valy
24.10.12,18:14
Chcela by som zaizolovať vonkajší múr (od severu) v práčovni a vo WC styrodurom, nakoľko je múr veľmi tenký, cca 25 cm (betónový kváder), chladný a zráža sa tam vlhkosť. V budúcnosti uvažujem aj o zateplení zvonku. Je vhodné zatepliť aj zvnútra??? Potom na to pôjde obklad. Ďakujem
Matrix10
24.10.12,17:00
Dobrý deň, vhodnejšie je zateplenie z vonkajšej strany, pretože murivo si dlhšie drží teplotu a neochladne tak rýchlo ako keby bolo zateplené z vnútra, lebo betón má velmi slabú akumulačnú schopnosť, tj. nedokáže si dlho udržať teplo
valy
24.10.12,17:20
Ďakujem za odpoveď,p. Matrix10. Ten styrodur by mal slúžiť na to, aby múr (obvodový- vonkajší) na dotyk nebol chladný, zároveň by vyrovnal stenu ale, či to bude aj mať aj zmysel, to neviem. Počula som, že sa tam môže robiť pleseň. Poraďte, prosím. Vďaka.
alltracboy
24.10.12,17:28
Dobrý deň, vhodnejšie je zateplenie z vonkajšej strany, pretože murivo si dlhšie drží teplotu a neochladne tak rýchlo ako keby bolo zateplené z vnútra, lebo betón má velmi slabú akumulačnú schopnosť, tj. nedokáže si dlho udržať teplo
Beton ma praveze dost dobru akumulacnu schopnost a dokaze dlho drzat teplo. Prva cast vety dobre, druha je protiklad prvej. Ale urcite si to myslel tak ze beton zatepleny z vonkajsej strany dokaze po naakumulovani dlhsie vyzarovat teplo ako stena zateplena zvnutra.
alltracboy
24.10.12,17:33
je mozne to zateplit zvnutra hlavne ked tam bude obklad (treba to ale spravit ako vonkajsie zateplenie, lebo obklad je tazky). nemala by sa tam robit pliesen pokial tam nebude dlhodobo vysoka vlhkost. Dolezite je, aby sa co najmenej vlhkosti dostalo do steny. Problem moze byt, ze ten mur bude viac premrzat a ten chlad sa moze prenasat do inej casti domu kde moze robit plesen napriklad pri podlahe. Ale ako docasne riesenie by to malo stacit. idealnejsie by bolo spravit predsunutu stenu zo sadrokartonu s parozabranou a zateplit vatou. ide o priestor ktory sa obetuje.
220870
24.10.12,18:47
Ak máte v tom múre vodovodnú trubku tak určite nezateplovať.Inak dá sa to urobiť len je to zbytočné.Na zateplenie celej steny z exteriéru nedáte ani toľko čo na zateplenie jednej steny v kúpelni styrodurom.
valy
24.10.12,19:12
Ešte sa vrátim k tomu múru. WC aj práčovňa sa nachádzajú v časti domu, ktorá bola pristavená k pôvodnému domu. Múr je z betónových kvádrov, ktoré sú, ale poskladané dierami nie zvislo, ale vodorovne :( (durch stenou - určite to robili odborníci !!!), to znamená, že v skutočnosti pôvodnú hrúbku múra, ktorá mala byť cca 25 cm, tvorí v podstate len omietka zvonku a omietka zvnútra na betónovom kvádri.(cca 6-8 cm.). Ide mi o to, že ten múr je vždy chladný a keďže sme sa pustili do prerábania- rekonštrukcie, chceli by sme to poriešiť čo najefektívnejšie. Nechcem ale búrať celú stenu. Budúce leto by sme chceli zatepliť zvonku, ale čo s tým múrom zvnútra??? Tak, ako som písala, je vhodné tam dať styrodur+ obkladačky, alebo nie? Čo mi odporúčate??? Finančne aj efektívne, ale nie draho???
alltracboy
24.10.12,19:23
to sa ti asi nebude moc dobre kotvit ked je stena sama dutina za omietkou. Pokial chces zateplit, tak asi bude lepsie z vonku nahodit EPS, zatiahnut redsim lepom a potom ked budes zateplovat tak to dokotvit, zatietkovat a dorobit. Bude to lacnejsie ako vymyslat zvnutra nejake zateplovanie co moze byt zdrojom dalsich poruch.
220870
24.10.12,20:36
Tak ako som vám napísal.Môžete to urobiť problém s tým nebude .Ale je to finančný nezmysel.Zateplite z vonku a polystyrén natiahnite lepidlom.Ak to poriadne nalepíte kotviť sa to nemusí.......málo kedy kotvím.
vladik55
26.10.12,18:50
zateplit zvonku a kedze zima nam je predo dvermi tak staci ak to bude teraz len do lepidla a vec vybavena jednooduche rychle bez spekulovania. robil som to teraz tak 3ludom a omietka sa stiahne na jar a ziadny problem. zbytocne si lamat hlavu nad styrodurom atd.
oondrejj
19.12.12,13:54
prečo ľudia uprednostňujp zateplenie z interiéru. Ved každému hneď musí byť jasné, že to zmenši priestor. Potom si po nejakom čase poviete, že treba kúpiť väčší byt, lebo tento nám ej už malý. Navyše ak sa zateplí potom aj zvonku sa mi zda že vzniku problémy s odvetraním steny či?
kutilko
20.12.12,19:57
Možno by pomohlo primurovat z vnútornej strany porfix.kvádre aspon 5cm ak nie 7cm a na to už klasika...