nitran111
21.10.12,08:34
Poraďte mi prosím, idem prerábať záhradu-trávnik a višni zrejme od koreňov rastú mladé výhonky, ale keby to bolo o malom priemere nič nepoviem no výhonky zo zeme rastú v priemere 5-8 metrov. Čo sa s tým dá robiť? Hrozne to vyzerá a ešte horšie bude keď spravím nový trávnik. Odstrániť višňu nechcem, vykopať 20-30 cm jamu o priemere 10 metrov dať tam nejakú sieť, plátno, netkanú textíliu a zasypať hlinou a posadiť trávnik? Ďakujem za radu.
KoxXxo
21.10.12,07:36
Zrejme to nebude od koreňov, ale z kôstok. Takže zmeň stratégiu.
nitran111
21.10.12,14:31
Odkopal som zopár výhonkov a nie je to z kôstok ale z koreňov, čakal som rady na odbornejšej úrovni a nie názor ničím nepodložený, ale aspoň si napísal ;-)
pablito74
21.10.12,15:17
Ak chcete odborny nazor, tak napiste nejakemu odbornikovi (Hricovsky a pod.).

Aby som len nemudroval ta skusim poradit. Jedina cesta ako sa tych vymladkov zbavit, je ich vykopat/vyrezat, herbicid neprichadza do uvahy, lebo by znicil aj strom (nakolko vymladky vyrastaju z korenov stromu). Ja to riesim tak, ze ked kosim zahradu (4-5 krat do roka), tak skosim aj vymladky este v bylinnom stave, a tak nestihnu vyrast a zdrevnatiet. (a tak ich ani nevidno)

No vo vasom pripade, by sa mozno bolo lepsie zamysliet, preco strom vytvara nadmerne mnozstvo vymladkov. Môze to byt napr. vysledok toho, ze kmen je napadnuty nejakou hubovou chorobu, pripadne sa zacina prejavovat sekundarna afinita, a dochadza k tomu ze strom/podpnik je schopny prijat z pôdy viac zivin, ako je potom schopny pretlacit cez kmen, do koruny stomceka. A tak sa korene realizuju cez tieto vymladky. (strom sa snazi zachovat potomstvo). Obecne sa aj hovori, ze ked strom velmi podrasta, tak je tesne pred uhynom.

Neviem ci by pomohlo to co popisujete, no ja vam odporucam, vysadit si novy stromcek visne, a pocase nahradit ten stary. Aj ked v dnesnej dobe, je kôli chorobe monilia laxa, problem visne pestovat.