Meichan
03.11.12,12:07
Dobrý deň.
Už 3 roky brigádujem v istej firme predávajúcej obuv, kde pracuje i moja mama. Keďže ja i moja mama niekedy spolupracujeme na tej istej zmene, začala som si všímať isté formy mobbingu na pracovisku od "vedúcej" pracovníčky (napr. zakazovanie pokladníčkam blokovať na moju mamu (sme platené od tržby), sústavné ponižovanie mojej mamy pred zákazníkmi, podriadenými pracovníčkami i manažérkou firmy, nedovolenie naplánovať si dovolenku a vôbec si tú starú z min. roka vyčerpať (tohoročnú má ešte celú), schválne znižovanie odmien zato, že neskáče ako ona píska a mnoho iného...)
Všetko vyvrcholilo včera, keď zástupkyňa mala služobnú cestu a moja mama za ňu pracovala. Štvrtok večer mala zástupkyňa zavolať či príde v piatok do práce alebo zostáva v BA. Nevolala. Moja mama si teda myslela, že v piatok má ísť do práce a prišla, no zástupkyňa tam bola tiež. Po výmene názorov vyšlo najavo, že zástupkyni VYSLOVENE ZAKÁZALA oznámiť mojej mame, že chodiť nemusí. A toto je len málo z toho...
Chcem sa spýtať či je nejaká šanca proti teroru na pracovisku nejako bojovať. Manažérke firmy je to jedno a ostatné pracovníčky by sa za moju mamu nepostavili (kedže ich sa to netýka). Vedúca má 3 roky do dôchodku.
Budem vďačná za akékoľvek rady.
hubatá
03.11.12,11:22
Kapitalizmus v celej svojej nahote:
nikto sa za tvoju mamu nepostaví, lebo sa boja že by vyleteli z práce a ak chcete robiť obidve tak to neodporúčam ani tebe. Len potom až bude chcieť mama a ty odísť z tohto otroctva, tak ak vám bude niekto ochotný svedčiť existuje taký zákon ktorý je v praxi aj tak na prd, ako by povedala Kelišová: č. 365/2004 z.z. o rovnakom zaobchádzaní, zakazuje diskrimináciu a na papieri hovorí o tom veľmi pekne že sa možno domáhať svojich práv na súde.

Len ako toto všetko dokážeš čo v zadaní opisuješ neviem, lebo nikto ti nebude chcieť svedčiť. Jediným dokladom je snáď fotokópia výplatných pások ako si mama nemohla čerpať dovolenku ..........(ak dostávate pravdivé výplatné pásky).
Meichan
03.11.12,12:06
Aj keby sa moja mama rozhodla odísť z tej práce, kde v dnešnej dobe žena nad 40 zoženie prácu.
Ale ešte väčšia hnusoba je, že moja mama je nútená pracovať nadčasy (myslím, si že v papieroch sú zapísané), ale nepreplácajú ich (teda aspoň som to nevidela vo výške výplaty) a zaujímavosťou je, že zamestnankyne majú obedné prestávky 30 minút (stiahnuté z 12 hodinovej prac. zmeny...pritom každá obeduje reálne 15 minút) a "vedúca" si zapisuje 15 minútovú obed. prestávku a celý deň sedí v kancelárii a číta noviny (čoho som bola svedkom), mám pocit, že vybavuje z firemného telefónu rodinné telefonáty (bola som svedkom) a to najhoršie: nijaká zamestnankyňa nemá právo jesť či piť na pracovisku (pri pokladni - oficiálne to nesmieme, ale máme na to právo a porušujeme ho, lebo nám zakazuje často chodiť do kancelárie sa napiť, atd...
buchač
03.11.12,12:13
Mobbing, Bossing je veľmi ťažko dokázateľný ...
Meichan
03.11.12,12:18
Ano, ale už to prerastá k psychickému teroru a vyvoláva to v mojej mame nespavosť, nervozitu a iné problémy v psychike.
V podstate toto môže robiť každý kto chce, komu chce a nebude za to postihnuteľný. Takže ja ju môžem zmastiť, vydierať a hroziť smrťou a pokiaľ nie sú dôkazy..je to v pohode. Ach, Slovensko!
kaivorus
03.11.12,15:50
Prečo by to nerobila...
však čo sa v našom ......, robí, robilo, a robiť bude...
psychycký teror,...
čím ďalej tým viac sa objavujú depresie z takýchto "malých prečinov"..., následne Ťažké ublíženia v rovnováhe fyzickej ako aj psychickej, ...
labilná spoločnosť,
kom0dus
03.11.12,15:59
v takomto prípade bude asi najlepšie dať výpoveď ale ešte predtým sa sťažovať na najvyšších miestach vo firme.
Taktiež može pomôcť face to face, nech sa mama v kľude pozorpráva s tou vedúcou niekde v kancelárii, očný kontakt a spýtať sa, prečo šéfka, teda tá vedúca, konala tak, ako konala.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že zamestnanec vždy ťahá za kratší koniec, ale nikdy sa netreba báť postaviť sa zoči-voči s agresorom na pracovisku, zvlášť ak je človek ponižovaný pred kolektívom. Ak si raz šéf "zasadne" na zamestnancovi, výpoveď môže dostať tak či tak. Ale nikdy netreba odísť so sklonenou hlavou. Každý má svoje práva a všetci sme rovnocenní.
Meichan
03.11.12,20:37
Nič nepomôže! Sama som sa za mamu postavila (to som iba v pokoji povedala, nech mi vysvetlí, čo má za problém) a zato jej vzala všetky odmeny, prémie a ja som musela skončiť na VŠ, lebo som nemala na ubytovanie.

Dnes by výpoveď dal iba blbec, stála práca a pravidelné peniaze sú to najdôležitejšie na prežitie (ale už aj na tom sa pracuje, ale kde???? kurz opatrovateľky a žeby Rakúsko???).
Nerozumiem, prečo sú v dnešnej dobe ľudia ľahostajný. Bažia iba za peniazmi a aj vedeniu firmy je jedno, čo sa na pracovisku deje, im ide iba o denné tržby nad 5000 EURO!
Dáša_
04.11.12,06:03
toto nie je o kapitalizme, ale o ľuďoch. V každej dobe sa nájdu indivídua, ktoré si potrebujú ventilovať svoje problémy takýmto spôsobom. Zvyčajne majú problém v nejakej inej oblasti a tak si potom nájdu svoju obeť...
hubatá
04.11.12,06:23
Nie je to o ľuďoch: ale o tom že niet inej práce, aby mohla zmeniť zamestnanie, čo jej šéfka veľmi dobre vie. A kolegyne musia držať huby, inak by leteli tiež. Takže je to o kapitalizme.
hubatá
04.11.12,06:25
Ako dostávate výplatu? Časť cez výplatnú pásku, ostatné na ruku? Lebo ak by mala na výplatnej páske toľko nadčasov zaevidovaných ako ty vravíš, tak by tu ten dôkaz bol.
buchač
04.11.12,07:20
Dáša_ 1 Hour Ago #25151
toto nie je o kapitalizme, ale o ľuďoch. V každej dobe sa nájdu indivídua, ktoré si potrebujú ventilovať svoje problémy takýmto spôsobom. Zvyčajne majú problém v nejakej inej oblasti a tak si potom nájdu svoju obeť...

Jednoznačný súhlas ....!!!!


hubatá 49 Minutes Ago #25154
Nie je to o ľuďoch: ale o tom že niet inej práce, aby mohla zmeniť zamestnanie, čo jej šéfka veľmi dobre vie. A kolegyne musia držať huby, inak by leteli tiež. Takže je to o kapitalizme.

...hub , otázka priama a aj priamu odpoveď by som chcel :

" Zažila si tie praktiky na vlastnej koži a nie iba z videnia a či počutia , poprípade z médii máš info ? "

Lebo ak nie , tak sú všetky pindy okolo tejto témy zbytočné ...
Prirovnal by som k onkologickému ochoreniu ...každý o ňom vie , vidí alebo číta ...

No kto nezažil , nepochopí !!!!!!!!!!!
bettylou
04.11.12,07:33
Ved si to sama povedala, citujem ťa "stála práca a pravidelné peniaze sú to najdôležitejšie na prežitie"
Meichan
04.11.12,09:48
Výplatné pásky sú v poriadku, ona to robí tak, že aj keď nadčasy sú zaplatené, odmeny a prémie okresá tak, aby bol plat čo najmenší. Viete čo je najzákernejšie??? Ona každý deň sedí s prepáčením na riti v kancelárií, ale dokedy je v robote blokovať sa musí na ňu! Viete, že stíha blokovať, obsluhovať zákazníkov aj vybavovať reklamácie??? Reálne však sedí na riti a číta v kancli noviny!!
Je to začarovaný kruh, sme malí páni, aby sme to vyriešili. Veľmi ma mrzí, že žijem v takomto štáte, kde sa najlepšie majú iba KUR..KUKURICE A SVI...PRASIATKA...
Meichan
04.11.12,09:51
Tak trochu mám pocit, že je ako na retiazke!!!!
Všetku tvrdú drinu robí moja mama a druhá zástupkyňa má zato odmeny...
Tweety
04.11.12,10:12
Tak trochu mám pocit, že je ako na retiazke!!!!
Všetku tvrdú drinu robí moja mama a druhá zástupkyňa má zato odmeny...
Bohužiaľ tento jav nie je ojedinelý. Zamestnanci pracujú, vedúci sa tešia z odmien. Je to bežné.
Dáša_
04.11.12,10:23
Bohužiaľ tento jav nie je ojedinelý. Zamestnanci pracujú, vedúci sa tešia z odmien. Je to bežné.

si spomínam, ako kedysi v minulosti boli napríklad rozdeľované odmeny za zlepšováky - kto chcel uspieť, tiež sa musel podeliť... To len na margo toho, že v minulosti také veci neboli. A aj mnohé iné veci boli... Tuším aj populárne serialy to popisovali... A nemuselo ísť ani o disidentov...
Antea
04.11.12,11:13
Ja navrhujem dotyčnú chváliť, chváliť, chváliť. Za novú vec, za účes atď., a čo najúprimnejšie, pokiaľ sa dá.Dotyčná potom bude mať väčšie zábrany voči mame. Viem, že asi na začiatku to bude pre mamu ťažké, ale nech sa pokúsi, veď vždy môže s tým prestať. Myslím, ale že by to mohlo zabrať.
buchač
04.11.12,11:23
Ja navrhujem dotyčnú chváliť, chváliť, chváliť. Za novú vec, za účes atď., a čo najúprimnejšie, pokiaľ sa dá.Dotyčná potom bude mať väčšie zábrany voči mame. Viem, že asi na začiatku to bude pre mamu ťažké, ale nech sa pokúsi, veď vždy môže s tým prestať. Myslím, ale že by to mohlo zabrať.
....kua ....až mi zabehlo ......že jaká oná ...." eržika "...



http://media.tumblr.com/tumblr_mcrthoWDVo1ry5nic.gif
Antea
04.11.12,11:46
....kua ....až mi zabehlo ......že jaká oná ...." eržika "...



http://media.tumblr.com/tumblr_mcrthoWDVo1ry5nic.gif

Tou eržikou si myslel mňa? Môj názor je, že dotyčná je hodne zakomplexovaná a na niekom , kto sa jej dá si lieči svoje "boľačky". Takú skúsenosť mám, že to funguje, a keď v tomto prípade nezaberie no čo už, treba skúsiť iné.
U mužov to funguje inak ako u žien. Mužovi by mohlo pomôcť jednu po papuli, no na ženy nezaberie "niečo iné"
buchač
04.11.12,12:36
Tou eržikou si myslel mňa? Môj názor je, že dotyčná je hodne zakomplexovaná a na niekom , kto sa jej dá si lieči svoje "boľačky". Takú skúsenosť mám, že to funguje, a keď v tomto prípade nezaberie no čo už, treba skúsiť iné.
U mužov to funguje inak ako u žien. Mužovi by mohlo pomôcť jednu po papuli, no na ženy nezaberie "niečo iné"
Tou " eržikou " som myslel na niečo úplne iné ....blbosť je ešte slabý výraz , sorry ...

Myslíš si , že mužovi by pomohla jedna po papuli ?
Nuž never ...
Dotyčný riskoval onehdá , že s Gombitovou by na prechádzky chodieval...

Mužovi dáš jednu mierenú ???
...a aká by bola príčina ???
...veď som spomenul , že mobbing je ťažko dokázateľný , tak by došlo k ublíženiu na zdraví predsa ...a či nie ?

...a keby som nevedel , že o čom točím , tak by som držal hubu , to mi môžeš veriť ...
...ibaže ja sa len tak , na verejnom nete , o súkromí nejak nebavím ...

K zvýraznenému len poznámočka .......to Fico je potom aký zakomplexovaný ?...šak ten sa realizuje na celom národe ...:---


...ale jedna vec je istá ...na každú sviňu sa voda varí......
Antea
04.11.12,13:21
Máš pravdu, ja som myslela takú potichúčky za rohom,bez svedkov:), ale je fakt, že takéto prípady sa nedajú rovnako riešiť, každý je iný, na každý niečo iné zaberá, mne zabralo toto, ja som presne vedela kde príčina takého správania šéfky.
Nuž a Fico............ ako sa hovorí škoda mlčať.
Meichan
04.11.12,20:55
Niekedy mám chuť ju zmastiť do bezvedomia, ale to by som si "liečila" svoje problémy.

Treba vydržať kým odíde do dôchodku a príde nová "super" vedúca s komplexami.