niella
24.10.12,20:06
Vedel by mi niekto poradiť, čím by sa dal vyčistiť smaltovaný hrnček zájdený od čaju? Je pôvodne sivý ale vnútro je už celkom čierne... Skúšala som ho odmočiť v octovej vode a vydrhnúť práškom na riad, ale veľmi to nepomohlo...:mee: Vďaka za dobré nápady.
Xanti
24.10.12,18:11
No ja zvyknem vodu zo zemiakov scediť do hrnčeka porcelánového a potom to ide lahšie vyčistiť.
Možno v tom smaltovanom by pomohlo ak by sa zemiaky uvarili ...
srska
24.10.12,18:12
horúca voda + prášok do pečiva = nechať odstáť - že vraj to účinkuje
mgm
24.10.12,18:30
skús Cif cream ...
Mila123
24.10.12,18:45
hrnček var z toho bude?????
arizona
24.10.12,19:04
-Cif, alebo nejaky iny tekuty prasok
-Cola,alebo nejaka ovocna stava
-navlhcena jedla soda

Od odbornikov na cajiky viem, ze salka na caj/ani cajnik/ by sa nemali umyvat od usadenin ziadnymi cistiacimi prostriedkymi, iba teplou vodou,vraj to caju dodava tie typicke cajove aromy a chute...
lujza.j
24.10.12,19:16
luja5
25.10.12,05:31
Skús Cif cream - ja s ním mám veľmi dobré osobné skúsenosti pri čistení zvnútra bieleho smaltovaného hrnca.
pasuliatko
25.10.12,08:18
čajíčkari takéto hrnčeky nečistia...
napr môj otec má šálku a tá je čierna jak zem...a povedal,že ten čaj je v tom lepší a preto to neumývame...
vyskúšaj CIF krém ...
AlaNR
25.10.12,08:22
Neviem, či moja rada bude stáť za to, ale v robote si šálku od čaju len oplachujem a raz za týždeň ju dám do umývačky umyť. Tam to čierne pustí a šálka je čistá.
Neskúšala si to v umývačke?
Žabinka
25.10.12,08:52
Skús Cif cream - ja s ním mám veľmi dobré osobné skúsenosti pri čistení zvnútra bieleho smaltovaného hrnca.
Veru, Cif cream je veľmi dobrý. Vyčistila som s ním na chalupe "storočné" smaltované hrnce po svokre, sú ako nové..:)
Katy a R
25.10.12,09:24
Mňa moja "čajíčkárka" ide zahlušiť, keď jej hrnček umyjem :D:D
Ak nepomáhajú bežné prostriedky, skús kyselinu citrónovú (je trošku lepšia, ako ocot):)
niella
25.10.12,09:38
-Cif, alebo nejaky iny tekuty prasok
-Cola,alebo nejaka ovocna stava
-navlhcena jedla soda

Od odbornikov na cajiky viem, ze salka na caj/ani cajnik/ by sa nemali umyvat od usadenin ziadnymi cistiacimi prostriedkymi, iba teplou vodou,vraj to caju dodava tie typicke cajove aromy a chute...
Mne to osobne nevadí, ale keď príde návšteva, vyzerá to nechutne... Okrem iného, teraz som kúpila čajník z varného skla, je to perfektné, cezeň krásne vidno farbu čaju, a nič sa na ňom neusádza. Čaj potom prelievam do porcelánového hrnčeka alebo šálky, ale takisto do sklených hrnčekov na čaj. Mám aj šálku z jenského skla s tanierikom s obsahom cca 1,5 dcl, je rozkošná, ta si nalievam čaj ešte horúci a keďže je to malé množstvo, rýchlejšie vychladne a dá sa skôr piť. Nuž a toho smaltovaného pollitrového chudáčika nechcem vyhodiť, lebo mu vôbec nič nechýba, dokonca nie je ani obitý, a tak rozmýšľam, ako mu vrátiť aspoň čiastočnú pôvodnú krásu, keď už mi toľké roky verne slúžil a keď som ešte netušila, že to nie je práve najvhodnejšia nádoba na varenie čaju... :(
niella
25.10.12,09:40
nuž, umývačku nemám, a ani neplánujem... ale vďaka
heja3
25.10.12,09:59
Ja ho umývam s hubkou z tej strany, ktorá je škrabľavá + jar + drhnúť.
evuš
25.10.12,10:53
..ak ho už nebudeš používať na čaj, ale iba ako dekoráciu, skús prášok TORO /v malej nádobke, bol i za komančov:D/
tom_i
25.10.12,15:17
súhlasím s katyr jednoznačne nejaké citrodeko či kyselina citronova, ale moj šef hovorí tiež čo bolo povedane šalka od čaju sa nečistí - teda povedal nam to keď sme mu ju v dobrej viere vypulírovali
rybička380
25.10.12,16:02
Prosím, čajíčkari, neukameňujte ma, ale ak chceš mať naozaj čistý hrnček, nalej doň savo (klasické žlté), popreplachuj ním steny hrnčeka a hrnček máš o chvíľu zaručene vyčistený. Potom ho ho viackrát poumývaj a prepláchni čistou vodou (ja po čistení savom dávam riad umývať do umývačky riadu na vyššiu teplotu). Hrnček bude krásne čistý.
Ja si svoj hrnček čistím takto, manželov čistiť nesmiem.
Liptáčik
25.10.12,16:08
Skús nasledovné: Do väčšieho hrnca daj vodu a prášok na pranie. Ponor hrnček, ktorý chceš vyčistiť a nechaj zovrieť vodu. Keď voda vychladne, hrnček vyber a vyčistíš ho bez problémov.
pepsikova
25.10.12,16:13
Skús nasledovné: Do väčšieho hrnca daj vodu a prášok na pranie. Ponor hrnček, ktorý chceš vyčistiť a nechaj zovrieť vodu. Keď voda vychladne, hrnček vyber a vyčistíš ho bez problémov...

..toto je fakt najlepší spôsob, aj ja to mám overené,aj flašky od čaju pre deti sa takto dajú krásne vyčistiť, ani sa nemusia variť, stačí vriacu vodu s práškom vliať...
enka81
25.10.12,16:17
ako uz bolo spomínané, skús umyvacku, ta mi umyje vsetko
niella
25.10.12,16:54
Prosím, čajíčkari, neukameňujte ma, ale ak chceš mať naozaj čistý hrnček, nalej doň savo (klasické žlté), popreplachuj ním steny hrnčeka a hrnček máš o chvíľu zaručene vyčistený. Potom ho ho viackrát poumývaj a prepláchni čistou vodou (ja po čistení savom dávam riad umývať do umývačky riadu na vyššiu teplotu). Hrnček bude krásne čistý.
Ja si svoj hrnček čistím takto, manželov čistiť nesmiem.

Rybička, Savo je poriadna žieravina, my sme ním vydrhli starú vaňu na chalupe... vyčistila sa, ale zároveň vyžrala aj smalt na niektorých miestach... nuž, s tým sme teda nerátali... takže s tým radšej opatrne :)
niella
25.10.12,17:00
Nuž, vyskúšala som Cif a pomohlo to dosť podstatne, hrnček už nebude ako nový, ale vyzerá solídne. Vďaka za všetky rady. Zaujímavá je tiež rada vyvariť ho v pracom prášku. Možno vyskúšam neskôr.
Antea
26.10.12,12:15
Rybička, Savo je poriadna žieravina, my sme ním vydrhli starú vaňu na chalupe... vyčistila sa, ale zároveň vyžrala aj smalt na niektorých miestach... nuž, s tým sme teda nerátali... takže s tým radšej opatrne :)
Však nedávaj čisté Savo, len do vody prilej a nechaj pôsobiť
Ema1
26.10.12,12:28
Skúste na čistenie použiť drevný popol, napr. z krbu.
Braňo
26.10.12,12:37
usadeninu od čaju na porceláne vymyjeme ľahko horúcou vodou so soľou nasypanou na handričku
Ema1
26.10.12,12:41
Pri čistení hrnčeka skúste použiť drevný popol, napr. z krbu. Na vlhkú handričku naneste vrstvu popola a pošúchajte nános od čaju.
buchač
26.10.12,12:54
Vedel by mi niekto poradiť, čím by sa dal vyčistiť smaltovaný hrnček zájdený od čaju? Je pôvodne sivý ale vnútro je už celkom čierne... Skúšala som ho odmočiť v octovej vode a vydrhnúť práškom na riad, ale veľmi to nepomohlo...:mee: Vďaka za dobré nápady.

čajíčkari takéto hrnčeky nečistia...
napr môj otec má šálku a tá je čierna jak zem...a povedal,že ten čaj je v tom lepší a preto to neumývame...
vyskúšaj CIF krém ...
...hrnček a či šálka ???

Hrnček by som ale určite nečistil ...ale rovno vydrbal...
Šálka ( u mňa tento výraz znamená - keramika , porcelán ....a nie smalt ) je o niečom inom...

Takže ...???
anilah
26.10.12,13:22
Jedlá soda alebo suchá horčica.