KatarinaPalarikova
23.10.12,08:48
Dobrý deň! Chcela by som poprosiť o radu. Som živnostníčka a nie som platiteľ DPH. Tretí mesiac spolupracujem s firmou, ktorá je s.r.o. Dohodli sme sa, že za moju prácu mi chlapík bude platiť mesačne cca 800 eur. Klasicky vystavím faktúru ako neplatiteľ DPH.
Lenže problém je v tom, že mi vyplatí na ruku (po výmene výdavkového a príjmového pokladničného lístka) len 640 s odôvodnením, že musí za mňa odvádzať DPH, a mne to môže byť jedno, lebo na dani z príjmu mi to vraj neurobí nič.
Daňové priznanie podávam len druhý rok, no nesedí mi to. Veď budem zdaňovať to, čo som vystavila na faktúrach, teda zdaním vyššiu sumu, ako reálne dostala. Po odpočítaní povinných odvodov s dane mi zostane zo sľúbených 800 eur polovica.
Prácu súrne potrebujem, no nenechám sa klamať. Nerozumiem, prečo mi firma (sro) tvrdí, že musí za mňa odviesť DPH, keď nie som platca DPH. Čo majú z toho, keď vystavujú vyššie faktúry za službu neplatiteľovi DPH, ako mu reálne vyplatia?
Vždy keď sa s konateľom sro. chcem o tom rozprávať, tak ma dostane na účtovníckych a daňových termínoch, ktorým nerozumiem....
ekopo
23.10.12,06:56
..ak je vystavená FA (hocikým) má byť aj v plnej výške vždy uhradená.....
...argumenty s.r.o. v tomto prípade sú smiešne.....
...ak chcela s.r.o. menej platiť mala sa dohodnúť na nižšej FA....
...s.r.o. pravdepodobne faktúruje tieto služby ďalej...
Mila123
23.10.12,06:56
nemusí odvádzať DPH, pán si vysvetľuje a realizuje zákony podľa vlastného uváženia.....
ak by si bola platcom DPH vystavila by si mu fa na 666,66 + 133,34 (DPH) = 800€....
preto to takto rieši, čo sa mi zdá absolútne, dokonalo vypočítavé .......
ja som sa osobne ešte nestretla vo svojej praxi s takýmto riešením, poviem to rovno, využíva Tvoju neznalosť......
tých akože 133,34 DPH si necháva vo vlastnom vrecku a ty ich zdaňuješ!!!!! prečo ???? lebo potrebuješ takúto prácu,,,,,,
veronikasad
23.10.12,06:57
Katka, o fakturáciu akej práce ide ?

Ak nie si platitel DPH, nemôžeš faktúru vystaviť s DPH. Odberatel ti musí uhradiť celú sumu faktúru.
Možno je problém v tom, že tvoj odberatel faktúruje tvoju prácu ďalej - ak je platitelom DPH, v tomto prípade už s DPH, ktorú odvedie štátu. Ale vtedy by si mal výslednú sumu svojej faktpry navýšiť o DPH a nie tebe krátiť platbu.
Braňo
23.10.12,06:58
neuhradená suma zostáva naďalej Tvojou pohľadávkou, nakoľko rozhodujúce je, že Ty si neplatiteľ.
AlaNR
23.10.12,07:17
No, to si natrafila na dobrú firmu...
V konečnom dôsledku, to čo Ti oni vyplatia menej, to dostanú od ich odberateľa. Takže teoreticky sa im vráti daň, ktorú zaplatili - v podobe peňazí.
On bude spokojný a Ty ľahšia o prachy a ťažšia o nevyplatenú pohľadávku.
Ak sa dá, nedovoľ mu to...
KatarinaPalarikova
23.10.12,07:57
Ja poskytujem reklamné a grafické služby. Ide o to, že firma (sro a platiteľ DPH) pre ktorú takto pracujem, získala od veľkej PR agentúry (silno predpokladám, že tiež platiteľ DPH) zákazku na zabezpečenie PR pre určitý projekt v našom regióne.
Nemyslím si ale, že firma má voči mne pohľadávku. Peniaze mi totiž platí na ruku s tým, že mi dá podpísať príjmový a výdavkový doklad so sumou cca 800 eur, no reálne mi vyplatí sumu poníženú o dph. Takto je podľa mňa krytá pred daniarmi.
Myslím, že ťaží z mojej nevedomosti (dosiaľ som si robila len jednoduché účtovníctvo ako živnostníčka, nepotrebovala som riešiť žiadne dph, takže som z toho zmätená) a faktu, že prácu potrebujem.
AK tomu ale správne chápem, z mojej faktúry vystavenej bez DPH si nemôže nárokovať vrátenie DPH, teda on si ju dá iba do nákladov. Prečo je to pre neho dobré?
Mám sa brániť tým, že nech mi zaplatí radšej reálnu sumu na faktúre hoci poníženú o tých jeho hlúpych 20%, teda na faktúru dám 666 eur?
Naozaj vám všetkým veľmi pekne Ďakujem... uistili ste ma, že tu niečo riadne smrdí... len mi je ľúto, že som zase narazila na takéhoto vypočítavca...
Braňo
23.10.12,08:01
asi sme sa nepochopili, Ty máš voči firme pohľadávku - strhli Ti niečo, čo nemali. Ty si neplatiteľ DPH, takže ani nešpekuluj, že niečo ponížiš, niečo povýšiš o DPH, Ty fakturuješ bez DPH a hotovo.
Paula
23.10.12,08:05
Pohľadávku by mala, keby sa suma na pokl. doklade rovnala sume vyplatenej.
AlaNR
23.10.12,08:09
Katka, zaplatíš daň z príjmu z toho, čo si nikdy nedostala... V účtovníctve Ti všetko bude sedieť, každý papier, peniaze ale nemáš.
Pritom čisto teoreticky, len daň z príjmu z toho rozdielu, ktorý Ti nevyplatili v tomto prípade (800-666=134 * 19%) je 25 Eur... Ty ich na dani z príjmov zaplatíš, ale nikdy ich neuvidíš späť...
Neviem, ako si na tom so zákazkami, asi to nie je ľahké, ale nedaj sa odžubkávať...
KatarinaPalarikova
23.10.12,08:18
Ďakujem vám, držte palce, plánujem s konateľom sro a súčasne "zamestnávateľom" hodiť vážnu reč a chcem sa čo najlepšie pripraviť... Naozaj mi je ľúto, že sa dejú takéto veci, do tváre sa mi usmieva sladkým úsmevom a za chrbtom ma takto "vyrába"... Ešte raz ďakujem
Braňo
23.10.12,08:26
predsa nemôžeš akceptovať príjmový doklad v sume inej ako si prijala.
heja3
23.10.12,08:26
Dobrý deň! Chcela by som poprosiť o radu. Som živnostníčka a nie som platiteľ DPH. Tretí mesiac spolupracujem s firmou, ktorá je s.r.o. Dohodli sme sa, že za moju prácu mi chlapík bude platiť mesačne cca 800 eurKeď ste sa dohodli, nech ti platí plnú sumu!. Klasicky vystavím faktúru ako neplatiteľ DPH.
Lenže problém je v tom, že mi vyplatí na ruku (po výmene výdavkového a príjmového pokladničného lístka) len 640 Nebolo ti čudné, že podpisuješ 800 a dostaneš 640? s odôvodnením, že musí za mňa odvádzať DPH, a mne to môže byť jedno, lebo na dani z príjmu mi to vraj neurobí nič. Nič? Teoreticky by to mohlo byť aj 3mesiacex140 =420 čo si nedostala z toho 19% 80 €
Daňové priznanie podávam len druhý rok, no nesedí mi to. Veď budem zdaňovať to, čo som vystavila na faktúrach, teda zdaním vyššiu sumu, ako reálne dostala. Po odpočítaní povinných odvodov s dane mi zostane zo sľúbených 800 eur polovica.
Prácu súrne potrebujem, no nenechám sa klamať. Nerozumiem, prečo mi firma (sro) tvrdí, že musí za mňa odviesť DPH, keď nie som platca DPH. Čo majú z toho, keď vystavujú vyššie faktúry za službu neplatiteľovi DPH, ako mu reálne vyplatia?
Vždy keď sa s konateľom sro. chcem o tom rozprávať, tak ma dostane na účtovníckych a daňových termínoch, ktorým nerozumiem....
On tvoju "prácu" predáva ďalej, ale bez prirážky z 800 je DPH 160 - to odvedie DU, ale ju aj dostane zaplatené od klienta - je to jeho problém, že si tam nedáva zisk nie tvoj.
účtovník 007
23.10.12,08:35
Súhlasím so všetkým,čo napísali ostatní nado mnou. Nenechaj sa okrádať. Pekne s Tebou vybabral.
Ale chcem upozorniť na chybu, ktorej sa z daňového hľadiska dopúšťaš Ty!!!
Podpíšeš mu príjmový, on Ti dá výdavkový. On má všetko v nákladoch, aj príjmový od Teba je preň dokladom o úhrade. Ale Ty dostaneš pokutu, lebo neeviduješ príjem hotovosti z úhrady faktúr prostredníctvom ERP. Príjmové bločky na úhradu faktúr sú už TABU!
Takže pekne úhrada fa prevodom, alebo vkladom na Tvoj účet, alebo si kúpiš ERP, čo máš hneď náklad cca 300 Eur. Iba ak by Tvoja živnosť spadala medzi tie, čo ERP nemusia mať. Neviem, čo máš v živnostenskom. Skontroluj si to.
srska
23.10.12,08:38
je to h****l - preč od neho
ekopo
23.10.12,08:45
Súhlasím so všetkým,čo napísali ostatní nado mnou. Nenechaj sa okrádať. Pekne s Tebou vybabral.
Ale chcem upozorniť na chybu, ktorej sa z daňového hľadiska dopúšťaš Ty!!!
Podpíšeš mu príjmový, on Ti dá výdavkový. On má všetko v nákladoch, aj príjmový od Teba je preň dokladom o úhrade. Ale Ty dostaneš pokutu, lebo neeviduješ príjem hotovosti z úhrady faktúr prostredníctvom ERP. Príjmové bločky na úhradu faktúr sú už TABU!
Takže pekne úhrada fa prevodom, alebo vkladom na Tvoj účet, alebo si kúpiš ERP, čo máš hneď náklad cca 300 Eur. Iba ak by Tvoja živnosť spadala medzi tie, čo ERP nemusia mať. Neviem, čo máš v živnostenskom. Skontroluj si to.


bolo by naozaj vhodné zdôvodniť zvýraznené v tomto prípade............
kn-alka
23.10.12,08:48
na reklamné a grafické služby treba ERP??? prečítaj si poriadne prílohu !!! nezavádzaj
kn-alka
23.10.12,08:49
na reklamné a grafické služby netreba ERP, aspoň v prílohe zákona som tieto služby nenašla.
účtovník 007
23.10.12,08:51
Veď je doplnené na konci príspevku, aby si skontrolovala na základe čoho fakturuje. Ja neviem, čo má v živnostenskom , ani či jej firma spadá pod povinnosť. Bolo to iba upozornenie. Možno som to zle napísala. Mnoho malých podnikateľov stále netuší, že na úhradu fa treba ERP. Ja spolupracujem s niekoľkými reklamnými agentúrami, ale všetky majú ERP.
ekopo
23.10.12,08:57
ano nebolo to úplne šťastne napísané, navodzovalo to dojem, že je potrebná ERP......a reklamné agentúry majú ERP preto, pretože ak predajú napr. vizitky - už je to tovar......
bijou
23.10.12,09:04
presne-toto je ten jeho dôvod, prečo katku oblbuje tými daňovými termínmi(myslím). Katka, povedz mu, že za teba neodvádza žiadnu DPH. on ju odvádza za toho klienta, ktorému on fakturuje ďalej tvoje služby. a ten mu tú DPH predsa platí v rámci tých960,-EUR
bijou
23.10.12,09:14
akurát že on na tom nič nezarobí, keďže si nemôže odrátať DPH z tvojej faktúry. ale keď mu ty podpíšeš, že si prevzala 800,-EUR a dá ti len 640, tak má vo vačku na čierno(bez zdanenia daňou z príjmov) 160 EUR, z ktorých "zaňho" zaplatíš ty tú daň z príjmu
KatarinaPalarikova
23.10.12,09:30
Prvú faktúru som mu vystavila ja s tým, že som požadovala prevod na účet. Vždy som takto vystavovala faktúry, nikdy s tým nebol problém a teda som nepotrebovala riešiť nejakú evidenciu príjmov v hotovosti. Lenže pán konateľ prišiel s tým, že mi urobil novú faktúru (na tú istú sumu teda 800 eur) v mojom mene s tým, že je tam napísaná platba v hotovosti a priložil výdavkový a príjmový doklad. Nikdy som takto faktúry neriešila, rozdiel vo faktúrovanej sume a reálne vyplatenej sume odôvodnil tým, že musí za mňa platiť DPH. Doklady som podpísala a s červíkom v hlave zobrala peniaze. Nezdalo sa mi to a začala som pátrať.... moje podozrenie ste mi potvrdili..... a teraz ste mi ešte aj povedali, že môžem dostať pokutu, lebo neevidujem príjem v hotovosti cez erp.... tak to je koniec.... definitívne u neho končím, nielenže mi dáva v konečnom dôsledku almužnu, ešte mi aj škodí...
kn-alka
23.10.12,09:38
Ak poskytuješ len tie reklamné a grafické služby, ako si spomínala, tak nepotrebuješ ERP !!!
lubko6394
23.10.12,09:38
Mne sa to akosi nezdá. Som sro. Ponuky... vystavujem vždy bez DPH, lebo odberatelia sú platcami DPH a cena s DPH ich ( a ani mňa ) nezaujíma aj keď sa na vystavenej faktúre zobrazuje. Ak mi niekto ponúkne čosi za 800 a ja to predám za 1000, tak moja faktúra bude na 1200, takže síce inkasujem o 400 viac, ale z toho je vlastne 160 DPH z nákupu.
Skús za ním zájsť a vysvetliť mu to. Možno len nesprávne pochopil účtovníka/čku.
skaspa
23.10.12,10:39
Povedz tvojmu odberateľovi, že keďže nie si platiteľ DPH hodnota tvojej práce je 800 Eur a túto sumu Ti má aj skutočne uhradiť. Ak by si bola platiteľ DPH, tak hodnota tvojej práce je 800 Eur + 160 Eur DPH = 960 Eur a túto sumu by Ti mal uhradiť.

Či si alebo nie si platiteľ DPH, v nákladoch bude mať tvoj odberateľ vždy 800 Eur za tvoju prácu. Ak budeš platiteľ DPH, bude ti musieť zaplatiť o 160 Eur viacej, ale tie mu zas štát vráti, takže v konečnom dôsledku ho stále stojíš 800 Eur.

Pozri si ako máte riešenú zmluvu resp. objednávku, či tam náhodou niekde nemáš omylom uvedené, že budeš fakturovať 800 Eur s DPH a on rátal s tým, že hodnota tvojej práce bude len 666,67 Eur a ostatné sa mu vráti na DPH.
marjankaj
23.10.12,11:02
Katka, o fakturáciu akej práce ide ?

Ak nie si platitel DPH, nemôžeš faktúru vystaviť s DPH. Odberatel ti musí uhradiť celú sumu faktúru.
Možno je problém v tom, že tvoj odberatel faktúruje tvoju prácu ďalej - ak je platitelom DPH, v tomto prípade už s DPH, ktorú odvedie štátu. Ale vtedy by si mal výslednú sumu svojej faktpry navýšiť o DPH a nie tebe krátiť platbu.
Myslím, že zákon to nezakazuje. Môže vystaviť faktúru aj s DPH, ale potom ju aj musí odviesť.
Čo tak k tým 800 € pridať aj tú DPH 160 €. teda celkovo na 960 € ako preddavkovú faktúru a po úhrade vystaviť normálnu faktúru k prijatej platbe?