Stela75
28.10.12,22:43
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadne výpočtu odstupného.

Končí mi RD. Zamestnávateľ ma nemôže zamestnať z dôvodu, že pre mňa nemá adekvátne miesto. Navrhli mi dohodu o ukončení prac. pomeru. Zamestnaná som tam bola viac ako 10 rokov.

Na RD dovolenku som odchádzala v decembri 2007, pričom mi bol vyplatený bónus za prácu za rok 2007 až vo februári 2008.

Ako sa v takomto prípade vypočíta výška priemerného mesačného zárobku?

Mali by mi preplatiť aj dovolenku, na ktorú by som mala nárok, ak by pracovný pomer pokračoval po skončení RD?

Ďakujem.
veronikasad
28.10.12,21:59
Pri výpočte odstupného bude zamestnávatel vychádzať z pravdepodobného priemerného zárobku v zmysle § 134 odst. 3 ZP

§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

-------

Ak si nastupovala na MD v 12/2007, vznikol ti nárok na dovolenku za kal.rok 2008 (krátený z titulu RD), ktorú ti zamestnávatel preplatí pri skončení prac.pomeru. Ak sa pôjdeš evidovať na UP, požiadaj aspoň jeden deň čerpania dovolenky, zvyšok nech ti preplatí. Výrazne ti to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.