martian32
29.10.12,12:01
Dobrý den,
chcem kupit dom a realitak mi poslal navrh rezervacnej zmluvy, chcel by som Vas poprosit ak mate napady na dake pripomienky k nej alebo ako postupovat , kedze sa mi moc nepaci, alebo ci ju budem musiet nakoniec podpisat, kedze planujem kupovat dom cez hypoteku a bude treba nejaky cas este i na vybavenie preklasifikovania listov vlastnictva z E na C kataster, dakujem za rady
majkii
29.10.12,20:40
Len zbežne, Ja chápem rezervačnú zmluvu ako nástroj hlavne pre kupujúceho za účelom eliminácie rizika, že v procese vybavovania financovania a dojednávania zmluvných podmienok kúpnej zmluvy nepríde o možnosť kúpenia danej nehnuteľnosti. Prax a aj tento "formulár" zmluvy je presným opakom toho čoho je záujem kupujúceho. Naopak, realitka minimalizuje svoje riziko, že príde o províziu za sprostredkovanie. Čo mi v tejto ale aj vo väčšine takýchto zmlúv chýba je vyváženosť vzťahu. Všimni si, že ty ako kupujúci ak odstúpiš od zmluvy alebo nedôjde z tvojej strany k naplneniu zmluvy a podpisu KZ zaplatíš realitke zmluvnú pokutu vo výške zálohy (2000 €). Pre prípad ak ti neschvália úver, zaplatíš 300 € náklad realitky spojený s úkonmi realitky. Na druhej strane, kde je zmluvná pokuta pre realitku, ak nedôjde k uzavretu KZ zo strany predávajúceho a nedôjde k sprostredkovaniu? alebo ak realitka odstúpy od zmluvy? Vrátia ti záloh, ale prídeš o možnosť kúpiť predmetnú nehnuteľnosť a teda podstatu prečo máš podpísať rezervačnú zmluvu. Preto táto zmluva nenapĺňa princíp vyváženosti.
martian32
30.10.12,06:45
Dobry den,
dakujem za nazor, presne nad tymto som rozmyslal, mam tu zmluvu uz tyzden tak ju mam v hlave a toto ma napadlo, ze ked to realitka preda niekomu inemu tak nie je tam ziadna financna pokuta z ich strany, ja zaplatim znalecky posudok okolo 200eur, ja zaplatim novy geometricky plan 300eur a kataster 66eur a oni to predaju niekomu inemu tak mne vznikne skoda ktoru mi nik nezaplati, tak by som chcel si narokovat taktiez 2000eur zmluvnu pokutu splatnu do 3 dni ak predaju niekomu inemu nehnutelnost alebo odstupia od zmluvy ,a vratenie mojej zalohy 2000eur do 3 kalendarnich dni ako si to oni narokuju a nie bezodkladne co tam napisali to je asi nie presne specifikovane, dnes mi ale zas pisal makler ze ma ineho klienta na nehnutelnost, ktovie ci ma natahuje aby som mu to podpisal, lebo ten dom je uz 2 roky neobyvany a pravdepodobne i tolko na predaj, dakujem
draik
30.10.12,07:54
Nie sme v rokoch 2002-2008, keď si podmienky tvrdo diktovali predávajúci a realitky. V súčasnosti nie je dôvod sa unáhliť na úkor svojich práv, nehnuteľností na predaj je kopa.
chandler
30.10.12,09:38
jasne ze ta natahuje ten makler, lepsie je povedat ze ma ineho zaujemcu ako pravdu. ze by bol spokojny keby si to podpisal lebo je to pre neho velmi vyhodne :)