osky
19.10.12,21:09
premyslam co nasadime do zahrady a potrebujem este dake napady.poprosila by som aj presny nazov sorty jednotliveho ovocia ,ktore odporucate a aj preco.
davam prednost sortam,o ktore sa netreba az tak starat-co sa tyka stromov,a potrebovala by som este poradit dake uzitocne,dobre a zdrave,mozno netradicne drobne ovocie.
mam v plane viac-menej ekozahradku,tak podla toho chcem aj volit druhy ovocia.

moj plan zatial vyzera priblizne tak:

samozrejmosotu budu:

cervene i cierne maliny,
cervene i cierne ribezle,
dake jahody-neviem aka sorta je dobra

uvazujem nad jostou i zemolezom-ktore odporucate?

premyslam nad muchovnikom-co je to zac-krik ci stromcek,
takisto aronia?oplati sa ich pestovat?ako chutia?

z drobneho ovocia nechcem egrese-nechutia nam a ani cucoriedky,myslim ze tie su narocne...

zo stromov chcem urcite

jablone i hrusky,z kazdeho jednu skoru a neskoru,
potom biele i cervene ringloty,
bystricke slivky,
skoru ceresnu-aby nemala cervickov,
daku visnu-nie moc kyslu a radsej s väcsimi plodmi,
broskynu,
marhulu,
mandlu,
liesky-sa mi zda ze musia byt dve aby sa opelili??

uvazujem o rakytniku-viem ze treba dva stromky
chceme figu-treba tiez dve ci staci jedna?


poradte mi este dake krickove ovocie ktore chuti dobre,je zdrave a ktore aj mate odskusane.
a poradte mi este aj daco ine ,jedle do zahrady,co mozno nepoznam a neni ani take narocne.

dakujem vsetkym.
osky
20.10.12,06:34
nikto mi neporadi?
nepestujete?
arizona
20.10.12,07:04
Osky, cucoriedky vobec nie su narocne na pestovanie.
Pestovala som niekolko druhov,netreba sa toho bat, je to vyborne ovocie a plne vitaminkov.

Pred sadenim som odobrala cast povodnej zeminy,nasypala som vrece raseliny. / V obchodoch sa predava aj upravena zmes zeminy pre cucoriedky a kyslomilne rastliny./
Pokym boli rastlinky mlade, tak som vzdy na jesen nasypala okolo korenov kopcek raseliny. Ten chranil v zime korene. Na jar som "kopcek" iba zapracovala okolo krika. V horucavach treba krik obcas polievat,ale to potrebuju vsetky rastlinky.
Netreba ani ziadne postreky, cucoriedky su dost odolne voci chorobam.
Su to bezproblemove kriky,na jesen su peknou dekoraciou,lebo ich listky maju krasnu cervenu farbu.
deane7
20.10.12,07:23
Aj višne je dobre ak sú dve. Ale stačí ak bude druhá u susedov niekde poblíž.
Kamarát má čučoriedky už veľké a dávajú k nim iba nejakú lesnú hrabanku, pekne im rodia. Ale treba povedať že bývajú v Beskydách pod horou, jeho žena robila až do dôchodku v lesoch. Kiwi a muchovníky mám nové, zatiaľ nerodili. V okolí Wiedne by mali dozrieť aj veľké kiwi, tie čo sú v obchodoch. Najlepšie by bolo poradiť sa s Wabim, on má dlhoročnú prax. Asi by som nevynechal jeho asiminu. Určite by som sa snažil vyberať odrody aby som mal ovocie vždy, teda nie "raz hojno a potom ho..o"
osky
20.10.12,09:01
tak mozno skusim.vdaka za info.
osky
20.10.12,09:03
no ja planujem jednu ceresnu-tu uz vlastne mame a rodila kazdy rok zopar plodov a k nej tu visnu-aby mali opelivost.vsak su to rovnake druhy.ci je to blbost?
lebo dve ceresne a dve visne-to by sa mi nevpratalo,chcem este aj ine.
deli.
20.10.12,09:50
ja by som ešte dala jahody, nie veľkoplodé, ale mesačné alebo lesné. S vynikajúce a zdravé a nenáročné a plodia celý rok a.... samé výhody.
Muchovník jednoznačné veľké ÁNO.
Odporúčam: pozri aj kiwiforum.cz , tam je veľa iných druhov a skúseností.
BXLmiami
20.10.12,09:59
Podrobne,doslova pre blbých ako som ja to máš v téme Založenie ovocného sadu.Takže mám pred Tebou 4 roky náskok.Co sa týka muchovníkov a zemolezov,asi ich v Rakúsku dostaneš kúpiť,na ochutnanie,neviem,v USA sú v takých kelímkoch.Muchovníky vyzerajú ako čučoriedky a zimolezy ako podlhovasté čučoriedky.Zimolezy mám osobne radšej a nevyžadujú vôbec žiadnu opateru.Aronia je tiež výzorovo ako čučoriedka len kyslá,mne celkom chutila,nasušila som na čaj a dala som do pečeného čaju.Jostu ja mám osobne veľmi rada,do mrazáku s cukrom,alebo do čajov a tak,mám ju od Starkla a všetky rodia ako divé.Ale je to kríženec čierneho ríbezlia a egrešu tak neviem či Ti bude chutiť.Hrušky su cudzosprašné,treba určite dve alebo obzrieť záhrady okolo Teba čo tam rastie.Z jablk,ktoré mi začali rodiť mi najviac chutí Golden a Early gold,je fajné,letné.Nashi hruška od sieberzu mi veľmi chutila,doporučujem.Biele ríbezle a Titania od Starkla tiež doporučujem a taktiež stlpovité sú nádherné kvetom a rodili druhý rok po vysadení,ale sú tam skôr na ozdobu,taký malý stromček nemože mať veľa ovocia.
Valcake
20.10.12,10:30
...súhlasím s BXLmiami....na muchovník-Alamanchier, Jostu, Nashi, nedám dopustiť;)
Jahody mám aj teraz, sú stálerodiace...len je už zima, tak veľmi pomaly dozrievajú.
Mám aj čučoriedky, ale mne nerodia...najviac 5plodov pre vtáčiky :D ani v okolí..teda susedom, žeby každý mal zlú odrodu?. Kyslú pôdu majú.
bettylou
20.10.12,14:52
aronia obsahuje značné nožstvo rutínu
osky
22.10.12,02:58
jeeej dakujem-take nieco som chcela,tvoju temu som pozerala
osky
22.10.12,03:01
aka je to sorta ,tie staleplodiace jahody-nech viem,co si mam pytat.
a zaujimaju ma aj tie mesacne-co to je?

inak ka jahodam:co poviete,dali by sa pestovat na paletach?
mylim ze by to bolo menej narocne na okopavanie,keby sa do tych spar dala hlina a do toho jahody,plazili by sa po dreve a ani by tolko mozno nehnili od zeme-ale to som si len vymyslela.dalo by sa to?
lebo ja chcem viac-menej ekozahradku a druhy s ktorymi bude co najmenej roboty,kedze domov chodime len na vikend.
osky
22.10.12,03:02
co sa tyka tych cucoriedok,skusim ich pestovat,ale len vo velkom kvetinaci,nechcem totiz prekyslit okolitu podu od nich.
aka sorta sa hodi?
deli.
22.10.12,06:23
aka je to sorta ,tie staleplodiace jahody-nech viem,co si mam pytat.
a zaujimaju ma aj tie mesacne-co to je?

inak ka jahodam:co poviete,dali by sa pestovat na paletach?
mylim ze by to bolo menej narocne na okopavanie,keby sa do tych spar dala hlina a do toho jahody,plazili by sa po dreve a ani by tolko mozno nehnili od zeme-ale to som si len vymyslela.dalo by sa to?
lebo ja chcem viac-menej ekozahradku a druhy s ktorymi bude co najmenej roboty,kedze domov chodime len na vikend.
Jahody, aké najčastejšie poznáme, sú klasické veľké domáce a tie môžu byť aj stáleplodiace aj plodiace raz za rok-v júni. Okrem nich sú ešte aj drobné: lesné alebo tieto mesačné.
Čo sa týka klasických veľkých stáleplodiacich, odporúčam odrodz EVIE2, sú skvelé, mám ich. Plodia vlastne nielen v júni, ale po celý rok až do mrazov, i keď pomenej ako tie čo plodia raz za rok.
Ale ja som ti odporúčala lesné a mesačné.
Lesné, to sú tie drobné jahôdky, čo rastú v lese. Môžeš použiť nielen plody, ale aj listy na čaj, napríklad. Rozmnožujú sa poplazmi, môžeš ich dať niekde na slniečko a nemusíš sa starať, porastú aj samé.
Mesačné, tie sú vlastne tiež ako lesné, len nemajú poplazy a rozmnožujú sa delením trsov alebo semienkami. Ja mám odrodu RUJANA . Plodia celý rok, i keď pomenej. Je to super, keď ideš do záhradkz a natrháš si za hŕstku jahôd. Tieto jahody rástli pôvodne len na jednom mieste v prírode, ale rozmnožili ich a teraz ich pestujú aj v záhradkách. Sú nenáročné. To, že nemajú poplazy, je ich veľká výhoda. Ja napríklad ich používam ako olemovanie záhonov s kvetmi, niekde na slnečnom mieste. Sú aj krásne (biele kvietky ako olemovanie kvetinového záhona), aj praktické (nerozrastajú sa poplazmi), ale najmä-sú jedlé a výborné chuťovo (deti ich milujú). Existujú aj iné odrody ako Rujana, napríklad aj so žltými plodmi. Veľmi pekná je kombinácia viacerých odrôd červeno-žltých. Je aj veľmi vhodné, mať viac rozdielnych odrôd, kvôli opeľovaniu- bude viac úrody a väčšej. Ja osobne som si ich vypestovala zo semienok. Predávajú aj balíčky semeinok, kde sú kombinované žlté aj červené odrody, tie by som uprednostnila. Mala som toľko sadeničiek, že som ich už posadila všade: aj okolo záhonov, aj do kvetináčov, aj do hrantíkov na okno. Najviac sa im však darí v zemi v záhrade, majú radi kyslú vodu (dažďovú áno, ale chlórovanú z vodovodu nie!), hnojenie bez vápnika a bez chlóru, slniečko a viac vody. Veľa radosti ti želám!
jurkomts
22.10.12,07:40
Čo sa týka jabloní, tie treba ochutnať a podľa toho si vybrať. Je ich plno odrôt a mne vyhovujú také tvrdšie, chrumkavé sladkokyslé resp. moja tiop odroda je Jonagold a Jonagored, potom Pinova, Topaz, Rubín, Idared. Práve som dojedol Šampiona, ten je mäkší a chuťovo mi tiež až tak nevyhovuje. Proste treba skúšať. potom treba mať predstavu o tom, aké veľké stromy plánujete ak do 2-3m tak potom podpník M9, väčšie stromy a iný tvar koruny MM106 a potom už len niečo veľké podpník A2 (klasický strom).
Hrušky, no zatial mi rodili len Konferencie (jesenné) ale mám aj letnú odrodu Wiliemsova a zimnú Dicolor, podľa mňa dobrý výber.
Arónia je pre mňa čisto okrasný krík, ak ho chce niekto sušiť a potom piť ako čaj, prosím. Josta vyletela po troch rokoch vegetovania.
Ríbezle mám červené odroda Maraton, čierne mi nechutia. Ostružiny mám tiež neznáma odroda, maliny cca. 6 odrôd - Bulhar rubín (super), Polka, a iné.
Marhule odporúčam odrodu Maďarská, mám ja Hargrand ale ten ma moc nepresvedčil a Orangered ktorý ešte nerodil.
Broskyne jednoznačne odroda Redhaven, potom trochu neskoršia Cresthaven. Nektarinky Flavortop a Star red Gold (neskoršia).
Ja osobne pestujem cca.20odrôd stolového hrozna (95% rezistenti), niektoré už rodili a niekde si ešte musím počkať rok dva. každopádne super ovoce.
Z tých "neznámych" má zmysel pestovať Hurmikaki (pozor na výber odrody a miesto vysadenia ale to je iná téma), potom určite pawpaw (mne budú rodiť až v roku 2013), tiež je tu založené téma k tomuto ovociu.
Nashi je pre mňa sklamanie, nič moc podľaˇmňa, nemá to ani zďaleka na naše hrušky.
Višňu mám jednu neznámu odrodu, ale je super.
pozor - marhule a višne treba ošetriť na jar pred kvitnutím proti moníllii inak je s nimi amen (nesrandujem) a broskyne zas proti kučeravitost inak je s nimi amen (nesrandujem).
arizona
22.10.12,07:48
aka je to sorta ,tie staleplodiace jahody-nech viem,co si mam pytat.
a zaujimaju ma aj tie mesacne-co to je?

inak ka jahodam:co poviete,dali by sa pestovat na paletach?
mylim ze by to bolo menej narocne na okopavanie,keby sa do tych spar dala hlina a do toho jahody,plazili by sa po dreve a ani by tolko mozno nehnili od zeme-ale to som si len vymyslela.dalo by sa to?
lebo ja chcem viac-menej ekozahradku a druhy s ktorymi bude co najmenej roboty,kedze domov chodime len na vikend.
aj takto sa daju pestovat jahodky :
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRjKoo84JrpAmt0Qz4Sd6xaH4DU8OlSO a5Rwj4b5Ty7zesTEvp8

alebo http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/ovocie/vyhodnejsie-pestovanie-jahod.html
deli.
22.10.12,07:52
Hruska - ja mám odrodu "Bohemica". Pred týždňom sme oberali bohatú úradu. Spokojnosť. Zatiaľ som ju ešte nestriekala ničím. Niektoré lístky má napadnité hrdzou hruškovou, tie oberiem a inak zatiaľ postrek nepotrebovala. Kupujem ovocné stromy vo Veselom pri Piešťanoch, spokojnosť a kvalita.
Niektoré "špecialitky" sa tam však kúpiť nedajú.
Napríklad muchovník, tam treba kvalitnú odrodu, napríklad Martin, Smoky atp.-pozri bormato.cz , odtiaľ som kupovala ja a spokojnost.
Alebo paw-paw, to tiež ťažko zohnať, pozor aby nebol semenáč, ale očkovanec, ale tých informácií je kopec na nete.
deli.
22.10.12,08:04
Dobrá čerešňa je "Karešova". Možno bude niekde u susedov opeľovač, nemusíš mať dve
deli.
22.10.12,08:05
pečený čaj??? Čo je to? :)
deli.
22.10.12,08:06
Môžeš mať aj jednu čerešňu, an nej dve odrody, budú sa vzájomne opeľovať. Aj tak sa dá, ke´d nie je miesto
deane7
22.10.12,17:17
co sa tyka tych cucoriedok,skusim ich pestovat,ale len vo velkom kvetinaci,nechcem totiz prekyslit okolitu podu od nich.
aka sorta sa hodi?
Nemusíš prekyseliť pôdu, stačí vykopať jamu a vystlať ju fóliou. Ja som tak urobil ale ečte to mám iba rok takže neviem či sa to osvedčí. Sused má pri múriku takú malú terasu vytvorenú a tam dal myslím piliny z ihličňanov a prihnojené akosi a tam má čučoriedky a brusnice zasadené, nedá sa hovoriť o nejakej super úrode, iba takú maškrtku.
vemak
22.10.12,19:34
Predpokladám že chceš ovocie len tak na jedenie. Dávaj si hlavne pozor, aby pekne postupne všetko dozrievalo, aby vždy bolo čo zobnúť. Aj maliny /možno ešte pouvažuj nad žltou- moje deti ju milujú/ sú skoré, neskoré, 2x rodiace. a pri tých jahodách, Rujana OK- tak 2ks, aj evie2, ale ak nechceš naraz obrať xx kg a robiť šťavy, vyskúšaj nasadiť napr. raz rodiace- 3ks skoré, 3ks stredne, 3ks neskoré, a tak isto stále rodiace sú skoršie a neskoršie. Ja mám 40 koreňov a 12 odrôd. Jahody mám od skorého mája, a ešte včera sme obrali cca 2kg, a ešte tam 2-3 kg je načervenaných. A samozrejme ich vysať rovno na čiernu fóliu, nech ich m§žeš len otrhávť a nie okopávať.
heja3
23.10.12,05:05
Orechy a jedlé gaštany...
osky
23.10.12,05:50
orechy nie.mame totiz pred domom 3,kazdy je iny.preto som sa o nich uz nevyjadrovala.
to obec nasadila,mame stastie,ze my sme na ulici,kde su ppred domami orechy :-)

lebo su aj take ulice,kde nasadili cerveny javor,lipu,ci konske-nejedle gastany....
osky
17.04.13,05:02
co hovorite na hrusku LUKASOVA a KONFERENC ?
su to skore ci neskore ako chutia,daju sa aj v zime uskladnit...?
pablito74
17.04.13,06:14
Obdive su to super hrusky. Konferenciu mam na zahrade v 400mnm, je to skôr jesenna sorta, u mna vydrzi v nie priliz dobrom sklade 1 mesiac (nesmu byt skladovane spolu s jablkami), chut je velmi dobra. Davnejsie som niekde cital ze to bola (alebo aj je), najpestovanejsia odroda vo svete.
Lucasovu nemam, ale malo by ist o kvalitnu neskorsiu zimnu odrodu (na uskladnenie). V mojej lokalite by urcite kazdy rok nedozrela do poozadovanej kvality.
osky
17.04.13,08:54
vdaka a mozem ich sadit az v jesni.vsak?
korela
17.04.13,10:09
Hrušky Alexander vydržia aj po Vianociac, jablká Ontário, je zelené, dobre uskladnené vydrží ešte aj počas mája, chuť vynikajúca, skôr kyslejšia, vhodná aj pre diabetikov, väčšie plody, u mňa je na 1. mieste, čo sa týka chute a kvality.

ONTARIO
zelené s červeným líčkom, veľké až veľmi veľké plody, bohato rodiaca, pravidelná rodivosť sa dosiahne rezom, prebierkou plodov a závlahou, málo náchylná na choroby, dužina je nažltlá, šťavnatá, nakyslá, dobrá, zberá sa v druhej polovici októbra, konzumne dozrieva v januári, vydrží do mája, darí sa jej na úrodných podach a v dobrých chránených polohách

http://www.klivia.com/sub/klivia.com/images/stories/fruit/jablone/ontario.gif
pablito74
17.04.13,10:35
Ked ich zozeniete, tak sa da aj teraz. Predsa len do jesene zakorenia, a na buduci rok uz porastu naplno.

Len teraz v jari, uz byva omedzeny vyber, a predava sa len to, co ostalo od jesene.
osky
18.04.13,07:04
ontaria poznam a aj chcem-su ozaj super.

pablito ja som sa na ne pytala praveze lebo som ich videla v Hoferi,ale vcera uz boli predane.....ale teda mame jednu hrusticku uz,len nevieme aku sortu.a chcela by som este aspon jednu k nej.mozno rdasej dve....

aj jablonku okrem ontaria este daku skorsiu,nieco na sposob golden delicius-take ma rad moj muz
alebo citronky...skratka zlte.no ale ako premyslam,este aj dake ccervene...neviem si vybrat,je ich vela a vela vybornych :-(
osky
18.04.13,07:09
este jedna otazka-dalo by sa zastepit do stromcekov ktore su tiez mlade-vsetky maju tak 2-3 rocky.ked mam napr.hrusku,mozem do nej nastepit este daku inu odrodu?
da sato?
myslim tak,aby na tom strome boli obe sorty....
ak ano,kedy sa to da robit.
toto by som prakticky urobila na vsetkych stromkoch ktore uz mam a usetrim miesto pre dalsie stromky,ktore este potrebujem...co vy na to.
/v zahrade mam uz.ceresnu,marhulu,hrusku,slivku-tej sa ale vobec nedari,vosky ju stale devastuju..../
peterslovak
18.04.13,09:40
Pravdaže sa to dá, na jednom stromčeku môže byť aj niekoľko odrôd a pri tak mladých stromčekoch to nie je žiadny problém. Ideálne je, ak budú mať odrody približne rovnako silný rast (nie aby bola jedna slabo a druhá odroda naopak bujne rastúca. Na vrúbľovanie je už neskoro, ak chceš očkovať, odporúčam v auguste na spiace očko (u mňa je vtedy ujateľnosť očiek najväčšia).
osky
18.04.13,10:55
no tak to by bolo supeeeer
pablito74
18.04.13,16:27
Len poopravim, na vrublovanie nie je vôbec neskoro, len treba mat nenarasene vruble, pripadne da sa aj zo stromu na strom, ale to vyzaduje urcitu zrucnost, no u jadrovin to spravidla nebyva problem aj s narasenymi vrublami.
Pepe.d
19.04.13,16:00
Ak mozem odporucit tak letne jablka Ametyst...
Ja mam rad jablka typu Idared, Jonagold a pod. cize stavnate.
Sam skusam na staru jablon vrublovat viac odrod a zatial su na nej tri...
Lucasovu mam a je vyborna.
Co sa tyka muchovnikov mam Princ William a Martin, len si treba uvedomit oproti cucoriedkam ze maju vyrazne jadierka v plodoch...
Figovnikov mam cca dvadsat odrod a je to v podstate jedno, mne chutia stavnatejsie odrody ako moc sladke...
Broskyne som vyberal podla postupnosti dozrievania aby neboli vsetky naraz...
Pri mensej zahrade su idealne stlpovite odrody ovocia :-)
osky
21.04.13,20:01
vdaka za super rady
pmajap
15.06.13,10:19
Výborná letná skorá odroda jabľk Early Gold dozrieva koncom júna ako priesvitné letné, šťavnatá,sladkokyslá, tvarom pripomína Golden Delicius.
cascade
20.07.13,05:51
Chcem sa spytat , mame cca dvojrocny stromcek - broskynu . Na jar bola krasne zakvitnuta , no teraz ma iba jediny plod , zato vsak na kazdom liste muchu . Nechapem , co to ma znamenat , este som tolko much nevidela . Ako pomoct stromceku , krasne rastol a zrazu mu zacinaju schnut listy ( zatial iba par listov ) . Som uplny laik , tak dakujem za kazdu dobru radu .
pablito74
21.07.13,21:24
O aku muchu ide, nemate foto ?
cascade
22.07.13,18:48
bezne muchy,domace i "masiarky"