a dúfam, že ma zaň Dav nezvozí. Ale nedalo mi.
Pri prechádzke sa dosť často stáva, že sa pristavia pri nás neznámi ľudia a prehodia pár slov. Hava ich vybaví buď brechaním, alebo nesmelým okukávaním spoza môjho chrbta, až kým sa osmelí. Tak aj dnes sa pristavila pri nás staršia pani a hneď boli kamošky. Pani spomenula, že aj ona mala psíka, ktorého im zrazilo auto, keď psík utekal za pánom na druhú stranu ulice. Veľmi smútila a už ďalšieho psíka ani nechcú mať.
Takýchto prípadov je veľa, teda nič výnimočné, aj keď smutné. Prečo o tom píšem? To stretnutie a rozprávanie so starou paňou zanechalo vo mne hlboký dojem. Pre spôsob akým o nebohom psíkovi rozprávala a vlastne aj pre jej spôsob komunikácie so mnou. Priznám sa, že tak prirodzene milého a slušného človeka som dávno nestretla. To stretnutie bolo pre mňa veľmi príjemné a tento príspevok je mojou poklonou tejto milej a skromnej pani. Želám si, aby náhoda chcela a naše cesty sa zas raz skrížili.
promont maja
19.11.12,07:27
... prišla som sa s Vami podeliť o to, čo máme nové ... Wallie už chodí sem-tam so vzpriameným chvostíkom ... vďaka Silvii .. včera i predvčerom ich oboch vzala na kopec ... v sobotu ( na skusy) na hodinku ( spoločne medzi sebou spojení jednou vôdzkou ...) a v nedeľu boli obaja už na štyri hodinky ... prišli špinaví, unavení, ale s chvostíkom hore ... Silvia vravela, že včera behala aj sama ... oňuchovala aj ostatných havenkov ( čo doteraz nerobila ...) ... a Bubkovi sa to vraj nepáčilo ( vybrechal sa aj na ňu ... a aj na tých psíkov ...) ... tak som dostala riadnu dávku optimizmu, ktorú som už potrebovala ... bola som z toho už dosť unavená ... snažíš sa ... a stále to nevychádzalo ... hygienické návyky ... keď sa pre stres nemohla vonku vyčurkať, uľavila si soma, v kuchyni pod stolom ( schovaná) ... stále vonku začala a po chvíli ju schvátila panika ( keď ju niečo vyrušilo ...), prestala, a už viac nepokračovala = mohli sme byť vonku aj hodinu ...

P.S.: ... Silvia, kdesi v telke videla prípad, kde liečili psychiku psa ( rotvajlera), ktorí sa stal pre svojho pána nezvládnuteľným ... spojili ho jednou vôdzkou spolu so šteniatkom ( spojenie dvoch psíkov medzi sebou = iba) ... na šteniatko sa nevedel hnevať a tak sa prispôsoboval a prispôsoboval ... a začal počúvať ... dnes už je z neho poslušný pes ... tak sme to skúsili na obklokovanie strachu u Wallie a zatiaľ to zaberá ...
rastlinka
20.11.12,22:08
Ahojte poraďáci. Chcela by som sa opýtať aké máte skúsenosti s Potty patch ? Uvažujem, ale nie som celkom rozhodnutá. Ja mám doma 3 - ročnú fenku. Samozrejme vie, že potreba sa robí vonku. Ale v súčasnosti som nezamestnaná a čo ak si nájdem prácu. Veď viete, pre lepší pocit, aby si mohla "odskočiť" kedy bude chcieť. Alebo : teraz som ležala v horúčkach... Používala by som to naozaj iba na takéto prípady.
Ide mi o to : Naučí sa to používať pes / fenka, ktorý už vie kde sa ciká ? Kto z vás to má ? Alebo máte niečo iné ?
alaya1
21.11.12,06:20
Ahojte poraďáci. Chcela by som sa opýtať aké máte skúsenosti s Potty patch ? Uvažujem, ale nie som celkom rozhodnutá. Ja mám doma 3 - ročnú fenku. Samozrejme vie, že potreba sa robí vonku. Ale v súčasnosti som nezamestnaná a čo ak si nájdem prácu. Veď viete, pre lepší pocit, aby si mohla "odskočiť" kedy bude chcieť. Alebo : teraz som ležala v horúčkach... Používala by som to naozaj iba na takéto prípady.
Ide mi o to : Naučí sa to používať pes / fenka, ktorý už vie kde sa ciká ? Kto z vás to má ? Alebo máte niečo iné ?

Potty patch je len novy reklamny tah. Tak isto sluzi na vyprazdnenie psikov prebalovacia podlozka, ci psia plienka.

Ja osobne som aj svojho psa oducila od spinenia na tu pienku,ked bol malicky, bol nauceny od chovatelov, nakolko som mala obavy, co bude, az zacne znackovat. Potrebu robi len vonku.

Ci sa fenka nauci vykonavat potrebu na podlozku v 3 rokoch? Myslim, ze ked to od nej budes vyzadovat, bude mat v hlave zmatok.

Vencenie psikov nie je len o vykonavani potrieb, ale aj o pohybe, kontakte s inym psom. Neviem, ako mas psika nauceneho, ale tieto veci si si mala rozmysliet, kym si si ho zadovazila. Ked naucis psika previdelnosti, mozno ju uz aj ma, tak ti doma nic nepospini. Psikovia vydrzia aj viac hodin nespinit.Ved aj ini ludia chodia do prace a psikovia sa vencia len vonku.

Vela ludi naucilo psov na podlozku uz ako steniatko a psiky potom vonku nevedia, co maju robit, robia to len doma.

Vyskusat mozes, existuju aj take kvapky, ktore vydavaju pach mocu, nakvapkaj na podlozku, mozno fenka pochopi, ze to ma robit tam.Ale naco kupovat take blbosti, ako uvadzas. vyskusaj to na jednu detsku prebalovaciu podlozku.

Ja som zasadne proti takymto navykom u psov.
rastlinka
22.11.12,09:27
Samozrejme, pohyb denne 4 hod a každý druhý deň 12 hodín to je asi dosť ale ak nie polepším sa.
Mňa to zaujímalo naozaj len tak, čo si o tom myslia ostatní.
mimotemy Teraz bývam sama "za siedmimi horami a siedmimi dolinami" ďaleko od civilizácie a jediný živý tvor je fenka. Teraz, keď som mala horúčky, ledva som zvládla otvoriť jej dvere, preto ma to zaujímalo.
korela
22.11.12,11:51
Ja by som sa rada spýtala, či niekto nemá tibetského teriéra?Alebo nepozná zo svojho okolia.
korela
22.11.12,19:08
Ahojte poraďáci. Chcela by som sa opýtať aké máte skúsenosti s Potty patch ? Uvažujem, ale nie som celkom rozhodnutá. Ja mám doma 3 - ročnú fenku. Samozrejme vie, že potreba sa robí vonku. Ale v súčasnosti som nezamestnaná a čo ak si nájdem prácu. Veď viete, pre lepší pocit, aby si mohla "odskočiť" kedy bude chcieť. Alebo : teraz som ležala v horúčkach... Používala by som to naozaj iba na takéto prípady.
Ide mi o to : Naučí sa to používať pes / fenka, ktorý už vie kde sa ciká ? Kto z vás to má ? Alebo máte niečo iné ?

Ja som túto situáciu zažila tento rok pri dvojročnej fenke. Psík je múdry, vynájde sa. Keďže som jej nedokázala ani otvoriť dvere do záhrady, aby vykonala potrebu, tak som jej natiahla kúpeľňovú mäkkú podložku. Miestnosti s kobercami som zatvorila.
Psík sa vyciká prirodzene na mäkký podklad, evokuje mu to trávnik, ako iba na holú podlahu. Kakala na letáky. Máme dve pračky, jednu na veci "druhej kategórie", (pracovné veci okolo domácnosti), jej peliešky a pod., nebol problém preklenúť určitý čas týmto spôsobom.
alaya1
22.11.12,19:33
Samozrejme, pohyb denne 4 hod a každý druhý deň 12 hodín to je asi dosť ale ak nie polepším sa.
Mňa to zaujímalo naozaj len tak, čo si o tom myslia ostatní.
mimotemy Teraz bývam sama "za siedmimi horami a siedmimi dolinami" ďaleko od civilizácie a jediný živý tvor je fenka. Teraz, keď som mala horúčky, ledva som zvládla otvoriť jej dvere, preto ma to zaujímalo.

No, ja som len pisala, ze ta podlozka je hlupost vyhadzovat za to peniaze, to je oblbovak. Posluzia ti aj tie prebalovacie podlozky pre deti, ci noviny, niekto pouziva len to.
promont maja
23.11.12,08:14
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PztO-OvzRyg#t=239s

... aj keď budem asi mimotémy ... starostlivosť od psa .. :D .. či? ... dúfam, že nevadí ...
verkaz
25.11.12,10:12
milé
verkaz
25.11.12,10:14
Som strašne rada, že sa Willi pomaly socializuje. A aj to je milé, že jej kamarát ju pred ostatnými chráni a žiarli. Prajem už len úspechy a radosť
Petra Nová
07.12.12,16:44
Všimla som si vysvietený text v zadaní témy: "starostlivosť...pes" a znovu mi to vychádza tak, že budem jednou nohou v téme a druhou mimo nej. Ale po preletení Cinkotovej témy, nedalo mi neprispieť do tejto.

Von je poriadna kosa a uzimená som zasadla k počítaču so šálkou čaju s citrónom. Za zadkom v kresle mám usalašenú havu a tak sa tam tlačíme obe. Aj tak jej to stojí zato, aby sa tam krčila až do úplného zdrevenenia labiek. Z reproduktorov mi znie hudba, ktorú mám rada. Podvečerná idylka. Úplný opak atmosféry, ktorú som cítila v téme orodovania za Cinkotu. Tam som sa dočítala, že niektoré nicky by sa mali držať len tém o psíkoch a nepchať nos do takých ťažkých "filozofických tém", ako práve tá Cinkotova. Jednoducho prekážali niektorým v ich ťažkých intelektuálnych dišputách. Lepšie som kukla, kto drží zástavu tej iqáčskej debaty. A tak som sa ani nečudovala, a ani nebanovala, že som sa do tej témy nestihla zapojiť. Až mi bolo divné, že v téme o petícii za prezidentskú milosť sa toľko spomínali štvornohí miláčikovia. Určite sú to tvory, ktorým treba venovať veľa pozornosti a lásky. Tak som zasadla k počítaču a napísala tento príspevok s výzvou. Nehanbite sa písať o štvornohých miláčikoch. Debata o nich nikoho nediskvalifikuje, naopak môže byť cennejšia, než mnohé filozofické pojednania, ktoré je možné nájsť na Porade.
A aby som bola aj v téme. Áno, starám sa - ako najlepšie viem.:)
Kvaka
12.12.12,20:25
Petra, aj ja sa starám, nielen o psa, aj mačičky nám na chalupe pribudli, nikto nechcel adoptovať. Dnes som vonku skoro spadla, náš lordík ma ťahal, labky sa trochu zasolili, aj som mu mazala balzamom na to určeným, ale musel do vane, a potom som mu natrela spodky drahým pupalkovým olejom, bol spokojný. Musím mu asi kúpiť na starobu topánočky, len ako sa tam do obchodu po tej soli dostaneme.
A moje mačiatka sú spokojné, majú vybudovaný zateplený peliešok, len asi nechám všetko tu tak, a pôjdem na chalupu, hlásia väčšie mrazy. Treba im byť denne nápomocný, suseda sa pomaly sťahuje z domu, neviem, ako ich preberie nový majiteľ. Ach jaj, predvčerom som do pol druhej v noci rozmýšľala, ako im pomôcť. Včera zhltli tri konzervy.
jozka56
12.12.12,21:07
Aj ja sa asi pekne starám o Miníka, je zdravý, hravý a milý....zlato moje, momentálne ohrieva duchny:) už spí.
promont maja
13.12.12,05:45
... a o pupalkovom oleji počúvam po prvý raz ... aký je? ...

... je mi ľúto tých mačičiek ... dúfam, že tú zimu v zdraví prežijú ...

P.S.:
... vraj bude taká tuhá zima, akú sme ešte nemali, hoci na Vianoce by malo byť +10 st. ... ( ... a možnože, pre niekoho, kto hľadá radu ... robím účtovníctvo aj pre klienta, ktorý v poslednom čase dostáva množstvo objednávok na elektrické vykurovanie psích "domčekov" ( často .. pre policajné psíky ..) ... ak by potreboval informácie ... posuniem ...) ... aj keď tu na porade, kdesi, ktosi hovoril, že slama je to najlepšie ... či?
Llívia
13.12.12,05:57
Llívia
13.12.12,05:59
Blahoželám téme k jej dvojmesačnému výročiu existencie! :) :) :)
Aspoň tu platí: do tretice všetko dobré - téma na tretí pokus prežila bez toho, aby ju niekto bez slova zmazal alebo zlúčil s inou.
Kvaka
13.12.12,07:49
... a o pupalkovom oleji počúvam po prvý raz ... aký je? ...

... je mi ľúto tých mačičiek ... dúfam, že tú zimu v zdraví prežijú ...

P.S.:
... vraj bude taká tuhá zima, akú sme ešte nemali, hoci na Vianoce by malo byť +10 st. ... ( ... a možnože, pre niekoho, kto hľadá radu ... robím účtovníctvo aj pre klienta, ktorý v poslednom čase dostáva množstvo objednávok na elektrické vykurovanie psích "domčekov" ( často .. pre policajné psíky ..) ... ak by potreboval informácie ... posuniem ...) ... aj keď tu na porade, kdesi, ktosi hovoril, že slama je to najlepšie ... či?
Ja tiež dúfam, že prežijú, veď aj ich mama bola pred rokom tiež mačiatko a vtedy tiež boli spolu 3 a prežili. Oni sú na komposte, kde na vrchu bola pokosená tráva, ono to odspodu hreje, elektrické vykurovanie bez našej prítomnosti asi nie, ale už som pozerala, sú také rohože do zeme, proti zamŕzaniu, ale to tiež asi vyžaduje nejakú bezpečnú konštrukciu na to. Tieto dedinské mačky sú šikovné, vedia sa postarať, len teraz akože prebývajú na našom a susedinom dvore. Ani mená nemajú, ale už sa aspoň dajú chytiť, tak na jar ich dám aj s mamou a sestrou asi sterilizovať.
alaya1
13.12.12,08:30
V zimnom období sú labky vystavené nielen snehu a ľadu ale najmä soli, ktorou sa posypujú cesty a chodníky a to predstavuje problém. Podobne ako my ľudia musíme dbať o topánky tak je v zimnom období potrebné dbať o psie labky, pri príchode z prechádzky je potrebné labky opláchnuť vlažnou vodou alebo odvarom z harmančeka a natrieť masťou na labky. Existujú viaceré komerčné prípravky v chovateľských potrebách alebo u veterinára napr. nechtíková mastička, KW vosk na labky, bylinná masť na labky, čisto biela vazelína .... Pokiaľ je väčší zápal, je potrebné okrem mastičiek preliečiť aj prípadnú infekciu, vyskytuje sa pri slabom osuseni srsti medzi vankusikmi kvasinkova infekcia.prípadne aj iný problém.
promont maja
13.12.12,08:48
Ja tiež dúfam, že prežijú, veď aj ich mama bola pred rokom tiež mačiatko a vtedy tiež boli spolu 3 a prežili. Oni sú na komposte, kde na vrchu bola pokosená tráva, ono to odspodu hreje, elektrické vykurovanie bez našej prítomnosti asi nie, ale už som pozerala, sú také rohože do zeme, proti zamŕzaniu, ale to tiež asi vyžaduje nejakú bezpečnú konštrukciu na to. Tieto dedinské mačky sú šikovné, vedia sa postarať, len teraz akože prebývajú na našom a susedinom dvore. Ani mená nemajú, ale už sa aspoň dajú chytiť, tak na jar ich dám aj s mamou a sestrou asi sterilizovať.

... ak sú na komposte a na vrchu je seno, tak by mohli byť v teple ...

... čakám, že každú chvíľu nabehne ten môj klient ku mne do kancelárie ... viem len, že existujú aj nejaké fólie, ktoré sa dávajú na strop, asi kvôli tomu, žeby nevysúšali psíkom ( odspodu) labky, nakoľko sa vraj takto psík "potí" ... cez labky ... nechám sa od neho poučiť a ozvem sa ti ... ak už pre nič, aspoň budeš mať informácie ... inak som minule bolo u ňho v kancelárii a brúsila som po outlooku ( hľadala som správu od FRSR) a musela som sa pousmiať ... v jednom maili si jeden policajt objednával kúrenie pre "psačí" domček ... no hlavné je, že si obaja rozumeli ...
Kvaka
13.12.12,08:59
Dobrá rada, k tej soli a labkám, viem a dodržiavam to, máme aj balzam aj mastičku. Zápal ani kvasinky sme nikdy nemali, aj keď náš lord má laby ako slon.
Ale neodolala som vyskúšať pupalkový olej, ten je môj, kupujem tu http://www.vomfass.cz/produkty/oleje/wellnes-oleje/pupallkovy-oleja okrem iných. No a dôvod bol ten, že môžem natrieť po umytí, vpije sa okamžite a nemaže mi parkety a koberec.
alaya1
13.12.12,09:08
Kvasinkovu infekciu je dobre vidiet na bielych labkach. Srst v okoli pazurikov a medzi vankusikmi je ruzovkasta az tehlovej farby, Nakolko psika kvasinky svrbia, /dari sa im v mokrom prostredi ,/ labky si olizuje., Preto je dolezite to uplne vysusenie.Ja denne susim teraz fenom 4krat...Ale sme zvyknuti.
Petra Nová
13.12.12,12:54
Petra, aj ja sa starám, nielen o psa, aj mačičky nám na chalupe pribudli, nikto nechcel adoptovať. Dnes som vonku skoro spadla, náš lordík ma ťahal, labky sa trochu zasolili, aj som mu mazala balzamom na to určeným, ale musel do vane, a potom som mu natrela spodky drahým pupalkovým olejom, bol spokojný. Musím mu asi kúpiť na starobu topánočky, len ako sa tam do obchodu po tej soli dostaneme.
A moje mačiatka sú spokojné, majú vybudovaný zateplený peliešok, len asi nechám všetko tu tak, a pôjdem na chalupu, hlásia väčšie mrazy. Treba im byť denne nápomocný, suseda sa pomaly sťahuje z domu, neviem, ako ich preberie nový majiteľ. Ach jaj, predvčerom som do pol druhej v noci rozmýšľala, ako im pomôcť. Včera zhltli tri konzervy.


Aj ja sa asi pekne starám o Miníka, je zdravý, hravý a milý....zlato moje, momentálne ohrieva duchny:) už spí.
Veru, pekne sa staráme o našich miláčikov a rady o nich rozprávame, teda píšeme. Viem, že to Dav nemá rada, lebo téma je o starostlivosti a preto by príspevky mali znieť asi takto:
psík kašle , kýcha - treba podať taký a taký liek ...
pomôcky k starostlivosti(bišonik) - dve misky(voda, granule), jeden kovový hrebeň s dlhými zubmi, kovová kefa , kvalitný šampón a balzam.,osuška ...
Odev pre psíka - ľahký svetrík, kombinéza, pláštenka, topánočky ... a tak by sa dalo ďalej pokračovať. :D Len kto by to dodržiaval?!

Pár slov k spomínaným topánkam pre psíka. Vyrábajú ich a predávajú, ale na prechádzke som v nich žiadneho psíka nevidela. V soli by boli pre psíka určite dobrodením. Len asi sa tie topánky bijú s dôstojnosťou psíka. Mám s nimi skúsenosť len z obchodu, keď sme ich skúšali. Hava je "manekýna", tak spolupracovala pri obúvaní. Potom, stála na jednom mieste a ani sa nepohla. Nenahovorila som ju ani na jeden krok. Takže behá bosá aj v zime.:)

Púpalkový olej nepoznám, aké má účinky???
Kvaka
13.12.12,13:54
Petra, ja si myslím, že ak píšeme pekne o našich miláčikoch, ich potrebách a chorobách a radíme si navzájom bez akéhokoľvek rýpania, tak to má každý z nás rád. Pupalkový olej môj odkaz vyššie neotvoril, tak skús kliknúť na tie produkty tam, je tam o ňom viac, snáď nerobím tomu reklamu, ale je predovšetkým na pokožku, na kožu. Kúpila som sebe na užívanie, je vraj dobrý aj natierať na pleť, tak som skúsila ošetriť psovi labky, len tak, prečo nie? :) Ten olej, keby aj z labiek olízal, nič mu nemôže byť, možno bude zdravší a krajší?:D
mimotemyJa si dám občas pol malej lyžičky, striedam s avokádovým, tekvicovým a rybím.
Nájdeš viac k nemu aj tu http://zdravie.pravda.sk/zdrava-krasa/clanok/13898-porazte-zenske-a-ine-tazkosti-s-pupalkovym-olejom/, ale to som už mimo témy.
promont maja
13.12.12,14:07
... ja som videla čivavku v takých topánočkách ... bez problémov si pobehovala ... museli ich jej kúpiť, pretože bola často chorá .. predtým ... a sú veľmi radi, že ich má ... len tak akosi "čudne" to na mňa pôsobilo ... také malé tenulinké labky v takých kožených topánočkách ... no hlavne, že to zvládla ... tá čivavka ...

... aj komisár Rex ich mal v jednom dieli ... keď hľadal "stopu" v kope odpadkov ... :D
Llívia
13.12.12,19:21
Nebola to Čivava z Beverly Hills? :D (Je to film.)
alaya1
13.12.12,20:00
mimotemy Topanky pre psikov bezne pouzivaju vystavovatelia PP pudlov kralovskych. Chrania srst na lablach. Bisoniky maju srst na labkach aj v spodnych partiach dlhu, tam by sa srst v topankach poskodila.
Ked si pomyslim, kolko je roboty s cesanim a susenim po kazdej vychadzke, tak by som to uvitala, ale urcite by som nepochodila, pes nema rad ani oblecenie, ja obliekam koli zazmolkovaniu pod oblecenim naozaj len v chladnych dnoch, ci dlhych prechadzkach a nohy nikdy.

Videla som jedno video na yotube, kde ucili zlateho retrievera chodit v topankach, nechcel, vyhadzoval zadne nohy do vysky, tak si majitel zobral bicykel a pes bezal popri bicykli. netrvalo dlho a zvykol si na topanky.
alaya1
14.12.12,09:09
hm......
Petra Nová
14.12.12,16:04
Petra, ja si myslím, že ak píšeme pekne o našich miláčikoch, ich potrebách a chorobách a radíme si navzájom bez akéhokoľvek rýpania, tak to má každý z nás rád. Pupalkový olej môj odkaz vyššie neotvoril, tak skús kliknúť na tie produkty tam, je tam o ňom viac, snáď nerobím tomu reklamu, ale je predovšetkým na pokožku, na kožu. Kúpila som sebe na užívanie, je vraj dobrý aj natierať na pleť, tak som skúsila ošetriť psovi labky, len tak, prečo nie? :) Ten olej, keby aj z labiek olízal, nič mu nemôže byť, možno bude zdravší a krajší?:D



Súhlasím, že ak sa vynechá základné protirečenie - ochranca, množiteľ - tak o psíkoch nemožno písať inak, než pekne. Inak povedané, možno o miláčikoch písať ináč?

Pozrela som pupalku, viem zas niečo nové. Je fakt, že havu veľmi nepúšťam do soli, a buď ju prenesiem, alebo zostane sedieť v aute. Ja som skôr v lete zistila, že možno by bolo dobre have pomastiť labky keď chodila po betóne alebo drobnom štrku. Vankúšiky na labkách mala zodraté, drsné ako strúžik. Vtedy som myslela na mastenie olivovým olejom.

;) :D - toto patrí pupalkovemu oleju a tvojej filozofii užitia.
Ailise
14.12.12,16:37
Ahoj, odporúčam perfektné fórum o psoch http://www.dogforum.sk/ ak ešte náhodou nebolo spomenuté.
verkaz
14.12.12,18:42
chudáčik, veď to vyzerá, že sa nepreberie
promont maja
17.12.12,06:09
... boli sme na kontrole u lekára s Wallie ... urobené sono, popočúvané srdiečko, rozbor moču ( ... predtým v ňom bol nejaký sediment, či kryštáliky ...) a krvi ... výsledok: všetko v norme ... žiadne cysty a ani nič ... Wallie má už "podvozok" až na dve malé miesta úplne ružový ... takže s kúpeľmi pokračujeme iba raz do týždňa, a to kvoli úplnému vyčisteniu od kvasiniek ... no má upchaté slzné kanáliky a tie potrebujú prepláchnuť ( 8. 1. ideme na to prepláchnutie = potrebné uspatie psíka ...) ... a rozprávala som sa s naším pánom doktorom o kastrácii, či sterilizácii ... a jeho názor: je za ... čo sa týka tých 45% "záruky" ( http://www.irskyseter.sk/clanky.php?i=131&c=kastracia = článok z kynologického časopisu Pes přítel člověka 11/2010), tak tá sa týka uzdravenia fenky, ak by mala po takejto kastrácii rakovinu spojenú s produkciou mliečnych žliaz ... som laik a tak dúfam, že to vysvetlím dobre ... vysvetlil mi, že v prípade fenky, ktorá je už staršia, mliečne žlazy pracujú na základe " impulzov", ktoré dostávajú od hormónov a ak po kastrácii takýto impulz nedostanú môže dojsť k množeniu rakovinových buniek ... a vybratím rozmnožovacích orgánov a maternice sa úplne Wallie vyhne vzniku zápalov maternice či " falošnej" gravidite, a či rakovinovým nádorom, s tým spojenými ... a týmto problémom "patrí" nie malá časť zákrokov, ktoré vo svojej praxi vykonáva ... takže ma celkom aj presvedčil, aj keď taký zákrok na telíčku takého malého chrobátka nie je nič dobré ... Silvinka chodieva k nemu na prax a aj tá je "všetkými prstami" za ... bola už pri viacerých operáciach a predbežne mi sľúbila, že bude pri operácii ( ... pán doktor by nebol proti ...) a dá na ňu pozor ... nie som s tým ešte celkom vysporiadaná, ale ... ak je nulová "šanca" že neochorie na tieto najčastejšie problémy ... tak s tým asi budem súhlasiť ... a ak, tak až na budúci rok ...

... a očkovanie proti besnote ešte stále nemáme ...

... minule sa naša "kozička" Wallie popásala na malinčí ... a chodieva aj na hlinu do kvetináča ... pán doktor na toto povedal, že ju asi páli "záha", vraj asi z antioxidantov, čo sú v krmive ... že to nie je nič zvláštne ... no máme doma psíka, či psíkov už pätnásty rok a o takom dačom som nepočula ... a krmino nemáme zmeniť, keď jej chutí ... o aké antioxidanty by mohlo ísť? ... http://www.najkrmivo.sk/royal-canin-mini-westie-adult-1-5-kg

P.S.: ... no našla som už, čo sú to: http://sk.wikipedia.org/wiki/Antioxidant ... takže v krmive sú vitamíny ... a tieto asi prekážajú ... no musím dodať aj to, že pán doktor si z tohto veľkú hlavu nerobil ... hovorí, že psík si s takým dačím vie poradiť aj sám ...
alaya1
17.12.12,09:17
Majka- granulovy problem, aky popisujes ty, som presla s nasim psom kompletne tiez. je to tzv. syndrom bielych psov, problem s potravinovou intolerantnostou. Precitala som o tom mnozstvo publikacii, aj cudzovazycnych, studii. vyslo mi z toho, ze proste niektore psy nemozu jest granule. Akejkolvek znacky.Vyskusala som nespocetne mnozstvo znaciek, dokonca alergizoval aj na veterinarnu radu Royaliek na intoleranciu.

Takze som sa s tym trapila 3 a pol roka,Nasla som pre nas vyhovujuci sposob- isla som na to eliminacnou dietou- davala som len maso a africke zemiaky, potom som zacala pridavat zeleninu, vzdy len jeden druh, potom cestovinu, potom ryzu- vsetko bolo OK. Ako nahle som pridala granule. Koniec- opat problem.Uz rok sme na verenej strave, absolutne ziadny problem s travenim- trus absolutne bez zapachu, pevny. Predtym jedol kvanta travy, dlaviil zltu penu, vsetko je o prekysleni organizmu..Ani mu uz nesmrdi z papulky.Davam mu este denne par lyziciek bieleho plnotucneho jogurtu- presovskej znacky-. ten husty.

Nie je narocne varit psikovi, ak si na to zvyknes, uvaris si na 3 dni.
Ja davam do cistej vody, napr. 2 kuracie stehna, pripadne jedno morcacie, alebo kusok hovadziny, pripadne kuracie kridelka,3 mrkvy, petrzleny, kalerab, varim to uplne bez vody.

Potom to uvarene precedim, vyvar si zlejem do jednej nadoby a ostatok do druhej, mam to v chladnicke a davam denne cca 4% vahy psa, u nas to vychadza na cca 250g denna davka.

Ako prilohu pridavam cestvinu alebo ryzu, ci africke sladke zemiaky, tie su velmi vyzivne.

Takze davam 1/3 cestovina-ryza, 1/3 zelenina, 1/3 maso. Pridavam, denne 1 tabl multivitaminuhttp://www.petstore.sk/Vitaminy-a-mineraly-pre-psov/Canvit-MULTI-tbl-500-g.aspx, a pol tabl http://www.alavis.cz/sk/alavis-msm-glukosamin-sulfat

Psik krasne prospieva, nema ziadne problemy, srst je pekna a zdrava, osvaleny je krasne......skus si citat o varenej strave na DF.

Co sa tyka sterilizacie fenky, plne s tym suhlasim, radsej bez vajecnikov, ako s rakovinou, ci neziaducimi steniatkami.
kopretinka
19.12.12,18:35
no neviem,mne to smiešne nepríde.....podľa mńa to ten pes neprežil :-(
zuveska
26.12.12,11:05
Majka- granulovy problem, aky popisujes ty, som presla s nasim psom kompletne tiez. je to tzv. syndrom bielych psov, problem s potravinovou intolerantnostou. Precitala som o tom mnozstvo publikacii, aj cudzovazycnych, studii. vyslo mi z toho, ze proste niektore psy nemozu jest granule. Akejkolvek znacky.Vyskusala som nespocetne mnozstvo znaciek, dokonca alergizoval aj na veterinarnu radu Royaliek na intoleranciu.

Takze som sa s tym trapila 3 a pol roka,Nasla som pre nas vyhovujuci sposob- isla som na to eliminacnou dietou- davala som len maso a africke zemiaky, potom som zacala pridavat zeleninu, vzdy len jeden druh, potom cestovinu, potom ryzu- vsetko bolo OK. Ako nahle som pridala granule. Koniec- opat problem.Uz rok sme na verenej strave, absolutne ziadny problem s travenim- trus absolutne bez zapachu, pevny. Predtym jedol kvanta travy, dlaviil zltu penu, vsetko je o prekysleni organizmu..Ani mu uz nesmrdi z papulky.Davam mu este denne par lyziciek bieleho plnotucneho jogurtu- presovskej znacky-. ten husty.

Nie je narocne varit psikovi, ak si na to zvyknes, uvaris si na 3 dni.
Ja davam do cistej vody, napr. 2 kuracie stehna, pripadne jedno morcacie, alebo kusok hovadziny, pripadne kuracie kridelka,3 mrkvy, petrzleny, kalerab, varim to uplne bez vody.

Potom to uvarene precedim, vyvar si zlejem do jednej nadoby a ostatok do druhej, mam to v chladnicke a davam denne cca 4% vahy psa, u nas to vychadza na cca 250g denna davka.

Ako prilohu pridavam cestvinu alebo ryzu, ci africke sladke zemiaky, tie su velmi vyzivne.

Takze davam 1/3 cestovina-ryza, 1/3 zelenina, 1/3 maso. Pridavam, denne 1 tabl multivitaminuhttp://www.petstore.sk/Vitaminy-a-mineraly-pre-psov/Canvit-MULTI-tbl-500-g.aspx, a pol tabl http://www.alavis.cz/sk/alavis-msm-glukosamin-sulfat

Psik krasne prospieva, nema ziadne problemy, srst je pekna a zdrava, osvaleny je krasne......skus si citat o varenej strave na DF.

Co sa tyka sterilizacie fenky, plne s tym suhlasim, radsej bez vajecnikov, ako s rakovinou, ci neziaducimi steniatkami.

Vyriešila si to uplne perfektne. Granule su najvacsi bordel aky mozes svojmu psovi ponuknut. A je uplne jedno akej su znacky, ci su z hypermarketu alebo od veterinara, ci su obycajne alebo superpremiove. Ja krmim moju labradorku BARFom - surovym masom. Dlho som sa rozhodovala, bala som sa narocnosti, ale dnes by som uz ani steniatku nedala granule. Na pripravy krmnej davky som si zvykla a netrva mi to dlhsie ako 5 minut. Samozrejme, ze treba mat doma v zasobe nadavkovane zamrazene maso. Zelenina, ovocie, ryza a cestoviny su samozrejmou potravou aj pre ostatnych clenov rodiny takze to samostatne pre psa neriesim. Kedze ma testami dokazanu alergiu na hovadzinu, jahnacinu a mlieko, takouto stravou sa krasne alergenom vyhybame. Taketo stravovanie si vyzaduje aj pridavky - kvalitne oleje, mineraly. Odmenou je spokojny pes, krasna srst, energia, ciste zuby, v neposlednom rade pri venceni ocenujem velmi male hovienka. Zhrniem: nikdy viac granule.
verkaz
26.12.12,11:34
Majka veľká vďaka Ti patrí za opateru, ktorú malej dávaš
promont maja
28.12.12,11:22
... Wallie včera začala farbiť ( takto to nazval náš veterinár ... celkom výstižné :) ..)... zatiaľ to zvládame dobre ... podľa jeho slov veľký pozor je potrebné dávať medzi 8 - 15 dňom ... aké máte skúsenosti vy? ... v správaní zatiaľ nepobadať žiadnu zmenu ... len zadnička jej riadne napuchla ... vonku ju zatiaľ žiaden psík neotravuje, pretože si ju Bubko stráži tak ako predtým a snažíme sa chodiť po cestách-necestách ... náš blízky kopec, ešte pred Vianocami, začali "zalesňovať" = vysadili možno až viac ako päťdesiatku stromčekov a túj ( ... a ihličnany žiadne ... asi by Vianoce v zdraví neprežili ...) ... vraj pre návrh jedného poslanca pre nás = psíčkarov ... ale je to JPP ... no dúfam, že je to pravda ... že sme sa dočkali aspoň my " niečoho" za tie naše dane, ktoré platíme mestu za psíkov ... uvidíme, aké bude pokračovanie ...

... malá nosí gaťky ( slipky ... vďaka Anka ...) a nemá s tým žiaden problém ... vkladám do nich intímky (1/2) ... dúfam, že môžem ... že nie sú pre psíka nevhodné ... či? ... nie sú parfumované ... má niekto nejaké zlé skúsenosti z nejakými takýmito vložkami=intínkami? ...

... toho ôsmeho ideme na preplach slzných kanálikov ... pretože sú upchaté a bude ju potrebné uspať ... má také tmavočervené výtoky z očiek ... a sú také mokvajúce ... aké to je? ... bol už niekto s tým u veterinára? ...

P.S.: ... veľa lásky, pohody a zdravia v Novom ročku Vám všetkým týmto prajem ... ( ... a ako je u nás psíčkarov zvykom, keď sa stretávame, keď sa najprv pozdravíme so psíkom a až potom s ich majiteľom) ... tak všetko dobréé aj tým naším súputnikom, či verným životným priateľom z Chlpáčova, bez ktorých si už život ani nevieme predstaviť ...


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=O5MTcnDzfTg
promont maja
29.12.12,19:42
... oo nie ... čistokrvná slovenka ... no bola podarená ... chodila ako primabalerína ...
promont maja
02.01.13,13:57
... tak som od Silvinky zistila čo to o preplachovaní slzných kanálikov ... bola pri takom zákroku, ale u zajačika ... tupou ihlou sa vstrekne tekutina do slzného kanálika a táto tekutina vytlačí to, čo upchalo kanálik cez nosné dierky von ... zvyčajne sú to chĺpky, ktoré dorastajú okolo očiek, alebo aj iné možné nečistoty ...

... Wallie ( opica jedna) sa dnes začala ponúkať Bubkovi ... bez prestania ... takže takto to pokračuje ... a Bubko je zatiaľ v pohode ... skúšal to už ... ale som mu dohovorila a prestal ... zatiaľ ... ma počúva ... celé to háranie Wallie zvláda dobre ... žiadne iné problémy nemá ... len nosí gaťky ... takže to " farbenie" je ozaj výstižné ... toľko odo mňa ... ak by niekto hľadal informácie ... prídu potom možno vhod ..
MisheliQ
02.01.13,14:16
promont maja koľký deň sa Wallie hára? A prečo nosí gaťky?
promont maja
07.01.13,07:31
promont maja koľký deň sa Wallie hára? A prečo nosí gaťky?

.. no aby nešpinila ... a takto nenechávala aj stopu pre Bubka ... však psíci také čosi vyhľadávajú a talé miesta doslova vylizujú ... takto pekne vymieňame malinké vložky (1/2) ... nemáme s tým ani ten najmenší problém ... okrem toho pod gaťky sa dostane aj sama ... a takto sa udržiava ... Bubka zatiaľ nemusíme dávať niekam preč ... sú oddelení ... a Wallie si nosím do práce ... prečo tá otázka? ... robím niečo zle? ... a to "farbenie" je už druhý týždeň ...
Kvaka
07.01.13,08:03
Majka, nerobíš nič zle, aj moja dáma sa takto čistila, strčila ňufáčik pod gaťky a často sa vylizovala. Tie gaťky sme samozrejme mali len doma, aby nám nešpinila, určite to nie je ochrana pred nakrytím. ;)
MisheliQ
07.01.13,08:12
Nerobíš, len som chcela vedieť, prečo ich nosí. Ja mám našťastie fenku, ktorá sa poriadne čistí a žiadne kvapky nevidno. Mám psa, 9 ročného, a fenku, 4 ročnú, obaja nekastrovaní. Ale bývam v dome, tak tam je to stráženie jednoduchšie.
Už sa vám tie dni, kedy má fenka ovuláciu, blížia. Tie dni predtým sú nič oproti tomu, čo príde, až bude fenka oplodneniaschopná. Dúfam, že u vás to nebude až také. U nás ten 1 týždeň (nejakých 14 dni po háraní) Caesar šteká, kňučí, nechce jesť, je ako zmyslov zbavený, vôbec nevníma, ale dá sa ukludniť. Len vtedy nemôžu byť oni dvaja absolútne spolu, venčenie musí byť oddelené a úplne inde ako háravka, aby to on neolízal, lebo to je s nim potom ešte horšie.
Vďaka tomuto ho avšak dokážem odvolať aj od háravky a venčiť sa môžeme aj s háravkou.
promont maja
07.01.13,09:18
... no nechávala stopy ... nie síce kvapky, ale predsa len ... keď si sadla a tak ...


Už sa vám tie dni, kedy má fenka ovuláciu, blížia. Tie dni predtým sú nič oproti tomu, čo príde, až bude fenka oplodneniaschopná. Dúfam, že u vás to nebude až také. U nás ten 1 týždeň (nejakých 14 dni po háraní) Caesar šteká, kňučí, nechce jesť, je ako zmyslov zbavený, vôbec nevníma, ale dá sa ukludniť. Len vtedy nemôžu byť oni dvaja absolútne spolu, venčenie musí byť oddelené a úplne inde ako háravka, aby to on neolízal, lebo to je s nim potom ešte horšie.
Vďaka tomuto ho avšak dokážem odvolať aj od háravky a venčiť sa môžeme aj s háravkou.

... očakávam niečo podobné, a za radu ďakujem ... možno aj vďaka gaťkám neostávajú stopy a zatiaľ to zvládame ... Bubko si dá povedať ... trošku sa mu viac venujem ... keď bude zle, dáme ho možno k Silvinke ( ... hoci by som ju nerada zaťažovala ... aj keď je ozaj zlatá ...) ... len to venčenie je dosť problém ... ak chodíme len my dve, rieši oveľa viac zvuky, ako keď ideme všetci ... Bubko jej dáva pocit bezpečia ... vie, že ju ochráni ... a samozrejme, že sa snažíme chodiť inam, teda po iných cestičkách ( ... aby sme si nepriviedli domov o jedného, či dvoch havčekov naviac = aby sme takto nedráždili iných havenkov, pretože to dobre poznám ( .. keď som si svojhočasu v duchu hovorila, či by naša suseda nemohla chodiť s tou svojou psicou aj niekde inde, keď má svoje dni, pretože tá nepozná nič iné iba pred blok ... chúďa psík ... no je to s tou mojou susedou dosť ťažké ... niečo také by si vzala osobne ... a zmena by sa nekonala ... no aspoň, že už zberá sekrementy po nej ... síce som jej nič nehovorila, ale ponúkla som jej zopár krát šáčičok ... :) )) ...

... od predvčera sa jej zmenila farba ... predtým bola taká červenkastá a teraz je viac dohneda ... dúfam, že je to v poriadku ... či? ... a včera sa jej vrátil aj ten jej starý apetít, keďže po celý čas " červenkastého farbenia" jej až tak nechutilo ... ale myslím, že je to normálne ...

... spomínaš 1 týždeň = nejakých 14 dní po háraní? ... ako to je? ... náš pán doktor spomínal, že 8.-15. deň počas "harácích" dní? ... či?
Kvaka
07.01.13,09:48
Majka, prichádza čas, kedy už treba fenečku dobre strážiť. Naša sa v takom čase už každému psovi núkala, dokonca aj nám doma sa zadkom otáčala a keď sme náhodou sedeli na balkóne, mala jedného nápadníka, čo jej vždy pod balkónom serenády vykňukával, trvalo to tri až štyri dni a potom už nikoho nechcela, bola zlostná a začala sa pripravovať na fiktívne materstvo. Skoro vždy s tým mala problém, ale všetko sa dá zvládnuť.
Takže držím prsty.
promont maja
07.01.13,10:00
... ako sa prejavuje to fiktívne materstvo? ... ako to zistím ... na čo si treba dať pozor? ... až keď má už mliečko v cecíkoch? ... alebo už aj vtedy, keď sa stará sa o hračky, mysliac si o nich, že sú to jej šteniatka? ...

... naša Wallie teda chodí sem-tam po byte s takou pískajúcou stonožkou, ale to robila aj predtým ( ... stále si ju preniesla do pelechu, ak v ňom už nebola ..) ... myslím, že sa len bojí, že jej ju niekto nevezme ... či? ... hoci všetky hračky sú vždy v jej pelechu ... odkedy ju máme doma, Bubkovi žiadna hračka nechýba ... všetky jej necháva ...
alaya1
07.01.13,10:02
... ako sa prejavuje to fiktívne materstvo? ... ako to zistím ... na čo si treba dať pozor? ... až keď má už mliečko v cecíkoch? .
.. alebo už aj vtedy, keď sa stará sa o hračky, mysliac si o nich, že sú to jej šteniatka? ...
vsetko co si popisala su prejavmi falosnej brezosti. este su fenky velmi "mojkacie".


... naša Wallie teda chodí sem-tam po byte s takou pískajúcou stonožkou, ale to robila aj predtým ( ... stále si ju preniesla do pelechu, ak v ňom už nebola ..) ... myslím, že sa len bojí, že jej ju niekto nevezme ... či? ... hoci všetky hračky sú vždy v jej pelechu ... odkedy ju máme doma, Bubkovi žiadna hračka nechýba ... všetky jej necháva ...
v texte
promont maja
07.01.13,10:08
... presne to robí aj Wallie ...
Kvaka
07.01.13,10:13
... ako sa prejavuje to fiktívne materstvo? ... ako to zistím ... na čo si treba dať pozor? ... až keď má už mliečko v cecíkoch? ... alebo už aj vtedy, keď sa stará sa o hračky, mysliac si o nich, že sú to jej šteniatka? ...

... naša Wallie teda chodí sem-tam po byte s takou pískajúcou stonožkou, ale to robila aj predtým ( ... stále si ju preniesla do pelechu, ak v ňom už nebola ..) ... myslím, že sa len bojí, že jej ju niekto nevezme ... či? ... hoci všetky hračky sú vždy v jej pelechu ... odkedy ju máme doma, Bubkovi žiadna hračka nechýba ... všetky jej necháva ...Majka, naša si začala nosiť do pelieška hračky a hocičo, čo bolo možné odniesť, sedela pri tom a bola dosť citlivá. Potom, keď prišiel čas "pôrodu", začala ich kňučaním zvolávať na kŕmenie, museli sme ju zabávať, veľa von chodiť, aj hračky brať, nie vždy sa nám to podarilo, vtedy mala aj mliečko, bolo to zanedbateľné, iba raz mala tak viac, vtedy dostala injekciu. Treba ju len viac zamestnávať v čase, keď začne hľadať mladé, teda po "pôrode".
Kvaka
07.01.13,10:30
Majka, ešte som zabudla, tá zmena farby špinenia znamená, že Wallie je už skutočne možné nakryť, takže nespúšťať ich z očí, najlepšie ich úplne oddeliť na pár dní. Je to už na desiaty až trinásty deň. Podľa veľkosti fenky. Pozri aj tu:
http://www.yorkshireterrier.weblahko.sk/Ruja-pripustanie-prod-.html
promont maja
07.01.13,10:47
... super rada .. ozaj vďaka ... maja
promont maja
07.01.13,10:54
http://www.yorkshireterrier.weblahko.sk/Ruja-pripustanie-prod-.html

... takže už poznám odpoveď, prečo je Wallie taká drobná ... pravdepodobne preto, pretože mala prvý pôrod už ako "šteniatko", t. j. do roka ... a viac už nenarástla ... má len čosi nad 5 kg, čo je spodná hranica u westie ... ale aj keď je to také malé drobenko, tak s ňou musíš počítať ... vie sa presadiť ... taká dračica .. niekedy ...
MisheliQ
07.01.13,10:56
A bádaš niečo také, žeby si ju Bubko teraz viac aj strážil? Lebo náš Caesar si Fergie teda strážil, čo robil vždy iba, keď Fergie hárala.

Ten týždeň myslím, ten plodný týždeň, kedy je fenka pripravená na páranie. U Fergie je to na cca 14.deň. Teda tých 14 dni je myslených tak, že vtedy je to ešte pohoda, Fergie nemá záujem, ale potom po 14.dni sa začína nastavovať, dáva chvost nabok, natŕča sa, prehne sa v chrbte a nechá psa aj naskočiť. Niekedy, keď nebol ešte vhodný čas na pripustenie (nesprávne krytie, lebo len psy kryjú, fenky sa pripúšťajú), sa natŕčala psovi, aby ju tam olizoval, ale naskočiť ho ešte nenechala. Ale tieto prejavy môžu byť u každej fenky individuálne, napr. niektoré nepripustia psa ani keď majú plodné dni, oháňajú sa, sadajú si, a niektoré si dokonca aj ľahnú, aby pes na nich dočiahol :D niektoré dávajú nabok chvost ešte skôr ako majú oplodneniaschopné dni, ale ten prehnutý chrbát je takým asi najspoľahlivejším príznakom spolu s tým, že fenka dovolí psovi naskočiť (ale to sa dá sledovať len u feniek, ktoré sa nechajú pripustiť). Ďalej farba výtoku sa mení, počas plodných dni je farba ružovkastá, svetlejšia ako predtým. Pokiaľ výtok nezapácha, nemá zelenú farbu, tak je všetko v poriadku.
Falošná gravidita nastupuje po háraní (ale nie u každej feny) a vrcholí až 2 mesiace po háraní, dovtedy fenka môže pribrať, môžu sa jej nalievať cecíky a môže si hromadiť veci (hračky a pod.), môže byť ukňučaná, prítulnejšia, citlivejšia, môže byť pažravejšia. V takom prípade treba veci, kt. hormadí al. môže hromadiť, schovať, znížiť dávku jedla, zvýšiť aktivitu a v prípade, že sa jej hromadí mlieko, treba vyhľadať veterinára, aby odporučil liečbu na zástavu mlieka: niektorí prikladajú studené obklady, iný používajú aj homeopatiká napr. Lac caninum vo vyšších potenciách (pretože nižšie potencie podporujú tvorbu mlieka), ak je to už veľmi vážne a hrozí, že sa bradavky zapália, tak sa nasadia lieky proti tvorbe mlieka (sú to hormóny neviem či neobsahujú náhodou progesterón).
To, že si ale počas hárania drží hračky pri sebe, ešte nič neznamená :)
promont maja
07.01.13,11:05
... super .. toto je to čo potrebujem vedieť ... si zlatá ... pekný deň ... maja
promont maja
07.01.13,11:10
... no ten náš Bubko necháva na nej oči ... tak ako bol predtým taký veľký psisko, čo každú chvíľu riešil kto má vrch, tak je taký spokojnučký, odkedy má doma dámsku spoločnosť ... vonku ju aj predtým strážil ... však westie je odvážne nebojácne plemeno ... len rozdiel je v tom, že vtedy sa k nemu pridala sem-tam aj Wallie ( svorka:)?) ...teraz je v tom sám ... no, každopádne, vďaka, dievčatá za pomoc v pravú chvíľu ... naozaj ... maja
Kvaka
07.01.13,11:38
My sme našu mali našťastie doma samú, za svoj dlhý 16 ročný život hárala možno aj 20 krát, najskôr častejšie, potom raz za rok, ku koncu už asi 4 roky vôbec. Tú falošnú brezivosť mala ale takmer vždy. Dalo sa to riešiť iba zvýšenou aktivitou, vtedy sme chodili do práce, bola sama doma, no asi preto sa vždy dokonale na mladé pripravovala, ale bolo to vždy také milé. Mischeli, naša v čase, keď ju mohol pes nakryť, teda keď už mala plodné dni, menila farbu z ružovej na takú číru, žltohnedú a začala viac "voňať". Jasné, že sa to nikdy nestalo, ale to ponúkanie bol taký rituál, ona sa otočila, zdvihla chvost a meravo stála, dívajúc sa, čo sa bude diať.:)
promont maja
07.01.13,12:40
... Wallie sa tiež ponúka ... a Bubko sa snaží nakryť ... aj chvostík už ukladá na stranu ... ale zatiaľ je to v norme ... Bubko nevyzerá, žeby trpel ... ale je pravda, že sa majú radi a zvýšenú pozornosť si to celé zaslúži ...
vema
14.01.13,11:22
Nášmu psíkovi hrozí operácia zvukovodu. Tak sa jej to v ušku zúžilo, že sa jej vôbec nemôže veterinár dostať do zvukovodu. Mala zápal uška a neskoro sme to postrehli, lebo na povrchu uška jej nebolo nič vidieť. Teraz užívala Prednison a kvapky na zápal. Neodpuchlo jej to a dnes ešte pod narkozov jej veterinár napichal priamo do uška nekaký prostriedok na odpuchnutie. Je to yorkschir a bude mať 10 rokov. Má niekto skúsenosť s tkýmto niečim. Mám pocit, že tá operácia nás neminie a už teraz som z toho hotová, lebo myslim, že je to veľmi bolestivé. To by jej odstránili celý zvukovod. Ach.
Dav
19.01.13,18:30
Nášmu psíkovi hrozí operácia zvukovodu. Tak sa jej to v ušku zúžilo, že sa jej vôbec nemôže veterinár dostať do zvukovodu. Mala zápal uška a neskoro sme to postrehli, lebo na povrchu uška jej nebolo nič vidieť. Teraz užívala Prednison a kvapky na zápal. Neodpuchlo jej to a dnes ešte pod narkozov jej veterinár napichal priamo do uška nekaký prostriedok na odpuchnutie. Je to yorkschir a bude mať 10 rokov. Má niekto skúsenosť s tkýmto niečim. Mám pocit, že tá operácia nás neminie a už teraz som z toho hotová, lebo myslim, že je to veľmi bolestivé. To by jej odstránili celý zvukovod. Ach.
Jaj, chúďatko maličké ...
Napíš, čo sa bude diať. Moja má teraz tiež problémy s uchom, zase má zápal. Naposledy to bolo tiež už-už na operáciu, ale našťastie sa ju podarilo vyliečiť. Veterinár upozorňoval hlavne na nebezpečenstvo opuchov a hlavne na to, že pri škrabaní môže vniknúť hematóm, ktorý pri ďalšom škrabaní môže prasknúť a to už patrí medzi život ohrozujúce stavy. On to povysvetľoval trošku viac, ale kľúčovými slovami v mojej hlave ostali škrabanie-hematóm-prasknutie -život ohrozujúci stav. Aj teraz som zelená od strachu, lebo moja má minimálne 13 rokov, zápal ucha, zuby, ktoré vyžadujú veterinárne očistenie, ľadviny, ktoré už pred rokom fungovali asi na 80%, trasenie labiek ako následok výrastkov na chrbtici. Viem, že z narkózy sa už nemusí prebrať, alebo sa jej môže skrátiť doba života a neviem sa rozhodnúť, či riskovať zákrok s narkózou, alebo ju len s tlmením príznakov chorôb nechať dožiť....
MisheliQ
19.01.13,19:05
Vema nemám skúsenosť ani s takto rozsiahlym zápalom zvukovodu ani s operáciou :-/ Držím veľmi palce, nech to dopadne čo najlepšie. Ani neviem, čo by som ti poradila pred operáciou. Do ucha sa môže kvapnúť 1-2 kvapky teplého oleja (nie horúceho ani vriaceho!), aby maz lepšie vyšiel von, ale toto teraz neodporúčam ani len trochu, keďže zápal je už hlbšie. Zápal sa môže liečiť aj z vnútra (nie priamo cez ucho, ale ústami/oralne), napr. protizápalové sú aloe vera, echinacea, kurkumin, ďumbier (zázvor), dračia krv (sangre de grado, drags imun z energy alebo imunovet z energy pre zvieratá), vitamín C, boswellin, to by možno mohlo trochu pomôcť (ale nič z toho by som do ucha nedávala). Na zápaly vonkajšieho zvukovodu odporúčam aj audivet z energy. Taktiež by bolo dobre posilniť imunitu biomultivetom alebo etovetom z energy (neviem, ktoré by bolo pre vás lepšie).
Ja teraz dávam svojim psom gynex, renol a kingvet a Fergie potieram ešte pooperačnú keloidnú jazvu cytovitalom a odkedy to používam, tak jej konečne mizne jazva, a to som jej dala len tak na skúšku, ale nedúfala som, že po nejakom mesiaci odkedy tú jazvu mala, jej začne teraz miznúť.
kopretinka
19.01.13,19:51
môj pes máva občas 3-4x za rok také čudné záchvaty....začne sliniť,netečú mu sliny z papuľky,ale intenzívne prehĺta,potom sa začne triasť (možno od strachu,lebo nevie,čo sa deje,možno zo slabosti) začne nepokojne behať z miesta na miesto,ľahne si,sekundu leží a zas ide inde....moce ho do jednej strany,motanica sa stupňuje,nakoniec sa už neudrží na nohách a padá do strany.Ja sa ho snažím hneď odchytiť,držím ho na rukách a ukľudňujem a utišujem,lebo keby som ho nechala behať,tak by si možno pádom ublížil.Raz sa pri tom aj pocikal.Tento stav motací netrvá dlho,ale potom je akoby unavený,dychčí....Bola som u vetoša,povedal,že má rozdráždené nervy,a mám mu dávať B-komplex. Nemáte niekto s týmto skúsenosti? Nemohla by to byť cukrovka alebo padúcnica?
lujza.j
19.01.13,19:55
nemám, ale tiež by som povedala, že epilepsia....
alaya1
19.01.13,19:55
môj pes máva občas 3-4x za rok také čudné záchvaty....začne sliniť,netečú mu sliny z papuľky,ale intenzívne prehĺta,potom sa začne triasť (možno od strachu,lebo nevie,čo sa deje,možno zo slabosti) začne nepokojne behať z miesta na miesto,ľahne si,sekundu leží a zas ide inde....moce ho do jednej strany,motanica sa stupňuje,nakoniec sa už neudrží na nohách a padá do strany.Ja sa ho snažím hneď odchytiť,držím ho na rukách a ukľudňujem a utišujem,lebo keby som ho nechala behať,tak by si možno pádom ublížil.Raz sa pri tom aj pocikal.Tento stav motací netrvá dlho,ale potom je akoby unavený,dychčí....Bola som u vetoša,povedal,že má rozdráždené nervy,a mám mu dávať B-komplex. Nemáte niekto s týmto skúsenosti? Nemohla by to byť cukrovka alebo padúcnica?

Kopretinka, moze to byt kludne aj epilepticky zachvat. Bolo by dobre, keby si psika, ked sa to stane natocila na mobil- video a to ukazala veretinarovi, ale urcite aj dvom, pre istotu na spravne urcenie diagnozy.

A to ta hned diagnostikoval, bez vysetreni? bez odberu krvi? Ja by som ho vymenila.

len sa nevylakaj- moze to byt ajk nieco uplne ine. Mne veterinar vzdy odporuca to natocenie, viac vidi a vie viac.

nas pes takto pobehola, krutil sa, hrabal v pelechu aj na posteli- to mal vtedy alergicku reakciu na spot. Takze asi by som odporucala ziadat aj vysetrit krv.A to video velmi pomohlo.
lujza.j
19.01.13,19:56
kopretinka
19.01.13,19:59
Kopretinka, moze to byt kludne aj epilepticky zachvat. Bolo by dobre, keby si psika, ked sa to stane natocila na mobil- video a to ukazala veretinarovi, ale urcite aj dvom, pre istotu na spravne urcenie diagnozy.

A to ta hned diagnostikoval, bez vysetreni? bez odberu krvi? Ja by som ho vymenila.
kým by som sa dostala k videu,tak by to aj skončilo.Krv mu nebral,vyšetroval ho-počúval mu srdce.No keď tu to s tými veterinármi nie je bohviečo.....
alaya1
19.01.13,20:02
kým by som sa dostala k videu,tak by to aj skončilo.Krv mu nebral,vyšetroval ho-počúval mu srdce.No keď tu to s tými veterinármi nie je bohviečo.....

Ale snad to trva par chvil. Zober mobil a natoc to. Cely priebeh. Chod k inemu, ked ti hned z brucha diagnozu vycapi. Pocuvajk srdce. ked zachvat pominie, pominu aj priznaky. Preto to video som ti odporucala.Ale to pomocenie a velka unava, to ukazuje na epi. Daju lieky a bude fajn. Mam v susedstve psika- mix yorka, zije s tym v pohode.
kopretinka
19.01.13,20:06
Kvaka
19.01.13,20:07
Kopretinka, podľa príznakov by to mohla byť začínajúca epilepsia. Dala som dcére prečítať tvoj príspevok, potvrdila mi to, má ešte čerstvé skúsenosti. Slinenie, nepokoj, motanie, padanie a pocikanie sú všetko príznaky, ktoré dcéra pozná. Mala psíka s epilepsiou už vo veľmi silnej forme, boli to kruté bolesti pri záchvate, je to treba podchytiť včas, sú na to lieky. Zmeň veterinára, kým je čas.
alaya1
19.01.13,20:09
To sa neda takto urcit doiagnoza,priznaky nemusia vsetky zodpovedat popisu choroby u kazdeho psika, moze to byt fakt nervoveho povodu, ze ho nieco vystrasi, a to pomocenie, aj to moze s tym suvisiet. Najlepsie ti odpovie erudovany veterinarny lekar. Ja som dobreho nasla az na 3 pokus.

Tak to Kvaka potvrdila, co som si myslela.
kopretinka
19.01.13,20:10
Kopretinka, podľa príznakov by to mohla byť začínajúca epilepsia. Dala som dcére prečítať tvoj príspevok, potvrdila mi to, má ešte čerstvé skúsenosti. Slinenie, nepokoj, motanie, padanie a pocikanie sú všetko príznaky, ktoré dcéra pozná. Mala psíka s epilepsiou už vo veľmi silnej forme, boli to kruté bolesti pri záchvate, je to treba podchytiť včas, sú na to lieky. Zmeň veterinára, kým je čas.
ok,pôjdem k inému.Ja som si užila už s dvomi havami,ja to už nechcem :mee:........
verkaz
19.01.13,20:11
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/c0.0.240.240/p403x403/163377_510406788982550_1256749085_n.jpghttps://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/c0.0.133.133/p133x133/248711_10151417331453274_1705034950_n.jpgTu je na fotke malá Lili,keď sme ju našli, potom u mňa v dočasnej opatere a dnes odišla do nového domova. Prajem jej aby už zažila len všetko dobré.
Čaká ju síce ešte operácia očka a zúbkov ale to už musí tiež dobre dopadnúť.
kopretinka
19.01.13,20:12
chuďátenko....
alaya1
19.01.13,20:12
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/c0.0.240.240/p403x403/163377_510406788982550_1256749085_n.jpghttps://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/c0.0.133.133/p133x133/248711_10151417331453274_1705034950_n.jpgTu je na fotke malá Lili,keď sme ju našli, potom u mňa v dočasnej opatere a dnes odišla do nového domova. Prajem jej aby už zažila len všetko dobré.
Čaká ju síce ešte operácia očka a zúbkov ale to už musí tiež dobre dopadnúť.


Vela krasnych chvil malickej u novych majitelov zelam a vela zdravicka. Tebe velke dakujem za opateru, ktoru si jej dala.
kukučka
19.01.13,20:28
ešte som ju nečítala, len som v nej našla zmienku o liečení zvierat, možno niekomu pomôže

tu máš knižku od Armstronga (http://www.upramene.cz/forum/download/file.php?id=14349)
kopretinka
19.01.13,20:52
ešte som ju nečítala, len som v nej našla zmienku o liečení zvierat, možno niekomu pomôže

tu máš knižku od Armstronga (http://www.upramene.cz/forum/download/file.php?id=14349)

Nemáte oprávnění pro stažení tohoto souboru.........:confused:
kukučka
19.01.13,22:32
na strane 14 tejto témy je odkaz, mne funguje, o zvieratách tuším okolo str. 50

Armstrong: Elixír života

http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=1521&start=195 (http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=1521&start=195)
alaya1
20.01.13,06:13
Nášmu psíkovi hrozí operácia zvukovodu. Tak sa jej to v ušku zúžilo, že sa jej vôbec nemôže veterinár dostať do zvukovodu. Mala zápal uška a neskoro sme to postrehli, lebo na povrchu uška jej nebolo nič vidieť. Teraz užívala Prednison a kvapky na zápal. Neodpuchlo jej to a dnes ešte pod narkozov jej veterinár napichal priamo do uška nekaký prostriedok na odpuchnutie. Je to yorkschir a bude mať 10 rokov. Má niekto skúsenosť s tkýmto niečim. Mám pocit, že tá operácia nás neminie a už teraz som z toho hotová, lebo myslim, že je to veľmi bolestivé. To by jej odstránili celý zvukovod. Ach.

skus najst radu aj tu.
http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=11&t=3781
alaya1
20.01.13,06:15
ten môj nemá kŕče,nehrabe nohami,iba sa zozačiatku trochu trasie....

Skus nieco vyhladat aj v tomto linku
http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=11&t=124
anet
20.01.13,10:06
Veľmi poučné video aj pre nepsíčkarov.

http://vimeo.com/40505892 (http://vimeo.com/40505892)
promont maja
21.01.13,07:40
Jaj, chúďatko maličké ...
Napíš, čo sa bude diať. Moja má teraz tiež problémy s uchom, zase má zápal. Naposledy to bolo tiež už-už na operáciu, ale našťastie sa ju podarilo vyliečiť. Veterinár upozorňoval hlavne na nebezpečenstvo opuchov a hlavne na to, že pri škrabaní môže vniknúť hematóm, ktorý pri ďalšom škrabaní môže prasknúť a to už patrí medzi život ohrozujúce stavy. On to povysvetľoval trošku viac, ale kľúčovými slovami v mojej hlave ostali škrabanie-hematóm-prasknutie -život ohrozujúci stav. Aj teraz som zelená od strachu, lebo moja má minimálne 13 rokov, zápal ucha, zuby, ktoré vyžadujú veterinárne očistenie, ľadviny, ktoré už pred rokom fungovali asi na 80%, trasenie labiek ako následok výrastkov na chrbtici. Viem, že z narkózy sa už nemusí prebrať, alebo sa jej môže skrátiť doba života a neviem sa rozhodnúť, či riskovať zákrok s narkózou, alebo ju len s tlmením príznakov chorôb nechať dožiť....

... no keď ušká bolia ... nie je to dobré ... dúfam, že sa zdravotný stav polepší ... tá bolesť býva dosť zlá ...

... neviem, či je to ako u ľudí, ale mám jednu kamarátku ( učiteľku), ktorá chodievala stále k zubárke, že ju bolia zuby ... často k nej chodievala, až ju raz táto skoro vyhodila s tým, že jej zuby sú v plnom poriadku a nemá ju tam čo bolieť ... že je iba precitlivená a že si to iba navráva = že má nervy nadranc z "učiteľovania" ... došlo k hádke ... kamarátka sa nenechala a pomaly s plačom argumentovala, že má strašné bolesti, že nespáva a tak ... zubárka si s ňou už nevedela rady a ako poslednú možnosť ju poslala k ušnému ... a výsledok: opuchnutý zvukovod s milimetrovým priechodom ... čudoval sa, že vôbec počula ... a že prišla v poslednej chvíli ... takže tie bolesti patrili uchu a nie zubom ...

... veru neviem ako by som sa ja na tvojom mieste rozhodla ... neviem ... ale držím vám prsty ...
Dav
24.01.13,20:31
Rozhodla som sa risknúť čistenie zubov. Na ucho má kvapky- ATB, ušnicu má stále napuchnutú. Keď bude v narkóze, urobí jej doktorka full-servis - zuby, začipovanie, aj kontrolu ucha. Aj ja som si objednala full servis - dcéru, vnuka, zaťa a syna so skoronevestou ako morálnu podporu, ak by....
vema
26.01.13,19:57
Ten môj psík na tú operáciu uška musí ísť. Je mi z toho smutno, je to náročná a bolestivá operácia, bolo mi do plaču, ale neni východisko. Uško jej neodpuchlo ani po Predinsone a kvapiek. Tiež už má veľa problémov, kríva na nožičku, má mykózu a aj zúbky nemá v poriadku. Veto povedal, že uško je na prvom mieste. Dúfam, že to zvládne. Dav, aj tvojmu psíkovi držím palce, chudiatká naše. Ďakujem za reakcie, našla som pár odborných článkov / zahranničných/, kde je prestný popis operácie, možných následkov, pooperačná starostlivosť a ostatné. No, mám z toho zmiešané pocity a ozaj strach. Veto povedal, že keď sa to nechá tak, psíkovi sa to bude opakovať, bude mať stále bolesti a to ho vraj veľmi bolí.
alaya1
26.01.13,20:18
Ten môj psík na tú operáciu uška musí ísť. Je mi z toho smutno, je to náročná a bolestivá operácia, bolo mi do plaču, ale neni východisko. Uško jej neodpuchlo ani po Predinsone a kvapiek. Tiež už má veľa problémov, kríva na nožičku, má mykózu a aj zúbky nemá v poriadku. Veto povedal, že uško je na prvom mieste. Dúfam, že to zvládne. Dav, aj tvojmu psíkovi držím palce, chudiatká naše. Ďakujem za reakcie, našla som pár odborných článkov / zahranničných/, kde je prestný popis operácie, možných následkov, pooperačná starostlivosť a ostatné. No, mám z toho zmiešané pocity a ozaj strach. Veto povedal, že keď sa to nechá tak, psíkovi sa to bude opakovať, bude mať stále bolesti a to ho vraj veľmi bolí.


Vema, nechces to konzultovat aj s inym veterinarom?
vema
26.01.13,21:14
Vema, nechces to konzultovat aj s inym veterinarom?Napísala som ti SS.
Dav
30.01.13,14:12
Ušnica opuchla, pri čistení zubov jej ju "rozpárali", musí ostať otvorená rana, ktorá sa prirodzene vyčistí. Pacientka ešte spí.
Moja pooperačná starostlivosť je momentálne hladkanie a sledovanie dýchania.
kopretinka
30.01.13,14:26
Ušnica opuchla, pri čistení zubov jej ju "rozpárali", musí ostať otvorená rana, ktorá sa prirodzene vyčistí. Pacientka ešte spí.
Moja pooperačná starostlivosť je momentálne hladkanie a sledovanie dýchania.
Chúďatko,nech sa jej to čo najskôr zahojí :mee: Nemáva problém s vačkami? Moja prvá psica mala stále problémy s ušami,stále sa opakovali zápaly.Potom sa zistilo,že sa jej pachové žľazy (vačky) nevyprázdňujú a to má súvis s ušami.Začala som s ňou pravidelne chodiť k veter. na vytláčanie a potom už nikdy nemala problémy s ušami...
Kvaka
30.01.13,15:12
Silno držím prsty.
Dav
30.01.13,19:34
Ten môj psík na tú operáciu uška musí ísť. Je mi z toho smutno, je to náročná a bolestivá operácia, bolo mi do plaču, ale neni východisko. Uško jej neodpuchlo ani po Predinsone a kvapiek. Tiež už má veľa problémov, kríva na nožičku, má mykózu a aj zúbky nemá v poriadku. Veto povedal, že uško je na prvom mieste. Dúfam, že to zvládne. Dav, aj tvojmu psíkovi držím palce, chudiatká naše. Ďakujem za reakcie, našla som pár odborných článkov / zahranničných/, kde je prestný popis operácie, možných následkov, pooperačná starostlivosť a ostatné. No, mám z toho zmiešané pocity a ozaj strach. Veto povedal, že keď sa to nechá tak, psíkovi sa to bude opakovať, bude mať stále bolesti a to ho vraj veľmi bolí.
Keď som dnes videla, čo mala v opuchnutej ušnici Wendy... a to našťastie nebolo v lebke, tak Ti asi tú operáciu odporučím. Aj keď viem, že ani moja psina nie je ešte z narkózy úplne prebratá a môže sa stať všeličo. Rana sa jej bude hojiť otvorená, aby sa úplne vyčistila, čo tiež nie je bohviečo - celý deň býva sama doma a ani pes s krvácajúcim uchom v byte nebude zrovna zábava.
Napíš, čo je nové a držíme labky :)
Ešte som si spomenula, ako mi veterinári, operovali ju dvaja, vysvetľovali, že hematómy sú nebezpečné a že názory na liečenie sa rôznia, s rôznymi výsledkami, ale že asi najviac úspešné sú operačné zákroky - ich otvorenie a vyčistenie zrazeniny.
Dav
30.01.13,19:41
Ďakujem.Momentálne sú žľazy v poriadku, ale budem dávať pozor
kopretinka
30.01.13,19:43
Keď som dnes videla, čo mala v opuchnutej ušnici Wendy... a to našťastie nebolo v lebke, tak Ti asi tú operáciu odporučím. Aj keď viem, že ani moja psina nie je ešte z narkózy úplne prebratá a môže sa stať všeličo. Rana sa jej bude hojiť otvorená, aby sa úplne vyčistila, čo tiež nie je bohviečo - celý deň býva sama doma a ani pes s krvácajúcim uchom v byte nebude zrovna zábava.
Napíš, čo je nové a držíme labky :)
Ešte som si spomenula, ako mi veterinári, operovali ju dvaja, vysvetľovali, že hematómy sú nebezpečné a že názory na liečenie sa rôznia, s rôznymi výsledkami, ale že asi najviac úspešné sú operačné zákroky - ich otvorenie a vyčistenie zrazeniny.
ja si neviem predstaviť,ako bude doma sama .......bude mať ten golier? lebo ak nie,tak si to môže rozškrabať,určite ju to bude bolieť a svrbieť....
Dav
30.01.13,20:32
ja si neviem predstaviť,ako bude doma sama .......bude mať ten golier? lebo ak nie,tak si to môže rozškrabať,určite ju to bude bolieť a svrbieť....
Je bez goliera, má tam priloženú tenkú špongiu, vyzerá to takto
Kvaka
30.01.13,20:49
Moje chudátenko. Aká je ešte omámená, v očkách jej to vidno, bude to dobre, ale golier vás asi neminie, lebo keď bude čulá, tak si to bude strhávať labkou. Naša bola operovaná v 13 rokoch a veru si počas hojenia 6 stehov povyberala sama, ranu si stále olizovala.
pepsikova
31.01.13,05:37
...neboj, pacientka cíti tvoju pooperačnú starostlivosť veľmi intenzívne a po prebratí dostaneš"všimné"...
pepsikova
31.01.13,05:40
..no pacientka sa už asi prebrala z narkózy a tak šarkan posiela paklík piškotov, ktorý je ale otvorený, lebo musel skontrolovať, či sú jedlé a či Wendynke neublížia...no a štek samozrejme...sme radi, že zákrok sa podaril a hádam už bude len lepšie...držíme palčoky furt, aj labky...dobre by bol ten golier, pre začiatok, nech si pazúrikmi neublíži...cmukynaňufíka..
promont maja
31.01.13,06:52
... držte sa ... a pohladkaj ju aj za mňa ...
promont maja
31.01.13,07:07
... aj my, trojka, posielame pacientke, a aj jej spolutrpiteľke, veľa stískancov, takých pepsikových okolokrčkových ...
MisheliQ
31.01.13,12:40
Držte sa!! Myslíme na vás ja a moji traja chlpáči (aj mačka)
Dav
31.01.13,17:22
Priebežná správa - oklepáva hlavou, polovica pásika z molitanu je už preč :D , nekrváca, ňufák studený, granule zjedené, chvost ešte neodkrútený :---. Akurát neoňuchala všetky mláčky a kôpky na sídlisku, lebo som jej skrátila čas venčenia, aby neprechladla. Hryzie na obidvoch stranách papule, potešená, že to znova môže. Aj oko už stratilo čínsky tvar, už ho nepriviera, ale má ho rovnaké, ako pred chorobou. Zatiaľ jej rana nezapácha, a našťastie, ani v byte nedošlo k žiadnej nehode. nenapísala som ešte to, že kým sa prebrala z narkózy, pocikala sa. Nehodu som od minulej narkózy predvídala, tak som pod deku dala uterák a pod to igelit.Potom som ju preložila na čistú deku. Keby mi bolo napadlo, mohla som kúpiť v lekárni tie podložky pod pacientov. Bola doma celý deň sama, len okolo obeda sa cestou do práce zastavil zať na ňu mrknúť, či je v poriadku.
Ďakujeme za podporu a pozdravy. S vašou účasťou som to znášala ľahšie. Lebo veď keď má človek rád svojho psa, tak sa bojí, či sa rozhodol správne a či to zvieratko prežije. Aj Wendynka si užíva, že ju majú radi "od Tatier k Dunaju". Vďaka za nás obidve. :)
kopretinka
31.01.13,17:30
:) to pocikanie je normálne,to je z narkózy.Poklepávať hlavou bude,lebo jej tam zavadzia ten molitan,či čo si to tam dala.neviem,či je to dobre,že to tam má,to kázal veto?
Kvaka
31.01.13,17:40
Dav, už aby bol piatok večer, bude aspoň pod dozorom. Zajtra si dá dole aj ten zvyšok, len aby sa nepoškrabala. Prečo nehrýzla na jednej strane? Zuby?
Dav
31.01.13,18:08
Zuby
Dav
31.01.13,18:11
:) to pocikanie je normálne,to je z narkózy.Poklepávať hlavou bude,lebo jej tam zavadzia ten molitan,či čo si to tam dala.neviem,či je to dobre,že to tam má,to kázal veto?
Molitan vyfasovala od veterinára, on jej to tam nalepil. Je to niečo ako molitanový leukoplast. Odstrihla som jej ho ja, lebo ním mala obalené ucho a z tej vonkajšej strany sa odlepil sám a dosť jej to vadilo. Rana je otvorená a cez molitan sa vetrá a zároveň zabraňuje špineniu v byte.
kopretinka
31.01.13,18:14
jaj,už viem,mala som niečo také,je to nejaká hmota,čo zastavuje krvácanie
Kvaka
31.01.13,18:17
Molitan vyfasovala od veterinára, on jej to tam nalepil. Je to niečo ako molitanový leukoplast. Odstrihla som jej ho ja, lebo ním mala obalené ucho a z tej vonkajšej strany sa odlepil sám a dosť jej to vadilo. Rana je otvorená a cez molitan sa vetrá a zároveň zabraňuje špineniu v byte.Naša bola po operácii všade natretá takým strieborným roztokom. Vtedy jej v narkóze vyberali hrču, z hlavy tri bradavice a tak bola celá strieborná. Cez telo mala elastickú sieťku. Ona sa ale prebrala ešte u veta, inak by nám ju nedali domov, som prekvapená, že vám ju dali spiacu. Keď sme vyšli z ambulancie a dali sme ju na zem, prvé, čo urobila, čupla si a cikala, aj keď tam nebola tráva, iba holá zem. Potácala sa, ale bola prebratá. Po dvoch dňoch už usilovne pracovala na skúmaní stehov.
Dav
31.01.13,19:29
Naša bola po operácii všade natretá takým strieborným roztokom. Vtedy jej v narkóze vyberali hrču, z hlavy tri bradavice a tak bola celá strieborná. Cez telo mala elastickú sieťku. Ona sa ale prebrala ešte u veta, inak by nám ju nedali domov, som prekvapená, že vám ju dali spiacu. Keď sme vyšli z ambulancie a dali sme ju na zem, prvé, čo urobila, čupla si a cikala, aj keď tam nebola tráva, iba holá zem. Potácala sa, ale bola prebratá. Po dvoch dňoch už usilovne pracovala na skúmaní stehov.
Neviem, možno chceli, aby si pospala a nemala bolesti. Poznajú ju ešte od šteniatka z kontajnera a vedia, že nemá veterinárov v láske. Dostala som príkazom volať, ak by sa stalo čokoľvek neobvyklé. Bežné stavy preberania z narkózy poznám, toto bola 3. narkóza. Ináč, prvá otázka bola vek, druhé bolo odváženie psiny a tretie konzultácia dávky narkózy.
verkaz
31.01.13,20:16
Držím palce a prajem skoré uzdravenie. Už bude len dobre.
Ja na druhý týždeň tiež idem s mojou dočasne adoptovanou Lilinkou na operáciu - vybratie mŕtveho očka, vytrhanie zúbkov a tiež dať do poriadku pazúriky, ktoré neboli najmenej 8 rokov strihané.
Ale najviac ma teší, že bude mať nový láskavý domov a aj psieho kamaráta.
Dav
31.01.13,20:27
Držíme pazúriky, si super psíčkarka :)
Kvaka
31.01.13,21:34
Neviem, možno chceli, aby si pospala a nemala bolesti. Poznajú ju ešte od šteniatka z kontajnera a vedia, že nemá veterinárov v láske. Dostala som príkazom volať, ak by sa stalo čokoľvek neobvyklé. Bežné stavy preberania z narkózy poznám, toto bola 3. narkóza. Ináč, prvá otázka bola vek, druhé bolo odváženie psiny a tretie konzultácia dávky narkózy.
Tak sa držte a nech už tvoju havinku nič nebolí, budeme držať prsty aj labky, aby sa rýchlo z toho dostala.
Kvaka
31.01.13,21:41
Aj ja držím Lilinke prsty, verím, že už jej bude len dobre.
kopretinka
01.02.13,07:15
Držím palce a prajem skoré uzdravenie. Už bude len dobre.
Ja na druhý týždeň tiež idem s mojou dočasne adoptovanou Lilinkou na operáciu - vybratie mŕtveho očka, vytrhanie zúbkov a tiež dať do poriadku pazúriky, ktoré neboli najmenej 8 rokov strihané.
Ale najviac ma teší, že bude mať nový láskavý domov a aj psieho kamaráta.
o bože.....:mee:
posledný havinko,na ktorého som prispela,zomrel .......a už zase revem....cítim sa strašne bezmocne a úboho...
Dav
03.02.13,11:11
Rana sa čistí, mokvá. Ešteže tam je ten molitan, dá sa zvládnuť bytová hygiena. Pacientka potriasa hlavou a bez zachytávača by to bola katastrofa. Aj tak viem, že po zahojení rany bude potrebná dôkladná "deratizácia" bytu, lebo leží aj na operovanej strane a nepochybujem, že tekutina z molitanu premokne na deky a koberce.
vema
03.02.13,20:40
No, my by sme mali ísť na operáciu toho uška okolo 11 - 12 teho, už som jej vysadila postupne Predinson / minimálne 1 týžden musí byť bez neho, lebo podporuje krvácanie. Dav a tvoj psík mal aký problém s uškom? To mu ho len otvorili? Ja som z toho úplne bez nálady, keď si pomyslím, že jej budú do takej maličkej hlavičky rezať. Vy to už máte aspoň za sebou a šťastie, že to dopadlo dobre. Mne povedal veto, že bude mať golier, chuderka už to raz mala /kastrácia/ a vôbec nevedela s tým chodiť. Dali sme jej to dole a obliekla som jej tričko a zafačovala. Tak si nič neškriabala. V tomto prípade to bude horšie, lebo ucho jej nezabalím tak ľahko. Držte nám labky, dúfam, že to zvládne, dám vedieť. Prajem všetkým chorým psíkom skoré uzdravenie.
Dav
05.02.13,19:42
Molitanový pásik "sa" včera dal dole, rana je otvorená, mokvá. Musím pochváliť pacientku. Je trpezlivá a čistotná. Akékoľvek nečistoty rieši olizovaním a udržuje v čistote nielen vlastný kožuch ale aj "pelech" aj "búdu". Olizuje koberce, deky, dlážku a samozrejme, labku, ktorou si ucho utiera, alebo tú časť kožucha, kde sa oprela operovaným uškom. Našťastie sa nešrabe pazúrami. Skrátila som čas venčenia na minimum, aby neprechladla, ale keď vidím, že sa chce trochu prejsť, tak hlavne podvečer, jej doprajem aj dlhší pobyt. Hlavne keď vidím, že neobtriasa hlavou. Je zaujímavé, že sa aj sama snaží byť večer a ráno vonku len na minimálny čas - 2 mláčky, jedna kôpka, prechádzka ku najbližšiemu smetnému košu a domov do tepla. Teraz som jej tiež utierala ranu mokrými vatovými tampónmi a nechala si prikladať tampóny. Ani nekňučala, čo je tiež dôvod na obdiv, lebo ja mať 5 cm reznú ranu na uchu, tak by som asi zavýjala.Neskúšam žiadne čajíky, lebo som dostala príkazom, aby sa rana hojila čo najdlhšie, kvôli čisteniu. Ináč by som jej to už bola liečila repíkom. Aj napriek rane má dobrú náladu, žerie ako obvykle, a čo som najviac rada, už to nie je také apatické klbko s teplým ňufákom. Aj keď ani doma sa veľmi nebláznime, nechávam jej kľudové aktivity. Už zase si príde ku mne ľahnúť, keď pozerám telku (keď sedíš, máš čas ma hladkať), alebo skontrolovať, čo mám v tanieri (samozrejme, lepšie ako moje granule), čo už asi 2 týždne pred zákrokom nerobila.
Dav
05.02.13,19:48
Budeme držať labky, potom sa podeľ s nami o skúsenosti
Kvaka
05.02.13,19:59
Molitanový pásik "sa" včera dal dole, rana je otvorená, mokvá. Musím pochváliť pacientku. Je trpezlivá a čistotná. Akékoľvek nečistoty rieši olizovaním a udržuje v čistote nielen vlastný kožuch ale aj "pelech" aj "búdu". Olizuje koberce, deky, dlážku a samozrejme, labku, ktorou si ucho utiera, alebo tú časť kožucha, kde sa oprela operovaným uškom. Našťastie sa nešrabe pazúrami. Skrátila som čas venčenia na minimum, aby neprechladla, ale keď vidím, že sa chce trochu prejsť, tak hlavne podvečer, jej doprajem aj dlhší pobyt. Hlavne keď vidím, že neobtriasa hlavou. Je zaujímavé, že sa aj sama snaží byť večer a ráno vonku len na minimálny čas - 2 mláčky, jedna kôpka, prechádzka ku najbližšiemu smetnému košu a domov do tepla. Teraz som jej tiež utierala ranu mokrými vatovými tampónmi a nechala si prikladať tampóny. Ani nekňučala, čo je tiež dôvod na obdiv, lebo ja mať 5 cm reznú ranu na uchu, tak by som asi zavýjala.Neskúšam žiadne čajíky, lebo som dostala príkazom, aby sa rana hojila čo najdlhšie, kvôli čisteniu. Ináč by som jej to už bola liečila repíkom. Aj napriek rane má dobrú náladu, žerie ako obvykle, a čo som najviac rada, už to nie je také apatické klbko s teplým ňufákom. Aj keď ani doma sa veľmi nebláznime, nechávam jej kľudové aktivity. Už zase si príde ku mne ľahnúť, keď pozerám telku (keď sedíš, máš čas ma hladkať), alebo skontrolovať, čo mám v tanieri (samozrejme, lepšie ako moje granule), čo už asi 2 týždne pred zákrokom nerobila.Tak sa veľmi teším, že sa havinka cíti dobre. Je zjavné, že sa jej uľavilo od bolesti a zápal zmizol. Muselo ju to veľmi bolieť, dobre si sa rozhodla dať jej to operovať a ak ju boleli aj zuby, úľava je teraz ešte väčšia. Rana sa zahojí, ona keby mohla, tak si aj ranu poblizuje, aby sa jej to skôr zahojilo. To, že si po sebe čistí, je dobré, naša sa tiež olizovala, ak niekde náhodou niečo poznačila svojími výlučkami z rany alebo z hárania. Tak sa držte a liečte, nech sa jej to už nevráti.
promont maja
06.02.13,05:05
... veľmi sa teším, že je havenka taká statočná a obdivuhodná ... je to múdry psík ... aj sa prikláňam ku Anke ( Kvaka) = tvoje rozhodnutie bolo to správne ...
... a pekne sa nám vyliečte ... a dajte nám o vás priebežne vedieť, čo máte nové ...
promont maja
06.02.13,05:44
... keďže som už dosť dlho nedala vedieť, čo má Wallie nové ... tak toho 12. 2. ideme na tú kastráciu ... presvedčili ma moji synovia, Silvinka, pani doktorka a aj pán doktor ... verím, že toto moje rozhodnutia bude to správne ... popri operácii bude poslednýkrát v tomto roku na preočkovanie proti besnote, dostane aj preukaz a ďalšie očkovacie látky ... a samozrejme čip ... držte nám palce ... to prepláchnutie slzných kanálikov nemalo taký efekt, ako som očakávala ( aj keď čistíme denne očká) mokvajúce dve cestičky máme naďalej ... takže necháme opätovne tieto znovu prepláchnúť ( pán doktor ešte o tom ani nevie, ale nemyslím, že nebude namietať ...) ... možno, že necháme odstrániť aj aký-taký zubný kameň ... a povytrhávať chlpy z uškách, resp. prehliadnúť ušká ( predtým tam v nich bol ušný svrab ..) ... a pazúriky necháme skrátiť, ak bude potrebné .. takže taký full servis ...

... nevie niekto, existujú aj nejaké také stehy ( u psíkov), ktoré nie je potrebné povyberať? ... alebo je asi predsa len vhodnejšie, aby boli tie nite také, aby tie stehy bolo predsa len dobré povyberať? ... čo si o tom myslíte ... pán doktor o takej možnosti ani nehlesol ... mal niekto nejaké zlé skúsenosti s takouto operáciou? ...

... a čo sa týka kvasiniek ... kúpeme raz do týždňa ... papáme vitamíny či iné tabletočky, v ktorých je napr. o. i. zinok atď. ( podpora imunity ..) ... takže, čo sa týka pokožky ešte nie sme na konci ... miesta s kvasinkami skoro už nemáme ... ale ... môžu sa vrátiť ... a papáme ešte vždy špeciálne krmivo pre westie od Royal Canin ( pán doktor to stále takto odporúča ..) ...

... psychicky je na tom stále rovnako ... doma je Wallie sebavedomá ( syna vždy vyhreší, keď príde neskoro večer domov ... zneje to asi tak, že spustí spŕšku výčitiek ( ... ja musím zakaždým vyštartovať spod teplej perinky, aby susedia nemuseli toto jej ujúkanie zakaždým počúvať ...) ... a ten sa jej potom ospravedlňuje, že to už viac neurobí a tak ... ) ... ale vonku chodí so stiahnutým chvostíkom ... Bubko päť metrov predo mnou a Wallie pol metra popri mne, hoci Bubko vždy sleduje, kde je Wallie a počká na nás ... veľa naších psíčkarov ju pozná a každý si ju ide hneď pohladkať, keď sa s nami stretne ... obľúbila si takých dvoch, ku ktorým aj príde ... a má aj dvoch psíkov, s ktorými sa aj pohrá ... sú rovnakej veľkosti ako ona = yorkshireríkovia ... takže vcelku už ozaj fajn ...
Dav
06.02.13,05:51
Wendy mala nevyberacie stehy po kastrácii
Kvaka
06.02.13,08:53
Sú také stehy, naša ich síce nemala, ale boli sme informovaní o tejto možnosti od veterinára u nás, keď sme sa pýtali na kastráciu mačiek. Sme totiž dohodnutí na jar dať sterilizovať (alebo kastrovať) mačky, čo sa u nás usalašili a keďže sú to polotúlavé a bezmenné mačky, je problém ich odchytiť podľa potreby. Vet nám povedal, že použije stehy vstrebateľné, aby sme už nemuseli s nimi chodiť. Len suma je dosť vysoká, keď to vynásobím počtom mačiek, tak... Ale manžel nenamieta.
vema
06.02.13,09:31
Majka, kastrácie sa nemusíš až tak báť, moja Cilka to absolvovala a to bola asi najľahšia operácia, to som ani nepísala, ale absolvovala aj odstránenie prsných žliaz všetkých, tak to bolo hrozné. Pri tom som sa pýtala na tie stehy čo sa vstrebú a veto mi povedal, že tie dávajú pri určitých operáciách , oni vedia. Ja som povedala, aby jej dali všetko to najlepšie čo majú. Operácia sa podarila, mala také rúrky na brušku, to som jej čistila, no bolo to náročné, ale zvládla to. Ona mala hrčky pri bradavkach, tak to musela absolvovať. Ach, tá si už prešla toho a teraz to ucho. Už mám z toho zlý pocit, že musí tak trpieť. Do 8 rokov bola úplne zdravá a tak sa to teraz všetko zbehlo. Chudiatko havinko môj.
Dav
06.02.13,21:13
... keďže som už dosť dlho nedala vedieť, čo má Wallie nové ...

... psychicky je na tom stále rovnako ... doma je Wallie sebavedomá ( syna vždy vyhreší, keď príde neskoro večer domov ... zneje to asi tak, že spustí spŕšku výčitiek ( ... ja musím zakaždým vyštartovať spod teplej perinky, aby susedia nemuseli toto jej ujúkanie zakaždým počúvať ...) ... a ten sa jej potom ospravedlňuje, že to už viac neurobí a tak ... ) ... ale vonku chodí so stiahnutým chvostíkom ... Bubko päť metrov predo mnou a Wallie pol metra popri mne, hoci Bubko vždy sleduje, kde je Wallie a počká na nás ... veľa naších psíčkarov ju pozná a každý si ju ide hneď pohladkať, keď sa s nami stretne ... obľúbila si takých dvoch, ku ktorým aj príde ... a má aj dvoch psíkov, s ktorými sa aj pohrá ... sú rovnakej veľkosti ako ona = yorkshireríkovia ... takže vcelku už ozaj fajn ...
V prvom rade Ťa obdivujem, že si z týraného psa urobila "kočku". Čo sa týka správania, záleží od povahy psíka, ale moja skúsenosť je taká, že sa len veľmi pomaly zbaví strachu zo všetkého zlého, čo zažila. Aj keď je v milujúcej svorke, osmeľuje sa len pomaly a možno jej niektoré návyky,či skôr fóbie zostanú stále. Aj to, že sa drží stále blízko Teba, sa mi javí ako pozostatok strachu, aby o Teba neprišla.
Chápem Tvoje obavy z operácie. Treba len veriť, že iná možnosť, ako tá, že to dobre dopadne, neexistuje.
Držíme prsty aj labky, aby sa po operácii rýchlo zotavila.
erik555
06.02.13,21:17
neviem ci ste videli na Nat Geo Channel serie "Znalec psej duse" (Cesar Millan), ale celkom zaujimave poznatky.

http://www.youtube.com/watch?v=cXrFrY_k-EE
promont maja
07.02.13,08:42
... tak toto je sen aj našej Silvinky ... toto by chcela v živote robiť ... preto študuje veterinu ...
erik555
07.02.13,09:09
pred vyse rokom som mal aj Nat Geo Channel, kde som rad pozeraval "Znalec psi duse"...teraz iba na youtube, kde je plno dielov v anglictine, spanielcine a teraz je vela uploadnutych aj v cestine. Takze mate co pozerat a priucat sa, ako spravne sa k psikom spravat, aby neboli bud dominantny, alebo nervozny, alebo uzkostlivy atd.
A kto je Cesar Millan? http://dogportal.sk/05/cesar-millan/

(http://dogportal.sk/05/cesar-millan/)http://www.youtube.com/watch?v=096Tup-xJ4o
Kvaka
07.02.13,10:35
Máme doma NGC, už som tento seriál pár krát pozerala, ale akosi som na to pozabudla. :confused: Videla som aj nejaké časti seriálu Polepšovna mazlíčku, tiež to bolo veľmi poučné. Stále nepoznám príčinu, prečo niektoré psy majú problém okolo pitia a žrania. Aj náš lordík tým trpel, teraz už je to viacmenej v poriadku. Keď som pozerala to video s bojazlivou Baby girl, tak ten pohľad nad miskou a otáčanie mi bolo známe. Úplne rovnako sa tvári môj pes. Ktovie, čo si prežil prvé roky svojho života.
Dav
07.02.13,18:16
O Cesarovi Millanovi som sa dočítala v knihe Čo videl pes od Malcolma Gladwella.(Mimochodom, výborná kniha.) Myslím si, že to musí byť výnimočný človek a musí mať "zhora dáno", aby tak rozumel psom a tak dokázal korigovať ich chovanie.

P.S. Pacientka dnes zlizla od výťahových dverí poučenie, že to Fuj, čo jej vravím pri obňuchávaní susedovie smetného koša na chodbe myslím vážne. Cestou domov len túžobne pozrela tým smerom, ale spôsobne namierila k našim dverám. Dokonalá psia dáma.:D
Asi ju ten úder dverami zabolel, lebo skňučala a zmenšila sa o 3 psie čísla tak odhadom na chrtíka. Ako vždy sa vybrala ňuchať smetný kôš, ako vždy som povedala Fuj, prišiel výťah, otvorila som dvere, vošla, a až keď jej dvere potiahli vôdzku, sa rozhodla ísť za mnou. Ja mám dnes blbý deň, hlava kdesi pri účtovaní, tak čo sa budem obzerať po akomsi psovi....
Kvaka
07.02.13,18:26
Dav, no to máš tak, keď prvá do výťahu ideš ty, to u nás ide prvý pes. Iba z výťahu idem prvá ja, keby náhodou pred dverami bol susedov pes.:D
Dav
09.02.13,19:14
Mám doma urazeného, naštvaného, čistého a mokrého psa :D V sumáre len 1, slovom jeden, kus :D :D
Rozhodla som sa, že ju vyperiem a tie nemocničné a liečebné pachy z kožucha odstránim. Urazená leží v posteli.Tam to vyzerá -idem rovno prezliecť periny a vyprať deky...
promont maja
12.02.13,07:23
Mám doma urazeného, naštvaného, čistého a mokrého psa :D V sumáre len 1, slovom jeden, kus :D :D
Rozhodla som sa, že ju vyperiem a tie nemocničné a liečebné pachy z kožucha odstránim. Urazená leží v posteli.Tam to vyzerá -idem rovno prezliecť periny a vyprať deky...

... asi nemá rada, ak s ňou niekto manipuluje bez jej súhlasu ... skoro by som si myslela, že píšeš o psíkovi = teriérovi ... hmm ... ako sa máte ... čo je nové? ...
promont maja
12.02.13,07:30
... o 9.30 ( práve teraz) ide Wallie pod nôž ... po 11.00 hod. dostanem info ako dopadla operácia ... a okolo 15.00 hod. si po ňu môžem prísť ... držte nám prsty a aj labky ...

... dumem nad informáciou od p. doktora: tie vstrebateľné stehy sú až v štyroch radách, či úrovniach nad sebou a tie posledné sú tie vonkajšie ( u Wallie asi 3 ks ... možno, že nebude ten rez taký dlhý ...), a aj napriek tomu, že sú vstrebateľné, pán doktor ich po 10 dňoch vyberie ( tie vonkajšie) ... aby náhodou nevrástli do pokožky ... a dôvod ... nepoznám ( nebolo času ... opýtať sa ...) ... asi aby nenarobili galibu, alebo škaredú jazvu ... či? ...
Dav
12.02.13,07:33
Držíme prsty aj labky ...
Kvaka
12.02.13,07:38
... asi nemá rada, ak s ňou niekto manipuluje bez jej súhlasu ... skoro by som si myslela, že píšeš o psíkovi = teriérovi ... hmm ... ako sa máte ... čo je nové? ...Toto isté robila moja stará dáma, nikdy by veru nesúhlasila s kúpaním:D, nenávidela vaňu a vždy po okúpaní sedela urazená zamuchlaná v osuške a deke. My sme nekúpali často, ona bola snehobiela aj po pol roku, ani nesmrdela, mala úžasnú samočistiacu schopnosť. Podvozok sme zato sprškali vždy, keď bolo vonku mokro.
Kvaka
12.02.13,07:43
... o 9.30 ( práve teraz) ide Wallie pod nôž ... po 11.00 hod. dostanem info ako dopadla operácia ... a okolo 15.00 hod. si po ňu môžem prísť ... držte nám prsty a aj labky ...

... dumem nad informáciou od p. doktora: tie vstrebateľné stehy sú až v štyroch radách, či úrovniach nad sebou a tie posledné sú tie vonkajšie ( u Wallie asi 3 ks ... možno, že nebude ten rez taký dlhý ...), a aj napriek tomu, že sú vstrebateľné, pán doktor ich po 10 dňoch vyberie ( tie vonkajšie) ... aby náhodou nevrástli do pokožky ... a dôvod ... nepoznám ( nebolo času ... opýtať sa ...) ... asi aby nenarobili galibu, alebo škaredú jazvu ... či? ...Takže držíme prsty aj labky, nech to dobre dopadne a Wallie už mala len radosť. Stehy by mohli spôsobiť možno aj hrčky v koži, ak by sa nevybrali. Teda tie vonkajšie. Naša dáma si ich povyberala v priebehu týždňa sama, okrem dvoch, kde nedosiahla.

Inak, neviem, ako to myslel náš veterinár s tými mačkami, že by po kastrácii už nemuseli prísť na vyberanie stehov, aké vstrebateľné stehy on mal na mysli.
promont maja
12.02.13,07:55
Toto isté robila moja stará dáma, nikdy by veru nesúhlasila s kúpaním:D, nenávidela vaňu a vždy po okúpaní sedela urazená zamuchlaná v osuške a deke. My sme nekúpali často, ona bola snehobiela aj po pol roku, ani nesmrdela, mala úžasnú samočistiacu schopnosť. Podvozok sme zato sprškali vždy, keď bolo vonku mokro.

... náš psí chlapisko má celkom rád to celé okolo kúpeľa ... normálne si chodí vo vani ( tam a späť pod sprchu ...) ... a Wallie? ... tú strčím do umývadla ( také to je drobenko) = a neprotestuje ... nepáči sa jej iba fén ...

... a Dan? ( náš prvý havček ..) ... ten si raz aj hlávku strčil pod vodičku a potriasal ňou ... a po kúpeli aj 8 hodín spal ...
promont maja
12.02.13,08:23
http://www.youtube.com/watch?v=ojmuflJlCsE&feature=player_detailpage

... tak toto sa určite niekomu môže zísť ...
promont maja
12.02.13,11:36
... Wallie má už po operácii ... trvala dlhšie ako sa čakalo ... ale je v poriadku a o 16.00 ideme po ňu ... viem len, že jej maternica nebola taká kompaktná ako by mala ( vyjadrenie p. doktorky ... nedá sa zistiť koľko pôrodov má za sebou, dá sa iba s určitosťou povedať že minimálne jeden ...), ale vcelku uspokojivé ... no uvidíme ... ja som len rada, že je v poriadku ... volali až o 12:23 a už som sa pomaly začala báť ...
Dav
12.02.13,11:42
Pozdravujem pacientku, držte sa, a priebežne informuj .)
Žabinka
12.02.13,11:46
Naša psíčka ešte len počuje vodu v kúpeľni tiecť, a hneď sa skryje.. Ale pri samotnom kúpaní už problém nemá, neskáče von z vane, len ten urazený trpiteľský pohľad..:D A s tým asi súvisí aj to, že v lete môže byť akákoľvek horúčava, k jazeru sa ani len nepriblíži.. A zhrozene pozoruje z diaľky, ako sa my ostatní kúpeme..:D
Kvaka
12.02.13,11:57
Držím prsty, zotavte sa čo najrýchlejšie.
Kvaka
12.02.13,12:03
Naša psíčka ešte len počuje vodu v kúpeľni tiecť, a hneď sa skryje.. Ale pri samotnom kúpaní už problém nemá, neskáče von z vane, len ten urazený trpiteľský pohľad..:D A s tým asi súvisí aj to, že v lete môže byť akákoľvek horúčava, k jazeru sa ani len nepriblíži.. A zhrozene pozoruje z diaľky, ako sa my ostatní kúpeme..:DNaša dáma mala vždy zúrivý a vyčítavý pohľad, keď voda hrozila, snažila sa vždy aj z vane vyskakovať. Raz v živote bola v jazere, to keď dcéra z vody kričala na mňa, niečo chcela a dáma sa jej vrhla na pomoc, vysvetľujúc si jej krik ako volanie o pomoc. Plávať veru vedela, aj keď to trvalo iba minútku.
melli
12.02.13,12:25
starostlivosť o psíka je veľká zodpovednosť, dá sa to však bez problémov zvládnuť a zladiť s pracovným životom.....odporúčam kúpiť nejakú literatúru a potrebnú výbavu nájdeš tu: http://www.sixfeet.sk/obojky
Žabinka
13.02.13,08:15
Moja havka má od včera problém :mee: Ráno (včera) bola normálna, veselá, bez starostí, poobede, keď sme prišli z roboty, bola už bez nálady, nevedela vyskočiť do jej súkromného kresla.. Podarilo sa jej to len raz, aj to zaskučala.. Inak chodí bez problémov, nekríva, aj sa najedla a napila, len je stále dáka smutná.. Mám obavy, či to nemôže byť následok od kliešťa, neviem ako sa prejavuje borelióza u psov, ale myslím, že podobne ako u ľudí, v neskorších štádiách môžu byť problémy s kĺbami.. Teplotu nemá.. Len nevie vyskočiť, aj sa na skok pripraví, zaskučí, a potom si to rozmyslí a ľahne si ku kreslu..:mee: Chystám sa s ňou k veterinárovi, len by som rada vedela, či ste sa s tým už nestretli..
promont maja
13.02.13,08:27
... u Wallie je ten rez dlhý až takých 12 cm ... takže, ak to bolo šitie na štyroch "poschodiach" ... a Wallie má už konečne aj čistulinké a ružovučké ušká = pán doktor si dal záležať ...

... a má dnes zvýšenú teplotu ... nechce nič jesť, pije dosť málo ... podané lieky ( antobiotiká) pred chvíľou vyvrátila a tak musí p. doktor tieto lieky podať injekčne ... pôjdeme k nemu okolo obeda = vraj to takto stačí ( asi tam má teraz nejakého chlpatého pacienta) ...

... inak zatiaľ žiadne presaky z rany = všetko je čistučké .. a dúfam, že sa to dobre zhojí ...

... ale dobre jej asi nie je ... aj keď vyzerá celkom dobre ... stále sa krúti ... podchvíľou mení miesto ... už som sa jej napodkladala vankúšik toľkokrát ...
Dav
13.02.13,08:32
Moja havka má od včera problém :mee: Ráno (včera) bola normálna, veselá, bez starostí, poobede, keď sme prišli z roboty, bola už bez nálady, nevedela vyskočiť do jej súkromného kresla.. Podarilo sa jej to len raz, aj to zaskučala.. Inak chodí bez problémov, nekríva, aj sa najedla a napila, len je stále dáka smutná.. Mám obavy, či to nemôže byť následok od kliešťa, neviem ako sa prejavuje borelióza u psov, ale myslím, že podobne ako u ľudí, v neskorších štádiách môžu byť problémy s kĺbami.. Teplotu nemá.. Len nevie vyskočiť, aj sa na skok pripraví, zaskučí, a potom si to rozmyslí a ľahne si ku kreslu..:mee: Chystám sa s ňou k veterinárovi, len by som rada vedela, či ste sa s tým už nestretli..
Okrem čohokoľvek iného to môže byť vyskočený kĺb v kolene, alebo prechladnutie vnútorností. S týmto som sa už u mojej psiny stretla. S iným nemám skúsenosti, držte sa a napíš, čo to je.
Dav
13.02.13,08:34
pozdravujem obidve
Žabinka
15.02.13,08:23
Moja havka má od včera problém :mee: Ráno (včera) bola normálna, veselá, bez starostí, poobede, keď sme prišli z roboty, bola už bez nálady, nevedela vyskočiť do jej súkromného kresla.. Podarilo sa jej to len raz, aj to zaskučala.. Inak chodí bez problémov, nekríva, aj sa najedla a napila, len je stále dáka smutná.. Mám obavy, či to nemôže byť následok od kliešťa, neviem ako sa prejavuje borelióza u psov, ale myslím, že podobne ako u ľudí, v neskorších štádiách môžu byť problémy s kĺbami.. Teplotu nemá.. Len nevie vyskočiť, aj sa na skok pripraví, zaskučí, a potom si to rozmyslí a ľahne si ku kreslu..:mee: Chystám sa s ňou k veterinárovi, len by som rada vedela, či ste sa s tým už nestretli..
K veterinárovi sme nakoniec nešli, stav sa pomaličky zlepšuje, už je Nelinka veselšia.. dnes si to po návrate z rannej prechádzky zamierila rovno do spálne, vyskočila do manželskej postele a spokojne si vrtela chvostíkom, bola síce riadne špinavá, ale nemala som srdce vyhodiť ju odtiaľ..:) nevadí, vyperiem.. hlavne, že je jej už lepšie..
Žabinka
15.02.13,08:26
Okrem čohokoľvek iného to môže byť vyskočený kĺb v kolene, alebo prechladnutie vnútorností. S týmto som sa už u mojej psiny stretla. S iným nemám skúsenosti, držte sa a napíš, čo to je.
Rozmýšľala som aj o prechladnutí vnútorností, lebo v pondelok bola ráno dlho na prechádzke, brodila sa v hlbokom snehu, a aj keď som ju doma vyutierala, mohla prechladnúť... S kĺbami asi nemala nič, cvičila som jej labkami, hýbala som rôznymi smermi, a neprejavovala bolesť.. Tak najskôr to prechladnutie..
Kvaka
15.02.13,09:20
Rozmýšľala som aj o prechladnutí vnútorností, lebo v pondelok bola ráno dlho na prechádzke, brodila sa v hlbokom snehu, a aj keď som ju doma vyutierala, mohla prechladnúť... S kĺbami asi nemala nič, cvičila som jej labkami, hýbala som rôznymi smermi, a neprejavovala bolesť.. Tak najskôr to prechladnutie..
Žabinka, tvoja sa v pondelok brodila v hlbokom snehu, je to záťaž na kĺby iná, ako keď behá normálne, mohla si niečo natiahnuť. Prejde to.
promont maja
15.02.13,10:55
... ja by som jej, pre istotu ( aj keď nie som zástancom podávania liekov), podať Celaskon taký pre deti ... na 10 kg hmotnosti 1/2 ... aspoň to takto raz Bubkovi náš pán doktor predpísal ... mal takú malú nádchu ...
promont maja
15.02.13,10:56
... naša Wallie sa má ozaj už dobre ... včera celý deň prespala ležiacky horeznačky na páperovom vankúši ( .. dobrá rada, ozaj .. od Kvaky ...) ... dnes ju mám v robotke od skorého rána ... celý čas ležká na tom svojom vankúši, ani nehlesne ... je ozaj taká dobručká ... teplotu sme už ani včera nemali žiadnu, pekne papáme, pijeme, atď., rana čistá, suchučká a bez priesakov ... pán doktor zmenil lieky ( antibiotiká), poradil čo môže jesť ... dostali sme aj také konzervy ( nejaké senzitive Royal Canin = jednu denne na trikrát ...) s kuracím, resp. kačacím mäskom a ryžou, s tým že jej mám najprv takú dobrú polievkovú lyžicu premiešať s troškou vody a zohriať na cca 5 sekúnd v mikrovlnke, aby jej to najprv zavoňalo a až potom priamo z konzervy zvyšok ... a odporučil piť aj vývar polievočkový namiesto vodičky ... v nedeľu nechať granulky v takejto polievočke nasiaknuť ... a od pondelka pomaly do tejto zmesi dávať aj granulky ... ale ozaj po troške ... aby bola stolica taká kašovitá ... aby ju to nebolelo ... keď je zošitá ...
Kvaka
15.02.13,11:01
Veru veru, dobre to pán doktor navrhol, lebo veľmi ťažko a boľavo sa tlačí so zašitým bruchom. A som rada, že sa Wallie má dobre, že nemá teplotky a do týždňa bude už aj behať, uvidíš Majka.
promont maja
16.02.13,15:25
Dav, ako sa máte? ... obe ..
Dav
16.02.13,19:20
Dav, ako sa máte? ... obe ..
Rana ešte stále mokvá, čistím ráno a večer odličovacím tampónom, namočeným v teplej vode. Okraj ucha má dosť vypĺznutý,lebo so zrazeninou sa uvolnia aj chlpy. Mala som obavy, ako "čisto" bude v byte, ale je to v pohode. Nálada dobrá, ňufák studený. Pomaly predlžujem čas venčenia, už sa aj sama poberie ďalej, neotáča sa, že domov, stačilo mi.
Dnes som skoro zinfarktovala. Pustila som si Pink Floyd, film Tehla v stene, natiahla som sa na gauč, počúvam hudbu, relaxujem (čítaj: driemem) a zrazu uprostred ktorejsi z tých depresívnych pesničiek som pocítila závan studeného vzduchu pri tvári. Koniec sveta, meteorit, duchovia...ee, chybné tipy! Vedľa gauča stojí Wendynka, chvost pri mojej tvári a usilovne krúti chvostom... :D
pepsikova
16.02.13,19:28
Rana ešte stále mokvá, čistím ráno a večer odličovacím tampónom, namočeným v teplej vode. Okraj ucha má dosť vypĺznutý,lebo so zrazeninou sa uvolnia aj chlpy. Mala som obavy, ako "čisto" bude v byte, ale je to v pohode. Nálada dobrá, ňufák studený. Pomaly predlžujem čas venčenia, už sa aj sama poberie ďalej, neotáča sa, že domov, stačilo mi.
Dnes som skoro zinfarktovala. Pustila som si Pink Floyd, film Tehla v stene, natiahla som sa na gauč, počúvam hudbu, relaxujem (čítaj: driemem) a zrazu uprostred ktorejsi z tých depresívnych pesničiek som pocítila závan studeného vzduchu pri tvári. Koniec sveta, meteorit, duchovia...ee, chybné typy! Vedľa gauča stojí Wendinka, chvost pri mojej tvári a usilovne krúti chvostom... :D..

..no to máš z toho častého relaxovania!!:D..ešte aj ten pes má z teba stavy!..si chúdiatko Wendynka myslela, že sa poberáš, tak ti prievan robila!!..
...šarkan posiela kostičku a cmuka na ňufíka...
promont maja
18.02.13,05:43
Rozmýšľala som aj o prechladnutí vnútorností, lebo v pondelok bola ráno dlho na prechádzke, brodila sa v hlbokom snehu, a aj keď som ju doma vyutierala, mohla prechladnúť... S kĺbami asi nemala nič, cvičila som jej labkami, hýbala som rôznymi smermi, a neprejavovala bolesť.. Tak najskôr to prechladnutie..

Žabinka ... a čo vy? ... má tvoja havka ešte bolesti? ... či je už o. k.?
promont maja
18.02.13,05:49
Rana ešte stále mokvá, čistím ráno a večer odličovacím tampónom, namočeným v teplej vode. Okraj ucha má dosť vypĺznutý,lebo so zrazeninou sa uvolnia aj chlpy. Mala som obavy, ako "čisto" bude v byte, ale je to v pohode. Nálada dobrá, ňufák studený. Pomaly predlžujem čas venčenia, už sa aj sama poberie ďalej, neotáča sa, že domov, stačilo mi.
Dnes som skoro zinfarktovala. Pustila som si Pink Floyd, film Tehla v stene, natiahla som sa na gauč, počúvam hudbu, relaxujem (čítaj: driemem) a zrazu uprostred ktorejsi z tých depresívnych pesničiek som pocítila závan studeného vzduchu pri tvári. Koniec sveta, meteorit, duchovia...ee, chybné tipy! Vedľa gauča stojí Wendynka, chvost pri mojej tvári a usilovne krúti chvostom... :D

... keď je to takto, tak je všetko na dobrej ceste ... bolesti ustúpili ... a všetko sa pomaly dostáva do starých koľají ... som rada, že ste obe na tom takto ...

... odličovací tampón = to myslím ten okrúhlučky kozmetický? ... či? ... a tú teplú vodu si preváraš? ... alebo to možno aj takto stačí ...
Dav
18.02.13,13:17
Okrúhly,kozmetický, a vodu nepreváram
alaya1
20.02.13,06:33
Čo všetko by ste mali vedieť o strave pre psyhttp://www.cas.sk/clanok/243820/kucharka-pre-vasich-milacikov-co-vsetko-by-ste-mali-vediet-o-strave-pre-psy.html
Tie sú totiž odkázané na to, čo im vy pripravíte. Debaty vášnivých psičkárov o tom, ktorý druh potravy je pre ich miláčikov najvhodnejší nemajú konca kraja. Nový Čas vám spolu s Katarínou Kolarovovou, trénerkou a pretekárkou MKA Tatry Poprad poradí aké sú výhody a nevýhody, surovej a varenej stravy či granúl. Dozviete sa i to na čo dbať pri psej strave a aké recepty sú pre vášho miláčika vhodné.
Surová strava
Výhody

pes z nej vyťaží najviac živín, ktoré jeho organizmus potrebuje
máte kontrolu nad potravou, ktorú psovi dávate (poznáte jej pôvod, čerstvosť, prípravu)
podávbate psovi stravu bez farbív, ochucovadiel či konzervantov
stravu môžete prispôsobiť aktuálnemu zdravotnému stavu vášho miláčika
okrem dobrej kondície udržuje aj lepší stav psieho chrupu (kosti, žuvanie mäsa) a lesklú srsť
môžete si ju pripraviť sami doma alebo nakúpiť hotové mrazené zmesi
Nevýhody

v surovom mäse sa môžu nachádzať rôzne baktérie a parazity
nevhodné zloženie surovej stravy sa môže prejaviť až po dlhej dobe (mesiace až roky)
potrebujete viac času na prípravu pokrmu a viac miesta v mrazničke
je nevýhodná na cestovanie so psom , pretože zaberá veľa miesta prípadne je nutné nájsť ekvivalentnú náhradu
Varená strava
Výhody

pripravená doma, a tak presne viete čo váš pes je
varením zničíte nebezpečné mikróby a zabezpečíte vyššiu zdravotnú nezávadnosť jedla
varená zelenina je pre psov omnoho hodnotnejšia ako surová
je ideálnym medzistupňom pri prechode z granúl na surové mäso alebo naopak
Nevýhody

na jej prípravu potrebujete najviac času
varením sa znižuje výživová hodnota potravín
problematické skladovanie
Kompletná strava (granule a kompletné konzervy)
Výhody

rýchla resp. okrem nákupu takmer žiadna príprava
nenáročné skladovanie
zloženie je napísané priamo na obale, máte tak prehľad o obsahu jednotlivých zložiek, ktoré sú prispôsobené rôznym skupinám psov, napr.: pre seniorov, pre psy v záťaži
výrobca určuje presnú odporučenú dávku
pohodlná možnosť stravy pre psa počas cestovania
Nevýhody

zloženie, ktoré nájdete na obale nemusí vypovedať o kvalite surovín, ktoré boli na výrobu stravy použité
nevyhnete sa rôznym konzervantom, ochucovadlám či farbivám a iným aditívam
pri nesprávnej starostlivosti prispieva k tvorbe zubného kameňa u psov
nie je to pre zviera prirodzená potrava
Čím sa riadiť pri výbere stravy pre psa?
Psy nemajú na výber a musia sa uspokojiť so stravou, ktorú im vyberie ich chovateľ. Pri výbere stravy by nemali byť hlavnými kritériami cena, obal ani vôňa. Jedálniček prispôsobte psovi podľa toho či sa s ním venujete psím športom alebo ide o tzv. „gaučáka“, ktorý je pre vás spoločníkom na dlhé chvíle.

psí športovec potrebuje pre svoj výkon dostatok bielkovín a tukov
domácemu maznáčikovi stačí vyvážená strava s nižším obsahom živočíšnych produktov a cukrov
ak je pre vás dôležitá cena, uvedomte si, že lacnejšie krmivá (konzervy, granule) sa neskôr prejavia na zdravotnom stave vášho psa a to, čo ušetríte na strave preňho sa vám môže prejaviť na faktúre od veterinára
príprava BARF (surové mäso a kosti, zelenina a ovocie) či varenej stravy je časovo náročnejšia, môžete si však pripraviť niekoľko dávok vopred a zamraziť ju
pre BARF a varenú stravu je s výhodou vyberať suroviny, ktoré sú pre ľudskú spotrebu
surová zelenina je pre psa zle stráviteľná, preto mu ju radšej podávajte rozmixovanú, nastrúhanú alebo varenú
psovi nikdy nedávajte cibuľu ani baklažán, tie sú preňho absolútne nevhodné, rovnako ako avokádo, čokoláda, hrozno či hrozienka
doplnky stravy – pre psíka v bežnej záťaži sa najčastejšie pridáva hydrolyzovaný kolagén, kvasnice, lososový olej; všetky ďalšie doplnky závisia od zdravotného stavu a aktivity psa, pri dávkovaní sa riaďte odporučeniami výrobcu
Nezabudnite!

potrava, ktorú dávate psovi by mala mať optimálne izbovú teplotu, nikdy mu nepodávajte horúce alebo zmrazené porcie
potrava psa má vplyv na fyzickú aktivitu psa, nie na jeho socializáciu a výchovu, kŕmenie psa surovým mäsom teda neovplyvní „jeho túžbu po čerstvej krvi“. Práve naopak, žuvanie psa upokojuje.
Ochorenie psa je pre vás signálom, že jeho strava nie je dostatočne výživná
pokiaľ má pes matnú srsť či iné vonkajšie prejavy, často stačí obohatiť denný prídel o živiny
Pes a jedlo z nášho stola

ak chcete vášmu miláčikovi spestriť stravu, nie je vhodné pridať mu do misky dodatočnú porciu napr. perkeltu alebo kari kuraťa, ktoré vám zostali z obeda
omnoho osožnejšie bude, ak mu dáte surové odrezky z mäsa, prípadne zvyšky nekoreneného a málo soleného jedla
ak nechcete, aby váš pes „žobral“ o jedlo kým obedujete, nekŕmte ho pri stole, pri dreze alebo na miestach, kde pripravujete jedlo – môžete ho naučiť, že vždy keď idete jesť, pes si ľahne na svoje miesto
ako na to? Nechajte si niekoľko kúskov pochutín z obeda a dajte ich psovi len vtedy, ak leží na svojom mieste, zbavíte sa tak žobrania pri stole
Ako dávkovať psovi stravu?

v prípade granúl sa držte odporúčaní výrobcu, ktoré prihliada na hmotnostnú kategóriu psa
pri doma pripravenej strave je optimálna dávka pre psa cca 2% z ideálnej hmotnosti psa (podľa štandardu plemena a veľkosti); napr. pes s ideálnou hmotnosťou 10kg dostane 200 g potravy denne
aj keď vypočítate dennú dávku jedla pre psa, musíte dbať aj na jeho zloženie – 70% mäsa (z toho cca 10% kostí a cca 10% vnútorností) a 30% príloh (zelenina, ovocie, obilniny)
pre psa sú absolútne nevhodné rýchle cukry (keksíky, zmrzlina, cukríky), zelený či čierny čaj, korenené a vysmážané jedlá, ohrozujete tým jeho zdravie
Nádváha neobchádza ani psy

Ako zistíte, že má pes nadváhu: ak nemôžete nahmatať žiadne rebrá, chrbticu a pes je „guľatý“, určite je na mieste uvažovať o znížení kŕmnej dávky
Úprava stravy: znížte podiel mäsa, pridajte kosti a vlákninu, porciu rozdeľte na niekoľko menších
dbajte na pravidelný pohyb vášho miláčika, nepreťažujte ho však nadmernou aktivitou, môžete poškodiť jeho pohybový aparát
Dobroty, ktoré dávate psovi mimo hlavného jedla vždy zarátajte do hlavnej dennej dávky, aby ste ho neprekrmovali
Odmieta váš pes jesť?
Skúste jednoduchý trik – kúpte mu hračku, ktorá má otvor a dajte do nej granule, tavený syr a mäso a nechajte psíka, aby si jedlo „vybojoval“. Pes sa tak nielen zabaví, ale aj nasýti.
promont maja
20.02.13,10:53
... no naša Wallie si myslí, že má šteniatka ... začalo sa to ešte predvčerom ... naznášala si všetky hračky do prepravky ( pričom má svoj pelech ..) a vysedáva v nej ( prepravka je v spálni pripravená, ak by bolo treba ...)... a nechce von ... poslala som po ňu Bubka, no začala na ňho až vrčať ... musela som rozobrať prepravku, hračky som jej musela vziať a skryť ...

... podľa pána doktora takáto "falošná gravidita" nastáva zhruba mesiac po háraní ... že hormóny vyšlú signál mozgu ... musíme sledovať, či sa jej nezväčšili cecíky, a či v nich nemá mliečko ...

... tak chodíme častejšie von ... tak toto je nové ...

... malá behá po byte, z času na čas, a hľadá tie svoje "deťúrence" ... a pritom tak nešťastne kňučí ... nechce ani veľmi jesť ... nemám ju ako zamestnať, iba s ňou ísť von ... ako ste zamestnali vy svoje havky? ... poraďte ... Bubko sa síce snaží, ale stehy ideme vybrať až zajtra, a tak nechcem, aby veľmi pobehovala ... ani vonku to nie je také ... má takú sieťku okolo celého telíčka a nechcem, aby od snehu namokla ...
beba13
21.02.13,08:17
pekný den potrebujem radu ,nemáte niekto mopslíka?Ak ano potrebujem vediet aky obvod krku ma taky jednoročny mopslik:confused::confused:
alaya1
21.02.13,09:33
Tak to sa neda jednoznacne povedat len tak, fena je vzdy mensia, ma mensi obdov, psik je vacsi. Aj kazdy jedinec je inaj vahy, vysky, stavby tela. Potrebujes to na kupu obojku, ci? obopjok staci pytat na malu rasu, ma viac moznosti zapisania, tam nie je nutne vediet obvod krku.
Kvaka
21.02.13,10:09
... no naša Wallie si myslí, že má šteniatka ... začalo sa to ešte predvčerom ... naznášala si všetky hračky do prepravky ( pričom má svoj pelech ..) a vysedáva v nej ( prepravka je v spálni pripravená, ak by bolo treba ...)... a nechce von ... poslala som po ňu Bubka, no začala na ňho až vrčať ... musela som rozobrať prepravku, hračky som jej musela vziať a skryť ...

... podľa pána doktora takáto "falošná gravidita" nastáva zhruba mesiac po háraní ... že hormóny vyšlú signál mozgu ... musíme sledovať, či sa jej nezväčšili cecíky, a či v nich nemá mliečko ...

... tak chodíme častejšie von ... tak toto je nové ...

... malá behá po byte, z času na čas, a hľadá tie svoje "deťúrence" ... a pritom tak nešťastne kňučí ... nechce ani veľmi jesť ... nemám ju ako zamestnať, iba s ňou ísť von ... ako ste zamestnali vy svoje havky? ... poraďte ... Bubko sa síce snaží, ale stehy ideme vybrať až zajtra, a tak nechcem, aby veľmi pobehovala ... ani vonku to nie je také ... má takú sieťku okolo celého telíčka a nechcem, aby od snehu namokla ...
mimotemyMajka, som týždeň na "materskej", varujem vnučku, 14 mesačnú, teraz spinká, tak rýchlo kukám, čo nové tu máte.


S tou falošnou brezivosťou fenky sme mávali problémy aj my, naša to mala takmer po každom háraní, aj mliečko mávala, samé sa to zväčša stratilo, iba pár krát musela aj injekciu akúsi dostať, na zastavenie mliečka, ale nikdy nemala nijaké následky.
Čo robila vtedy cez deň, vieme len z víkendov, lebo my sme v tých rokoch chodili do roboty, ona nám hárať prestala asi rok predtým, ako som išla do dôchodku, ale pamätám si, že dáma si vždy niečo našla, čo v pelechu ohrievala a strážila, dokonca som ju videla raz aj mliečko cucať z jedného cecíka. Nám vtedy kázal veterinár iba ju viacej zabávať, vybehať, hračky brať a obklady dať na cecíky. Ale to jej kňučanie znelo niekedy fakt zúfalo, že to vraj iba zvolávala mladé na kŕmenie. Také žalostné nariekanie, ako hľadala mladé.
Wallie bude Bubka určite odmietať, až kým jej to celé neustúpi. No a potom už budete mať len pohodičku.
beba13
21.02.13,11:29
nie topotrebujem vediet lebo idem robit mašlu pre toho psika a ani neviem čo je to či fena alebo psik ale mašle su dve jedna červená a jedna modrá,takže neviem ale už som to urobila na suchy zips takže sa to bude dat prispoúsobiť
promont maja
22.02.13,06:43
... včera som nijako nemohla čokoľvek pripísať ... haprovalo to ...

... chcela by som sa týmto pekne poďakovať za rady, ktoré mi veru mnohokrát veľmi pomohli ... a tým aj Wallie ... posledná rada nad zlato: mäkký vankúšik ... keby ste videli, ako si to užívala = ani sa nepohla ( v robotke si ju s úsmevom chodili kolegovia až obzerať ( šéfino si ju aj vyfotil ...), aká bola dobručká, a ako jej bolo dobre ...) ... a keďže opäť máme niečo = to aby sme sa asi nenudili :) ... opäť pekne ďakujeme ... o hračkách som už čosi vedela s predchádzajúcich príspevkov ( najviac od Kvaky ... ;)) a veru sa tieto rady zišli ... Walliene "deťúrence" sme síce pozbierali, ale našla si náhradu ( .. včera aj pani doktorka radila, aby sme jej "deti" všetky okamžite zobrali, že musíme byť tvrdí, že to je to, čo pomôže ...) ... vzali sme aj tie ( ... syn má takých plyšákov u seba v izbe ..) ... teraz je trošku pokoj ... len Bubko ju trošku popreháňa ( stehy sú už von = jazva po šití je o.k.) ... vonku je pre Wallie akurát snehu, tak sa ním nebrodí ako mnohokrát doteraz ... zvuky rieši stále, ale napr. vŕzgajúce topánky už tak nie ... sledujeme, či máme cecíky nezmenené ... včera som jej trošku potrimovala chrbátik, a páčilo sa jej to ( olizovala mi ruku ... ), však ho mala pod tou sieťkou ... nepapá ešte stále tak ako predtým, ale až dnes doberie posledné lieky, takže sa jej ani nečudujem ... a ako Kvaka uviedla, teraz tejto našej psej "mame" ani nechutí ... a tie obklady ... myslíš tým studené, že? ...

... mimotemy ... posielam božtek Kvakinej vnučke ... ja len tíško závidím ... ale dúfam, že sa dočkám ... raz ... niekedy ... a vystískaj ju za mňa ..
MisheliQ
22.02.13,07:52
Falešná březost a homeopatietext a foto: MVDr. Simona Müllerová
http://www.ifauna.cz/archiv/rocnik/19/cislo/1/clanek/4514/falesna-brezost-a-homeopatie/
promont maja
22.02.13,09:01
... zaujímavé ... hlavne obrázky ... my sme zatiaľ dohodnutí s lekárom, že nebehneme okamžite, ak by mala mliečko ... ale aj tak, za nás, vďaka ... maja
Kvaka
22.02.13,09:01
Falešná březost a homeopatie

text a foto: MVDr. Simona Müllerová
http://www.ifauna.cz/archiv/rocnik/19/cislo/1/clanek/4514/falesna-brezost-a-homeopatie/Pomohla nám táto pani MVDr., dobrá je. Napísala mi v sms radu na zápal análnej žľazy, lordík to mal raz, len potom už nemala času, chceli sme prevenciu, ale našla som si jej článok, kde o tom písala, kúpili sme homeopatiká a prešlo to. Inak, je to veľmi vyťažená MVDr., kontakt mám, ak by si Majka chcela. Aj s číslom účtu. :DMne dala prvú radu zadarmo, potom k prevencii sme sa už nedostali, lebo bola na dovolenke, tak som to nechala tak. Lordovi som tie miniguličky dávala rovno na koniec jazyka, on je na toto poslušný, zjedol.
K tej falošnej brezivosti, asi každá fena to znáša inak, obklady sme dávali vlažné, ak máš tú sieťku, čo mala na telíčku, tak ju využi na to, udrží jej na žľazách mokrý obklad, pomôže to.
Kvaka
22.02.13,09:03
Naša to vôbec nemala až také, ako na obrázkoch. Trochu zdurené žľazy, nič viac
asedma
06.03.13,20:33
Nas havino bude mat 5 rockov a doteraz sme nemali ziadny problem, az teraz so zubnym kazom. Dcere dala v chov. potrebach taky spray - Ome Naturali, enzymovy zubny spray, aby sme mu na zuby striekali, az potom k veterinarovi. No, ale betar, vobec si nechce dat streknut. Skusala som vo vani, skoro ma pohryzol, teraz si dal aspon mojim postreknutym prstom trochu potret. No, vidim, ze z toho nic nebude, uz sa mi schoval pod kreslo :( poradi niekto..ako to riesite ?
MisheliQ
07.03.13,09:10
Ja dávam psom mäsové kosti alebo falat mäsa (vcelku, nie pokrájaný). Tým žuvaním a obkusávaním si čistia zuby, ďasná a ešte aj potrénujú žuvacie svaly a jazyk. Nič lepšie nepoznám :)
Žabinka
07.03.13,09:32
Nas havino bude mat 5 rockov a doteraz sme nemali ziadny problem, az teraz so zubnym kazom. Dcere dala v chov. potrebach taky spray - Ome Naturali, enzymovy zubny spray, aby sme mu na zuby striekali, az potom k veterinarovi. No, ale betar, vobec si nechce dat streknut. Skusala som vo vani, skoro ma pohryzol, teraz si dal aspon mojim postreknutym prstom trochu potret. No, vidim, ze z toho nic nebude, uz sa mi schoval pod kreslo :( poradi niekto..ako to riesite ?
Ja mám s týmto problém, keď chcem podať tabletku na odčervenie. Primiešať do jedla nepomáha, nedá sa oklamať, tak to musím riešiť len vložením hlbšie do hrdla (je to trošku drastické, ale inak to nejde), a to sa samozrejme mne samej nedá. Tak potrebujem asistenciu, niekto, kto je prítomný musí držať otvorenú papuľku, a ja rýchlo dám tabletku. Ešte že je to len raz za tri mesiace..
alaya1
07.03.13,10:19
Ja mám s týmto problém, keď chcem podať tabletku na odčervenie. Primiešať do jedla nepomáha, nedá sa oklamať, tak to musím riešiť len vložením hlbšie do hrdla (je to trošku drastické, ale inak to nejde), a to sa samozrejme mne samej nedá. Tak potrebujem asistenciu, niekto, kto je prítomný musí držať otvorenú papuľku, a ja rýchlo dám tabletku. Ešte že je to len raz za tri mesiace..


Zabinka, preco tabletku nerozdrvis na prasok a pridas do jedla? ja vsetko takto drvim a nie je problem, davku zalejem vyvarom, ten prebije vonu tabletky.

Co sa tyka zubov, podavam -

http://vetshop.sk/orozyme-oradental-s-pasiky-pre-male-plemena-do-10-kg-224-g-p-1003.html

http://vetshop.sk/plaque-off-animal-plv-40-g-proti-zubnemu-kamenu-p-927.html
asedma
07.03.13,10:57
Ja dávam psom mäsové kosti alebo falat mäsa (vcelku, nie pokrájaný). Tým žuvaním a obkusávaním si čistia zuby, ďasná a ešte aj potrénujú žuvacie svaly a jazyk. Nič lepšie nepoznám :)

Nas je len na granuliach a psacich masovych konzervach. Inak suseda dava tiez ludsku stravu a zatial nema zubny kamen, asi na tom nieco bude.
asedma
07.03.13,10:58
Ja mám s týmto problém, keď chcem podať tabletku na odčervenie. Primiešať do jedla nepomáha, nedá sa oklamať, tak to musím riešiť len vložením hlbšie do hrdla (je to trošku drastické, ale inak to nejde), a to sa samozrejme mne samej nedá. Tak potrebujem asistenciu, niekto, kto je prítomný musí držať otvorenú papuľku, a ja rýchlo dám tabletku. Ešte že je to len raz za tri mesiace..
Tabletku mu davame do kuska makkeho syrceka a to zlopne hned.
Žabinka
07.03.13,11:04
Zabinka, preco tabletku nerozdrvis na prasok a pridas do jedla? ja vsetko takto drvim a nie je problem, davku zalejem vyvarom, ten prebije vonu tabletky.


Nezje jedlo v ktorom je rozmrvená tabletka.

Tabletku mu davame do kuska makkeho syrceka a to zlopne hned.
To sme skúšali, syr má rada, ale len ho objedla, a tabletku vypľula..:)
MisheliQ
07.03.13,12:27
Aj keď je na granuliach môže sem-tam dostať falat mäsa (mäsové kosti neodporúčam, pretože by ich nemusel dobre stráviť, ak dostáva granule, črevo je totiž lenivšie a aj šťavy v žalúdku už nie sú také "silné").

A ono to tak zvyčajne býva, že od tých cca 3-5 rokov (podľa veľkosti psa, jeho papule a genetickej predispozície) sa začne tvoriť zubný kameň. Mojim (westíky-malé plemeno) sa začal tvoriť od 4.roku (spozorovala som to, keď boli určitú dobu na granuliach, akonáhle som prešla zase na kŕmenie mäsom, tak kameň zmizol a zúbky boli ako perličky).

Odčervovaciu tabletku tiež dávam hlboko do hrdla. Psovi to nijak neublíži a rýchlo to má za sebou.

Ale aj ten prípravok, čo tu pridala alaya, vyzerá dobre. No ale ako u ľudí tak aj u zvierat je stav zubov obrazom toho, čo konzumujú (+ sa tu pridružujú aj tie genetické predispozície).
bjuty smis
08.03.13,07:53
niekto vyhodil 3 malé šteniatka...psíka si vzal sused, ostali 2 krásne sučky, chlpaté hnedo-sivé gulky.
už samostatne žerú granule..majú malé tlapky, tak by nemali byť velké

ak má niekto záujem -senec-okolie....
p.s. pozdravujem našu geniálnu vládu a parlament za zákon o čipovaní....
emma01
15.03.13,11:49
Ja mám s týmto problém, keď chcem podať tabletku na odčervenie. Primiešať do jedla nepomáha, nedá sa oklamať, tak to musím riešiť len vložením hlbšie do hrdla (je to trošku drastické, ale inak to nejde), a to sa samozrejme mne samej nedá. Tak potrebujem asistenciu, niekto, kto je prítomný musí držať otvorenú papuľku, a ja rýchlo dám tabletku. Ešte že je to len raz za tri mesiace..
Ja dávam tabletky medzi dva mierne vlhké piškóty. Najprv mu dám jeden-dva piškóty bez tabletky, potom mu šupnem piškót s tabletkou a ešte pridám jeden za odmenu, že bol taký zlatý a nechal sa oklamať.:)
Dav
21.03.13,20:08
Wendy otriasa hlavou a škrabe si ucho. To rozpárané. Bola som za veterinárkou, tá pretočila oči k stropu, potom sa na mňa súcitne usmiala a spýtala sa, či aj opuchla ušnica a dala nám kvapky Surolan... Jej kolega skonštatoval, že to je tak na infarkt majiteľky a potom sme dospeli k názoru, že možno by neškodilo aj moje zaočkovanie proti besnote. Aspoň mi zdvihli náladu. Ale kvapky jej pomohli, tvári sa pokojnejšie.
Ináč, čoskoro bude teplo, lebo Wendy si vyzlieka dupačky - pĺzne v chumáčoch. Ona pĺzne celoročne, je bezpodsadová, ale takéto masívne pĺznutie má pri oteplení. Vyzerá to u mňa v byte dosť otrasne, lebo upratovať veľmi nestíham a chlpov pribúda rýchlejšie, ako stihne pojesť vysávač. V kúpeľni ju vyčešem, upracem a príde za mnou k počítaču, a zase má kožuch na zadných labkách plný uvolnených chlpov. A keď dovysávam, tak sa s výrazom "konečne čisté" začne váľať na chrbte po koberci, až kým nie sú rovnako čierny obidvaja...

O deň neskôr :
A aby nebolo dosť, nevládze na zadné labky. Nerada si sadá, nevládze vyskočiť...Kúpila som jej želatínový doplnok stravy, dúfam, že sa trochu zotaví.
promont maja
25.03.13,14:13
... ja sa už tej jari neviem dočkať ... Wendy sa za mňa poďakuj ... za tú jarnú predzvesť chlpatú ... teší ma, že sa máte dobre ... maja
bjuty smis
25.03.13,16:59
vyriešené....
Dav
10.04.13,18:15
Zadné labky prestávajú počúvať, po schodoch ide pomaly, opatrne, alebo aj vôbec nie, vyskakovanie na posteľ, gauč, je minulosť. Vykladám ju tam a po schodoch nosím. Zlepšilo sa sedenie. Utešujem sa, že chôdza po rovine a vyprázdňovanie je bez problémov. Kŕmim ju želatínovými tabletkami a kuracou polievkou. Na staré kolená sa však Wendynka rozhodla naučiť ďalší cudzí jazyk. Keď ju hladkám, tak buď "pradie" alebo povie "vrr-(k)úúú, vrr(k)úúú.
Minule sa rozhodla vyskočiť na posteľ, príšerne skňučala, roztriasla sa a klepala zubami. Najprv som nechápala, čo to je za zvuk, a predovšetkým som jej rozmasírovala labky, aby jej vyskočené koleno zapadlo na miesto -generálka bola pri vyskakovaní z vane- držala som ju a hladkala, aby sa prestala triasť a dychčať, ale ten zvuk zubov - no rozrehotala som sa. Priznám sa, že asi hystericky, ale to bolo súčasne hrozné a smiešne.
eluša
12.04.13,14:48
Odpoviem Ti na to, aké sú to dni, keď sa fenka hára. Mám 2 a pol ročnú fenku a hárala sa už 4x. Naposledy teraz v polovici januára až do polovice februára. Aj keď odborníci píšu, že ovulácia u fenky nastáva medzi 10-15 dňom, bola som celý mesiac napätá, aby som ju od nakrytia uchránila. Bývame v rodinnom dome, dookola máme veľký dvor a všade dookola je plot, ktorý má ešte na spodku priviazané zajačie pletivo, aby sa nedalo dnu, ani von. Ale, od spodných susedov, asi v dĺžke 2 metrov je ich plot, latkový, vysoký asi 80 cm. No, a psí záletníci, nakoľko susedia majú penzión a preto bránu stále otvorenú, začali susedovie plot preskakovať a ja z toho šedivieť. Tak som v tom mraze zobrala ďalší kus zajačieho pletiva a natiahla som ho na kovové tyče, ktoré som zapichla do snehu tak hlboko, ako to len šlo. Tým som susedov plot "nadvihla" o cca 60 cm, čo by malo stačiť. Nestačilo, kurizant preskočil plot i s pletivom a ja som fenku nechala len chvíľu samú a už som ho našla, ako ju zvádza. Dodnes dúfam, že som prišla včas. No, ďalší pes preskočil plot z kopy snehu, čo nám pluh nahrnul ku plotu a dookola plota sa boli vymočiť, tuším, všetci psí páni z dediny. A nielen vymočiť. Gaťky, pamperska, to sú len veci proti tomu, aby nezakrvavila všetko, kde si sadne. Ak vôbec tie gaťky znesie na sebe. Naša ich nechce
eluša
12.04.13,15:20
Písala som vyššie odpoveď pre promont maja, ktorá má príspevok na strane 2.

Teraz sa však chcem poradiť. čo mojej fenke môže byť, je apatická, len polihuje, vonku vydrží len chvíľu a hneď sa pýta dnu, kde si znovu ľahne. Dohárala sa asi v polovici februára 2013, teraz je skoro polovica apríla. Už skôr som si všimla, že si obtiera hlavu, teda líca o sneh, alebo koberec a priam ma nabádala, aby som ju po lícach a brade škrabkala. Bola som ju pred 10 dňami dať ostrihať a odtiaľ sme šli ku zverolekárke, kde som jej toto povedala, plus ešte, že chrápe, kýcha. Dala mi šampón, ktorý som jej týždeň dávala na "tvár" a kvapky do očí, že má zapálené spojivky. Prezrela jej kožu, nenašla nič a tak, že by to malo prejsť . Na to, že kýcha, povedala, že aj my občas kýchneme a na chrápanie, že má uvoľnené mäkké podnebie. Teraz si ale všímam, že jej podrástli posledné dva prsníčky a podchvíľou si oblizuje cikandu a občas i kakandu. A líže si labky tak, akoby mala na nich rany. /Nemá/. Jedáva málo, nehrá sa a dokonca, keď som bola na záhrade, tak len posedávala na tráve, inokedy dookola záhrady nabehala celé kilometre. Čo sa deje, mám ísť znovu za doktorkou, alebo mám dúfať, že sa z toho dostane ?
ďakujem za každý názor a radu...
eluša
12.04.13,15:48
pri záchvate nie sú bolesti, psík o sebe nevie nič a nič necíti
eluša
12.04.13,15:59
Podstatné je, aby mu to pomohlo, držím palce
Dav
12.04.13,16:33
Myslím si, že ísť k doktorke. Môže ísť o alergiu, a tam treba možno upraviť stravu, zmeniť šampón a predpísať lieky na alergiu. Môže mať aj niečo so zubami - zubný kameň, zápal v papuľke. Skús ju kŕmiť vývarom, mne poradili kurací, ale ak má alergiu na kuratá, tak skôr hovädzí silný vývar bez korenia a soli. Zvyknú doporučovať aj jogurt, biely čistý, na úpravu mikroflóry. Dávkovať opatrne, pre malého psa polievkovú lyžicu. Ak má alergiu na mäso, tak vtedy sa doporučuje kŕmiť cestovinami so zeleninou. Skús psiu zubnú pastu dať na prst a natrieť na zuby a ďasná. Oči môžeš utierať harmančekovým alebo repíkovým čajom. Vývar, cestoviny, jogurt, zubnú pastu a čaj som na radu veterinárov vyskúšala pri liečbe psov a úspešne.
Ešte skontroluj, kedy bola odčervená. Pri nechutenstve sú dobré vitamíny, čítala som, že je dobrý Pangamin, ja teraz dávam Multivitamín, veterinárny prípravok.
Predpokladám, že kotná nie je, to by už bolo vidno, asi by aj kňučali, ak si dobre pamätám pri mojej trvanie gravidity.
promont maja
15.04.13,04:00
Zadné labky prestávajú počúvať, po schodoch ide pomaly, opatrne, alebo aj vôbec nie, vyskakovanie na posteľ, gauč, je minulosť. Vykladám ju tam a po schodoch nosím. Zlepšilo sa sedenie. Utešujem sa, že chôdza po rovine a vyprázdňovanie je bez problémov. Kŕmim ju želatínovými tabletkami a kuracou polievkou. Na staré kolená sa však Wendynka rozhodla naučiť ďalší cudzí jazyk. Keď ju hladkám, tak buď "pradie" alebo povie "vrr-(k)úúú, vrr(k)úúú.
Minule sa rozhodla vyskočiť na posteľ, príšerne skňučala, roztriasla sa a klepala zubami. Najprv som nechápala, čo to je za zvuk, a predovšetkým som jej rozmasírovala labky, aby jej vyskočené koleno zapadlo na miesto -generálka bola pri vyskakovaní z vane- držala som ju a hladkala, aby sa prestala triasť a dychčať, ale ten zvuk zubov - no rozrehotala som sa. Priznám sa, že asi hystericky, ale to bolo súčasne hrozné a smiešne.

... máš doma o dve zvieratká navyše ... holúbka aj mačičku ... a to tri v jednom:) ... a máte sa v celku uspokojivo ... až na to kolienko ( aj náš to má, ale zatiaľ nevyskakuje ... len vieme, že to má ...) ... keď si tak pradiete, či vrkútate, je vám všetkým o.k. ... to som rada ... za Wendy i za Dav ... už mi chýbalo, že nemám o vás žiadne informácie ...
promont maja
15.04.13,04:11
Písala som vyššie odpoveď pre promont maja, ktorá má príspevok na strane 2.

Teraz sa však chcem poradiť. čo mojej fenke môže byť, je apatická, len polihuje, vonku vydrží len chvíľu a hneď sa pýta dnu, kde si znovu ľahne. Dohárala sa asi v polovici februára 2013, teraz je skoro polovica apríla. Už skôr som si všimla, že si obtiera hlavu, teda líca o sneh, alebo koberec a priam ma nabádala, aby som ju po lícach a brade škrabkala. Bola som ju pred 10 dňami dať ostrihať a odtiaľ sme šli ku zverolekárke, kde som jej toto povedala, plus ešte, že chrápe, kýcha. Dala mi šampón, ktorý som jej týždeň dávala na "tvár" a kvapky do očí, že má zapálené spojivky. Prezrela jej kožu, nenašla nič a tak, že by to malo prejsť . Na to, že kýcha, povedala, že aj my občas kýchneme a na chrápanie, že má uvoľnené mäkké podnebie. Teraz si ale všímam, že jej podrástli posledné dva prsníčky a podchvíľou si oblizuje cikandu a občas i kakandu. A líže si labky tak, akoby mala na nich rany. /Nemá/. Jedáva málo, nehrá sa a dokonca, keď som bola na záhrade, tak len posedávala na tráve, inokedy dookola záhrady nabehala celé kilometre. Čo sa deje, mám ísť znovu za doktorkou, alebo mám dúfať, že sa z toho dostane ?
ďakujem za každý názor a radu...

... aj maša Wallie si zadničku pravidelne kontroluje ... a sem-tam si urobí aj údržbu ... ale má na nej ešte nejaké tie čierne miesta ... po kvasinkách ... v záhyboch ... a nechcú zmiznúť ... už je všade bielučká, len tam má ešte také dva fliačiky ...

... to "tehotenstvo" prešlo vcelku fajn ... všetky "deti" sme jej vzali ... Bubina sme k nej posielali, aby prišla na iné myšlienky ... a Bubko si svoje zastal ... ponaháňali sa po byte ... radosť bolo pozerať ... nič iné ( zlé) sa nepritrafilo ... druhý raz už nevošla do prepravky ( je pripravená, resp. odložená na zemi v spálni ...) ... dávali sme si pozor ... na to ...

... pripájam sa k Dav ... myslím si to isté ... i ja by som radšej šla za lekárom ...
bromid
16.04.13,17:18
ahojte. viete mi prosim poradit. dnes sme dali kastrovat fenku. bolo to o cca 14:00 a teraz vecer sa vobec nechce ani pohnut. ja viem, ze ju to strasne boli, ale na druhy den, bude trosku pohyblivejsia? lebo ani napit sa nechce, nic. lekar vravel, ze jej to prejde a zahoji sa, ale nemozem sa nanu pozerat ako trpi teraz a cakat. dik
Žabinka
16.04.13,17:33
Žabinka ... a čo vy? ... má tvoja havka ešte bolesti? ... či je už o. k.?
Ja si prezerám, ako sa majú vaši havkáči, a tu som narazila na túto otázku..:) Bola som v tom, že som napísala ďalší priebeh.. No čo, hlava deravá..:) Takže všetko dobre dopadlo, po 2-3 dňoch sa jej stav zlepšoval, a úplne sa zlepšil, keď si pri venčení muž v stolici všimol nestrávený, dosť veľký kus kosti.. Akonáhle ho vylúčila, bolo po problémoch. Tak sme boli radi. Len sme teraz opatrnejší pri kostiach.
pepsikova
16.04.13,18:13
ahojte. viete mi prosim poradit. dnes sme dali kastrovat fenku. bolo to o cca 14:00 a teraz vecer sa vobec nechce ani pohnut. ja viem, ze ju to strasne boli, ale na druhy den, bude trosku pohyblivejsia? lebo ani napit sa nechce, nic. lekar vravel, ze jej to prejde a zahoji sa, ale nemozem sa nanu pozerat ako trpi teraz a cakat. dik..

..skús striekačkou pomaly nastriekať vodu do papuľky, nesmie mať suchý ňufáčik,prípadne dlaňou nalej, hocijako,len nech nie je smädná..a ponúkni , čo ľúbi, piškotu, aspoň polovičku..
lujza.j
16.04.13,18:17
..

..skús striekačkou pomaly nastriekať vodu do papuľky, nesmie mať suchý ňufáčik,prípadne dlaňou nalej, hocijako,len nech nie je smädná..a ponúkni , čo ľúbi, piškotu, aspoň polovičku..
my sme myslím dokonca cukrovú vodu striekali striekačkou do papulky....inak to mal vetoš povedať...papulka je zlepená po narkóze.....ona ked bude vládať sama sa bude "hrabať" na nohy....ale nožky budú chcieť, ale telo bude ešte slabé,.....náš sa aj počural po narkoze....
Dav
16.04.13,19:07
ahojte. viete mi prosim poradit. dnes sme dali kastrovat fenku. bolo to o cca 14:00 a teraz vecer sa vobec nechce ani pohnut. ja viem, ze ju to strasne boli, ale na druhy den, bude trosku pohyblivejsia? lebo ani napit sa nechce, nic. lekar vravel, ze jej to prejde a zahoji sa, ale nemozem sa nanu pozerat ako trpi teraz a cakat. dik
Byť pri nej, misku s vodou priložiť k ňufáku,a nechať tak, aby dosiahla k vode bez toho, aby musela vstať. Dobrý je kurací(alebo hovädzí) číry vývar bez korenia a soli. Radšej ako cukrovú vodu ponúknuť vodu s glukózou. Ak nič nechce, nenútiť ju. Pud sebazáchovy jej je najlepším radcom. Veľmi opatrne odniesť von na veľmi krátke vyvenčenie. Doporučujem podložiť pod deku v pelechu igelit, alebo podložku pre pacientov, lebo po narkóze sa zviera pomočí. Hneď dať čistý podklad a pacientke očistiť opatrne srsť navlhčeným uterákom. Predpokladám, že pred operáciou nejedla, tak by malo ísť len o mláčku. Trochu potrvá, kým sa spamätá z narkózy a najlepšie pre ňu je, keď spí. Predpokladám, že má aj nejaké lieky, ktoré tmia bolesť, alebo jej také boli pri zákroku podané. Ďalšie dni opatrne venčiť, po schodoch opatrne nosiť, aby sa nenamáhala. Zabrániť, aby sa dostala k stehom. V noci viackrát skontrolovať, ako sa má. Ňufák môže byť teplý a suchý, ale tep a dýchanie by mali byť pokojné a pravidelné, ani dych by nemal byť horúci. Ináč, celkom dobrá finta, ako prinútiť psa olízať si ňufák, je zľahka mu naň zboku fúkať.
bromid
16.04.13,19:15
dakujem vsetkym za rady. tu vodu sme jej aj strekli pomaly do papulky. ona sa bala sama ulozit na spanok, asi ju to boli, ked sa ma pokrcit, lebo aj s problemami sa vycikala. ale uz spinka, sme ju dvaja ulozili na postel :). tak dufam, ze rano bude lepsie.
promont maja
17.04.13,04:02
dakujem vsetkym za rady. tu vodu sme jej aj strekli pomaly do papulky. ona sa bala sama ulozit na spanok, asi ju to boli, ked sa ma pokrcit, lebo aj s problemami sa vycikala. ale uz spinka, sme ju dvaja ulozili na postel :). tak dufam, ze rano bude lepsie.

... ja ešte dodám, že sa nám veeľmi osvedčil vankúš ... dala som ju naň horeznačky ... a bolo jej tak dobre, že sa ani celé hodiny nepohla ( skoro) ...
korela
17.04.13,19:17
Máme trojročnú fenku, plemeno 5 kg.
Keď prvýkrát hárala, práve na Vianoce pred 2 rokmi, začala večer dostávať kŕče, skučala pritom. Zľakli sme sa, okamžite v noci na Štedrý večer k veterinárovi, prezrel ju, všetko O.K., začal vysvetľovať procesy, čo sa v nej deje. Odporučil sterilizáciu. Že je to nezmysel, aby mala sučka aspoň raz za život vrh. Je to iba zaužívaná myšlienka.
Teraz sa to opakuje, je ako vymenená. Chovanie úplne iné, uťahuje sa viac do samoty, po záhrade sa tak nepreháňa ako predtým. Iba keď niekto ide okolo po ulici.
Neznáša si nič do pelechu. Ale ako aj vtedy, snaží sa prednými nohami hrabať podlahu. Menej vrtí chvostíkom, je smutná.
​Ak by to bolo iba toto, k veterinárovi sa nám nechce ísť. Vtedy jej nič nepodal, po návšteve u neho príznaky uťali.
Čo by ste mi poradili?
Pred tým sme mali dve sučky, nikdy sme nič podobné nezaznamenali. Každá mala asi vo veku troch rokov vrh. Prvý a posledný.
korela
17.04.13,19:21
Zatiaľ som si prebehla http://www.porada.sk/archive/index.php/t-118047.html
Prečo má tie sprievodné prejavy, ako som písala v predchádzajúcom príspevku?
(http://www.porada.sk/archive/index.php/t-118047.html)
promont maja
18.04.13,04:48
Máme trojročnú fenku, plemeno 5 kg.
Keď prvýkrát hárala, práve na Vianoce pred 2 rokmi, začala večer dostávať kŕče, skučala pritom. Zľakli sme sa, okamžite v noci na Štedrý večer k veterinárovi, prezrel ju, všetko O.K., začal vysvetľovať procesy, čo sa v nej deje. Odporučil sterilizáciu. Že je to nezmysel, aby mala sučka aspoň raz za život vrh. Je to iba zaužívaná myšlienka.
Teraz sa to opakuje, je ako vymenená. Chovanie úplne iné, uťahuje sa viac do samoty, po záhrade sa tak nepreháňa ako predtým. Iba keď niekto ide okolo po ulici.
Neznáša si nič do pelechu. Ale ako aj vtedy, snaží sa prednými nohami hrabať podlahu. Menej vrtí chvostíkom, je smutná.
​Ak by to bolo iba toto, k veterinárovi sa nám nechce ísť. Vtedy jej nič nepodal, po návšteve u neho príznaky uťali.
Čo by ste mi poradili?
Pred tým sme mali dve sučky, nikdy sme nič podobné nezaznamenali. Každá mala asi vo veku troch rokov vrh. Prvý a posledný.


... toto, u mňa, evokuje skôr či nemá nejaké bolesti? ... pretože ak je taká smutná, nejaká príčina existuje ... má studený ňufák ( nemá teplotu?) ... alebo nebolia ju zúbky? ( pozri, aká je farba ďasna .. či nie je opuch ...) ... akú má stolicu? ... papá dobre? ( ... schudla ..?) ... a čo vodu? .. pije veľa, málo ... chvostík má ako? ... nemá ho stiahnutý? ... myslím medzi labkami ...? a výsledok ( k čomu som týmto došla ..) = osobne by som to aspoň konzultovala s lekárom, aj keď by bolo asi dobré, aby ju prezrel ...

... ak tieto príznaky u nej nie sú ... podľa mňa, by mohlo ísť o to falošné tehotenstvo ( hormóny ..) ... skús ju viac zamestnávať, chodiť von na prechádzky ... či? ...

... nedá mi, ale radšej spomeniem ... raz v živote som sa stretla s takou strašnou depkou u psíka, a bolo to veľmi zlé ... na ten pohľad, či skôr vyhýbaniu sa pohľadu nezabudnem ... bola to fenka labradorky, ktorú našli na sídlisku ... a nechali si ju ... strašne smutné ... hoci s takým šťastným koncom ... dnes je už v poriadku, no mala na mále ... museli si vziať voľno z práce, aby ju z toho dostali ...
Dav
18.04.13,06:29
S nechuťou žiť u psa som sa stretla tiež...hrozné, ako zdravý pes apaticky leží, neprijíma potravu, mechanicky ide urobiť mláčku, ledva sa dotacká k miske s vodou (chvalabohu, že aspoň to!) a žiadne hračky, maškrty, láskanie ho nezaujímajú....
http://www.porada.sk/entry.php?b=702
promont maja
18.04.13,07:32
... nádherné ... páči sa mi ako píšeš ... aké teplo, pohladkanie ... hmm ...
korela
18.04.13,17:51
... toto, u mňa, evokuje skôr či nemá nejaké bolesti? ... pretože ak je taká smutná, nejaká príčina existuje ... má studený ňufák ( nemá teplotu?) ... alebo nebolia ju zúbky? ( pozri, aká je farba ďasna .. či nie je opuch ...) ... akú má stolicu? ... papá dobre? ( ... schudla ..?) ... a čo vodu? .. pije veľa, málo ... chvostík má ako? ... nemá ho stiahnutý? ... myslím medzi labkami ...? a výsledok ( k čomu som týmto došla ..) = osobne by som to aspoň konzultovala s lekárom, aj keď by bolo asi dobré, aby ju prezrel ...

... ak tieto príznaky u nej nie sú ... podľa mňa, by mohlo ísť o to falošné tehotenstvo ( hormóny ..) ... skús ju viac zamestnávať, chodiť von na prechádzky ... či? ...

... nedá mi, ale radšej spomeniem ... raz v živote som sa stretla s takou strašnou depkou u psíka, a bolo to veľmi zlé ... na ten pohľad, či skôr vyhýbaniu sa pohľadu nezabudnem ... bola to fenka labradorky, ktorú našli na sídlisku ... a nechali si ju ... strašne smutné ... hoci s takým šťastným koncom ... dnes je už v poriadku, no mala na mále ... museli si vziať voľno z práce, aby ju z toho dostali ...


S nechuťou žiť u psa som sa stretla tiež...hrozné, ako zdravý pes apaticky leží, neprijíma potravu, mechanicky ide urobiť mláčku, ledva sa dotacká k miske s vodou (chvalabohu, že aspoň to!) a žiadne hračky, maškrty, láskanie ho nezaujímajú....
http://www.porada.sk/entry.php?b=702

Ďakujem vám obom.
Ona sa neopustila celkom, iba má zmenu správania, je vážnejžia, inak normálne je aj pije. Neschudla. Lekár vtedy povedal že ide o pseudograviditu a odporučil sterilizáciu, čo si neviem predstaviť, v druhom háraní sa nevyskytla žiadna anomália, pri tomto ma zaráža to zaskučanie. To bolo aj predtým keď ju veterinár vyšetril. Preto sme za ním išli. Vyskytuje sa to aj u iných sučiek?
Inak je to citlivá bytosť, jedine že by zareagovala ešte počas týchto pár dní na to, že som na izbu kde sa najviac zdržujem počas dňa a ona samozrejme so mnou, dala zábranu, ale vidí ma a počuje. A prihováram sa jej, pohladím, vezmem ju na ruky. Rovnako ako predtým, len nie je na mne nalepená.
To ju mohlo zraniť. Veď ako si to má vysvetliť? To na margo toho, že ste tu písali o depke.
Dnes to bolo zatiaľ dobré. Možno to kulminovalo. Uvidím neskôr večer.
​Ďakujem vám.
Dav
18.04.13,18:52
Ďakujem ...
promont maja
19.04.13,11:47
... čo nejaké aktivity? ... neskúsiš? ...
Žabinka
19.04.13,17:11
Dnes sme si doniesli z prechádzky prvého kliešťa.. Takže pozor..
libicka
19.04.13,18:57
My sme už kliešťa vyberali v marci t.r. a bolo 5 st. Poraďte čo je vhodnejšie pre westíka, obojok proti kliešťom alebo tie "kvapky", na kožu,neviem rýchlo ako sa volajú
alaya1
19.04.13,19:10
spot-pipeta
korela
19.04.13,19:27
Prvý rok naša maka obojok, na druhý rok ho kupoval manžel, keď si prečítal tú chémiu v ňom, povedal, že v žiadnom prípade, lebo s tým prichádzame do kontaktu i my.