jorry
01.11.12,21:56
Ahojte, chcel by som sa s vami poradiť ohľadom nasledovnej veci. Vlastníme chalupu, cez ktorú roky preteká menší "járok". Tento járok smeruje od nášho suseda, problém je v tom, že jeho pozemok je položený trochu vyššie ako náš a tým pádom máme časť pozemku celú podmáčanú. Chceli sme to vyriešiť tak, že by sme járok vybetónovali aby voda nevsakovala do zeme a nerobila nám tak problémy. Sused však s tým nesúhlasil, pritom by sa ale nejednalo o žiadne megalomanské betónovanie a nijak by mu to nenarušilo vzhľad pozemku. Zaujímalo by ma teda, či ho môžem nejako donútiť, aby nerobil prieky a dovolil nám to zrealizovať. Či nám ostáva odvodnenie pozemku len iným spôsobom? ďakujem za všetky rady
hubatá
02.11.12,22:51
Vy ste chceli betónovať na jeho pozemku?
Neviem si to teda dosť dobre predstaviť, lebo hovoríš že vám cez chalupu preteká menší jarok, ale zrejme si myslel že ten jarok tečie cez váš pozemok a nie chalupu ....

Ale nedalo by sa to riešiť tak, že ten jarok by si od hranice pozemku nasmeroval do jarku vybetónovaného na tvojom pozemku?

Alebo ten jarok sa už na tvojom pozemku nechová ako jarok, ale tečie si to širinú-marinú a zaplavuje ti tvoj pozemok?
jorry
03.11.12,17:10
No áno zle som sa vyjadril, ale myslím, že každému dopne, že ten járok nejde stredom obývačky, ale po pozemku... Ja to koryto járku mám vybetonované po celom mojom pozemku, aby to nevsakovalo a nepodmáčalo celý pozemok a to isté by som chcel spraviť aj uňho, pretože jeho pozemok oproti nášmu je položený o niečo vyššie
oondrejj
18.12.12,19:45
no neviem ako ho chcete k tomuto prinútiť. POkiaľ s tým nebude súhlasiť tak s tým nič neurobíte. Ale keď odvediete všetku vodu, čo ide vám na pozemok, tedá aj tú od neho, tak potom asi nebude problém s pozemkom či sa mýlim?
buchač
18.12.12,19:54
no neviem ako ho chcete k tomuto prinútiť. POkiaľ s tým nebude súhlasiť tak s tým nič neurobíte. Ale keď odvediete všetku vodu, čo ide vám na pozemok, tedá aj tú od neho, tak potom asi nebude problém s pozemkom či sa mýlim?
Ale urobí ....dá sa ....
Proste dať na občiansko právny súd .....

Lenže to je už na inú debatu ... iné " srandičky "...
Samozrejmosťou je aj to dokazovanie ...

Jedno z druhým spôsobí ale výdavky a zhorší už tie nedobré vzťahy ...
marleau
19.12.12,08:37
Máte istotu,že to podmáčanie Vášho pozemku je práve z miesta susedovej časti potoka? Čo ak to začína oveľa ďalej?
Ak áno,nestačilo by to vyložiť plochými kameňmi? Prečo vlastne sused nechce dovoliť? Má na to vážnejší dovod? Ako to vysvetľuje on?
oondrejj
19.12.12,15:55
to máš pravdu buchač občianský zákonním má take ustanovenia, lenže naťahovačky na súde a dokazovanie toho, že to podmáčanie je z jeho pozemku, by sa v konečnom dôsledku ani nemuselo vyplatiť. Toto riešenie je už dosť extrémne. Niet nad dobru susedskú dohodu :-)
buchač
19.12.12,16:02
....tak veru...a dobrý sused je niekedy lepší ako rodina...
marjankaj
19.12.12,16:08
Dobrý sused požičia a dobrá suseda dá.