maca78
24.10.12,08:09
Dobrý deň chcem sa opýtať koľko P-PRIEPUSTIEK môže mať keď nastúpil do zamestnanie v júli. A ešte by som chcela keď ide ako doprovod s otcom či musí doniesť doklkad, že bývajú v spoločnej domácnosti. Marcela
terezamaria
24.10.12,06:19
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
veronikasad
24.10.12,06:26
Dobrý deň chcem sa opýtať koľko P-PRIEPUSTIEK môže mať keď nastúpil do zamestnanie v júli. A ešte by som chcela keď ide ako doprovod s otcom či musí doniesť doklkad, že bývajú v spoločnej domácnosti. Marcela
Pozri § 141 ods. 6 ZP
(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

Otec je v zmysle § 40 odst. 5 ZP považovaný za rod.príslušníka, nie je potrebné preukazovať spoločnú domácnosť.
Katy a R
24.10.12,06:27
asi toto mala zadávateľka na mysli .. môže krátiť - ale aj nemusí ;):confused:
(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

A doklad o spoločnej domácnosti netreba - ide predsa o rodinného príslušníka (kdekoľvek býva, keď aj na druhom konci republiky)
Erislava
24.10.12,06:30
To záleží na zamestnávateľovi, § 141 ods 6 - buď bude mať plný nárok, čiže 7 dní, alebo zamestnávateľ postupuje podľa tohto paragrafu a nárok kráti, vtedy má 5 dní.
Zitulda
31.10.12,18:49
Mňa sprevádzala dcéra po operácii k lekárovi viac krát, lebo to bolo potrebné. Zamestnávateľ jej povedal, že žiadne priepustky neakceptuje a čas strávený jej spočítava a odpočíta jej všetko z dovolenky. Vraj na to aby ma doprevádzala (vozila ma autom)nemá nárok a ak sa jej to nepáči môže požiadať o skončenie TPP.
veronikasad
31.10.12,18:51
Mňa sprevádzala dcéra po operácii k lekárovi viac krát, lebo to bolo potrebné. Zamestnávateľ jej povedal, že žiadne priepustky neakceptuje a čas strávený jej spočítava a odpočíta jej všetko z dovolenky. Vraj na to aby ma doprevádzala (vozila ma autom)nemá nárok a ak sa jej to nepáči môže požiadať o skončenie TPP.
Zitka, pokial jej lekár na priepustke potvrdil, že doprovod matky bol nutný, má nárok na náhradu mzdy za nevyhnutný čas (vyznačený na priepustke).
Tweety
01.11.12,07:53
Mňa sprevádzala dcéra po operácii k lekárovi viac krát, lebo to bolo potrebné. Zamestnávateľ jej povedal, že žiadne priepustky neakceptuje a čas strávený jej spočítava a odpočíta jej všetko z dovolenky. Vraj na to aby ma doprevádzala (vozila ma autom)nemá nárok a ak sa jej to nepáči môže požiadať o skončenie TPP.
Zamestnáv. má rešpektovať ZP konkrétne §141 od 2. písm. c.
Katy a R
01.11.12,15:48
bohužiaľ - aj takí zamestnávatelia sa nájdu
alaya1
22.11.12,18:01
Prosim vas, na kolko dni osetrenia u lekara ma zamestnanec narok, ak pracuje u zamestnavatela od 1.8.2012? Na rok je 7, vychadza to na 2?
Mila123
22.11.12,18:04
Prosim vas, na kolko dni osetrenia u lekara ma zamestnanec narok, ak pracuje u zamestnavatela od 1.8.2012? Na rok je 7, vychadza to na 2?
môže mať aj 7+7, záleží či zamestnávateľ kráti takéto paragrafy......
Katy a R
22.11.12,18:37
. v príspevku č. 3 a č. 4 to máš ..
lienka1234
26.11.12,12:06
Ak zamestnanec nastúpi do prac. pomeru v priebehu kal. roka, nárok na vyšetrenie u lekára mu zamestnávateľ môže určiť postupne podľa začatých tretín roka. Zamestnávateľ je povinný priznať:
-7 dní, ak zamestnanec nastúpi do zamestnania v 1,2,3,4/2012
-5 dní, ak zamestnanec nastúpi do zamestnania v 5,6,7,8/2012
-3 dni, ak zamestnanec nastúpi do zamestnania v 9,10,11,12/2012
1 deň = počet hodín za týždeň zamestnanca : 5 dní (teda ide o 1/5 týždenného úväzku)

Základné nároky sú jasné.
Koľko má však nárok na paragraf zamestnanec so skráteným úväzkom, ak pracuje len 1 deň v týždni?
ivka70
26.11.12,12:28
Ak zamestnanec pracuje len 1 den v tyzdni (teda s 1/5 uvazkom), je dost malo pravdepodobne, ze nebude moct ist na vysetrenie alebo osetrenie mimo svojho prac. casu.
Ak by teda nevyhnutne musel navstivit lekara prave v ten jeden den, mal by mat narok na 1/5 zo 7 dni (co je pri 7,hod. dni 7*7,5/5 = 52,5/5 = 10,5 hod.)

Alebo inak, ak mu prepocitas uvazok na vsetky dni v tyzdni, teda napr. 7,5 hod./5 dni = 1,5 hod. , jeho uvazok je taky ako keby pracoval kazdy den 1,5 hod.
a ma narok za cely rok na 7 dni, cize 7*1,5 hod. = 10,5 hod.
psps
13.12.12,09:19
c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

zaujíma ma tento odsek. Náš zamestnanec má tehotnú partnerku (nie sú manželia, ale čakajú spolu dieťa) a potrebuje ju sprevádzať k lekárovi a chce byť aj pri pôrode. Považuje sa táto jeho partnerka za člena rodiny?
veronikasad
13.12.12,09:21
c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

zaujíma ma tento odsek. Náš zamestnanec má tehotnú partnerku (nie sú manželia, ale čakajú spolu dieťa) a potrebuje ju sprevádzať k lekárovi a chce byť aj pri pôrode. Považuje sa táto jeho partnerka za člena rodiny?
Žije s partnerkou v spoločnej domácnosti ?

5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
psps
13.12.12,09:24
Viem, že žijú v spoločnej domácnosti, ale nie som si istý či tam obaja majú trvalý pobyt. A je treba to nejako preukázať? A musia v tej spoločnej domácnosti žiť určitú dobu?
veronikasad
13.12.12,09:27
Viem, že žijú v spoločnej domácnosti, ale nie som si istý či tam obaja majú trvalý pobyt. A je treba to nejako preukázať? A musia v tej spoločnej domácnosti žiť určitú dobu?
Spoločná domácnosť nie je spoločný trvalý pobyt. Žiadaj od neho čestné prehlásenie. Viem, že to nemáš ako zistiť, ale v prípade potvrdenia spoločnej domácnosti by si partnerka nemala uplatňovať na SP predlžené poberanie materského. (môžeš zamestnanca na to upozorniť a zistíš jeho reakciu)
psps
13.12.12,09:33
Spoločná domácnosť nie je spoločný trvalý pobyt. Žiadaj od neho čestné prehlásenie. Viem, že to nemáš ako zistiť, ale v prípade potvrdenia spoločnej domácnosti by si partnerka nemala uplatňovať na SP predlžené poberanie materského. (môžeš zamestnanca na to upozorniť a zistíš jeho reakciu)

Ďakujem za radu. A ešte jedna vec ma napadla: Môže si priepustky neskôr uplatniť na dieťa pri návšteve detského lekára, keď jeho partnerka je na materskej. Alebo obmedzenie platí len pri OČR ?
veronikasad
13.12.12,09:36
Ďakujem za radu. A ešte jedna vec ma napadla: Môže si priepustky neskôr uplatniť na dieťa pri návšteve detského lekára, keď jeho partnerka je na materskej. Alebo obmedzenie platí len pri OČR ?
ZP nerieši, kto má ísť s dieťaťom k lekárovi. Záleží na serioznosti zamestnanca vo vzťahu k firme v ktorej pracuje (či chce využiť všetky možnosti, ktoré mu ZP dáva).
Liptáčik
01.03.13,18:24
Mám otázku: Lekár potvrdil pracovníčke celodenné vyšetrovanie dieťaťa. Zamestnávateľ však vychádza zo zákonníka práce, kde sa hovorí o nevyhnutne potrebnom čase na ošetrenie a chce preplatiť pracovníčke len 4 hodiny a 4 hodiny jej dať ako neplatené voľno. Neporuší tým zamestnávateľ zákon?
Tweety
02.03.13,06:28
Mám otázku: Lekár potvrdil pracovníčke celodenné vyšetrovanie dieťaťa. Zamestnávateľ však vychádza zo zákonníka práce, kde sa hovorí o nevyhnutne potrebnom čase na ošetrenie a chce preplatiť pracovníčke len 4 hodiny a 4 hodiny jej dať ako neplatené voľno. Neporuší tým zamestnávateľ zákon?
Ak lekár potvrdil celodenné ošetrenie, zamestnávateľ ho musí rešpektovať, inak porušuje ZP.
Liptáčik
03.03.13,12:48
Ďakujem, kým som čakala, či mi niekto odpovie, mala som dosť času na rozmýšľanie a dospela som k tomu istému rozhodnutiu. Som rada, že mi ho tu potvrdili. Ďakujem.
veronikasad
03.03.13,12:58
Ak lekár potvrdil celodenné ošetrenie, zamestnávateľ ho musí rešpektovať, inak porušuje ZP.
Nemyslím si, že by som ako zamestnávatel porušila ZP, ak by som zamestnanca poslala s priepustkou naspäť k lekárovi, aby mu dopísal odchod z vyšetrenia. Samozrejme, ide o vzájomnú dôveru zamestnanca a zamestnávatela a takýto potup by som uplatnila len u zamestnanca, ktorý 7 dní na vyšetrenie a ošetrenie berie ako "ďalšiu dovolenku", ktorú si musí vyčerpať.
Tweety
03.03.13,13:04
Nemyslím si, že by som ako zamestnávatel porušila ZP, ak by som zamestnanca poslala s priepustkou naspäť k lekárovi, aby mu dopísal odchod z vyšetrenia. Samozrejme, ide o vzájomnú dôveru zamestnanca a zamestnávatela a takýto potup by som uplatnila len u zamestnanca, ktorý 7 dní na vyšetrenie a ošetrenie berie ako "ďalšiu dovolenku", ktorú si musí vyčerpať.
Samozrejme, že takéto potvrdenie sa dá u lekára raz dva overiť. Veď niektorí zamestnanci sú veľmi vynaliezav, a myslia si, že ak to raz v zákone dané, musia to využiť tak či tak.