player85
29.10.12,07:16
ahojte, rada by som vas poprosila o radu, včera som si dala prať zimnú bundu, ktorá nebola dva krát najlacnejšia, na štitku bolo napisane , že na 30 možem, tak som skusila. po vysušení som ostala uplne zarazená nakolko mi ta vatička alebo paperie či čo to vnutri je, ostalo v zhlúčikoch, vobec nieje taka nadychana ako bola predtym skor taka splasnuta, da sa s tym niečo ešte urobiť? PLS
Misicka21
29.10.12,06:35
reklamovať a vrátiť!!!
player85
29.10.12,06:45
reklamovať a vrátiť!!!


Nakolko to bol vianocny darcek od priatela, kupoval ju na vianoce v roku 2010, čiže dva roky budu tento rok na vianoce, mala som ju par krat na sebe, kedze ich mam viac, ale je teda bola krááásna, vobec nebola ze spinava ale vravim si že ju predsa už operiem lebo bola trošku od make upu :) bločik pochybujem ze uz priatel bude mat, mozno na IB by som nasla este transakciu ale to mi asi nepomoze :( je mi to strasne luto, pretože nestala malo penazi a jedno opranie z nej urobi toto :(
arizona
29.10.12,06:48
Pral si v pracke, ci rucne?
Moze byt rozdiel, ci je dovolene prat rucne,alebo v pracke.

Pri drahsich bundach s ochr. vrstvou proti nepremokavosti je zakazane pridavat avivat, lebo narusuje tuto ochr. vrstvu.

Skus perie "pomrvit" v rukach a chuchvalce peria rozdelit,malo by to pomoct.
Aj ked je pri perovych bundach povolene pranie, nikdy uz nebude bunda nadychana ako nova. Lepsie je davat do cistiarne.
AlaNR
29.10.12,06:50
Misicka, práve preto, že nebola lacná a že bola krásna, tak by som sa ju bála pichnúť do práčky, nech by tam bolo napísané čokoľvek.
Radšej do čistiarne. Viem, že ani tam nie je zaručené, že sa nezrazí, ale predsa len tam čistia šetrnejším spôsobom, ako je točenie v práčke...
Tak držím palec, snáď doklad nájdeš...
player85
29.10.12,07:17
Pral si v pracke, ci rucne?
Moze byt rozdiel, ci je dovolene prat rucne,alebo v pracke.

Pri drahsich bundach s ochr. vrstvou proti nepremokavosti je zakazane pridavat avivat, lebo narusuje tuto ochr. vrstvu.

Skus perie "pomrvit" v rukach a chuchvalce peria rozdelit,malo by to pomoct.
Aj ked je pri perovych bundach povolene pranie, nikdy uz nebude bunda nadychana ako nova. Lepsie je davat do cistiarne.


Prala som ju v práčke :/ mrvim mrvím mrvím :) snad to pomože -ked nie uplne aspon troska, ked ona mala taký nadherny nadýchany límečk , ktorý užasne v zime zohrieval a teraz je padnutý až mi je dopalču ked to píšem :/ ďakujem za radu
player85
29.10.12,07:21
Misicka, práve preto, že nebola lacná a že bola krásna, tak by som sa ju bála pichnúť do práčky, nech by tam bolo napísané čokoľvek.
Radšej do čistiarne. Viem, že ani tam nie je zaručené, že sa nezrazí, ale predsa len tam čistia šetrnejším spôsobom, ako je točenie v práčke...
Tak držím palec, snáď doklad nájdeš...


No ja ked som ju tam davala som mala taky divny pocit, ale vravim si ze ked je na štitku napisane ze mozem tak tak...nabuduce budem mudrejšia, snaď ešte niečo vymyslím, poprípade bude priateľ hladať bločik kde sa da ;) a momentalne mrvim mrvím aby sa to paperie aspon troska rozdelilo
Jara
29.10.12,07:58
Čo keby si skúsila niekde maličko rozpárať a vsunúť tam fén a na chvíľku slabo nafenovať. Neviem čo by to urobilo, len rozmýšľam...Hádam sa tým fén nezničí... Ešte ma prekľaješ :confused:
player85
29.10.12,08:04
Čo keby si skúsila niekde maličko rozpárať a vsunúť tam fén a na chvíľku slabo nafenovať. Neviem čo by to urobilo, len rozmýšľam...Hádam sa tým fén nezničí... Ešte ma prekľaješ :confused:


Ňo...už nechcem s ňou moc špekulovať, možno by pomohlo, len už sa bojím s ňou robiť čokoľvek...čo tam po féne, ale keby ju rozpáram- pri mojom talente a štastí ju už nedám dokopy :)
maja
29.10.12,09:21
Ja som pri perovej vetrovke mala takú "tenisovú loptičku", ktorá sa mala dať pri praní do pračky. Ale pre istotu ju nosím do čistiarne. Pomôže už asi len to našuchorenie peria....
Dav
29.10.12,09:49
Odnes do čistiarne, možno ju "reštartujú".
Tweety
29.10.12,09:54
Odnes do čistiarne, možno ju "reštartujú".
Ale nedať prať, len chemicky čistiť.
misstka
29.10.12,09:56
Sa ani nečuduj, že ak bola hodinu a pol alebo dve hodiny v práčke namočená vo vode, žmýkaná na vysokých otáčkach, že sa to perie rozmočilo a vplyvom pohybov bubna vznikli tie chuchvalce.
Najlepšie je také niečo dávať do čistiarne, prípadne oprať v rukách.
Môžeš to skúsiť trochu napraviť ručne, ale do pôvodného stavu to určite už nedostaneš :/
player85
29.10.12,10:17
ďakujem za rady, skúsim ju dať ešte do čistarne a uvidím, či urobia zázrak :/
mlisa
29.10.12,11:02
len trošku povzbudím, dva roky dozadu som takto oprala priateľovu bundu (varovala som ho že neručím za výsledok, ale povedal že je stará tak môžem vyskúšať) a tiež ostala po opraní taká spľasnutá... Ale postupom času sa z toho nejako pozviechala a dnes je už ako kedysi, fakt netuším čím to je, možno sa to vnútro časom zase pekne nadýchalo. Takže nádej zostáva :-)
viktorviktor
29.10.12,11:12
tak nejak pochodil aj môj zvršok, perie potrebuje riadne presušiť, neboj spraví sa, v čistiarni ti ju viac zničia, potom ju impregnuj
korela
29.10.12,12:59
Ak má niekto skúsenosti z prania paplónov z peria alebo páperia, tak by sa mal materiál zachovať rovnako aj pri bunde.Ak sa rozhodnem oprať paplóny - zimné s perím + páperím, letné iba s páperím, tak si počkám na najhorúcejšie dni v lete.
Periem ich v pračke. Zavesím ich do chládku, pokiaľ možno do vánku.
Aby sa mi usušili rýchlejšie, tak počas dňa chodievam tie mokré zhluky od seba. oddeľovať. Do večera sú suché, poriadne ich natrasiem a sú ako pôvodné.
Prala som aj vetrovku, technológia detto. Všetko O.K.
Nezakladala si tému ešte kým si ju mala vlhkú?
Môžeš skúsiť použiť aj sušič na vlasy, ale iba z dostatočnej diaľky, aby si nezničila vrchnú látku. Niet dôvod párať a otvárať vetrovku.
Teraz v byte by som tie paplóny ani vetrovku nemala odvahu prať, nakoľko sa obávam, že pomalším schnutím by mohli stuchnúť.
Alebo sušiť pri ventilátore, klíme, urýchliť proces schnutia.


Ale bundičku za 400 eur by som doma neprala už z princípu. Za cca 100 - 150 áno.
Daniela1010
29.10.12,13:22
Som prekvapená, že nikto neporadil sušičku prádla. Páperovú bundu bežne periem doma a potom šup s ňou do sušičky a navoliť takú strednú teplotu. Viem, každý doma sušičku nemá, ale možno nejakí tvoji známi, prípadne dones do práčovne, že ju chceš vysušiť. Po vysušení je bunda ako nová, nadýchaná a žiadne perie v kôpkach. Vyskúšaj, držím palce.
ivuliatko
29.10.12,13:23
Kamoška má čistiareň a keď som sa jej raz len tak medzi rečou posťažovala na synovu bundu s výplňou z peria, povedala mi, aby som si ju nosila oprať k nej, že taká bunda potrebuje aj sušičku. Tak synáčik naklusal a bolo to OK, našťastie z nej po roku vyrástol :) odvtedy v obchodoch študujem etikety a keď zbadám perie - ruky preč.

P. S. Vidím, že sme s Danielou1010 písali súčasne :)
player85
29.10.12,15:38
tak asi to aj nejako bude, že som sa zľakla ked bola ešte nie dobre vysušena...sušim, oddeľujem hlúčiky a šuchorím a začina mať normal tvar, každopádne uvažujem ešte nad tou sušičkou ;) super rady...ešte že poznám PORADA.SK
lujza.j
29.10.12,18:25
lujza.j
30.11.12,19:32
periem perovú bundu a hodila som do bundu aj pingpongové loptičky 6ks....potom nahlásim akú som ju vytiahla....
Paula
30.11.12,20:14
periem perovú bundu a hodila som do bundu aj pingpongové loptičky 6ks....potom nahlásim akú som ju vytiahla....


Akože skóre a víťaz zápasu? :) Ak niet sušičky, stačí pri sušení okolo bundy občas zakotviť a s bundou sa pomaznať - pekne od vrchu nadol jemne vodu vyhnať von. Inak, veci tohoto druhu som vždy prala iba vlastnými rukami. Oplatilo sa, nebudem písať, po koľkých rokoch sú ako nové , neuverili by ste :cool:.
lujza.j
02.12.12,20:20
periem perovú bundu a hodila som do bundu aj pingpongové loptičky 6ks....potom nahlásim akú som ju vytiahla....
no...očakávala som od toho väčšie "terno"...takže som ju aj tak priebežne ako schla vytrepávala a gučky peria oddeľovala.....
jess
02.12.12,20:33
Ja som teraz kupovala páperovú bundu a nakázali mi, že ak prať , tak jedine potom do sušičky, alebo inak do čistiarne.
gabika@atf.sk
28.01.13,20:06
Ahojte,ja som už dala páperovu bundu do čistiarne a nebolo to ovela lepšie ako ked som ju ja vyprala, údajne treba ju vyzmýkat na najväčších otáčkach čo má práčka, lenže "domáce " práčky nemajú vačšie ako 1200 a v čistiarni že majú.
K tenisovým loptičkám - aj ja som si ich kúpila no na obale je písané že je to na sušenie (do sušičky ) nie na pranie ale najvačšia sranda je že na bunde je písané že sa to nemôže sušiť v sušičke, tak teda ako na to :confused:
korela
28.01.13,20:56
Majú bežne aj 1400 domáce.
Peggynka
29.01.13,07:43
Vezmi si návod a nájdi si teplotu.Ak je tam 50°C,tak ju tam kľudne strč,len pozor,niektoré sušičky majú len teploty od 70°C.
Dadulicek
01.03.17,17:32
Pisete tu všetci,že doma neprat,že radsej čistiaren.Ja mam taku skusenost,ze som dala mesiac kupenu vetrovku do čistiarne,lebo som si ju vo vlaku znecistila.Ked som prisla po nu,skoro som skolabovala.Sama hrča,na chrbate ako keby hrb a velkost taka,ze pre moju dceru.Bolo mi az do plaču.Oni ju hodili do pracky.Takze vetrovka bola na vyhodenie.A ja este taka hlupa,ze som sa sice rozculila,ze to by som dokazala aj ja,ju hodit oprat a ze som mala pocit,ze som ju dala do cistiarne,nie do pracovne.Bola som tak nastvana,ze som ju hodila do smeti a pivedala si,ze do cistiarne viac nevkrocim.Bloček o kupe som nemala,lebo to bol darcek.:mad: