jimmiii
29.10.12,20:45
ahojte

chcem sa poradit ohladom mojho problemu : na pozemku mam nasadene stromy a pri nahodnom stretnuti s elektrikarmi ktory robili asi kontrolu v terene, mi oznamili aby som odstranil stromy v blizkosti el. vedenia, lebo ze ak pride vietor a tieto stromy poskodia vedenie daju mi to uhradit.

takze sa chcem opytat podla akeho zakona, alebo podla akeho nariadenia mi mozu dat uhradit naklady v pripade poskodenia vedenia.

dakujem
ivka70
29.10.12,19:55
Zakon o energetike
bubkoch
29.10.12,20:00
ahojte

chcem sa poradit ohladom mojho problemu : na pozemku mam nasadene stromy a pri nahodnom stretnuti s elektrikarmi ktory robili asi kontrolu v terene, mi oznamili aby som odstranil stromy v blizkosti el. vedenia, lebo ze ak pride vietor a tieto stromy poskodia vedenie daju mi to uhradit.

takze sa chcem opytat podla akeho zakona, alebo podla akeho nariadenia mi mozu dat uhradit naklady v pripade poskodenia vedenia.

dakujem

zakon o energetike 251/2012

§ 11
Práva a povinnosti držiteľa povolenia

(1) Držiteľ povolenia alebo ním poverená osoba môže v nevyhnutnom rozsahu a vo verejnom záujme

b) pri dodržaní podmienok ochrany životného prostredia odstraňovať a okliesňovať stromy a iné porasty, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky energetických zariadení, ak tak po predchádzajúcej výzve neurobil ich vlastník; výzva musí byť vlastníkovi doručená podľa odseku 3,

(3) Výzvu podľa odseku 1 písm. b) ... doručí držiteľ povolenia alebo ním poverená osoba vlastníkovi najmenej 15 dní pred plánovaným začatím činnosti.

(4) Vlastníkovi nehnuteľnosti patrí po vykonaní činností na základe výzvy podľa odseku 1 písm. b) náhrada nákladov, ktorú uhrádza držiteľ povolenia, ak boli rozsah a spôsob vykonania činností a predpokladaná výška nákladov na vykonanie týchto činností vopred písomne odsúhlasené držiteľom povolenia; v prípade prevádzkovateľa sústavy upravujú podrobnosti obchodné podmienky, ktoré sú súčasťou prevádzkového poriadku prevádzkovateľa sústavy.
Martin1310
29.10.12,20:02
Je to tak,rozvodná sieť je verejnoprospešné zariadenie a so svojimi stromami ho nesmieš ohroziť.V praxi to funguje tak že vyzvú majitela pozemku na odstránenie alebo orezanie stromov tak aby neohrozovali vedenie,pokial tak neurobíš urobia to sami.Aspon u nás to tak funguje.
arizona
29.10.12,20:05
jimmiii
30.10.12,06:31
Dakujem vsetkym za reakcie...

ak som ten zakon spravne pochopil tak jedine co sa moze stat je, ze jedneho pekneho dna pridem na svoj pozemok a strom bude zrezany?
Pokial by to bolo tak, tak mi to neprekaza, usetrili by mi tym opletacky pri vybavovani povolenia na vyrub, kedze sa jedna o starsi ihlicnaty strom, a taktiez som si neni celkom isty ako by som, a ci vobec, by som mal odvahu zrezavat strom pri elektrickom vedeni, cize inak povedane pod napatim.

este dotaz ohladom toho vyhrazania, co tym vlastne chceli dosiahnut? Oni to povedali stylom ze ak padne strom na el. vedenie, naklady na opravu vedenia budem hradit ja. Podla toho zakona co poslal "bubkoch", elektrikari maju pravomoci orezavat a odstranovat stromy ked to uznaju za vhodne, tak preco to chceli hodit na mna? Chceli si ulahcit pracu? alebo z coho vychadzali? Ked padne strom na el. vedenie pod lesom, tiez budu hladat majitela lesa a fakturovat mu opravu vedenia?
majuška35
30.10.12,07:01
tiez sme mali velky ihlicnaty strom v zahradke a isli cez neho kable el. vedenia, boli sme za elektrikarmi, ze by sme ho chceli zrezat ale bojime sa tych kablov, ci to nejak odstavia alebo nieco, prisli so svojou plosinou, sami pekne zrezali a bolo to bez opletaciek, nakolko sme nahlasili, ze strom ohrozuje vedenie, tak sa s nimi skuste dohodnut.
anonym222
01.11.12,12:42
Dakujem vsetkym za reakcie...

ak som ten zakon spravne pochopil tak jedine co sa moze stat je, ze jedneho pekneho dna pridem na svoj pozemok a strom bude zrezany?
Pokial by to bolo tak, tak mi to neprekaza
Len aby si sa nečudoval. Strom nebude zrezaný, ale bude orezaný. Možno bude vyzerať ako nejaká oškubaná metla, a toto sa ti vôbec nemusí páčiť. Nemyslí si, že elektrikári budú robiť nejaký estetický orez stromov.
misoft
01.11.12,12:53
usetrili by mi tym opletacky pri vybavovani povolenia na vyrub
To by si na miestnom úrade dostal okamžite, ak by si povedal, že musíš postupovať podľa zákona o energetike.
oondrejj
19.12.12,14:52
to nám v obci prešli celou dedinou a sami tie stromy pospíľovali. Nikomu nič nedali vedieť ani neoznámili jednoducho prišli nabehli do dvora a všetko spílili aj to čo nemuseli pretože male okrasne stromy do výšky metra nemôžu pod vedením vadiť predsa. To bol rozruch v dedine ked sa cela ulica bola na úrade sťažovať.
MareC3k
21.12.12,07:44
Znamy mal jedlu na dvore, rovno pod vedenim. Casom ked vyrastala ta dosahovala asi pol metra pod vedenie... jedneho dna prisiel domov a vrch jedle zrezany asi 4m pod vedenim odrezany a hodeny na dvore... tiez sa nikto nikoho nepytal ci moze alebo nie, proste prisli odrezali a hotovo... vyzeralo to fakticky hrozne, potom vybavoval este povolenie na vyrub celeho stromu kvoli narusenemu vzhladu atd.. nakoniec po mesiaci isiel cely strom prec.
tienik
21.12.12,09:11
Otazne je, co by podla vas mali elektrikari robit.

Mame energeticky zakon, ktory vymedzuje ochranne pasma a povinnosti majitela tych pozemkov.
Energeticke zavody maju tiez svoje predpisy a casove limity ohladom prevadzkovania sustavy a odstranenia poruch.
Takze vlastne oni len suplovali vas a viac menej splnili to co bolo vasou povinnostou - dokonca za to nic nechceli.
Kludne to mohli riesit aj oficialne z pokutami, aj to sa da. A to riesenie bolo absolutne technicke - skratili strom pod dovolene ochranne pasmo, nemozes predsa chciet aby Ti ho strihali cely do nejakeho tvaru, to nema na prevadzku sustavy ziaden dopad.

Keby to nechali tak, tak uz vidim tie dalsie prispevky typu: "uz mi pri snezeni 5x vypadol prud, co robia ti elektrikari"

Je skoda ze sme taky aky sme, porusuje co sa da, normy sa nedodrzuju a najhosi su ludia ktory sa to snazia nejak riesit.....dost cudne.
MareC3k
21.12.12,09:41
Ja sa nezastavam ani jednej ani druhej strany. Kazdopadne tu plati uz spomenuty zakon o energetike a z neho vyplyvajuce povinnosti. Takze ak si majitel posadil pred x rokmi strom pod vedenim tak musel do buducnosti pocitat s tym, ze bud ho bude sam orezavat do urcitej vysky, alebo to zanho spravia energetici, ale bez akehokolvek estetickeho citenia. Kazdopadne je to jedna z ich kompetecii, ci uz uz upozornit, orezat, alebo dat pokutu.
tienik
21.12.12,10:34
Ja sa nezastavam ani jednej ani druhej strany. Kazdopadne tu plati uz spomenuty zakon o energetike a z neho vyplyvajuce povinnosti. Takze ak si majitel posadil pred x rokmi strom pod vedenim tak musel do buducnosti pocitat s tym, ze bud ho bude sam orezavat do urcitej vysky, alebo to zanho spravia energetici, ale bez akehokolvek estetickeho citenia. Kazdopadne je to jedna z ich kompetecii, ci uz uz upozornit, orezat, alebo dat pokutu.


Ok, chapem, len musis sa na to pozret ocami tych ludi. TO nie su ziadny vytvarnici, alebo tak. Su to cisto robotnici - technici. Orez ako taky sa vacsinou robi pod napatim (ak to nie je uz fakt v dotyku) takze platia tam zvast prisne bezpecnostne opatrenia. Musis uznat ze asi ani ty by si nestihal velmi neditovat nad tvarom stromu, ked stojis na plosine par cm od drotu pod napetim.
Na to "pekne" zrezanie mal myslet majitel a zariadit sa vopred. To co nastalo je uz len ciste technicky skratenie.
marleau
23.12.12,06:49
Ja sa pýtam,kedy sa vedenie EE zvesí a položí do zeme. Neverím,že peniaze na to si EE nezarobí,spústa pozemkov je takto zničená,vzhľad krajiny hrozný a ešte zákon o EE taký,že - trp!
Martin1310
23.12.12,09:43
Ja sa pýtam,kedy sa vedenie EE zvesí a položí do zeme. Neverím,že peniaze na to si EE nezarobí,spústa pozemkov je takto zničená,vzhľad krajiny hrozný a ešte zákon o EE taký,že - trp!

Neviem si predstaviť ako by v dnešnej dobe niečo také uskutočnili,každý pozemok má svojho majitela (aj polia a lesi) a každý by mal svoje výhrady a chcel by za kus strniska kdesi pri lese miliony.Budme radi že to kedysi natahali.Keby to mali robiť dnes tak by to bol nekonečný príbeh.

A elektrina by určiťe zas zdražela a mali by aj dobrí argument prečo ju musia zdražiť.
tienik
23.12.12,17:12
Ja sa pýtam,kedy sa vedenie EE zvesí a položí do zeme. Neverím,že peniaze na to si EE nezarobí,spústa pozemkov je takto zničená,vzhľad krajiny hrozný a ešte zákon o EE taký,že - trp!

to je otazka na nas vsetkych. Staviame vedenia, potrebujeme vykupit len kusky pozemkov - tam kde budu stat stoziare. To mas zazit tu srandu, ludia sa idu poondiat a v pohode pytaju aj stovky € za m2. ALebo sa seknu ze nic nepredaju. Ty padom je to akcia na par rokov kym sa cosi zadari.
A teraz si vezmi kabel, tam potrebujes x nasobne viac m2, to je x nasobne viac majitelov, ak len 1/10 z nich trkne v bedni, tak nemas sancu s tym normalne pohnut.
Fakt keby tie vedenia tu neboli, neviem ako by sa robili dnes.
K cenam, cena 1 m kabloveho vedenia dosahuje v pohode aj 100 a viac nasobok ceny vzdusneho. Si ochotny to platit v cene energie? ja nie....
Vsetky velke VN prenosy sa buduju ako vzdusne, ak k tomu nie je zvlast dobry dovod ist do kabla (mesto, more, atd...)
marleau
23.12.12,18:10
to je otazka na nas vsetkych. Staviame vedenia, potrebujeme vykupit len kusky pozemkov - tam kde budu stat stoziare.Plus ochranné pásmo a možeme tam len trávu siať pomaly. To mas zazit tu srandu, ludia sa idu poondiat a v pohode pytaju aj stovky € za m2.No a? Aj za elektrinu sa platia nekresťanské sumy. ALebo sa seknu ze nic nepredaju. Ty padom je to akcia na par rokov kym sa cosi zadari.
A teraz si vezmi kabel, tam potrebujes x nasobne viac m2, to je x nasobne viac majitelov, ak len 1/10 z nich trkne v bedni, tak nemas sancu s tym normalne pohnut.
Fakt keby tie vedenia tu neboli, neviem ako by sa robili dnes.Inde to funguje,len na Slovensku nie?
K cenam, cena 1 m kabloveho vedenia dosahuje v pohode aj 100 a viac nasobok ceny vzdusneho. Si ochotny to platit v cene energie?A vari neplatím? Tie ceny tomu nasvedčujú. ja nie....
Vsetky velke VN prenosy sa buduju ako vzdusne, ak k tomu nie je zvlast dobry dovod ist do kabla (mesto, more, atd...)

v texte.
tienik
23.12.12,18:45
v texte.

Kabel ma tiez svoje ochranne pasmo, takze opat len ta trava
Odkial si dospel k nazoru, ze platis nejaku zvlastnu sumu? Len elektrika je vari draha? A k tym pozemkom, musel by si to zazit aby si pochopil. Tan nie je problem ponuknut vacsiu ako trhovu cenu, ale nemoze nemoze to byt absurdnost typu " 4m2 vam nepredam, len cely 3450 m2 pozemok" A ver tomu, ze mnoho ludi to robi len preto aby skodilo, nic viac, nic menej. Tych nepresvedcis ani 1000€ za m2.
A potom si to prerataj na celu plochu polozenia kabla + ochranne pasmo. Aka ta cena bude potom?
V inych krajinach sa to riesi inac, bud su obvatelia uvedomeli (napr. Svajciarsko) a vsetko vybavis k obojstrannej spokojnosti za par mesiacov, alebo sa na to ide presne v medziach energetickeho zakona - vyvlastnenim s odskodnym v sume trhovej hodnoty daneho pozemku v danej lokalite. To my sme v tom taky macko pes, kazda vlada tu pomeni kopu veci, kopu zamerov a niet toho kto by obrazne buchol pestou po stole.
K cene elektriky sa nema zmysel vyjadrovat, je aka je, +- aj vsade okolo, ci je to vela, malo, stredne, neviem, ale nevymikame sa priemeru.
A aj vsetci okolo pouzivaju vzdusne vedenia, takze nemame realne ako porovnat. Ale vzhladom na investicne naklady by sme menej iste neplatili.