Martin5858
18.10.12,16:22
Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom ID z mladosti. Mám 20 rokov, študent VŠ a požiadal som o ID z mladosti podľa prílohy v zákone moja diagnóza je v rozsahu 60% - 90%. Chcem požiadať o spätné vyplatenie ID z mladosti za 3 roky. Problém je v tom že neviem či pri ID z mladosti je automaticky vyplatený spätne dôchodok? Alebo treba nijakú žiadosť?

Doteraz poberá môj otec daňový bonus a aj prídavky na dieťa bude to treba za tie 3 roky spätne vrátiť???? Ako, kde??
Andyke
18.10.12,17:08
Nárok na ID z mladosti je od dosiahnutia 18 rokov veku.
Už spísali s Tebou aj žiadosť na pobočke Soc. poisťovne? Je na to predpísané tlačivo.
Pokiaľ nie, tak musíš navštíviť pobočku.
Potom budeš čakať na predvolanie na posúdenie zdrav .stavu.
Posudkový lekár rozhodne, či máš nárok spätne.(na základe Tvojho zdrav.stavu)

Daňový bonus - rodič podá dodatočné daňové priznanie na DU a preplatok vráti.
Prídavky na dieťa vrátite UPSVR – odkiaľ Vám vyplácali.
Ale najprv počkajte na priznanie ID.
Martin5858
18.10.12,20:18
Ďakujem za odpoveď. Ja som objednaný na stredu na spísanie žiadosti. Dúfam že nebude problém s priznaním ako som spomínal moja diagnóza je v rozpätí 60 až 90% a na ID stačí 40% moja diagnóza je od narodenia. Prosím ťa a najprv teoreticky ak by mi ho priznali spätne mi vyplatia tú sumu za 36 mesiacov a potom môžem z nej zaplatiť prídavky a daňové? Pretože to nebude malá suma vrátiť.
Andyke
19.10.12,04:51
Nemôžu Ti spätne vyplatiť za 36 mesiacov. Však som Ti písala, že iba od 18 rokov a Ty máš 20 rokov.
Predvolanie na posúdenie zdrav.stavu tiež niečo trvá - počkáš 1-3 mesiace. Záleží koľko majú prípadov.
A keď Ti prizná posudkový lekár ID, tak postupujú do Bratislavy všetky Tvoje papiere a čakáš na rozhodnutie o výške ID z Ústredia Soc.poisťovne.
Ak Ti invaliditu priznajú spätne , tak dostaneš celý balík za tie 2 roky naraz.
Musíš byť trpezlivý.
Katy a R
19.10.12,05:06
ešte pridám (malo by to platiť, ale som to teraz neoverovala) http://www.porada.sk/t106248-p2-danovy-bonus-na-dieta.html#post985519
dátum rozhodnutia zo SP je dôležitý!

je tam stále ten pokyn:) - tak hádam platí ... netreba staré PnD a DB vracať ..
Martin5858
19.10.12,10:09
Andyke písal som preto 36 mesiacov lebo si myslím že im to bude trvať dlho schválenie aj keď zo zákona na to majú 60 dní. Ja mám v marci 21 rokov.
Katy a R moc ďakujem...veľmi ma to potešilo že nemusím teda vracať spätne DB a PnD. Ešte že to platí z ten pokyn. Dúfam že sa to do uznania ID nezmení a nebudem musieť vrátiť nič. Potom mi už stačí iba požiadať aby sa zastavilo vyplácanie DB a PnD. čo budem musieť pre zastavenie vyplacania DB a PnD urobiť??
Katy a R
19.10.12,13:53
Andyke písal som preto 36 mesiacov lebo si myslím že im to bude trvať dlho schválenie aj keď zo zákona na to majú 60 dní. Ja mám v marci 21 rokov.
Katy a R moc ďakujem...veľmi ma to potešilo že nemusím teda vracať spätne DB a PnD. Ešte že to platí z ten pokyn. Dúfam že sa to do uznania ID nezmení a nebudem musieť vrátiť nič. Potom mi už stačí iba požiadať aby sa zastavilo vyplácanie DB a PnD. čo budem musieť pre zastavenie vyplacania DB a PnD urobiť??
doložiť rozhodnutie o ID - na UPSVaR (PnD) a pre zamestnávateľa rodiča vypýtať tam potvrdenie, dokedy boli PnD vyplácané.
Ale ešte je na to skoro - veď si ešte ani nepožiadalal o ID - to veru "chvílenku" potrvá ...
Martin5858
20.10.12,12:09
Dík za info. Viem že to potrvá. Veľmi ma prekvapilo že ma strašne rýchlo zavolali na spísanie žiadosti a v ten istý deň hneď idem aj k posudkovému lekárovi. Je to až moc rýchle. Čakal som že keď dám tam papiere budem na spísanie a následné predvolanie čakať aj mesiac. Inak čítal som tu na porade podobný prípad ako u mňa a tam sa pani Sociálna poisťovňa napísala či súhlasí so zmenou dátumu priznania ID z 11/2008 na 06/2006. Jej syn mal 20 rokov a priznali mi v roku 2008 ten ID z mladosti. AK by som teoreticky nesúhlasil tak mi nedajú spätne ID? Rozmýšľam že keď mne by niečo také prišlo mám súhlasiť? Ak by som súhlasil so zmenou priznania dátumu nebudem musieť vrátiť PnD a DB?? Či stále platil by ten metodicky pokyn?? Písala si mi že dôležitý je dátum zo SP ale ktorý dátum? Prepáč že sa možno toľko pýtam ale chcem sa vyhnúť dobehnutiu :)
Martin5858
25.10.12,06:38
Včera som bol na posúdení invalidity prizanli mi 60 percent. Prosím vás ml by nijký zmysel sa v socialke poistiť lebo potom by mi nerátali možno id z minimálnej mzdy. Viete niekto ko to je , koľko by som musel byť poistení aká by bola cena poistenia?? Vratili by mi spätne ID aj keby nebol z mladosti? Mám ho priznní od narodenia.

prosím vás ako vyrátajú ID z mladosti keď mám 20 rokov ?? Obdobie dôcodkového poistenia bude aké? Toto obdobie sa každým rokom znižuje? To potom budem mať každý rok nižší ID??
Andyke
25.10.12,11:34
§ 72
(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.
(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidná v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.

x x x
V zmysle zákona máš splnené všetky podmienky na ID.
ID Ti nebudú počítať z minimálnej mzdy (to kto Ti povedal?) V zákone je jasne definované, že máš nárok na OMB 0,67.
Tvoj príspevok som pochopila, že Ti priznávajú spätne od Tvojich 18 rokov, ktoré si dosiahol v r.2010.
Tvoj ID sa bude každým rokom zvyšovať , lebo aj ID sa valorizujú každoročne od 1.1.
Obdobie dôch.poistenia máš od 18 do dovŕšenia 62 rokov (kalkulačka a počítaj)
Martin5858
06.12.12,17:12
Minulý týždeň mi bol schválený ID z mladosti a vyplatený spätne od apríla 2010. Ako mám požiadať o zrušenie PnD a DB???? Musím im dať rozhodnutie o ID? Lebo tam je aj suma ktorá mi bola a bude vyplácaná. Problém je že všade pracujú miestne rebeky a ja nechcem aby každý vedel koľko kde som čo dostal. Nemohol by som to nejako aj bez toho??Prosím nijaký postup. Ďakujem moc :)
ivka70
06.12.12,17:47
Minulý týždeň mi bol schválený ID z mladosti a vyplatený spätne od apríla 2010. Ako mám požiadať o zrušenie PnD a DB???? Musím im dať rozhodnutie o ID? Lebo tam je aj suma ktorá mi bola a bude vyplácaná. Problém je že všade pracujú miestne rebeky a ja nechcem aby každý vedel koľko kde som čo dostal. Nemohol by som to nejako aj bez toho??Prosím nijaký postup. Ďakujem moc :)

Skus im dat kopiu rozhodnutia, na ktorej vybielis sumu.
Malo by im to stacit.
Martin5858
06.12.12,19:37
Myslíš že to nebude vadiť? A nemôžem im proste jednoducho povedať že som skončil so VŠ štúdiom a preto nechcem prídavky a daňový bonus? Tam snáď nebudú chcieť papier. Ak hej tak neviem aký. Alebo aký sa dá udať dôvod kde nebudú otravovať s nijakým papierom a jednoducho ked človek nechce tak prestanú vyplácať PnD a DB? Ja viem pomyslíte si možno že čo riešim ale nemám radosť keď celé mesto vie všetko a u nás mám s takýmito vecami skúsenosti. Prosím o radu
Xanti
06.12.12,20:05
Martin5858 (http://www.porada.sk/member.php?u=284434) ty ešte študuješ alebo nie? Lebo nemáš "plný" ID len "čiastočný" ID preto tvoji rodičia neprídu o DB ani o PnD, aspoň kamarátovi neprišli a počas jeho štúdia na VŠ vyplácali jeho rodičom aj DB aj PnD a to mal ID 70%. Nemajú dôvod. Zákony sa menia rýchlejšie ako stíham vnímať. :Dmimotemy
Andyke
06.12.12,20:29
Zákon o prídavku na dieťa
§ 3

3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
Xanti
06.12.12,20:36
Zákon o prídavku na dieťa
§ 3

3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

Teda, ved to nie je tak dávno čo kamarátovi rodičia poberali aj PnD aj DB a on ID, tuším sú to 4 roky :D Tak pardon ospravedlnujem sa za zavádzanie :)
Martin5858
24.03.13,11:01
Ahojte :) Prosím Vás je možné sa ešte dobrovolné poistiť (aj spätne ak je možné) tak aby mi bol ID vyrátaný vyšší?? Alebo dá sa nejak zvýšiť osobný mzdový bod? Môj stav sa rapidne zhoršuje a dôchodok mi zachviľu nepostačí ani na lieky a k tomu som dostal menej % ako som mal dostať podľa prílohy 4 v zákone. Toto je fakt dobré radšej mi aj vymyslia diagnózu inú len aby som mal menší dôchodok. Prosím kedy je to možné zmeniť zvýšiť???