andreasa
19.10.12,03:19
zdedeny byt som nepredala,mam nedospeleho syna ktoremu sa bude hodit tak ho prenajimam najomnicky vo februari vytopili susedu pod nami lebo zabudli dat hadicu do pracky medzi tym sa odstahovali,susda prisla za mnou povedala co s stalo ospravedlnila som sa ziadala aspon 100e odskodne,skodu som nevidela lebo uz vymalovali dala som jej 50e a pytala som si potvrdenie sla som do poistovne kde mi poistovak ponukol poistku na mieru takze som mu povedala byt prenajimam nemam tam trvaly pobyt som majitelka zariadenie je moje to nepotrebujem poistit iba ked moje najomnicky zavinia skodu susedomuzatvorili sme poistku zodpovednost z domacnosti a zodpovednost z vlastnictva nehnutelnosti spolu to bolo 61eco cert nechcel pred tyzdnom sa to stalo znova podnajomnicka prala ja som den pred tym upratovala byt umyvala vanu a hadicu som zabudla dat naspet,bola som uplne nestastna ked mi volali susedia s dvoch poschodi pod nami ale hovorila som si ze mam poistku tel,som skodu ohlasila ze podnajomnicka prala,na to mi volali spet ze poistku nemozu uznat nakolko prala ona a nie ja a ze tam nemam trvaly pobyt a vela inych vyhovoriek.Potesila som sa ked napriek tomu prisla obhliadka,no hned na druhy den mi volala susedka ze jej volali a zamietli mi to cez moju poistku,ja este nemam vyrozumenie a ona aj suseda pod nou uz pytaju kompenzaciu300e kazda ta podomnou ma poistku lebo sa preriekla ze aj ked som jej prispela minule dostala malo od jej poistovne.maju narok ak maju svoje poistky pytat odomna este peniaze,ako mozem zistit ci si uplatnili svoje poistky a aku vysku dostali.samozrejme ze mi ich je luto som aj ochotna to ist vymalovat len aby som nebola za blbca ja vymalujem a oni este budu mat zaplatene
Ferdosondo
19.10.12,04:13
Škodu si spôsobila, tak by si mala zaplatiť. Samozrejme na základe dokladov. Susedom neplatíš ich poistky, tak je ich vecou ako si to vyriešia ďalej.A aby sa už takýto prípad neopakoval, tak si daj na montovať sifón na ktorý sa práčka cez hadicu pripája napriamo.
ivka70
19.10.12,04:27
Ak si susedia uplatnia skodu u poistovne a sucasne chcu uplatnenie u teba, mohlo by ist o neopravneny zisk, nakolko dostanu zaplatene 2x za to iste.
Skodu by si mala u teba uplatnovat poistovna, ktora vyplatila susedu (ak to poistovna aj urobi, takze nakoniec mozes platit 2x)
Ak poistku nema, tak je musis zaplatit priamo naklady, ktore mala na odstranenie skody (cize na zaklade blockov a faktur za malovanie napr.)
Ty si skodu zasa uplatnis u najomnicky.
mareko
19.10.12,07:03
mimotemy Skús nabudúce písať normálne vety a nie text "v jednom kuse". Veď sa to nedá poriadne prečítať :-(
laurin
19.10.12,07:17
mimotemy Skús nabudúce písať normálne vety a nie text "v jednom kuse". Veď sa to nedá poriadne prečítať :-(


Presne! Aj by som napisal nieco k tomu ale takto vobec nemam chut.
andreasa
19.10.12,10:09
ok hlavne co ma zaujima je - ako odskodnit 2byty pod mojim ked mi to moja poistovna neuznala.Ziadaju kazdy 300e alebo vymalovat.Jedna suseda ma poistku a druha tvrdi ze nema.Maju zopar stekancou na stene je mi to jasne treba malovat cele.Som ochotna vymalovat.Mozem sa niekde dozvediet ci ich odskodnila poistovna este skor nez mi to pride k nahrade kolko to moze trvat nez to poistovna bude vymahat.
Andy Kralik
19.10.12,10:24
Nie som pravnik..
ale v tomto pripade by som to riesil tak, že by som im dal poškodené časti vymalovať (uhradil cenu za vymalovanie priamo maliarovi) a so susedmi by som podpisal vyhlasenie ze si uplatnuju sposobenu skodu priamo u mna, ze sme sa dohodli na sposobe kompenzacie - vymalovanie poskodenych stien a ze sucasne nebudu v suvislosti s touto skodou v buducnosti odo mna uplatnovat ziadnu dalsiu nahradu skody.. podpisane pred svedkami..
ale nie som pravnik.. tak by ma tiez zaujimalo ci by taketo vyhlasenie stacilo.. :)
lubko6394
19.10.12,11:01
ok hlavne co ma zaujima je - ako odskodnit 2byty pod mojim ked mi to moja poistovna neuznala.Ziadaju kazdy 300e alebo vymalovat.Jedna suseda ma poistku a druha tvrdi ze nema.Maju zopar stekancou na stene je mi to jasne treba malovat cele.Som ochotna vymalovat.Mozem sa niekde dozvediet ci ich odskodnila poistovna este skor nez mi to pride k nahrade kolko to moze trvat nez to poistovna bude vymahat.

Ja by som ich neodškodňoval.
Platím si poistku za škody ktoré spôsobím ja alebo členovia domácnosti.
Ak poisťovňa odmietne platiť s tým, že som škodu nespôsobil, tak ani ja nemám dôvod nič platiť.
Takže nech si susedia vymáhajú škodu od podnájomníčky a mňa nech nechajú na pokoji.
Keď sa im to nebude páčiť, nech ma dajú na súd a doložia mu dôkazy o tom, že som niečo zavinil ja.
Andy Kralik
19.10.12,11:49
Ak poisťovňa odmietne platiť s tým, že som škodu nespôsobil, tak ani ja nemám dôvod nič platiť. Takže nech si susedia vymáhajú škodu od podnájomníčky a mňa nech nechajú na pokoji.

Ako vlastník sa z toho nevyvlečieš:

182/1993 Z.z. ZÁKON NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Susedov predsa nemusí zaujímať kto v tvojom byte býva, akú má s majiteľom zmluvu.
A poisťovňa neodmietla platiť pretože by si za škodu nezodpovedal, ona odmietla platiť pretože máš "na prd" poistku...
lubko6394
19.10.12,13:24
Ako vlastník sa z toho nevyvlečieš:

182/1993 Z.z. ZÁKON NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Susedov predsa nemusí zaujímať kto v tvojom byte býva, akú má s majiteľom zmluvu.
A poisťovňa neodmietla platiť pretože by si za škodu nezodpovedal, ona odmietla platiť pretože máš "na prd" poistku...

Vidieť akú máme kvalitnú legislatívu. Takže ja som povinný za svojho podnájomníka ísť vymaľovať ( nie preplatiť, zaplatiť maľovanie, ale vykonať ) susede obývačku nemaľovanú 5 rokov a všetky náklady bez amortizácie by boli na mňa ?
Neverím, že by ma k tomu ten súd donútil. A v Štrasburgu by to asi tiež neuznali. Nemôžem predsa zodpovedať za konanie iných ľudí za ktorých nemám zákonom stanovenú zodpovednosť - deti vlastné alebo zverené.
verkaz
19.10.12,14:12
Vlastník bytu je zodpovedný aj za škody, ktoré spôsobili osoby bývajúce v jeho byte. Všetko je na uzatvorenej zmluve o prenájme bytu. Tam sa predsa dohodnú aj podmienky pri s riešení spôsobenej škody.
Škoda bola spôsobená a je teraz na Tebe aký spôsob na jej odstránenie nájdeš.
Ako píšeš, tak si Ty zabudla dať hadicu späť, takže si sa aj pričinila k vytopeniu.
Susedovci si môžu súdnou cestou vymáhať škodu od Teba a Ty zase od nájomníčky.
lubko6394
19.10.12,16:25
Keď zabudla a bola by to jej chyba tak by mala cvakať poisťovňa.
mamproblem
08.08.16,11:37
mna tiez zaujima co mam robit chcela som odstranit skodu ked sa mi to stalo z prackou....som podnajomnicka ale sused podomnou mi chce dat fakturu na 300 € a nechce tam nikoho pustit ...moze to?
Tweety
08.08.16,11:39
Nie, takto sa nepostupuje.
mamproblem
08.08.16,11:43
tak co mam robit?...chce mi vystavit fakturu a neviem odkial ma taky odhad ..ja som ochotna zaplatit ludi ktorych som uz objednala aby odstranili mnou skodu ale on odmieta pustit do bytu ludi ...chce peniaze
Tweety
08.08.16,11:59
Treba to riešiť cez poisťovnu majiteľa bytu.
mamproblem
08.08.16,12:14
riesilo sa ale majitel poskodeneho bytu tvrdil ze poistovak to nema preco riesit lebo som podnajomnicka a poistka sa nato nevztahuje co je blbost lebo moj pravnik tvrdi ze je poisteny majetok a nie osoba teda ze je to hlupost ...ale co mam robit ak mi nechce dovolit odstranit mnou narobene skody ??....som si vedoma ale ze mi da fakturu za 300 € je nezmysel...
kopretinka
08.08.16,13:36
otázky sa nepíšu do cudzích tém,založ si vlastnú tému.