Janyke
23.10.12,10:41
Ahoj poradaci. V dohladnej dobe nas caka rekonstrukcia bytu v ktorom sa nachadzaju este typicke stare plechove radiatory. Chceme tieto radiatory dat dole a na stenu za nimi natiahnut hlinikovu foliu aby sme nevykurovali panel. Chcem sa ale opytat ci ma zmysel tieto stare radiatory vymenit za nove napr. na styl radiatorov Korado. Investicia do jedneho radiatora by bola cca 40€ + rovno vymenit ventil a este potrebne zavolat spravcovi BD aby namontoval merace spotrebovaneho tepla.Potrebujeme tak urobit v 3 izbach. Dakujem za kazdu radu.
Halli
23.10.12,08:49
Ešte pri liatinových by som váhala, ale ak máš plecháče je toto lepšie riešenie. Treba ale kupiť radiatory rovnakého výkonu ! ako si mal doteraz, lebo iste máte vyregulovaný vykurovací systém.
Janyke
23.10.12,09:01
Fuu ako zistim vykon plechoveho radiatora, ktory bol uz asi 3x prestriekany?
sito
23.10.12,09:02
Pozor! Vykurovací systém je spoločné zariadenie, teda slúži všetkým vlastníkom domu, nie len jednotlivým bytom. Býva, alebo už musí byť systém vyregulovaný, to znamená, že nie každý vlastník si vymení radiátory, kedy chce a za aké chce. Je treba sa spojiť so správcom domu a na základe projektu vyregulovania zakúpiť radiátory, aby nenarušili vyregulovanie systému, keďže nie sú v havarijnom stave, tak za svoje. Ak sú funkčné, je nutná ich výmena?

Takže, konzultovať to treba so správcom.

Ta fólia neuškodí, ba prínos bude, nie len pre byt, miestnosti, aj dom. Zníži sa spotreba tepla domu a tým aj náklady pre všetky byty v dome. Bodaj by ju mali všetci, za všetkými radiátormi.
Janyke
23.10.12,09:22
Budeme natahovat nove stierky a davat tu foliu takze radiator pojde dole. Bol uz 3x striekany a vyzera zase zle. Ak ho nevymenim budem ho musiet dat znova nastriekat tj. aj tak budem musiet volat kurenara aby mi to poodpajal, spravcu BD aby mi dal dole merac tepla...brusenie aj striekanie bude nieco stat. Su to uz 30 rocne plechace, ktore sa mozu kedykolvek pokazit. Kedze ceny tepla neustale rastu chcem do toho nieco zainvestovat a hadam sa to niekedy vrati. Nehovoriac o estetickosti novsich radiatorov. Vykon menit nechcem, ide mi o efektivitu kurenia.
sito
23.10.12,09:38
Takto, ak prvý obrázok je skutočnosť, tak potom systém nie je vyregulovaný.

Ak len ilustrácia, tak najprv s tým správcom, nemal by byť proti, len treba dodržať ten výkon radiátorov. Merače sa tak či tak budú musieť odmontovať a namontovať na nové radiátory.

Efektivita kúrenia je v niečom inom, nie v radiátore, radiátoroch. V hlave, hlavici.
Janyke
23.10.12,09:55
Fotka je pre ilustraciu ale radiator vyzera presne rovnako, hore stary cierny ventil a dole spiatocka bez regulacie ciste kolienko do podlahy.
Pod efektivitou som myslel to ze novy cisty radiator by mal vyuzit teplo, ktore sa don dostane lepsie ako stary zaneseny predchodca.
sito
23.10.12,10:10
Tak daj tie nové.

Efektivita je v tom, že hlavica je nastavená tak, aby bolo najprv využité všetko vedľajšie teplo na dosiahnutie požadovanej teploty. Ak to vedľajšie teplo už nezabezpečí požadovanú teplotu, hlavica otvorí prívod do radiátora, keď teplota dosiahne zasa požadovanú teplotu v miestnosti, hlavica prívod vody uzavrie. To si treba dostať do hlavy a výsledok sa dostaví, aj radiátory, náklady na ne sa vrátia skôr.
miky64
23.10.12,11:30
Fuu ako zistim vykon plechoveho radiatora, ktory bol uz asi 3x prestriekany?

odmeraš širku,výšku članku a počet článkov alebo dlžku stareho radiatora a v porovnavacich tabulkach zistiš adekvatne rozmery a výkon novych radiatorov taketo porovnavacie tabulky by mal mať každy predajca radiatorov alebo druha možnosť zavolaš odborníka a ten ti to vypočíta podla udajov ktore musiš pripraviť myslim že tam potrebuješ typ muriva a ešte nejake ine veci
alaya1
23.10.12,11:56
Pozor! Vykurovací systém je spoločné zariadenie, teda slúži všetkým vlastníkom domu, nie len jednotlivým bytom. Býva, alebo už musí byť systém vyregulovaný, to znamená, že nie každý vlastník si vymení radiátory, kedy chce a za aké chce. Je treba sa spojiť so správcom domu a na základe projektu vyregulovania zakúpiť radiátory, aby nenarušili vyregulovanie systému, keďže nie sú v havarijnom stave, tak za svoje. Ak sú funkčné, je nutná ich výmena?

Takže, konzultovať to treba so správcom.

Ta fólia neuškodí, ba prínos bude, nie len pre byt, miestnosti, aj dom. Zníži sa spotreba tepla domu a tým aj náklady pre všetky byty v dome. Bodaj by ju mali všetci, za všetkými radiátormi.
ako vyzera taka folia, je to mozne nieke kupit? mam take radiatory, ako su na obr.v teme, no menit ich nechcem.daju sa tie folie instalovat, aj ked je radiator pripevneny?
Halli
23.10.12,12:02
ako vyzera taka folia, je to mozne nieke kupit? mam take radiatory, ako su na obr.v teme, no menit ich nechcem.daju sa tie folie instalovat, aj ked je radiator pripevneny?

https://www.google.sk/#hl=sk&gs_nf=3&tok=_JImYZVqP0lGZn5bfxj0YA&cp=15&gs_id=1m&xhr=t&q=folia+za+radiator&pf=p&output=search&sclient=psy-ab&oq=folia+za+radiat&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=7069018adf71a708&bpcl=35466521&biw=1247&bih=847
Halli
24.10.12,09:53
tak to musí vyzerať exkluzívne :))
oondrejj
19.12.12,14:51
my máme doma radiátory ešte stará zo socializmu, tie klasické rebrové. Ak by mi niekto povedal, že by som ich mal vymeniť za nové tak by som ho asi vysmial. ich výhrevnosť jeneporovnateľná. Všetci čo si ich vymnili banujú. V tých nových je menej vody, sice sa rýchlejšie nahrejú ale aj rýchlejšie vychladnú.
Martin1310
19.12.12,15:33
my máme doma radiátory ešte stará zo socializmu, tie klasické rebrové. Ak by mi niekto povedal, že by som ich mal vymeniť za nové tak by som ho asi vysmial. ich výhrevnosť jeneporovnateľná. Všetci čo si ich vymnili banujú. V tých nových je menej vody, sice sa rýchlejšie nahrejú ale aj rýchlejšie vychladnú.

To máš tak,niektorý ludia ked menia radiatory tak si ten starý rebrový odmerajú a ked má meter tak kúpia metrový korad a potom sa čudujú že nekúri.Ked kúpiš radiator rovnakého výkonu ako bol ten predtým tak nieje možné aby bol slabší.
Co sa týka množstva vody v radiatoroch a v trubkách tak súhlasím že ten úbytok zohrievanej vody je velmi precenovaný, v skutočnosti v rodinnom dome kde aj tak stále udržuješ stejnú teplotu je to tak akurát jedno kolko tam je vody.To teplo z nej sa nikam nestratí ,vždy ostane v dome.
oondrejj
03.01.13,14:54
no ja ti ani neviem povedať či sa pri tých starýc radiátoroch vôbec určoval ich výkon alebo to dávali od oka aspoň viem, že ešte moji rodičia to tiežý tak dávali aby to bolo čo najlacnejšie. Ale nesťažuje sa na ne nikto len na ten ich dizajn. Doba ide dopredu neikedy stačila peicka alebo "piliniak" na vykurovanie dnes chce každy značku.
petmar
03.01.13,15:04
Ale vedˇaj plechové alebo liatinové článkové radiátory majú udávaný výkon na 1 článok (rebro), len treba pozrieť googla alebo knižku, napríklad
http://www.akoupelnyatopeni.cz/topeni/radiatory-clankove/ocelove/radiator-clankovy-500x150-10-clanku