flubertn
18.10.12,22:01
Dobry den. Chcem sa spytat na strechu na pristavbe kupelne. Majstry mi ju zlozili nasledovne: pomurnice 10x10 na to krokvy 10x10 rozrec 125 osovo cize 115cm na to paropriepustna poistna folia , kontralaty , plne bednenie z osb 15 mm a nakoniec 2 vrstvy lepenky. Je takato skladba ok? Rozmer strechy je cca 9x3,6 m. Hlavne sa mi nepozdava ze ked som po streche kracal prehybala sa osb a mam strach co to spravy pod snehom. V lete je to asi jedno, len ci nebudem musiet pravidelne zhadzovat sneh. Roztec krokiev 125 daly koli osb aby nebol opad. Za odpovede vopred dakujem.
alltracboy
18.10.12,20:55
paropriepustna folia pod debnenim moc vyznam nema
220870
19.10.12,03:46
Dobry den. Chcem sa spytat na strechu na pristavbe kupelne. Majstry mi ju zlozili nasledovne: pomurnice 10x10 na to krokvy 10x10 rozrec 125 osovo cize 115cm na to paropriepustna poistna folia , kontralaty , plne bednenie z osb 15 mm a nakoniec 2 vrstvy lepenky. Je takato skladba ok? Rozmer strechy je cca 9x3,6 m. Hlavne sa mi nepozdava ze ked som po streche kracal prehybala sa osb a mam strach co to spravy pod snehom. V lete je to asi jedno, len ci nebudem musiet pravidelne zhadzovat sneh. Roztec krokiev 125 daly koli osb aby nebol opad. Za odpovede vopred dakujem.
Rozteč je veľká ,určite sa to poprehýba.Čo už ušetrili na 100 mm krokvách?
alltracboy
19.10.12,04:58
tiez som to najprv pisal..ale potom som videl ze ma na tom aj kontralaty..a potom uz je jedno ako su krokvy.. mohli to dat kludne na 80-90cm. A tie spoje pokial niesu na kontralate, tak sa budu aj tak prehybat. Uz mi doslo ze sa to spravili ako skridlovu strechu s odvetranim.
chandler
19.10.12,05:03
ked nasnezi bude sa prehybat aj OSB doska aj krokvy. nehovorili nieco o tom ake to bude dobre, lebo oni uz postavili 100 striech?
marleau
19.10.12,05:12
Hovorí sa,že kto šetrí,má za tri.V tomto prípade asi za tri dni ako napadne sneh tak padne aj strecha.Dosť záleží,kde na Slovensku to je,aká je to snehová oblasť a aký je sklon strechy,ale aj tak...
marleau
19.10.12,05:14
paropriepustna folia pod debnenim moc vyznam nema

Akože nie?Je tam práveže potrebná.
alltracboy
19.10.12,07:47
podla mna je potrebna nad debnenim medzi odvetravacou sparou a debnenim (skridla). Aby pripadna zatecena voda nesla po debneni ale zasa mi vtedy nedoslo ze je to asfaltova strecha a tam je na debneni rovno asfaltovy pas. ma to dobre.
flubertn
19.10.12,07:47
Oblast Trenčín, strecha je široká 3,6m sklon 20cm. neviem kolko je to v stupňoch.
Chlapy nestrašte ma. čo s tým mám robyť. Nechať prerobyť alebo počkať na prvu zimu a podla toho sa zariadiť. To že sa to bude prehýbať pod náporom snehu by som prežil, u nás zase až tak nesneží ako na orave. Ale zarazila ma veta padne strecha.
marleau
19.10.12,12:33
No za určitých okolností to nie je vylúčené,ale skor nie ako áno.Ale ani na prehnutú strechu nemožte povedať,že to nevadí,pretože to je prvý krok k tomu,aby to celé padlo.20 cm na 3,6 metroch je sklon 3,18°,može padnúť 1m snehu,na druhý deň na zaprší a možte volať jojku.
chandler
19.10.12,12:34
nemusis sa bat, padlo by to az keby nasnezilo strasne vela snehu, okolo 30-40cm aj to len tazkeho, a to sa stava tak raz za 10 rokov.
takze sa mozes rozhodnut, bud to spravit poriadne alebo nechodit do kupelne ked vela snezi :)
alltracboy
19.10.12,14:13
ked sa bojis tak to odpodu podopri tramami 50x100 medzi kazdu krokvu
flubertn
19.10.12,19:16
Aby sme sa rozumely. Kontra laty nie su priecmo na hranoly ale su pripevnene na kazdy hranol z vrchu subezne s nim tak aby vznikla 2 cm odvetravacia skara medzifoliou a osb doskou tak aby pripadna vlhkost z izolcie sa mohla odvetrat. Co sa tyka majstrov islo o znamych. Nemali zaujem odfusovat robotu a zobrat peniaze , praca bola zadarmo. Dany clovek roby strechy vyse 10 rokov, akrat ze jeho praca je lepenie asvaltovych pasov a klampiarcina. Samotne krovy bezne nezhotovuje. No mne sa zda ze napriek tomu ze je strecha mala poddimenzovali ju. Ide o to aby to nepadlo. Ak v zime napadne vela snehu hold budem musiet odhadzat. V kazdom pripade to teraz riesim preto lebo to mam od spodu este bez izolacie a je tam aky taky pristup.
alltracboy
20.10.12,04:24
ale pokial je to tak ako si pisal tak tie dosky drzia iba na cca 4cm na okrajoch dlhej strany a spoje na kratkej strane potom niesu vobec podoprete. Ved to sa musi rozpadnut casom aj vlastnou vahou. Sa divim ze si sa rovno neprepadol ako si na to stupil. ja mam tiez na strope podobne dosky cez 90cm ale cez tramy je doskovy zaklop a na tom OSB 10mm a tiez citi ze je to pruzne.. ale tie dosky to spevnili a osba roznasa tlak. sak to nafot.
flubertn
20.10.12,08:04
nema zmysel to fotit nakolko od spodu je vydiet iba krokvy a folia.

Pokusil som sa to nakresliť. čierne su hranoly, na nich je paropriepustna folia(nezakreslil som), na tom červeným laty aby vznikla medzera na odvertávanie a na latach su OSB. tie sú 1250x2500x15 dávané dlchšiou stranou kolmo na krokvy.

Keby som to chcel spevniť musel by som pridať odspodu krokvy a nejakym sposobom strčiť laty na kazdu pridanu krokvu medzi foliu a osb tak aby osb lezali na latach.

Este raz rozmery: krokvy su 105x105 laty 100x20 osova vzdialenost medzi krokvamy vzhladom na rozmery osb vola daná 1250 osovo takze 1150 je od kraja krokvy po kraj druhej
alltracboy
20.10.12,19:36
zasa som si neuvedomil ze tam je to folia.. no dobre.. takze poviem ti svoj nazor ako by som to spravil ja. Ak by som sa bal ze to bude zle, tak tu lepenku dam dolu (ipa alebo kanadsky sindel?) ak by to slo tak by som dal dolu aj tu OSB, na tie odvetravacie laty by som nahodil kontralaty 40x50mm osovo asi 40cm na to dal tu osb a lepenku. Ak by som bol moc paranoik tak by som na tie konralaty este nabil plny zaklop z dosiek.
marleau
21.10.12,07:29
Ak je to prístavba kúpeľne,počítate aj so zateplením tejto strechy?Ak áno,akým?
flubertn
21.10.12,08:38
od spodu chcem dávať 10cm vaty a naprieč dalších 10-15. následne parozábrana a SDK. takže cca 20-25CM minerálnej izolácie.
flubertn
02.11.12,17:26
Tak dnes sme to spevnili medzi kazdu krokvu sme vložili dosku vodorovne s krokvov na stred pekne medzi foliu a osb a kazdych cca 60 cm sme priečne prisrobovaly hranol 50x50 ktorý poropiera tu dosku. Co vy na to?
chandler
05.11.12,07:37
to je asi najlepsie co sa da spravit ak to nechces cele rozobrat a opravit.