vulxy
26.10.12,19:39
zdravim,chystam sa na chalupe napojit 2X 2000w konvektory ako kurenie v zime a nechcem to davat do existujucej siete(dost zastarala+hlinik) ale urobin odbocku z krabice co najblizsie k rozv.skrini a dam kabel len na tie dva konvekt.poradte mi aky mam tam kupit istic ,aby to nejak pasovalo.vdaka za rady.
TomasHC
26.10.12,19:14
2x 2000W = 4000W /230V = 17,4A. Patri tam teda 20A istič.
Martin1310
26.10.12,19:22
Zasuvky z odberom nad 2000W by mali mať samostatnú vetvu takže správne by si mal dotiahnuť ku každej zásuvke zvlášť prívod káblom v medi z prierezom 2,5mm.
Ističom neistíš spotrebič ale elektroinštaláciu.Kábel 2,5mm môžeš istiť 16 amperovím ističom.Takže budeš potrebovať dva.
Keby si to spravil jedným káblom tak týmito ohrievačmi by si prekročil 16 amperov a toto je maximum pre bežné zásuvky.
Mal by si to tahat rovno z rozvodnej skrine.Nieže to vytiahneš z nejakej krabice na svetlá!!

Niesom elektrikár,ale než sa nejaký ozve tak aspon vieš že to bude zložitejšie ako si myslel.
anonym222
26.10.12,19:39
A nezabudni skontrolovať hodnotu vypínacej impedančnej slučky. Pre stanovenie hodnoty istiaceho prvku má totiž vyššiu prioritu hľadisko bezpečnosti, ako hľadisko funkčnosti spotrebiča.
vulxy
26.10.12,19:45
Zasuvky z odberom nad 2000W by mali mať samostatnú vetvu takže správne by si mal dotiahnuť ku každej zásuvke zvlášť prívod káblom v medi z prierezom 2,5mm.
Ističom neistíš spotrebič ale elektroinštaláciu.Kábel 2,5mm môžeš istiť 16 amperovím ističom.Takže budeš potrebovať dva.
Keby si to spravil jedným káblom tak týmito ohrievačmi by si prekročil 16 amperov a toto je maximum pre bežné zásuvky.
Mal by si to tahat rovno z rozvodnej skrine.Nieže to vytiahneš z nejakej krabice na svetlá!!

Niesom elektrikár,ale než sa nejaký ozve tak aspon vieš že to bude zložitejšie ako si myslel.
no ja som to planoval tak ze potiahnem kabel a na koniec dam dvojzasuvku a medzi ten istic.....tie konvektory budu nedaleko vedla seba normalne zapojene privodnou snurou.takto mam zle vymyslene???jedna sa o tieto konvek http://www.orava.info/oravask/default.asp?cls=stoitem&stiid=37370
vulxy
26.10.12,19:54
A nezabudni skontrolovať hodnotu vypínacej impedančnej slučky. Pre stanovenie hodnoty istiaceho prvku má totiž vyššiu prioritu hľadisko bezpečnosti, ako hľadisko funkčnosti spotrebiča.
nerozumiem nareciu tvojho kmena ale uz tolko som dnes o tom premyslal ako to spojazdnit ze to fakt vidim na slucku:)
Martin1310
26.10.12,19:57
Musel by si to istit 20A ističom ako písal TomasHC ale kabel z prierezom 2,5mm nemôžeš istit takýmto silným ističom.A hlavne zásuvky sú stavané na 16A takže tam 20A istič nemá čo hladať.Ja netvrdím že sa to nedá aj inak ale proste by to nesplnalo normy a zrovna pri ohrievačoch by som ich radšej dodržal.
vulxy
26.10.12,20:10
a ked dam priklad 15A istic tak by to istilo vedenie ale mohlo by mi to vyhadzovat .....neviem ci tusim spravne....ale teoreticky by tie konv. mohly fungovat a aj vedenie by bolo istene???
.v najhorsom ich budem pustat postupne....
Martin1310
26.10.12,20:11
//4-med zo skrine-20Aistič// a na konci šup 16A zasuvku,takto to nieje správne,ovšem netvrdím že by to nefungovalo.
vulxy
26.10.12,20:15
4 meď zo skrine
pri skrini 20 A istič
hotovo
(kedže je to chalupa, pozor na drevo )
dal by som aj 6-ku ale ta skina je tusim starsia ako chalupa...inac murovana ..v skrini nan 10A hlavny istic a v pohode pustim jeden ohrievac +telka+konvica .-...nevyhodi
Martin1310
26.10.12,20:17
Ježišmaria ak máš hlavný istič 10A tak zabudni na kurenie elektrikou to budú vyhodene peniaze,žiadne konvertori nekupuj.
vulxy
26.10.12,20:19
Ježišmaria ak máš hlavný istič 10A tak zabudni na kurenie elektrikou to budú vyhodene peniaze,žiadne konvertori nekupuj.
ako to myslis???vsak bezne pustam jeden....akoze mam tak slabe droty ze mi daly len 10A elektrikary?
Xanti
26.10.12,20:24
ako to myslis???vsak bezne pustam jeden....akoze mam tak slabe droty ze mi daly len 10A elektrikary?
Drôty máš možno silné to netušíme, ale možno je daleko trafo a elektrárne nepovolia silnejší istič - mimochodom nesmieš si ho meniť len tak svojvolne , lebo to je potom čierny odber ...

A bežne púšťaj dalej, hliník je krehký materiál a celkom rád horí ... :)
jozka56
26.10.12,20:28
Xanti a Ty aj elektrikár?:D
Martin1310
26.10.12,20:30
Vieš,zapneš jeden konvertor 2kw potom zapneš kanvicu 2kw a ten 10A istič to možno tú chvilku kým zohreješ vodu vydrží ale trvalo to nemá šancu tahať.Leda že by bol pokazený a pri pretažení nevipínal.
Xanti
26.10.12,20:31
Jožka ani neuveríš ale kadečomu sa priučím :D
vulxy
26.10.12,20:36
tak som v prdely...zmrznem:)..ajtak vdaka za reakcie...myslel som ze to sam vyriesim ale asi budem musiet zavolat niekoho od energetiky nech sa na to pozre...
vulxy
26.10.12,20:40
Vieš,zapneš jeden konvertor 2kw potom zapneš kanvicu 2kw a ten 10A istič to možno tú chvilku kým zohreješ vodu vydrží ale trvalo to nemá šancu tahať.Leda že by bol pokazený a pri pretažení nevipínal.
mohol by si mi napisat ako zistim ci je pokazeny....ked to tak o tom premyslam mozno bol vyrobeny este za Gotwalda
vulxy
26.10.12,20:44
Ističe by si mal mať v kaskáde , takže skontroluj prívod ak máš v desiatkovej skrinke 10 A
nuz mam hlavny ktory je pred hodinami 10A potomnadhodinami este 3 istice ...25A na zasuvky a 10Ana svetla a ten treti tiez na ine zasuvky 10A
Martin1310
26.10.12,20:49
Ističe majú nejaké vypínacie časi podla velkosti pretaženia a podla typu ističa,sú rýchle-B a pomalé-C.Moje vedomosti ale tak daleko nesiahajú aby som ich vedel,takže prekročením odberu to nevyskúšaš a to že vypne pri skrate to asi nebude relevantný dôkaz jeho funkčnosti.

Vzhladom na to čo všetko utiahne ako si písal by som ho dal vymeniť už len pre istotu,ked je taký starí.Len neviem či si potom uvaríš kávu pri zapnutom ohrievači. 10A je v normalnom dome na svetelný okruh,je to hrozne málo.Zavolaj niekoho nech to omrkne a pozri do zmluvy z distributorom či tam máš ozaj povolený len 10A istič.
jozka56
26.10.12,20:49
vulxy žijeeeeš????
Martin1310
26.10.12,20:52
K tej rodinnej kanvici,už som ich mal aspon 5ks a všetky mali 2kw okrem jednej čo mala2,2kw.
vulxy
26.10.12,20:54
dubnicka to si nevedel povedat ze kombinacky musia bit izolovane :-)somsa ....
vulxy
26.10.12,21:00
Ističe majú nejaké vypínacie časi podla velkosti pretaženia a podla typu ističa,sú rýchle-B a pomalé-C.Moje vedomosti ale tak daleko nesiahajú aby som ich vedel,takže prekročením odberu to nevyskúšaš a to že vypne pri skrate to asi nebude relevantný dôkaz jeho funkčnosti.

Vzhladom na to čo všetko utiahne ako si písal by som ho dal vymeniť už len pre istotu,ked je taký starí.Len neviem či si potom uvaríš kávu pri zapnutom ohrievači. 10A je v normalnom dome na svetelný okruh,je to hrozne málo.Zavolaj niekoho nech to omrkne a pozri do zmluvy z distributorom či tam máš ozaj povolený len 10A istič.
je to starsi dom na sto percent to je cele pomenene ,tie poistky sa davaly asi ake boly poruke.....neviem co s tym vravite ze svojvolne tam nemozem prcnut tak 20A-ku.ajtak by ma zaujimalo kolko je standard pre take starsie domy...podla mna musi bit viac ako 10A
vulxy
26.10.12,21:00
asi aka bola v poruke v špaj-zi :-)
Xanti
26.10.12,21:02
Prcni tam svojvolne 20A istič hlavný, rozblombuj . Prídu odpísať elektromer, a napočítajú Ti takú pokutu za čierny odber až zčernáš ... ale kludne to tam prcni ak na to máš .... :D

Treba ísť na elektrárne spísať žiadosť o väčší istič, a elektrárne ak majú kapacity schvália.
Martin1310
26.10.12,21:09
:) No ešte počas toho by mal stopovať za kolko sa pri pretažení vypne a to može byť aj niekolko minút a to už by ho hadam aj pálili prsti,Ked utiahne to všetko čo písal tak by som ho radšej vymenil.
Martin1310
26.10.12,21:12
Kukni čo máš v tej zmluve ale nech tam máš hocičo nič neodblombovávaj,Nemusíš hned volať distributorovy,najdi elektrikara on ti poradí čo a ako sa dá alebo nedá.
vulxy
26.10.12,21:22
tusim mam hlavny istic uz za hodinami takze by som ho v podstate mohol vymenit-odblombovat....teoreticky tym neovlivnimhodiny....
Xanti
26.10.12,21:26
Skús a počkaj potom na prvé odčítanie elektromeru ... :D ako zaplačeš .
Martin1310
26.10.12,21:28
Ak tam je hocikde blomba tak ju preč nedávaj,dokedy vedla teba nebude stáť ujo z blombovacími klieštami.Ale naozaj za to sú velké pokuty.
Martin1310
26.10.12,21:32
A mne desaťročia chodia konvice na 6A zásuvku

Môžu ale keby to tej kanvici trvalo 10 minút tak ho vyhodí.
vulxy
26.10.12,21:43
preto milujem poradu lebo z 20€ zalezitosti spolocnymi silami vieme vytvorit 2000€ zalezitost:D:D:D a to je ta pridana hodnota ktoru slovenska ekonomika potrebuje ako sol....:D ale teraz vazne .dakujem za rady ,vela som sa priucil ...nieako sa to uz vyriesi..
marosc
31.10.12,19:41
Z celej diskusie nie je zrejmé či máš 3-fázovú, alebo jednofázovú prípojku.Ak je jednofázová, tak 25A istič na vstupe nie je dostatočný. Potom zabudni na vykurovanie 4kW, alebo prerob celé vedenie k konvenktorom. Rady Martina 1310 sú celkom dobré. Jednoznačne musí mať každý konvenktor vlastné vedenie a istenie s rýchlou charakteristikou /Vypínacia charakteristika ističov: B – rýchla, vhodná na zásuvky a svetlá, C – pomalá, vhodná na motory/. Výpočet ističa na 20A už bol urobený. Takú veľkú spotrebu by si mal mať odsúhlasenú od dodávateľa elektriny- nevieš aký majú výkon tam osadeného transformátora.
vulxy
31.10.12,20:41
Z celej diskusie nie je zrejmé či máš 3-fázovú, alebo jednofázovú prípojku.Ak je jednofázová, tak 25A istič na vstupe nie je dostatočný. Potom zabudni na vykurovanie 4kW, alebo prerob celé vedenie k konvenktorom. Rady Martina 1310 sú celkom dobré. Jednoznačne musí mať každý konvenktor vlastné vedenie a istenie s rýchlou charakteristikou /Vypínacia charakteristika ističov: B – rýchla, vhodná na zásuvky a svetlá, C – pomalá, vhodná na motory/. Výpočet ističa na 20A už bol urobený. Takú veľkú spotrebu by si mal mať odsúhlasenú od dodávateľa elektriny- nevieš aký majú výkon tam osadeného transformátora.
mam tam 220,je to stara chalupa,elektrinu zavadzaly este za komancov a nasiel som staru zmluvu tam sa nepise nic o istici....el nasiel som tam toto Napetie nezname NN,druh:svetlo,vykon 600W.inac nic zaujimave okolo toho.nie som elektrikar som si naivne myslel ze to utiahne tie 2 konvektory....nebyvam tam len obcas sa tam urobi gulaspartia-chlastacka tak aby sme boly v teple ,furt tam mrzneme nadranom....uz vidim ze z toho nebude nic ,nechcem do toho nejak extra investovat.....
vulxy
31.10.12,20:49
mám:-)len plyn sa minie a zabudnem doplnit:-)
Štefan0102
14.02.15,11:54
Aké typy 3 fazovych ističov v ampéroch??

Vzostupne.