Theo
16.10.12,19:05
moje /aj iných/ je hrozno t.roku mimoriadne skvelé./poslednych 40 rokov nebolo takéto sladké/,je ho aj dosť.Lenže dá sa nejako /okrem tekuteho stavu!/uskladniť?aspoň 1 mesiac.
Ďakujem za rady.-
srska
16.10.12,17:08
ako uskladniť netuším ale sladké je mimoriadne aj v bb. idem si dať:)
drobeceva
16.10.12,17:10
ako uskladniť netuším ale sladké je mimoriadne aj v bb. idem si dať:)
veru, je sladučké...ja sa akurát hostím...len mi idú na nervy tie vinné mušky....všade ich vidím :D
Valcake
16.10.12,17:13
...mesiac môžeš uskladniť akože na viniči..tak do prvých mrazov ;)
alla66
16.10.12,17:31
....aj na dlhší čas;)

Hroznový kompót
Potrebujeme * 450 g hrozna * 1 l vody * 300 g cukru

Ako na to?
* Na zaváranie sú vhodné prakticky všetky stolové a muštové sorty hrozna, ktoré sa u nás pestujú, aj keď výhodnejšie sú veľkoplodé sorty. Veľmi znečistené hrozno pred odstopkovaním umývame, aby sme odstránili postrekové látky a nečistoty. Dobre umyté bobule už potom nemusíme umývať.
Pri odstopkovaní zdravé bobule opatrne odtrhneme od stopky a ukladáme priamo do pohárov, ktoré mierne potriasame a zalejeme nálevom z vody a cukru.
Bobule hrozna pri vyššej teplote praskajú, takže kompót je nevzhľadný a nechutný, preto sa musí sterilizovať opatrne.
Sterilizujeme pri teplote 75 až 80 °C asi 15 minút.

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=31508

Recepty na mrazenie podľa Evy Paulovičovej:


http://varecha.pravda.sk/uploady/stredny-hrozno-1.jpg
Foto: Shutterstock Mraziť sa môžu celé strapce hrozna.


Mrazené hrozno (stolové bez jadierok)

Mraziť môžeme celé strapce hrozna, Umyté ich necháme odtiecť, dáme do mikroténového vrecka a zmrazíme. Čas skladovania je však krátky – 2 týždne. Ak chceme takéto hrozno skladovať dlhšie (12 mesiacov), zmrazujeme ho v sirupe.

Zdravé bobule umyjeme, rozrežeme ostrým nožom na dve časti, ak treba vyberieme zrniečka, plníme do vhodných nádob a zalejem sirupom (na 1 liter vody 300 g cukru). Ovocie ponorené v sirupe zakryjeme celofánom, nádobu dobre uzatvoríme a zmrazíme. Takto zmrazené ovocie môžeme použiť na prípravu múčnikov, alebo ako kompót. Pred použitím necháme pri izbovej teplote voľne rozmraziť.
tictac7
16.10.12,17:31
...mesiac môžeš uskladniť akože na viniči..tak do prvých mrazov ;)

...a prídu dvojnohý škorci a je po hrozne......
ela77
16.10.12,17:39
Ja si ako dieťa pamätám, že naši zavesili na pôjd strapce hrozna na špagátiky a bolo až do Vianoc. Len vtedy asi viac prefukoval vietor cez strechy. Neboli zateplenia a pod.
Valcake
16.10.12,17:47
...my máme aj do mrazov ;) a škorce čierne nejedia...oni nevedia, že je v tom najviac resveratrolu,:---..našťastie:D
asedma
16.10.12,18:11
..tiez sme volakedy vesali hrozno na povalu, ale aj v chladnej spajzi vydrzalo zavesene na spagate aj do Vianoc..aj v pivnici sme mavali len tak v bednickach na novinach v jednej vrstve
Valcake
16.10.12,22:18
..dvojnohý tam nechodia..teda okrem nás a zase toľko toho nemáme.
ilona
17.10.12,04:38
Ja som robila z hrozna pečený čaj. Nakrájala som jablká so šupkou na kocky, hrozno, aby to malo trochu farbu tak som dala 2 poháriky čučoriedok, vanilkový cukor, škoricu, cukor, upiekla, dala do pohárikov, zasterilizovala a za celý rok sa minie, je dobrý.
EPk
17.10.12,12:03
My hrozno odšťavíme a potom šťavu v pet flašiach dame do mraziaka. V zime pijeme.
mazanova
17.10.12,12:11
aj moja starká mala v špajzi na špagáte...
Gapo
17.10.12,15:42
Dobré je, ak sa konce strapcov zapečatia voskom, má to zmysel vtedy, keď ešte strapina nie je suchá.